Zavrieť

Porady

neurogénna tetánia-máte skúsenosti?

žena
ahoj, zakladám novú tému-neurogénná tetánia, kedže je vraj tetanikov v dnešnej dobe veľa a uvítala by som Vaše postrehy, skúsenosti rady ako sa naučiť zvládať túto chorobu...ako Vás liečia..mne ju zistili nedávno , ale problémy už mám pár rokov, zo začaitku boli prejavy raz za rok,potom raz za dva-tri mesiace a tak....prejavuje sami to hlavne v noci,zobudza ma to zo spánku mám púocit vnutorného trasu chvenia, trpnu mi ruky nohy, hlava, v hlave mám tlaky, pocit nedostatku vzduchu, úzkosť, behanie na WC, a teraz dokonca ma v noci zobudí pocit, že mi niečo tečie do hrdla a ja sa dusím, neviem či to patrí k tejto diagnoze....psychiatrička mi dala magnézium, rivotril kvapky, ktoré su psych.aj fyzicky návykové, nepáči sa mi to...iný lekár sa vyjadril,že to není dobrá volba, on by dal nejaké asesory(neviem či som si to dobre si zapamätala).a ja som si ešte pridala vápnik..mám 36 rokov a tri malé dti, takže mám neuveriteľný strach čo bude ďalej a či všetko čo sa mi prejavuje patrí pod túto diagnózu, lebo mi vlastne urobili len základné odbery a kardiologické vyšetrenie a emg na neurologii...npoznáte niekto lekára ktorý sa špecializuje na túto tetániu?na čo si dávať pozor, čo užívate Vy?ďakujem za prípadné názory....
Naposledy upravil Dav : 23.07.12 at 20:11
Usporiadat
Svetlana Steranková Svetlana Steranková
nikolia, pomohli tie kvapky na tetániu?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
zo začiatku ano, asi tri mesiace som bola v pohode,teraz aj napriek užívaniu dva dni mám zas uproblémy, musela som si dať neurol v noci...ale nechcem sa dopovať stále nejakými liekmi, začala som cvičiť v posilke,mám nadváhu...a dúfla som že aj to pomôže, ale zas sa to prejavuje...
0 0
Svetlana Steranková Svetlana Steranková
Nemala by si to tak nechať, pretože niekedy je dôležité len trafiť tie správne lieky. Netreba to zanedbať, možno sa treba opýtať aj iných odborníkov, lekár, to ešte neznamená, že vie aj liečiť.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

nikolia Pozri príspevok
ahoj, zakladám novú tému-neurogénná tetánia, kedže je vraj tetanikov v dnešnej dobe veľa a uvítala by som Vaše postrehy, skúsenosti rady ako sa naučiť zvládať túto chorobu...ako Vás liečia..mne ju zistili nedávno , ale problémy už mám pár rokov, zo začaitku boli prejavy raz za rok,potom raz za dva-tri mesiace a tak....prejavuje sami to hlavne v noci,zobudza ma to zo spánku mám púocit vnutorného trasu chvenia, trpnu mi ruky nohy, hlava, v hlave mám tlaky, pocit nedostatku vzduchu, úzkosť, behanie na WC, a teraz dokonca ma v noci zobudí pocit, že mi niečo tečie do hrdla a ja sa dusím, neviem či to patrí k tejto diagnoze....psychiatrička mi dala magnézium, rivotril kvapky, ktoré su psych.aj fyzicky návykové, nepáči sa mi to...iný lekár sa vyjadril,že to není dobrá volba, on by dal nejaké asesory(neviem či som si to dobre si zapamätala).a ja som si ešte pridala vápnik..mám 36 rokov a tri malé dti, takže mám neuveriteľný strach čo bude ďalej a či všetko čo sa mi prejavuje patrí pod túto diagnózu, lebo mi vlastne urobili len základné odbery a kardiologické vyšetrenie a emg na neurologii...npoznáte niekto lekára ktorý sa špecializuje na túto tetániu?na čo si dávať pozor, čo užívate Vy?ďakujem za prípadné názory....
nemusela si je tu :http://www.porada.sk/t74451-tetania.html
0 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

Nikolia, to čo užívate Vás z neurovegetatívnej tetánie nevylieči. Najjednoduchšie, najrýchlejšie a najefektívnejšie a najtrvácnejšie riešenie je navštíviť klinického psychológa niekde poblíž Vášho bydliska a máte po starostiach. Verte, viem o čom píšem, prešli mi rukami už možno stovky takýchto pacientov. Na takúto liečbu už asi začnem dávať kľudne aj záruku. Verte, toto je pomerne jednoduchá liečba a to dokonca bez liekov. Kiež by boli všetky psych. choroby takto krásne a ľahko liečiteľné.
1 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
petermikuláš aký je rozdiel v liečbe alebo teda prístupe k tejto chorobe medzi psychiatrom a psychológom..?
0 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

žiaľ v súčasnosti takmer vždy platí, že psychiater Vás bude liečiť bez ohľadu na diagnózu iba liekmi-psychofarmakami, inak nič. Existujú samozrejme aj výnimky, ale tých je pomerne málo. No a problém je v tom, že niektoré psych. diagnózy ako napr. aj neurovegetatívna tetánia, reagujú oveľa lepšie na inú /nefarmakologickú/ liečbu, teda psychoterapiu. Psychoterapiu obvykle definujeme ako liečbu psychologickými prostriedkami, teda sú to rôzne psychologické prístupy k pacientovi. Napr. na neurovegetatívnu tetániu stačí úplne kľudne urobiť: tzv. klarifikáciu s exemplifikačnou technikou a následne pacienta naučiť niektorú z overených vedeckých realxácií napr. Schultzov autogénny tréning. A je po probléme doživotne. Preto som hovoril o tej záruke. Problém je že psychiatri tieto veci nevedia robiť pretože v tom nie sú školení. Im stačí len vedieť dávkovať lieky na ovplyvňovanie psychiky. O psychodiagnostike radšej taktne pomlčím, hoci i tu poznám skvelých psychiatrov. Poviem Vám to ešte inak. Na liečbu depresie nasadí každý psychiater lieky proti depresii tzv. antidepresíva. To je síce fajn ale treba vedieť, že existujú depresie dvoch zákl. druhov: tzv. endogénna a reaktívna. Kým pri liečbe tej prvej sú lieky nevyhnutné a žiadna psychoterapia nepomôže, tak pri tej druhej zasa nepomôžu nijaké antidepresíva ak sa pacient nepodrobí psychoterapii, prípadne sa nevylieči nejak inak. To znamená vždy sa nakoniec dostaneme k onomu známemu, že správna diagnóza je hneď polovica liečby. Ja sám keď som pracoval ešte v nemocnici tak všetkých pacientov s neurovegetatívnou tetániou vždy ich izbový lekár nastavil na nejaké psychofarmaká spravidla anxiolytiká. To síce pomôže tiež, ale problém je v tom, že jednak samotný problém neriešia a jednak, že ich pacient nemôže užívať dlho pretože sú všetky návykové /resp. všetky ktoré bežne predpisujú/. Vždy som si takých pacientov zobral, spravil s nimi 4-5 sedení a bolo po tetánii a zároveň aj po nutnosti užívať predpísané lieky. Izboví lekári sa len čudovali. Každý slušný klinický psychológ tieto veci ovláda. Len pozor v rámci psychológov existujú aj poradenskí, školskí a pracovní psychológovia a tí tieto veci neovládajú pretože tí nie sú zdravotníci a nepracujú s chorými ľuďmi. S chorými pracujú práve klinickí psychológovia, ktorí sú zdravotníci a majú atestácie na lekárskych fakultách.
7 0
nikolia nikolia

nikolia je offline (nepripojený) nikolia

žena
zaujímavé a veľmi nádejné, presne toto by som potrebovala,nechcem lieky....neviete na koho sa obrátiť v okolí žiliny?
0 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

Re: Korela: pri panickej poruche podobne, nie je to presne to isté /teda postup/, ale rovnako som ešte nevidel nikoho vyliečiť z panickej poruchy len psychofarmakologicky. Tam najlepšie účinkuje zo psychoterapie tzv. kognitívne behaviorálna terapia. Nie každý psychológ ju robí. Treba najskôr pochopiť tzv. model panickej poruchy, t.j. ako vzniká, čo ju udržuje, potom následne tiež nacvičiť niektorú zo serióznych relaxácii, najčastejšie základný stupeň autogénneho tréningu a následne sa pracuje s touto poruchou. Ale tiež má veľmi peknú úspešnosť liečby. Niekedy v ťažších formách sa musí zo začiatku kombinovať aj s liekmi proti úzkosti, aby sa mohlo začať dať terapeuticky pracovať, ale mimo týchto ťažkých foriem to ide aj bez liekov.
3 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

môj manžel má tetániu, začalo to tiež tŕpnutím ruky a pod., berie každý deň asi 4 roky magnézium a kalcium a je v pohode, keď to berie pravidelne nemá žiadne príznaky. Je to z toho stresu, ktorého je v dnešnej dobe naozaj veľa. Konkrétne berie od Walmarku Vápnik Horčík Zinok Forte, je to v pomere kvalita - sila produktu a cena najvýhodnejšie čo sme našli. Skús. Držím palce.
3 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

KatarinaNR Pozri príspevok
môj manžel má tetániu, začalo to tiež tŕpnutím ruky a pod., berie každý deň asi 4 roky magnézium a kalcium a je v pohode, keď to berie pravidelne nemá žiadne príznaky. Je to z toho stresu, ktorého je v dnešnej dobe naozaj veľa. Konkrétne berie od Walmarku Vápnik Horčík Zinok Forte, je to v pomere kvalita - sila produktu a cena najvýhodnejšie čo sme našli. Skús. Držím palce.
Katka, nechcem Vám do toho moc kecať, ale 4 roky brať magnézium a kalcium je na objednanie sa u urológa, príp. nefrológa. Manžel si totižto takto zavaruje na obličkové alebo močové kamene. Inak treba ešte vedieť aj to že neuroveget. tetánia môže vznikať okrem psychických príčin aj z nedostatku vápnika, tzv. hypocalcémie. Vtedy je treba naozaj doplniť vápnik. Ale nie 4 roky. Ak chodí na pravidelné kontroly hladiny vápnika a má ich stále nízke, hoci ich umelo dopĺna, treba sa zamysliweť nad príčinou, prečo sa mu ten vápniť stále stráca, resp. nedostatočne absorbuje. Vápnik sa absorbuje v tenkom čreve v časti, ktorá sa volá terminálne ileum. Pri takejto malabsorpcii môže ísť aj o celiakiu, či iné zápalové ochorenie čreva.
3 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

petermikuláš, ďakujem za objasnenie. No manžel mi povedal, že mu lekárka kázala brať tieto vitamíny. Je fakt, že mu pomáhajú a určite je to aj o psychike. No ale keďže už viem, že to sa nemá trvalo, veru ho pošlem na preventívku u obvodného na krv a naspäť neurologičke. Ďakujem.
1 0
renka175 renka175

renka175 je offline (nepripojený) renka175

renka175
petermikulaš,prosim vas mam tiež tetaniu,AD neberiem a ani nechcem brat.Skusam vsetko mozne ale nic mi nezabera.Chcela by som vas poprosit kde pracujete.Ked mozte prosim spojte sa so mnou
na mojej mail.adrese renka175@pobox.sk
0 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

poslal som Vám info o mne na Váš mail
0 0
Julia63 Julia63

Julia63 je offline (nepripojený) Julia63

Keď tu spomínate Ca a Mg, mám aj ja otázku: Ako dlho sa môže brať šumivé Mg ?
0 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

Julia63 Pozri príspevok
Keď tu spomínate Ca a Mg, mám aj ja otázku: Ako dlho sa môže brať šumivé Mg ?
krátko, lebo inak si koledujete o močové alebo obličkové kamene
0 0
zuzanas555 zuzanas555

zuzanas555 je offline (nepripojený) zuzanas555

Dobry den pan PeterMikulas,

velmi by ma zaujimalo kde posobite a ci sa da u Vas objednat. Neurogennou tetaniou trpim uz velmi dlho a zatial mi naozaj nic nepomohlo. Myslim ze to mam spojene aj s panickou poruchou. Uz stracam nadej ze sa sa z toho vobec niekedy dostanem. Strpcuje mi to zivot kazdy bozi den. Je to boj. Bola by som vdacna za kontakt. Ak mozte poslite mi ho prosim na moj email. dakujem krasne
0 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

zuzanas555 Pozri príspevok
Dobry den pan PeterMikulas,

velmi by ma zaujimalo kde posobite a ci sa da u Vas objednat. Neurogennou tetaniou trpim uz velmi dlho a zatial mi naozaj nic nepomohlo. Myslim ze to mam spojene aj s panickou poruchou. Uz stracam nadej ze sa sa z toho vobec niekedy dostanem. Strpcuje mi to zivot kazdy bozi den. Je to boj. Bola by som vdacna za kontakt. Ak mozte poslite mi ho prosim na moj email. dakujem krasne
poslal som Vám kontakt na súkromnú správu
0 0
La Martina La Martina

La Martina je offline (nepripojený) La Martina

Trpim tetaniou uz tri roky a prosim pana Petermikulas o jeho kontakt na moj mail dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať