Zavrieť

Porady

prechod na novy rok v MRP DOS

dobry den, chcem poprosit o radu pri prechode na novy rok v MRP pre DOS. Ako zacat novy uctovny rok ak este nemam dokoncene cele uctovnictvo r.2005. ci uctovat do r.06 mozem zacat az po skompletovani 2005?
dakujem za pomoc
Robo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    virka je offline (nepripojený) virka

    virka
    Robo
    dobry den, chcem poprosit o radu pri prechode na novy rok v MRP pre DOS. Ako zacat novy uctovny rok ak este nemam dokoncene cele uctovnictvo r.2005. ci uctovat do r.06 mozem zacat az po skompletovani 2005?
    dakujem za pomoc
    Robo
    Musíš mať uzavretý rok lebo ti prenesie všetky zostatky z predchádzajúceho roka. Nahráš si údaje na disketu z pred.roka. Pod zápismi je kolonka Ročný prevod - potvrdíš ent. si v novom roku. Virka

    katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

    katkasabka
    Je síce piatok poobede, skoro víkend, no ja sa ešte trochu trápim.
    Viem že je už jún, no až teraz kompletizujem a uzatváram technicky rok 2005 v účto.
    V januári som nastúpila do malej s.r.o. ako začiatočníčka v účtovníctve s teoretickými vedomosťami a trošku aj praktickými, a zdedila som program MRP DOS verziu 5.3/0401, kde som nahadzovala celý rok 2005. PS a tie potrebné začiatočné účty + prevody tam už nahodila moja predchodkyňa a ja som zaúčtovala HV r. 2004 - stratu na 431/701. Potom som pokračovala v účtovaní.
    Na rok 2006 máme verziu WIN 4.50 a ja potrebujem ukončiť rok v Dos-e a prejsť na Win. Preto mám pár otázok.

    1. Mám zaúčtovať čistý zisk r. 2005 na 710/702 alebo mi to spraví program pri ukončení roka?

    2.Z toho čo som sa tu dočítala mi vychádza takýto postup pri ukončovaní roka.
    2a) zálohu mám spravenú a viem že keď dám Ročnú uzávierku a doplnenie uzávierkových účtov, spraví mi prevody na 710 a 702. Ale potom mi tam čudne visí ta 701 so stratou z r.2004.
    2b) potom si dám zasa Ročnú uzávierku a už Ročný prevod a zrušenie dát. To by sa mi už mal uzavrieť komplet rok, však?
    Mám si ale predtým v ponuke Špeciálne funkcie vytvoriť nový rok alebo mi to už netreba vzhľadom k tomu, že ho tam nebudem účtovať, alebo ho naopak budem potrebovať na prenos do WIN?

    Budem vďačná za každú odpoveď a dúfam že som vám nepokazila vyhliadky na víkend, aj keď bude asi upršaný.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    1. Chceš si do Win verzie prevziať len nový rok 2006? Len PS?
    Potom všetko si uzavri v DOS, a tak sprav prechod verzii z dos do win.
    Vo win verzii máš multiverziu?

    katkasabka je offline (nepripojený) katkasabka

    katkasabka
    Ahoj Lenka
    Chcem aby mi do WIN prešli PS, neuhradene FA, adresy a všetko čo potrebujem z r. 2005.
    Win nemám multiverziu a ešte k tomu sa to skomplikovalo tak, že už mám nainštalovanú licenciovanú verziu WIN na inom PC ako DOS verziu, takže to už asi neprevediem.
    PS a teoreticky aj Fa si viem nahodiť ručne do WIN, ale bude to hrozne prácne a ešte keby som si mala nahadzovať adresy zákazníkov a dodávateľov, pomoc. Nedajú sa preniesť časti súborov ktoré obsahuje tieto údaje?
    Alebo rozmýšľam zle?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    1. Ak chceš aby Ti išli otvorené položky z min. rokov a aj PS, potrebuješ si spraviť ročný prevod v Dos verzii.
    2. Na druhý PC si nahráš (napáliš) staré MRP, a to sa vo väčšine prípadov inštaluje:C\MRP\.
    3. Spustíš Win verziu.
    4. Pôdeš na údržbu dát, klikneš na ikonu: udržba dát, Prevod dát, z Dos verzie, nájdeš cestu, napr môžeš aj z napáleného disku, OK.
    5. Prebehne prevod a všetko skontroluješ.

    zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

    zuzanask
    viete mi poradit?
    klient mi doniesol uctovnictvo z minulych rokov ktore boli uctovane v dos verzii. Doniesol nejake zalohy ze MRPZAL.001 ta koncovka sa mi zda nejaka divna. no a ako si to mam nahrat do uctovnictva aby mi nezmizli ostatne firmy. a vobec ako sa to da dat do toho programu, lebo ked idem cez udrzbu dat chce len phc koncovky. viete mi poradit?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    dá sa,
    len napíš či chceš si preniesť údaje z dos verzii do dos verzii,
    alebo z dos verzii do win verzii.
    a či sa jená o JU, PU,
    ovládaš základnú prácu s Windowsom?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zuzanask Pozri príspevok
    viete mi poradit?
    klient mi doniesol uctovnictvo z minulych rokov ktore boli uctovane v dos verzii. Doniesol nejake zalohy ze MRPZAL.001 ta koncovka sa mi zda nejaka divna. no a ako si to mam nahrat do uctovnictva aby mi nezmizli ostatne firmy. a vobec ako sa to da dat do toho programu, lebo ked idem cez udrzbu dat chce len phc koncovky. viete mi poradit?
    V prvom rade treba vytvoriť novú firmu v programe (multiverzia). V dos verzii treba zvoliť obnovu dát z diskety do novovytvorenej firmy. Vo win je to podobné.
    Ak sa jedná o prevod z dos do win, potom v novovytvorenej firme cez Udržba dát ->údržba dát ->z DOs verzie.....

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    a môžem toto aplikovať aj uprostred roka???
    práve som si kupila program WIN a chcem tam preniesť všetky údaje z DOS.
    Zazálohovala som si všetky firmy v DOS na pevný disk a cez údržbu dát vo WIN som chcela tieto udaje obnoviť.... ale nič sa nestalo, žiadne údaje sa nepreniesli.
    viete mi prosím niekto poradiť???

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jacekova Pozri príspevok
    a môžem toto aplikovať aj uprostred roka???
    práve som si kupila program WIN a chcem tam preniesť všetky údaje z DOS.
    Zazálohovala som si všetky firmy v DOS na pevný disk a cez údržbu dát vo WIN som chcela tieto udaje obnoviť.... ale nič sa nestalo, žiadne údaje sa nepreniesli.
    viete mi prosím niekto poradiť???
    Pri obnove dát do win verzie si zadala správnu cestu k zálohám?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Prikladám Ti zo stránky mrp návod ako sa to robí:


    Táto možnosť vo Vizuálnom systéme je a nájdete ju v menu Údržba dát - Údržba dát - Prevod dát - Prevod dát z MS-DOS verzie. Má však svoje úskalia (vysvetlenie ďalej), kvôli ktorým doporučujeme urobiť prevod na začiatku účtovného obdobia, kedy je dát po ročnom prevode najmenej.

    Vizuálny systém nie je pokračovaním Univerzálneho, ale je to iný systém s odlišnou štruktúrou dát a obsluhy. Neočakávajte teda prevod dát 1:1.


    Je možné prevádzať len živé dáta, nie dáta zálohované (z programu do programu). Vizuálny systém teda musí mať priamy prístup k dátam systému univerzálneho.


    V prípade multiverzie je nutné previesť každú firmu samostatne - pre každú je potrebné založiť vo Vizuálnom systéme novú firmu.


    Po prevode skontrolujte, či zodpovedajú výsledky typických výstupov (výkazy, priznanie k DPH a pod). Pokiaľ nie, hľadajte príčiny (viď ďalej).


    Všetky databázy Univerzálneho systému musia mať aktuálnu štruktúru. Pretože Univerzálny systém štruktúru databáz aktualizuje až pred prvým použitím, môže sa stať, že nepoužívané databázy nemajú v tej chvíli aktuálnu štruktúru a prevod sa na nich zastaví. Toto úskalie rieši v multiverzii voľba [W] v definícii rokov /firiem, ktorá všetky databázy aktualizuje a pripraví na prevod. V základnej verzii táto voľba nie je, je potrebné postupovať tak, že každú agendu (minimálne tú, na ktorej sa prevod zastavil) otvoríme, pridáme zápis (medzerník) a opustíme (Esc). Príprava na prevod do vizuálneho systému dáta nijako nezmení.


    Väzby dát sú vo vizuálnej verzii prísnejšie a komplexnejšie. Pokiaľ program pri prevode narazí na neexistujúcu väzbu (najčastejšie medzi knihou daňových dokladov - KDD a denníkom - PD alebo UD), program vypíše upozornenie do protokolu. Zistené nezrovnalosti (nejedná sa nutne o chyby) podľa vlastného uváženia môžete opraviť v Univerzálnej verzii a prevod spustiť znovu.


    Daňovým skupinám v Univerzálnej verzii (ktoré sú voliteľné) zodpovedajú Typy DPH vo Vizuálnej verzii (tam sú nadefinované). Je potrebné pripraviť si pred spustením prevodu pridelenie typov DPH používaným daňovým skupinám. Pokiaľ nie je možné rozhodnúť o pridelení typu DPH, potom program pridelí štandardne jeden typ DPH pre daňové povinnosti - '10' a jeden typ pre odpočítanie dane - '40'. Typy DPH sa musia potom opraviť v konkrétnych dokladoch. Potrebné informácie nájdete v nápovede vizuálneho systému.


    Údaje, ktoré sú uložené inak než v databázach (nacionálie firmy) sa neprevádzajú.


    Prevod dát do vizuálneho systému je možný až od verzie 2.74W (univerzálneho systému).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.