Zavrieť

Porady

darovanie nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Rodičia mi darovali dom, momentálne je to v štádiu zápisu na katastri. Tento dom by som však chcel následne darovať 1/2 manželke a 1/2 dcére. Musí medzi dvoma darovaniami tej istej nehnuteľnosti prejsť nejaký čas alebo môžem tento dom hneď po zápise na katastri darovať manželke a dcére? Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
sanca Pozri príspevok
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Rodičia mi darovali dom, momentálne je to v štádiu zápisu na katastri. Tento dom by som však chcel následne darovať 1/2 manželke a 1/2 dcére. Musí medzi dvoma darovaniami tej istej nehnuteľnosti prejsť nejaký čas alebo môžem tento dom hneď po zápise na katastri darovať manželke a dcére? Ďakujem za odpovede.
...možeš ...čoby aj nie ......

Len sa čudujem , veď rodičia mohli darovať hneď manželke a aj dcére ...hm , teda ak vedia ( vedeli o Tvojom zámysle )...
Teraz sa bude musieť celá anabáza od znova opakovať ....zmluvy , notár , kataster ...o poplatkoch a strate času ani nevravím , mohli ste ušetriť ...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sanca sanca

sanca je offline (nepripojený) sanca

Nevedeli o mojom úmysle, oni si totiž stále myslia, že ak darovali dom len mne, tak je automaticky aj manželkin a ja nechcem byť taká sviňa, že doňho roky spoločne vrážame a ona z neho nemá mať nič. Nedokázali sme im nijak rozumne vysvetliť, že keď je na darovacej zmluve písaný len jeden z nás, tak je to len jeho.
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
sanca Pozri príspevok
Nevedeli o mojom úmysle, oni si totiž stále myslia, že ak darovali dom len mne, tak je automaticky aj manželkin a ja nechcem byť taká sviňa, že doňho roky spoločne vrážame a ona z neho nemá mať nič. Nedokázali sme im nijak rozumne vysvetliť, že keď je na darovacej zmluve písaný len jeden z nás, tak je to len jeho.

....to sa v dnešnej dobe cení .....teda ja určite oceňujem ...
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

ja by som bol zase pragmatický a keď ho rodičia darovali tebe, tak by som rešpektoval ich vôľu a nešpekuloval, nikdy nevieš, čo život prinesie a potom si to budeš vyčítať...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
sanca Pozri príspevok
Nevedeli o mojom úmysle, oni si totiž stále myslia, že ak darovali dom len mne, tak je automaticky aj manželkin a ja nechcem byť taká sviňa, že doňho roky spoločne vrážame a ona z neho nemá mať nič. Nedokázali sme im nijak rozumne vysvetliť, že keď je na darovacej zmluve písaný len jeden z nás, tak je to len jeho.
mattto Pozri príspevok
ja by som bol zase pragmatický a keď ho rodičia darovali tebe, tak by som rešpektoval ich vôľu a nešpekuloval, nikdy nevieš, čo život prinesie a potom si to budeš vyčítať...
matto ....nejdem polemiku otvárať .....no keď si vezmeme zvýraznené , predsa len ak by niečo život doniesol , pragmatika by aj tak šla bokom ...aj manželka by mala v podstate nejaký ten nárok ...roky do toho domu vrážaLI a to nik nezatají ...
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

buchač Pozri príspevok
matto ....nejdem polemiku otvárať .....no keď si vezmeme zvýraznené , predsa len ak by niečo život doniesol , pragmatika by aj tak šla bokom ...aj manželka by mala v podstate nejaký ten nárok ...roky do toho domu vrážaLI a to nik nezatají ...
asi nie som taký romantik
0 0
Erzebeth Erzebeth

Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

Dom bude teraz tvoj. Po darovaní 1/2 manželke a 1/2 dcére zasa nebudeš mať ty nič.
2 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Sanca, aj keď už bola Tvoja otázka zodpovedaná, dúfam, že nebude vadiť, ak pridám ešte aj ja svoj príspevok z tohto pohľadu:
Na jednej strane píšeš, že rodičia nevedeli o Tvojom úmysle. Na duhej strane píšeš, že ste im nedokázali rozumne vysvetliť, že ak na darovacej zmluve bude zapísaný len jeden, bude to len jeho a že rodičia si myslia, že ak darovali dom len Tebe, tak je automaticky aj manželkin (nie automaticky aj ich vnučky).
Z toho, čo si napísal, mi nie je celkom jasné, čo bolo vlastne Tvojím úmyslom, o ktorom rodičia nevedeli - aby ten dom vlastnili len Tvoja manželka a dcéra? A ťažko usúdiť, čo bolo dôvodom rozhodnutia Tvojich rodičov a ich úmyslom - či aby si dom vlastnil len Ty, alebo Ty s manželkou, alebo Tvoja manželka s ich vnučkou ... a prípadne v akých podieloch.
Možno rodičia vedeli a rozumeli tomu, čo robia pri darovacej zmluve pre Teba, možno sa predtým s niekým radili, mali svoje dôvody a nemuseli Vám o tom povedať, možno ... Rodičia robia aj veci, o ktorých svojim deťom nepovedia. Ale z tých informácií, ktoré si sem dal, mi vychádza, že Tvoji rodičia nemali úmysel, nemysleli si a nerozumeli tomu tak, aby dom vlastnili na polovicu Tvoja manželka a dcéra .
Teraz to už bude na Tvojom rozhodnutí, ako posúdiš aj dôvody a vycítiš úmysel svojich rodičov a ako sa rozhodneš, lebo darovanie strechy nad hlavou je veľký dar .
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

sanca Pozri príspevok
Nevedeli o mojom úmysle, oni si totiž stále myslia, že ak darovali dom len mne, tak je automaticky aj manželkin a ja nechcem byť taká sviňa, že doňho roky spoločne vrážame a ona z neho nemá mať nič. Nedokázali sme im nijak rozumne vysvetliť, že keď je na darovacej zmluve písaný len jeden z nás, tak je to len jeho.
Aj keď bude vlastníctvo zapísané len jednému, užívate si ho všetci. Žiadna sviňa nebudeš, ak to tak necháš a nikdy pred manželkou nespomenieš, že dom je len tvoj. Keby si náhodou zomrel skôr, bude ho dediť manželka a deti. Pamätaj tiež na to, že investície do domu počas manželstva sú spoločné a dali by sa ľahko vyporiadať napr. pri rozvode - polovica z nich patrí manželke (§ 150 OZ).


Naproti tomu, neviem akým zvieraťom môžeš byť nazvaný, ak sa rodičia dozvedia, ako si naložil (bez ich vedomia) s ich darom ihneď po prepise. Rodičia myslia zvyčajne aj dopredu - a majú nadhľad.
4 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
buchač Pozri príspevok

....to sa v dnešnej dobe cení .....teda ja určite oceňujem ...
Mária27 Pozri príspevok
Aj keď bude vlastníctvo zapísané len jednému, užívate si ho všetci. Žiadna sviňa nebudeš, ak to tak necháš a nikdy pred manželkou nespomenieš, že dom je len tvoj. Keby si náhodou zomrel skôr, bude ho dediť manželka a deti. Pamätaj tiež na to, že investície do domu počas manželstva sú spoločné a dali by sa ľahko vyporiadať napr. pri rozvode - polovica z nich patrí manželke (§ 150 OZ).


Naproti tomu, neviem akým zvieraťom môžeš byť nazvaný, ak sa rodičia dozvedia, ako si naložil (bez ich vedomia) s ich darom ihneď po prepise. Rodičia myslia zvyčajne aj dopredu - a majú nadhľad.
...doplním

...a keby aj spomenul , predsa pri normálne fungujúcom spolužití dvoch normálnych by predsa k takejto situácii nemalo dôjsť...

...a viem , o čom rozprávam ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sanca Pozri príspevok
Nevedeli o mojom úmysle, oni si totiž stále myslia, že ak darovali dom len mne, tak je automaticky aj manželkin a ja nechcem byť taká sviňa, že doňho roky spoločne vrážame a ona z neho nemá mať nič. Nedokázali sme im nijak rozumne vysvetliť, že keď je na darovacej zmluve písaný len jeden z nás, tak je to len jeho.
No istá logika tam je.
Ak sa chystáš v blízkej dobe na onen svet, tak by manželka a dcéra ušetrili na notárskych poplatkoch pri dedení.
Ale ak to daruješ, tak po prípadnom rozvode ti čo zostane? Rodičia ti darujú ďalší dom?
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

sanca Pozri príspevok
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať. Rodičia mi darovali dom, momentálne je to v štádiu zápisu na katastri. Tento dom by som však chcel následne darovať 1/2 manželke a 1/2 dcére. Musí medzi dvoma darovaniami tej istej nehnuteľnosti prejsť nejaký čas alebo môžem tento dom hneď po zápise na katastri darovať manželke a dcére? Ďakujem za odpovede.
... a inde zasa píšeš, že "roky doňho spoločne vrážame" - treba tomu rozumieť tak, že ste investovali spoločne celé roky do rodičovského domu, ktorý sa teraz "len" prepisuje?

Nič nás síce do toho nie je, ale tiež sa prikláňam k názoru ostatných, že:
-a čo zostane Tebe? Vlastníš nejakú inú "rezervnú" strechu nad hlavou?
-nemusíš byť ešte zlý, ak nedaruješ svoj dar manželke a dcére... Kto na tom trvá?
-nevieme, koľko rokov má dcéra a či býva s Vami, ale čiste hypoteticky sa raz môže prisťahovať do toho domu aj s prípadným partnerom a ktovie, čo Ti ešte život prinesie...
- možno rodičia až veľmi dobre vedia, prečo dom darovali iba Tebe - so svojím majetkom si môžu robiť čo chcú a oni sa rozhodli takto...
- ako zareagujú, ak sa dozvedia, že nevlastníš ich dom? Zrejme sa im tým nepochváliš. Neviem, či by sa /tiež čiste teoreticky/ mohol uplatniť v prípade ich nespokojnosti s Tvojím konaním štatút "späťvzatia daru"...
- Tvoja veľkorysosť k manželke a dcére je síce pekná, priam obdivuhodná, ale čo Tvoja úprimnosť a vďačnosť voči rodičom? Nemyslím, že je to z Tvojej strany voči nim férové...
- si skús predstaviť, že aj Tvoja manželka či dcéra sa raz rozhodnú /a to už úplne čiste hypoteticky/ darovať Tvoj dar niekomu inému - že vylúčené? To isté si asi teraz myslia aj Tvoji rodičia...

Sorry, len mi tak napadlo, či si práve nezarábaš na budúce problémy... Pravdepodobnosť ich budúceho možného výskytu sa mi totiž javí ako dosť vysoká. Rada by som sa v Tvojom prípade mýlila.

Naposledy upravil Oliwa : 22.05.12 at 12:43
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

A doplním Oliwu ďalším katastrofickým "scenárom": čo ak sa po "darovaní" tvojho daru manželke a dcére, tieto rozhodnú ťa vyštvať z neho preč? Veď to bude už ich majetok a ty budeš na mizine.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Aj ja prispejem do tejto debaty. Nerozumiem vôbec tomu, o čo tu presne ide. Rodičia vraj chceli darovať dom obom (podľa napísaného si myslia, že tak automaticky urobili). Nie je to však tak - dar nie je predmetom BSM. Ja mám čerstvú skúsenosť. Rodičia sa rozhodli darovať mi chalupu, keďže sa už o ňu veľmi nevládzu starať. My s manželom to vlastne už dlhšiu dobu aj financujeme, aj sa manžel teda dosť stará o všeličo okolo chalupy, tak sa opýtali mňa, či to majú darovať iba mne, alebo nám obom. Ja som navrhla - obom - prišlo mi to férové voči manželovi, nakoľko tam nechal dosť svojej práce. Tak sa aj stalo, len neznalosťou to napísali na oboch s tým, že nám to darujú do bezpodielového vlastníctva. Z katastra prišla výzva, že sa to nedá. Buď by sme museli BSM rozšíriť o tento "dar" u notára, alebo druhá možnosť bola: priamo na katastri sme všetci účastníci podpísali zmenu na darovacej zmluve a je z toho podielové vlastníctvo v rovnakom podiele pre oboch...čiže každý z nás vlastní polovicu chalupy. Ale určite by som niečo také neurobila bez vedomia rodičov.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Sany Pozri príspevok
Aj ja prispejem do tejto debaty. Nerozumiem vôbec tomu, o čo tu presne ide. Rodičia vraj chceli darovať dom obom (podľa napísaného si myslia, že tak automaticky urobili). Nie je to však tak - dar nie je predmetom BSM. Ja mám čerstvú skúsenosť. Rodičia sa rozhodli darovať mi chalupu, keďže sa už o ňu veľmi nevládzu starať. My s manželom to vlastne už dlhšiu dobu aj financujeme, aj sa manžel teda dosť stará o všeličo okolo chalupy, tak sa opýtali mňa, či to majú darovať iba mne, alebo nám obom. Ja som navrhla - obom - prišlo mi to férové voči manželovi, nakoľko tam nechal dosť svojej práce. Tak sa aj stalo, len neznalosťou to napísali na oboch s tým, že nám to darujú do bezpodielového vlastníctva. Z katastra prišla výzva, že sa to nedá. Buď by sme museli BSM rozšíriť o tento "dar" u notára, alebo druhá možnosť bola: priamo na katastri sme všetci účastníci podpísali zmenu na darovacej zmluve a je z toho podielové vlastníctvo v rovnakom podiele pre oboch...čiže každý z nás vlastní polovicu chalupy. Ale určite by som niečo také neurobila bez vedomia rodičov.
Tak ste to mali kúpiť napríklad za 1 €.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143


V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
Naposledy upravil marjankaj : 22.05.12 at 13:02
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Ja som tiež verila na nesmrteľnú lásku..... Darovala som synovi a jeho manželke svoj trojizbový byt. Nevesta nabrala pôžičky, byt komplet prerobili, zariadili kuchyňu..... Jedného krásneho dňa, keď syn prišiel o prácu kamiónistu a už nezarábal 1.300,- € mesačne a nemohol si nájsť prácu, nevesta zobrala deti, všetok nábytok a zariadenie, synovi nechala dlhy a odišla s nimi k svojim rodičom.
Nám teraz zostalo len rozmýšľať, čo ďalej.....
1 0
sanca sanca

sanca je offline (nepripojený) sanca

dakujem za odpovede..., mám na to svoje dôvody prečo to tak chcem spraviť, chcel som len vedieť či sa to dá spraviť hned alebo musím čakať nejakú dobu.
0 0
ZEvina ZEvina

ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
ZEvina Pozri príspevok
Ja som tiež verila na nesmrteľnú lásku..... Darovala som synovi a jeho manželke svoj trojizbový byt. Nevesta nabrala pôžičky, byt komplet prerobili, zariadili kuchyňu..... Jedného krásneho dňa, keď syn prišiel o prácu kamiónistu a už nezarábal 1.300,- € mesačne a nemohol si nájsť prácu, nevesta zobrala deti, všetok nábytok a zariadenie, synovi nechala dlhy a odišla s nimi k svojim rodičom.
Nám teraz zostalo len rozmýšľať, čo ďalej.....

vrátim sa k môjmu príspevku.... každá rada dobrá. Čo by ste nám poradili? Nevesta chce polovicu z bytu. Môže súd nariadiť predať ho, aby ju syn mohol vyplatiť? Vďaka za každú radu. Eva
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Môže. Predtým však bude skúmať, či niektorí zo spoluvlastníkov ho nechce ako celok s tým, že druhého vyplatí.
0 0
kyss kyss

kyss je offline (nepripojený) kyss

Ahojte, vie niekto poradit? Mam vo vlastnictve v podiele 1/2 s bratom byt, z ktoreho idem 1/8 podiel prieviest na brata (konecny podiel bude ja - 3/8 a brat 5/8). Na predmetnom byte je vecne bremeno - pravo dozivotneho uzivania otcom. Videl som vzory darovacich zmluv, ktorych predmetom je zaroven zriadenie vecneho bremena, ale na tejto nehnutelnosti vecne bremeno uz je. Je potrebne v aktualnej darovacej zmluve opat riesit problematiku vecneho bremena, alebo potrebne to nie je a vecne bremeno ostane nedotknute? Musi otec s darovanim suhlasit? Pripadne je ho potrebne uviest v darovacej zmluve ako jednu zo zmluvnych stran? Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať