Zavrieť

Porady

novy zakon o cestnej doprave platny od 1.3.2012

Dobry chcem sa informovat ohladom nepravidelnej osobnej dopravy.Plati novy zakon je teraz je už len bud autobusova doprava alebo taxi služba.Akou zivnostou je mozne nahradit nepravidelnu osobnu prepravu ked ze preprava nie je pravidelna a neoplati sa vybavovat taxi sluzbu. alebo ako definovat tuto sluzbu.
Usporiadat
driver100 driver100

driver100 je offline (nepripojený) driver100

muž
Však si si sám odpovedal.Buď taxi,alebo bus.Ešte je jedna doprava a to vlastná firemná,buď vozíš svojich zamestnancov,alebo materiál+výrobky sebe,alebo od seba.A inak taxi je tiež nepravidelná doprava.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
driver100 Pozri príspevok
Však si si sám odpovedal.Buď taxi,alebo bus.Ešte je jedna doprava a to vlastná firemná,buď vozíš svojich zamestnancov,alebo materiál+výrobky sebe,alebo od seba.A inak taxi je tiež nepravidelná doprava.

Vyhláška 124/2012
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Dnes sa mi dostalo do uší, že tento nový zákon o cestnej doprave vlastne " prinúti" dopravcov-SZČO aby sa zapísali do obchodného registra a tým pádom majú povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. viete o tomto niečo? Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Prikladám jeden blog ....
http://curma.blog.sme.sk/c/296422/No...rava-osob.html
1 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Ešte pridám link:

http://www.bcp.sk/download/Co.prinie...ej.doprave.pdf
1 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Niak sa v tom neviem zorientovať. teraz mi volal jeden známi, že si už vážne vybavuje zapis do obchodneho registra / za poplatok/, ale ako bude vies to účtovníctvo-ešte nevie. Je to " chalan", čo jazdí na kamione, popri tom si zháńa prepravy, ešte bude zháňať a vyplácať novú učtovníčku, lebo na podvojné účtovníctvo si sám netrúfa....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
A čo potom SZČO ktorý má predmet činnosti .....

Cestná motorová doprava vykonávaná osobnými vozidlami do 9 miest na sedenie

Naši poslanci dokážu spraviť riadny chaos v zákonoch ....
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Ja len na okraj pridám jeden vtip:
Psychiater hovorí pacientovi:
- Tak vy hovoríte, že žijete na Slovensku, a ste celkom spokojný.. Hm, zaujímavá diagnóza, taká ešte nebola u nás zaznamenaná..
3 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Soňula Pozri príspevok
Niak sa v tom neviem zorientovať. teraz mi volal jeden známi, že si už vážne vybavuje zapis do obchodneho registra / za poplatok/, ale ako bude vies to účtovníctvo-ešte nevie. Je to " chalan", čo jazdí na kamione, popri tom si zháńa prepravy, ešte bude zháňať a vyplácať novú učtovníčku, lebo na podvojné účtovníctvo si sám netrúfa....
Soňula prečítaj si presne znenie, či vôbec je on povinný sa zapísať do OR

§ 5
Povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy


(1) Ak ďalej nie je ustanovené inak, vykonávať povolanie prevádzkovateľa vnútroštátnej dopravy13) môže podnik14) na základe povolenia udeleného podľa tohto zákona a osobitného predpisu; povolenie sa udeľuje na desať rokov. Postup udeľovania, pozastavenia platnosti a odnímania povolenia ustanovuje osobitný predpis.15)

(2) Prevádzkovať medzinárodnú dopravu v členských štátoch môže prevádzkovateľ cestnej dopravy, ktorý má udelenú licenciu Spoločenstva podľa osobitných predpisov.16)

(3) Prevádzkovateľ cestnej dopravy podľa odseku 1 alebo 2 sa zapisuje do obchodného registra s predmetom činnosti podľa obsahu povolenia alebo licencie Spoločenstva.

(4) Odseky 1 a 2 sa nevzťahujú na prevádzkovanie taxislužby a na cestnú dopravu prevádzkovanú podnikmi podľa osobitných predpisov.17)

(5) Odsek 1 sa nevzťahuje ani na prevádzkovateľa nákladnej dopravy vo vnútroštátnej doprave, ktorý poskytuje len tieto dopravné služby:
a) rozvoz tovaru výlučne na účely miestneho zásobovania obyvateľstva vrátane miestnych trhovísk do vzdialenosti 50 km,
b) prepravu osív, hnojív, krmív, poľnohospodárskych strojov a úrody na účely ich použitia alebo spracovania v poľnohospodárskej výrobe vrátane prepravy živých zvierat z fariem na bitúnky, krmív na kŕmenie hospodárskych zvierat a zberu mlieka a mliečnych výrobkov z fariem na spracovanie a spätnú prepravu kontajnerov na mlieko,
c) odvoz živočíšneho odpadu na zneškodnenie do kafilérií; to neplatí, ak ide o infekčný odpad, na ktorý sa vzťahujú pravidlá o preprave nebezpečných vecí,
d) nekomerčnú prepravu humanitárnej pomoci a pomoci obyvateľstvu v núdzových situáciách, najmä pri živelných pohromách, priemyselných haváriách a iných obdobných udalostiach,
e) komerčnú prepravu pre ozbrojené sily, ozbrojené bezpečnostné zbory a civilnú ochranu obyvateľstva, ak sa preprava uskutočňuje na základe ich objednávky na plnenie ich úloh a po celý čas prepravy pod ich kontrolou,
f) zber a odvoz komunálneho odpadu a prepravy súvisiace s jeho ukladaním a zneškodňovaním na skládkach alebo v spaľovniach, alebo
g) prepravy vecí vozidlami s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg.

Soňula treba dobre preštudovať, či sa no vzťahuje aj na Tebou menovaného.
2 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Sama neviem, čo budem robiť ja osobne, pretože vediem jednoduché účto pár dopravcom, teraz neviem, či fakt mám sa prihlásiť na niaky kurz podvojného účtovníctva, či toto všetko nieje opäť planý poplach a všetko sa bude riešiť za pochodu? Mne to pripadá zase len o peniazoch/ poplatky za zápis, za zápis zmeny, nový soft, náklady za kurz PO..../ a o zbytočnej byrokracii, ale v dnešnej dobe sú to už "normálne" veci...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Soňula Pozri príspevok
Sama neviem, čo budem robiť ja osobne, pretože vediem jednoduché účto pár dopravcom, teraz neviem, či fakt mám sa prihlásiť na niaky kurz podvojného účtovníctva, či toto všetko nieje opäť planý poplach a všetko sa bude riešiť za pochodu? Mne to pripadá zase len o peniazoch/ poplatky za zápis, za zápis zmeny, nový soft, náklady za kurz PO..../ a o zbytočnej byrokracii, ale v dnešnej dobe sú to už "normálne" veci...
Treba v prvom rade zatelefonovať na živnostenský úrad.Ja by som to ako prvé spravila ...ovšem, pokiaľ majú tie správne info .
1 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Zita5 Pozri príspevok
Soňula prečítaj si presne znenie, či vôbec je on povinný sa zapísať do OR

§ 5
Povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy



(1) Ak ďalej nie je ustanovené inak, vykonávať povolanie prevádzkovateľa vnútroštátnej dopravy13) môže podnik14) na základe povolenia udeleného podľa tohto zákona a osobitného predpisu; povolenie sa udeľuje na desať rokov. Postup udeľovania, pozastavenia platnosti a odnímania povolenia ustanovuje osobitný predpis.15)

(2) Prevádzkovať medzinárodnú dopravu v členských štátoch môže prevádzkovateľ cestnej dopravy, ktorý má udelenú licenciu Spoločenstva podľa osobitných predpisov.16)

(3) Prevádzkovateľ cestnej dopravy podľa odseku 1 alebo 2 sa zapisuje do obchodného registra s predmetom činnosti podľa obsahu povolenia alebo licencie Spoločenstva.

(4) Odseky 1 a 2 sa nevzťahujú na prevádzkovanie taxislužby a na cestnú dopravu prevádzkovanú podnikmi podľa osobitných predpisov.17)

(5) Odsek 1 sa nevzťahuje ani na prevádzkovateľa nákladnej dopravy vo vnútroštátnej doprave, ktorý poskytuje len tieto dopravné služby:
a) rozvoz tovaru výlučne na účely miestneho zásobovania obyvateľstva vrátane miestnych trhovísk do vzdialenosti 50 km,
b) prepravu osív, hnojív, krmív, poľnohospodárskych strojov a úrody na účely ich použitia alebo spracovania v poľnohospodárskej výrobe vrátane prepravy živých zvierat z fariem na bitúnky, krmív na kŕmenie hospodárskych zvierat a zberu mlieka a mliečnych výrobkov z fariem na spracovanie a spätnú prepravu kontajnerov na mlieko,
c) odvoz živočíšneho odpadu na zneškodnenie do kafilérií; to neplatí, ak ide o infekčný odpad, na ktorý sa vzťahujú pravidlá o preprave nebezpečných vecí,
d) nekomerčnú prepravu humanitárnej pomoci a pomoci obyvateľstvu v núdzových situáciách, najmä pri živelných pohromách, priemyselných haváriách a iných obdobných udalostiach,
e) komerčnú prepravu pre ozbrojené sily, ozbrojené bezpečnostné zbory a civilnú ochranu obyvateľstva, ak sa preprava uskutočňuje na základe ich objednávky na plnenie ich úloh a po celý čas prepravy pod ich kontrolou,
f) zber a odvoz komunálneho odpadu a prepravy súvisiace s jeho ukladaním a zneškodňovaním na skládkach alebo v spaľovniach, alebo
g) prepravy vecí vozidlami s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg.

Soňula treba dobre preštudovať, či sa no vzťahuje aj na Tebou menovaného.
Podľa tohto sa to vzťahuje aj na môjho známeho, ale aj na mňa osobne....ešte som nenašla, ohľadom toho podvojného účta, či ho viesť za tento rok, či od budúceho, no budem si to musieť zistiť.......hádam to niak zvládnem. Ďakujem za reakciu...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
V záverečných ustanoveniach zákona 56 z 31. januára 2012 o cestnej doprave nie je zmienka o OR ani stanovený termín , ale pre činnosť20.2
Cestná motorová doprava vykonávaná osobnými vozidlami do 9 miest na sedenie(ktorá sa už nenachádza vo voľných živnostiach )


som našla

PIATA ČASŤ
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
§ 56
Prechodné ustanovenia

....
....

(8) Preukazy vodiča sa zavedú postupne; vodič vozidla
taxislužby je povinný ho mať od 4. decembra 2013.

(9) Taxametre umožňujúce tlač potvrdenia o zaplatení
cestovného musia byť vo vozidle taxislužby umiestnené
od 1. januára 2014.

(10) Prevádzkovanie osobnej dopravy, ktorá je podľa
tohto zákona autobusovou dopravou (§ 8), vozidlami
s obsaditeľnosťou najviac deväť osôb vrátane vodiča je
od 1. januára 2014 taxislužbou.



Doplnila som aj Vyhlášku 124/2012
Naposledy upravil Zita5 : 27.04.12 at 17:28 Dôvod: Doplnenie vyhlášky 124/2012
4 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
Ešte dávam do pozornosti, že všetky Osvedčenie zodpovedných zástupcov vydané pred r. 2003 pre predmety podnikania súvisiace s dopravou, sú podľa súčasnej legislatívy neplatné a požaduje sa opätovné vykonanie skúšok.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Ja by som sa neunáhlila, to, čo platí dnes, nemusí platiť aj zajtra, máme skúsenosti s posúvaním platností, novelizáciami,.. ( napr. registr. pokladne, zdravotné odvody z prenájmu, elektronické podávanie, atď.) Neviem, prečo sa u nás na Slovensku šije všetko horúcou ihlou, potom sa zistí, že to nie je dobré, ale občan, vyznaj sa..
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
Žabinka Pozri príspevok
Ja by som sa neunáhlila, to, čo platí dnes, nemusí platiť aj zajtra, máme skúsenosti s posúvaním platností, novelizáciami,.. ( napr. registr. pokladne, zdravotné odvody z prenájmu, elektronické podávanie, atď.) Neviem, prečo sa u nás na Slovensku šije všetko horúcou ihlou, potom sa zistí, že to nie je dobré, ale občan, vyznaj sa..

Toto však nie je nič unáhlené, je to zosúlaďovanie našej legislatívy s legislatívou EU. To, že to naši úradníci nestihli lepšie pripraviť ani počas 2-ročného prechodného obdobia, ktoré skončilo 04.12.2011, je druhá vec.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
A čo potom SZČO ktorý má predmet činnosti .....

Cestná motorová doprava vykonávaná osobnými vozidlami do 9 miest na sedenie

Naši poslanci dokážu spraviť riadny chaos v zákonoch ....

Nakoľko som v zákona našla aj ...


DRUHÁ ČASŤ
PREVÁDZKOVANIE JEDNOTLIVÝCH DRUHOV
CESTNEJ DOPRAVY

§ 8
Osobná doprava

(1) Prevádzkovať osobnú dopravu možno ako autobusovú
dopravu alebo ako taxislužbu.

(2) Autobusovú dopravu možno prevádzkovať ako
pravidelnú, osobitnú pravidelnú alebo príležitostnú.31)

(3) Prevádzkovať autobusovú dopravu možno len
autobusmi alebo autokarmi. Prevádzkovanie osobnej
dopravy podľa odseku 1 vozidlami s obsaditeľnosťou
najviac deväť osôb vrátane vodiča je prevádzkovaním
taxislužby.



Z toho usudzujem , že mnou vyššie uvedená podnikateľská činnosť je Taxislužba .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
20.2
Cestná motorová doprava vykonávaná osobnými vozidlami do 9 miest na sedenie z Voľných živností už vypadla .
Naposledy upravil Zita5 : 27.04.12 at 11:37
0 0
sjsoul99 sjsoul99

sjsoul99 je offline (nepripojený) sjsoul99

Dobrý deň
potrebujem poradiť.
Mám v pláne založiť s.r.o., ktorá da bude zaoberať prepravou osôb. Pred 1.3.2012 išlo o prepravu osôb vozidlami do 9 miest. Od 1.3.2012 je to taxislužba. Aký je presný postup? Spíšem spoločenskú zluvu a podám žiadosť na krajský úrad pre cestnú dopravu alebo musím najprv ísť na živnostenský. Neviem kto mi vydá IČO?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
sjsoul99 Pozri príspevok
Dobrý deň
potrebujem poradiť.
Mám v pláne založiť s.r.o., ktorá da bude zaoberať prepravou osôb. Pred 1.3.2012 išlo o prepravu osôb vozidlami do 9 miest. Od 1.3.2012 je to taxislužba. Aký je presný postup? Spíšem spoločenskú zluvu a podám žiadosť na krajský úrad pre cestnú dopravu alebo musím najprv ísť na živnostenský. Neviem kto mi vydá IČO?
1. Spíšeš zakladateľskú listinu a všetky potrebné dokumenty k založeniu sro.
2. IČO ti pridelí živnostenský úrad, ak budeš mať aj iný predmet ako len taxislužbu.
3. Na živnostenskom ti vydajú Osvedčenie na iné predmety, ktoré budeš chcieť mať v predmete podnikania
4. Krajský úrad ti vydá Povolenie na vykonávanie taxislužby po splnení zákonných podmienok. Tie si zisti na príslušnom KÚ, je toho dosť...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať