Zavrieť

Porady

Blok-daňový doklad?

Ahojte, dostal sa mi do rúk tento bloček.
Je to podľa vás daňový doklad? Lebo mne sa nejako nepáči - nemá zadané DKP...
Ďakujem
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
Janko, toto nie je otázka pre poradcov - DR myslím nezostane takýto blok nepovšimnutý (nepýtala by som sa či ho môžem dať do daňových výdavkov ale či firma používa na evidenciu tržieb ERP a či je to v poriadku). Za svojej praxe som už videla všelijaké bloky PHM prinesené v marci za účelom zníženia základu dane - čo som s nimi urobila tu rozpisovať nebudem, ale neúčtovala som ich. Preto tá "opatrnosť" z mojej strany.

Ešte doplnenie - na základe príspevku Betky. Ak by to bola platba firemnou kartou - tak takýto doklad zaúčtujem.

Tento príspevok som prehliadla

http://www.porada.sk/t191675-blok-da...ml#post2032018
Celé je to postavené na hlavu.
Ak mu nefunguje ERP, tak je povinný mi vystaviť paragón, na ktorom má byť okrem iného uvedené aj ten kód pokladnice.
Ako ho mám skontrolovať či je správny?
Ak by bol nesprávny, tak to nemôžem dať do nákladov?

Toto všetko bolo vymyslené aby mal niekto kšeft z predaja ERP a ďalších služieb s tým súvisiacich.
Prečo by mal na to doplácať kupujúci? Bežnému občanovi to môže byť jedno, a podnikatelia zase majú zbytočnú administratívu?
Veď ani zákony si nevedia zosúladiť. Toto nie je jediný príklad.
Keď dostanem bloček, ktorý po týždni vybledne, tak to má byť moja vina a nie toho, čo takú ERP schválil do používania? A mohol by som menovať aj viac.
1 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Ďakujem za reakcie.
Ešte som objavila ďalší bloček, z tej istej čerpačky, tentokrát sa platilo v hotovosti.
A dali mu doklad NEFIŠKÁLNY...tak akože podľa mňa ide o obchádzanie zákona a to riadne.

Btw. niekto tu spomínal, že platby kartou sa nemusia evidovať na ERP, bola tu raz diskusia o tom, neviem nájsť, ale prikladám link:
http://www.tax-audit.sk/newsletter/nw9.pdf, kde na druhej strane - povinnosť evidovať tržbu prostredníctvom ERP nemajú ani internetové obchody (pokiaľ prijímajú tržby
prostredníctvom bankového prevodu, ale aj platba kartou cez internet) S prihliadnutím na skutočnosť, že platba platobnou
kartou cez internet je prostredníctvom sprostredkovateľa posielaná na účet predávajúceho, nie je povinnosť takto prijaté
tržby evidovať v elektronickej registračnej pokladnici.

Cize, pri internetovom predaji ide o platbu kartou cez sprostredkovatela, ale pri predaji v predajni,...cize musi byt cez ERP
blok z pokadne3.jpg  
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Asi tie doklady sú predsalen správne , viď link nižšie:
Ale aj tak ten nefiškálny doklad???

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576
Otázka č. 17
Čerpacia stanica je vybavená samoobslužným platobným terminálom pre výdaj pohonných hmôt. Toto zariadenie je možné využiť pre bezobslužné čerpacie stanice, prípadne aj pre čerpacie stanice, kde v pracovnej dobe je obsluha pri pokladnici a v nočných hodinách táto obsluha nie je zabezpečená. Platobný terminál je vybavený bežnou tlačiarňou daňových dokladov. Je potrebné, aby nadväzne na nový zákon o ERP spĺňali aj takéto terminály požiadavky ustanovené zákonom o ERP?

Podľa § 3 ods. 2 písm. a) štvrtý bod zákona o ERP sa povinnosť evidovať tržbu na pokladnici nevzťahuje na predaj tovaru prostredníctvom predajných automatov.
Nadväzne na uvedené sa na predaj pohonných hmôt prostredníctvom automatov (zariadení bez obsluhy), povinnosť evidencie tržieb podľa zákona o ERP nevzťahuje, t. j. automatická pokladňa, ktorá slúži na úhradu za predaj pohonných hmôt, nemusí spĺňať požiadavky podľa zákona o ERP.
3 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

no ale DPH by mi asi neuznali:

Otázka č. 49
Bude doklad vyhotovený prostredníctvom predajného automatu, ktorý nebude spĺňať požiadavky zákona o ERP, t. j. nebude to pokladnica, ale bude spĺňať požiadavky zákona o DPH uznaný na účely DPH?
Podľa § 71 ods. 5 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 1 659,70 eura, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g). Na účely dane z pridanej hodnoty musí ísť o doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, pričom tento musí okrem iných ustanovených údajov (§ 71 ods. 5 zákona č. 222/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov) obsahovať aj daňový kód pokladnice pridelený príslušným daňovým úradom a ochranný znak.
Z uvedeného vyplýva že vyššie uvedený pokladničný doklad na účely DPH uznaný nebude, pretože nebol vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou.
2 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika



http://www.datem.sk/pokladne.php?fid=5

Faktúra – v prípade platby faktúry v hotovosti alebo bankovou kartou, je povinnosť evidovať jej úhradu v ERP.

http://www.podnikajte.sk/prevadzka-f...nie-2012.xhtml
treťou podmienkou je prijatie tržby , pričom tržba je definovaná ako platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok. Znamená to, že ide o prijatie tržby nielen v hotovosti, ale aj pri platbe platobnou kartou, ako aj stravovacími a inými poukážkami.

Čiže platby kartou by mali byť v ERP.
1 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Nechcem zakladať novú tému, tak sa opýtam tu. Šéf doniesol z autoservisu faktúru, ktorú uhradil v hotovosti. Ako doklad o úhrade dostal bloček z ERP, kde sú rozpísané položky aj DPH. Takže teraz mám faktúru aj bloček z ERP s rovnakými položkami. Na bločku nie je uvedé "úhrada FA". Ako sa s tým mám vysporiadať - dám do účta len bloček?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

witch Pozri príspevok
Nechcem zakladať novú tému, tak sa opýtam tu. Šéf doniesol z autoservisu faktúru, ktorú uhradil v hotovosti. Ako doklad o úhrade dostal bloček z ERP, kde sú rozpísané položky aj DPH. Takže teraz mám faktúru aj bloček z ERP s rovnakými položkami. Na bločku nie je uvedé "úhrada FA". Ako sa s tým mám vysporiadať - dám do účta len bloček?
Zaúčtovala by som faktúru klasicky a doklad z ERP ako jej úhradu.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
witch Pozri príspevok
...Na bločku nie je uvedé "úhrada FA". Ako sa s tým mám vysporiadať - dám do účta len bloček?
... prečo do účtovníctva len bloček ? faktúra predsa dokumentuje účel poskytnutého plnenia.
Ja takéto faktúry (teda faktúru a bloček o jej úhrade) účtujem iba raz - a to cez pokladňu...
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Tweety Pozri príspevok
Zaúčtovala by som faktúru klasicky a doklad z ERP ako jej úhradu.
To práve neviem, keď je tam rozúčtovaná tá DPH, tak je ten bloček nesprávny - podľa zákona o ERP úhrada Fa nesmie toto obsahovať.

Stefan2005 Pozri príspevok
... prečo do účtovníctva len bloček ? faktúra predsa dokumentuje účel poskytnutého plnenia.
Ja takéto faktúry (teda faktúru a bloček o jej úhrade) účtujem iba raz - a to cez pokladňu...
Asi to spravím takto, samozrejme ich upozorním, že robia chybu.

Ďakujem za vaše názory!

0 0
Rozi23 Rozi23

Rozi23 je offline (nepripojený) Rozi23

Ahojte,
prečítala som si vyššie uvedené príspevky, ale riešia sa tu bločky zo SR. Ja mám problém s pokladničným blokom zo zahraničia. Šofér mi doniesol doklad na kúpu diaľničného mýta, ktorý má v názve že "nefiškálne potvrdenie". Čo s tým?
Keď kupujú diaľničné v Maďarsku, tak im uznám len tie, ktoré majú v názve Nyugta, ale s týmto neviem čo...
blok.jpg  
0 0
Rozi23 Rozi23

Rozi23 je offline (nepripojený) Rozi23

Prosim pomoc, je ten doklad daňový?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Správne chápem, že ak chcem mať nárok na odpočet DPH, tak do účtovníctva môžem dávať bežné bločky z obchodov len do výšky 100€ aj s DPH?

t.j. už nemôžem napríklad kúpiť notebook, drahšiu lampu, stolík ... napríklad v tescu, lebo to mi na bloček nedoplní moje identifikačné údaje

§ 74
(3) Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje všetky údaje podľa odseku 1. Zjednodušenou faktúrou je
a) doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g)
b) meno a priezvisko príjemcu tovaru alebo služby alebo názov príjemcu tovaru alebo služby, adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené pod ktorým mu bol dodaný tovar alebo pod ktorým mu bola dodaná služba,(!!!zmena nadobúda účinnosť 2.1.2013!!!)

g) základ dane pre každú sadzbu dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dáša_ Pozri príspevok
Správne chápem, že ak chcem mať nárok na odpočet DPH, tak do účtovníctva môžem dávať bežné bločky z obchodov len do výšky 100€ aj s DPH?

t.j. už nemôžem napríklad kúpiť notebook, drahšiu lampu, stolík ... napríklad v tescu, lebo to mi na bloček nedoplní moje identifikačné údaje
Podľa môjho názoru určite nie, tento doklad nie je dokladom z ERP, ale myslia tým napr. doklad za parkovné z automatu, pri ktorom nebolo možné doteraz uplatniť DPH.


Pozri ďalej § 74 zákon odesk 3 písm.b

§ 74 zákona o DPH
odsek 3

Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje všetky údaje podľa odseku 1. Zjednodušenou faktúrou je
a) doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
b) doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou podľa osobitného predpisu,29a) ak cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1 000 eur alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1 600 eur a doklad vyhotovený tankovacím automatom pre bezobslužné čerpanie pohonných látok, ak cena tovaru vrátane dane uhradená elektronickým platobným prostriedkom nie je viac ako 1 600 eur (!!!zmena nadobúda účinnosť 2.1.2013!!!); doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
c) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane,
d) faktúra podľa § 71 ods. 2; faktúra musí obsahovať poradové číslo pôvodnej faktúry a údaje, ktoré sa menia.
0 0
Wolf Wolfenstein Wolf Wolfenstein

Wolf Wolfenstein je offline (nepripojený) Wolf Wolfenstein

Tento bloček nemá vôbec DKP:
TOSA bez DKP.jpg  
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Wolf Wolfenstein
Tento bloček nemá vôbec DKP:
Nemusí mať, ak ho vystavil podnikatel so zdravotným postihnutím.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať