Zavrieť

Porady

Zákon o cestnej doprave účinný od 1. marca 2012 (zákon č. 56/2012 Z. z.)

Konateľ spoločnosti
Chcel by som dať do pozornosti z uvedeného zákona najmä:

Novinkou je podľa § 5 ods. 3 povinnosť prevádzkovateľa cestnej dopravy ako fyzickej osoby zápis do obchodného registra, keďže podľa novej úpravy nepodniká na základe živnostenského oprávnenia, a teda nie je zapísaný v živnostenskom registri. Zápis podnikateľa fyzickej osoby má aj dôležité právne následky, ako najmä povinné účtovanie v sústave podvojného účtovníctva (§ 36 Obchodného zákonníka).
Usporiadat
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
domenico.office Pozri príspevok
Chcel by som dať do pozornosti z uvedeného zákona najmä:

Novinkou je podľa § 5 ods. 3 povinnosť prevádzkovateľa cestnej dopravy ako fyzickej osoby zápis do obchodného registra, keďže podľa novej úpravy nepodniká na základe živnostenského oprávnenia, a teda nie je zapísaný v živnostenskom registri. Zápis podnikateľa fyzickej osoby má aj dôležité právne následky, ako najmä povinné účtovanie v sústave podvojného účtovníctva (§ 36 Obchodného zákonníka).
A čo keď som zapísaná ako FO v živnostenskom registri, pretože mám veľkoobchod, maloobchod a sprostredkovanie obchodu a služieb. No mám už aj po novom vydané Povolenie na prepravu ? Som teda podnikateľ aj vykonávajúci cestnú dopravu, ale zároveň som aj registrovaná v živnostenskom registri ? Predsa len zápis FO do OR stojí 165,50 Eur.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
domenico.office Pozri príspevok
Chcel by som dať do pozornosti z uvedeného zákona najmä:

Novinkou je podľa § 5 ods. 3 povinnosť prevádzkovateľa cestnej dopravy ako fyzickej osoby zápis do obchodného registra, keďže podľa novej úpravy nepodniká na základe živnostenského oprávnenia, a teda nie je zapísaný v živnostenskom registri. Zápis podnikateľa fyzickej osoby má aj dôležité právne následky, ako najmä povinné účtovanie v sústave podvojného účtovníctva (§ 36 Obchodného zákonníka).
Economic Pozri príspevok
A čo keď som zapísaná ako FO v živnostenskom registri, pretože mám veľkoobchod, maloobchod a sprostredkovanie obchodu a služieb. No mám už aj po novom vydané Povolenie na prepravu ? Som teda podnikateľ aj vykonávajúci cestnú dopravu, ale zároveň som aj registrovaná v živnostenskom registri ? Predsa len zápis FO do OR stojí 165,50 Eur.
Zrejme ide o to, aby bolo povolenie zapísané v nejakom registry..... mi z toho vychádza.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dovolím si priložiť aj túto tému
http://www.porada.sk/t194772-koncesn...%C3%A1+listina

http://www.porada.sk/t191895-novy-za...estnej+doprave
1 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

uz tu bola tato tema, ale stale nemam jasno s vykladom, lebo:
§ 5
Povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy
(1) Ak ďalej nie je ustanovené inak, vykonávať povolanie prevádzkovateľa vnútroštátnej dopravy13) môže
podnik14) na základe povolenia udeleného podľa tohto zákona a osobitného predpisu; povolenie sa udeľuje na
desať rokov. Postup udeľovania, pozastavenia platnosti a odnímania povolenia ustanovuje osobitný predpis.15)
(2) Prevádzkovaťmedzinárodnú dopravu v členských štátochmôže prevádzkovateľ cestnej dopravy, ktorý má
udelenú licenciu Spoločenstva podľa osobitných predpisov.16)

(3) Prevádzkovateľ cestnej dopravy podľa odseku 1 alebo 2 sa zapisuje do obchodného registra s predmetom
činnosti podľa obsahu povolenia alebo licencie Spoločenstva.

(4) Odseky 1 a 2 sa nevzťahujú na prevádzkovanie taxislužby a na cestnú dopravu prevádzkovanú podnikmi
podľa osobitných predpisov.17)


17) Čl. 1 ods. 4 nariadenia (ES) č. 1071/2009 a čl. 1 ods. 5 nariadenia (ES) č. 1072

taxisluzba nie je podla 1), 2), ale podla nariadenia ES
17) Čl. 1 ods. 4 nariadenia (ES) č. 1071/2009 a čl. 1 ods. 5 nariadenia (ES) č. 1072/2009.

- V osobnej doprave sa nariadenie vzťahuje len na dopravu vykonávanú vozidlami s obsaditeľnosťou viac ako deväť osôb vrátane miesta vodiča.


takze aky je prosim vyklad?

ma alebo nema byt taxi do 9 miest v OR?
0 0
Iruška Iruška

Iruška je offline (nepripojený) Iruška

mona091 Pozri príspevok
uz tu bola tato tema, ale stale nemam jasno s vykladom, lebo:
§ 5
Povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy
(1) Ak ďalej nie je ustanovené inak, vykonávať povolanie prevádzkovateľa vnútroštátnej dopravy13) môže
podnik14) na základe povolenia udeleného podľa tohto zákona a osobitného predpisu; povolenie sa udeľuje na
desať rokov. Postup udeľovania, pozastavenia platnosti a odnímania povolenia ustanovuje osobitný predpis.15)
(2) Prevádzkovaťmedzinárodnú dopravu v členských štátochmôže prevádzkovateľ cestnej dopravy, ktorý má
udelenú licenciu Spoločenstva podľa osobitných predpisov.16)

(3) Prevádzkovateľ cestnej dopravy podľa odseku 1 alebo 2 sa zapisuje do obchodného registra s predmetom
činnosti podľa obsahu povolenia alebo licencie Spoločenstva.

(4) Odseky 1 a 2 sa nevzťahujú na prevádzkovanie taxislužby a na cestnú dopravu prevádzkovanú podnikmi
podľa osobitných predpisov.17)


17) Čl. 1 ods. 4 nariadenia (ES) č. 1071/2009 a čl. 1 ods. 5 nariadenia (ES) č. 1072

taxisluzba nie je podla 1), 2), ale podla nariadenia ES
17) Čl. 1 ods. 4 nariadenia (ES) č. 1071/2009 a čl. 1 ods. 5 nariadenia (ES) č. 1072/2009.

- V osobnej doprave sa nariadenie vzťahuje len na dopravu vykonávanú vozidlami s obsaditeľnosťou viac ako deväť osôb vrátane miesta vodiča.


takze aky je prosim vyklad?

ma alebo nema byt taxi do 9 miest v OR?
A ako je to s vnútroštátnou nákladnou dopravou, tiež musí byť zaregistrovaný v OR a viest podvojné účtovníctvo?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Zatiaľ to tak je v novom zákone = povinnosť zapísania do OR. A kto je zapísaný do OR, má povinnosť viesť podvojné účtovníctvo.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

nechapem:

§5....
....
(3) Prevádzkovateľ cestnej dopravy podľa odseku 1 alebo 2 sa zapisuje do obchodného registra s predmetom
činnosti podľa obsahu povolenia alebo licencie Spoločenstva.

(4) Odseky 1 a 2 sa nevzťahujú na prevádzkovanie taxislužby a na cestnú dopravu prevádzkovanú podnikmi
podľa osobitných predpisov.17)

vsak bod 4 hovori, ze na taxi sa nevztahuje bod 1,2, a bod 3 vravi, ze do OR sa zapisuju firmy podla 1,2

vie mi to niekto prosim vylozit?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

z dovodovej spravy k navrhu zakona:

"K § 5: Termínom „prevádzkovateľ cestnej dopravy“ sa podľa nariadení (ES) rozumie obchodná spoločnosť a samostatne zárobkovo činná osoba s podnikateľským oprávnením na podnikanie v cestnej doprave odplatným poskytovaním dopravných služieb. Do konca júna 2010 to bolo pre vnútroštátnu cestnú dopravu živnostenské oprávnenie. Postup získania a podmienky získania takéhoto postavenia upravujú v osobnej (autobusovej) doprave a v nákladnej doprave nariadenia (ES).

Návrh rozlišuje vnútroštátne podnikateľské oprávnenie (odsek 1) a medzinárodné podnikateľské oprávnenie v podobe licencie Spoločenstva (odsek 2). Ich platnosť a vzájomný vzťah upravujú nariadenia (ES).

Držiteľ oprávnenia na výkon povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy je podnikateľom, ktorý nepodniká na základe živnostenského oprávnenia, a teda nie je zapísaný v živnostenskom registri. Preto sa v záujme právnej istoty a prehľadnosti podnikateľov v tomto segmente navrhuje, aby bol v súlade s § 2 ods. 2 písm. a) Obchodného zákonníka zapísaný v obchodnom registri, a to aj vtedy, keď je fyzickou osobou (odsek 4), pretože tá by inak nebola evidovaná nikde a pre verejnosť by bola utajená.


V odseku 5 sa uvádzajú prípustné výnimky z pravidiel podnikania v cestnej doprave, ktorých medze upravujú nariadenia (ES) citované v poznámke pod čiarou, takže ich rozširovanie alebo zmena obsahu je možná."
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

dakujem, ale neviem, co z toho vyplyva, kedze §5 vravi o vynimkach, co potvrdzujes:

" V odseku 5 sa uvádzajú prípustné výnimky z pravidiel podnikania v cestnej doprave, ktorých medze upravujú nariadenia (ES) citované v poznámke pod čiarou, takže ich rozširovanie alebo zmena obsahu je možná."

aka je jednoznacna odpovede? ma alebo nema byt taxi do 9 osob v OR?

0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Hoci neúčtujem taxikára, ale nedalo mi , prešla som zákon ešte raz - je tam kopec dvojzmyselností...no nebudem to komentovať .

Podľa môjho názoru Taxislužba do 9 miest včetne vodiča (klasická bývalá živnosť preprava ...do 9 miest) , sa do OR zapisovať nemusí .Musí sa zapísať však do vnútroštátneho registra dopravcov okrem splnenia iných povinností.
Mona všimla som si , že od marca zháňaš tieto informácie .Čo keby si sa s otázkou obrátila na doriešenie na niektorý kompetentný úrad - napr. Živnostenský úrad ,Krajský dopravný úrad a pod.lebo skutočne myslite si čo chcete, ale nie je to jasné okolo Taxislužieb u SZČO a zápisu do OR ....mne aspoň nie je jasné .Bolo by fakt dobré si túto záležitosť overiť .....lebo ak by to tak bolo , tak je väčší tresk z pohľadu taxikárov a vynaložených výdavkov na zápis do OR .
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

dakujem zitka,

preto to este nezhanam inde, lebo este mam cas,

a sucasne jasne citam, ze podmienka zapisu do OR sa nevztahuje na presne citovane znenie zakona, sucasne som si presla nariadenie ES, ktore mi to potvrdzuje,

zneistili ma vsak vyjadrenia na porade, ze tato povinnost sa vztahuje aj na taxi do 9 miest, no nikto mi nevyvratli moje chapanie zakona,

az to budem vediet s presnou urcitostou (ak vobec existuje ), hodim to tu
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
mona091 Pozri príspevok
dakujem zitka,

preto to este nezhanam inde, lebo este mam cas,

a sucasne jasne citam, ze podmienka zapisu do OR sa nevztahuje na presne citovane znenie zakona, sucasne som si presla nariadenie ES, ktore mi to potvrdzuje,

zneistili ma vsak vyjadrenia na porade, ze tato povinnost sa vztahuje aj na taxi do 9 miest, no nikto mi nevyvratli moje chapanie zakona,

az to budem vediet s presnou urcitostou (ak vobec existuje ), hodim to tu

Len taká informácia. Aj samotní prepravcovia, aj Krajský úrad komunikuje s obchodným registrom okolo tejto problematiky. Fakt je taký, že vznikne špeciálny "register prepravcov", no nie na zatiaľ úplne jasné, (ale je najväčší predpoklad na to) že takýto register bude viesť príslušný obchodný register. Mala by k tomu vyjsť vykonávacia vyhláška pravdepodobne s platnosťou od 1. 1. 2013. To sú najnovšie informácie z obchodného registra. Zatiaľ je prax taká, že ak nejakému prepravcovi končí v tomto období vydané Povolenie, najprv sa musí zapísať do obchodného registra a následne po zápise požiadať o vydanie nového Povolenia.
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Economic Pozri príspevok
Len taká informácia. Aj samotní prepravcovia, aj Krajský úrad komunikuje s obchodným registrom okolo tejto problematiky. Fakt je taký, že vznikne špeciálny "register prepravcov", no nie na zatiaľ úplne jasné, (ale je najväčší predpoklad na to) že takýto register bude viesť príslušný obchodný register. Mala by k tomu vyjsť vykonávacia vyhláška pravdepodobne s platnosťou od 1. 1. 2013. To sú najnovšie informácie z obchodného registra. Zatiaľ je prax taká, že ak nejakému prepravcovi končí v tomto období vydané Povolenie, najprv sa musí zapísať do obchodného registra a následne po zápise požiadať o vydanie nového Povolenia.
Vďaka za info, myslím že dosť skoro to začali riešiť . Už mali byť informácie na svete a nie že najskôr začne platiť zákon a vykonávacia vyhláška ešte len sa pripravuje.Och och ...čo k tomu povedať ...aj ten zákon nie je dokonalý .Ale i napriek všetkému taxikár nie je jasný .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Preto píšem že taxikár nie je jasný , lebo už niekoľko krát tu bol citovaný § 5, z ktorého jasne nevyplýva povinnosť pre taxikárov zapísať do OR ...alebo niečo stále obchádzam a prehliadam ?

Chápem to tak , že ......podľa §
§ 5
Povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy


(1) Ak ďalej nie je ustanovené inak, vykonávať povolanie prevádzkovateľa vnútroštátnej dopravy13) môže podnik14) na základe povolenia udeleného podľa tohto zákona a osobitného predpisu; povolenie sa udeľuje na desať rokov. Postup udeľovania, pozastavenia platnosti a odnímania povolenia ustanovuje osobitný predpis.15) – moja poznámka Činnosť vykonávajú na základe Dopravnej licencie §10

(2) Prevádzkovať medzinárodnú dopravu v členských štátoch môže prevádzkovateľ cestnej dopravy, ktorý má udelenú licenciu Spoločenstva podľa osobitných predpisov.16) – moja poznámka na základe licencie Spoločenstva (podľa osobitných predpisov alebo podľa medzinárodnej zmluvy )

(3) Prevádzkovateľ cestnej dopravy podľa odseku 1 alebo 2 sa zapisuje do obchodného registra s predmetom činnosti podľa obsahu povolenia alebo licencie Spoločenstva – teda nie taxikár

(4) Odseky 1 a 2 sa nevzťahujú na prevádzkovanie taxislužby a na cestnú dopravu prevádzkovanú podnikmi podľa osobitných predpisov.17) – moja poznámka taxislužba sa vykonáva na základe koncesie § 27

Taxikár prevádzkuje osobnú dopravu podľa § 8 zákona .Chcela by som tomu porozumieť.
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

nerozumiem tomu všetkému, vzťahuje sa tento zákon aj na nákladné auto, ktorým uskutočňujem prepravu tovaru v stavebninách?
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
millo5 Pozri príspevok
nerozumiem tomu všetkému, vzťahuje sa tento zákon aj na nákladné auto, ktorým uskutočňujem prepravu tovaru v stavebninách?
Ak je auto nad 3,5 t, tak áno - vzťahuje.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
millo5 Pozri príspevok
nerozumiem tomu všetkému, vzťahuje sa tento zákon aj na nákladné auto, ktorým uskutočňujem prepravu tovaru v stavebninách?
Určite áno, na teba sa nevzťahuje výnimka, pokiaľ máš väčšiu nosnosť ako 3,5 tony. Nákladné auto nie je dodávka.
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

Auto je nad 3,5t.
a to platí od 1.marca?alebo dokedy sa treba zapísať do obchodného registra?
Takže to znamená, aj keď som neni dopravca (živnostník - malé stavebniny), mám jedno nákladné auto, ktorým robím sem-tam prepravu musím prejsť na podvojné účtovníctvo???!
Naposledy upravil millo5 : 08.06.12 at 14:30
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
millo5 Pozri príspevok
a to platí od 1.marca?alebo dokedy sa treba zapísať do obchodného registra?

Platí to od 1. marca a treba sa zapísať do OR. (pokiaľ sa využije elektronický zápis, dá sa ušetriť na súdnom poplatku)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
millo5 Pozri príspevok
Auto je nad 3,5t.
a to platí od 1.marca?alebo dokedy sa treba zapísať do obchodného registra?
Takže to znamená, aj keď som neni dopravca (živnostník - malé stavebniny), mám jedno nákladné auto, ktorým robím sem-tam prepravu musím prejsť na podvojné účtovníctvo???!
Treba si zistiť na patričných inštitúciách, nakoľko radiť v tejto záležitosti je veľmi háklivé.Je to vo Vašom záujme .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať