Zavrieť

Porady

Škodová udalosť - totálka

Dobrý deň,

v utorok mi jedna slečna, čo má vodičák mesiac a 18 mala pred dvoma mesiacmi nacúvala s BMW X5 na parkovisku do odstaveného auta, rozbila mi celú zadnú nápravu na Peugeote 306 r.v. 1996 a poisťovák to ohodnotil ako totálku. Volala som políciu, ale keďže škoda nepresiahla 4000 EUR, ani sa neunúvali prísť, že je to len škodová udalosť a trebas to nahlásiť poisťovni. Na jej poisťovni sme to, samozrejme, nahlásili, ale nepáči sa mi myšlienka, že by takáto vodička mala naďalej jazdiť a ohrozovať aj iných (nielen na parkovisku). Potrebovala by som poradiť, či má vôbec zmysel dávať nejaký podnet na políciu, či to vôbec bude niekto riešiť, keď spôsobená škoda je, samozrejme, nižšia ako 4000 EUR. Aké papiere alebo doklady budem na niečo takéto potrebovať?
Naposledy upravil veronika1909 : 22.06.12 at 09:06
DSC03769.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    tweedle je offline (nepripojený) tweedle

    tweedle
    veronika1909 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    v utorok mi jedna slečna, čo má vodičák mesiac a 18 mala pred dvoma mesiacmi nacúvala s BMW X5 na parkovisku do odstaveného auta, rozbila mi celú zadnú nápravu na Peugeote 306 r.v. 1996 a poisťovák to ohodnotil ako totálku. Volala som políciu, ale keďže škoda nepresiahla 4000 EUR, ani sa neunúvali prísť, že je to len škodová udalosť a trebas to nahlásiť poisťovni. Na jej poisťovni sme to, samozrejme, nahlásili, ale nepáči sa mi myšlienka, že by takáto vodička mala naďalej jazdiť a ohrozovať aj iných (nielen na parkovisku). Potrebovala by som poradiť, či má vôbec zmysel dávať nejaký podnet na políciu, či to vôbec bude niekto riešiť, keď spôsobená škoda je, samozrejme, nižšia ako 4000 EUR. Aké papiere alebo doklady budem na niečo takéto potrebovať?
    slečna nafúkala? zabila alebo vážne zranila niekoho? za takéto nehody sa vodičáky neberú.,možno sa poučí sa bude šoférovať bezpečnejšie

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Poznáme.... 18-tka na X5, a leasing platí v naturáliách.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tweedle a možno brigádovala a našetrila si
    Nandrolon presnejšie v "genitáliách" :-))
    veronika1909 hehh, ani jedno ani druhé... takéto, čo bývajú s rodičmi vo Five Star Residence nebrigádujú predsa...
    veronika1909 dostala "staré" auto od tatíčka... aj ja chcem takého tatíčka
      zbaliť
    nenafúkala, nezranila... ale pokiaľ viem, tak aj napriek tomu, že už dávajú od začiatku na dobu neurčitú, tak prvé dva roky musia mať bezškodový priebeh, inak berú vodičák a musí opakovať autoškolu...akurát neviem, či je to niečím podmienené, to preskúšanie v autoškole

    tweedle je offline (nepripojený) tweedle

    tweedle
    veronika1909 Pozri príspevok
    nenafúkala, nezranila... ale pokiaľ viem, tak aj napriek tomu, že už dávajú od začiatku na dobu neurčitú, tak prvé dva roky musia mať bezškodový priebeh, inak berú vodičák a musí opakovať autoškolu...akurát neviem, či je to niečím podmienené, to preskúšanie v autoškole
    vidíš na toto som zabudla, ale myslím, že tam sa rieši aj závažnosť tých nehôd, kamarátka mala na začiatku pár ťukancov a vodičak je nezobrali, ani na preskúšaní nebola,,
    tweedle Pozri príspevok
    vidíš na toto som zabudla, ale myslím, že tam sa rieši aj závažnosť tých nehôd, kamarátka mala na začiatku pár ťukancov a vodičak je nezobrali, ani na preskúšaní nebola,,
    lenže toto nebol len ťukanec, pozri obrázok, čo som pridala...

    tweedle je offline (nepripojený) tweedle

    tweedle
    veronika1909 Pozri príspevok
    lenže toto nebol len ťukanec, pozri obrázok, čo som pridala...
    na parkovisku, pri cúvani toto???? to ako dokázála?
    tweedle Pozri príspevok
    na parkovisku, pri cúvani toto???? to ako dokázála?
    cúvala cca 30 metrov a keď chcela za mnou zadkom ku môjmu autu zaparkovať, tak pravdepodobne namiesto dupnutia na brzdu dupla na plyn a posunula mi auto o jedno celé parkovacie miesto...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Podľa foto - škoda by mohla byť aj väčšia. A pokiaľ je polícia prizvaná k nehode (aj keď ju vyhodnotia ako škodovú udalosť), každý výjazd je predsa zadokumentovaný (aj hlásenie na operačné).
    Pri takto poškodenom vozidle môže byť podozrenie aj na skryté poškodenie, ktoré pri prvotnej prehliadke sa neodhalí (a poisťovák to potvrdil - totálka - zadná náprava i rám je asi značne poškodený) - takže škoda bude presahovať tých 3990€ - mali tam byť dopraváci.
    A tá milá "vodička" by mala cálovať (prinajmenšom poriadnu pokutu).

    Otázka: tlačivo o nehode bolo spísané, uznala vinu?
    Prípadný rozdiel v hodnote medzi vyplatením a skutočnou hodnotou žiadať o vinníčky občianskoprávnou cestou (nech si to vyžerie).
    preboha ak celé auto nemá hodnotu 4000 eur, ako môže byť škoda vyššia než 4000 eur??
    misoft Pozri príspevok
    Podľa foto - škoda by mohla byť aj väčšia. A pokiaľ je polícia prizvaná k nehode (aj keď ju vyhodnotia ako škodovú udalosť), každý výjazd je predsa zadokumentovaný (aj hlásenie na operačné).
    Pri takto poškodenom vozidle môže byť podozrenie aj na skryté poškodenie, ktoré pri prvotnej prehliadke sa neodhalí (a poisťovák to potvrdil - totálka - zadná náprava i rám je asi značne poškodený) - takže škoda bude presahovať tých 3990€ - mali tam byť dopraváci.
    A tá milá "vodička" by mala cálovať (prinajmenšom poriadnu pokutu).

    Otázka: tlačivo o nehode bolo spísané, uznala vinu?
    Prípadný rozdiel v hodnote medzi vyplatením a skutočnou hodnotou žiadať o vinníčky občianskoprávnou cestou (nech si to vyžerie).
    Správa o nehode bola spísaná a aj podpísaná, uznala vinu... ale keďže poisťovák to dal na totálku, auto už nechcem dať opravovať, lebo to už by potom odomňa nikto za cenu vrátane opravy nekúpil, takže som ho dala odtiahnuť na vrakovisko. Polícia odmietla prísť, lebo je to "len" škodová udalosť... Ide mi o princíp, prečo by som ja mala trpieť a byť bez auta a ona sa ďalej bez problémov voziť a prípadne ohrozovať ďalších účastníkov premávky. Viem s tým ešte niečo na polícii urobiť, resp. má to vôbec zmysel, budú sa tým vôbec zaoberať?

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    misoft Pozri príspevok
    Podľa foto - škoda by mohla byť aj väčšia. A pokiaľ je polícia prizvaná k nehode (aj keď ju vyhodnotia ako škodovú udalosť), každý výjazd je predsa zadokumentovaný (aj hlásenie na operačné).
    Pri takto poškodenom vozidle môže byť podozrenie aj na skryté poškodenie, ktoré pri prvotnej prehliadke sa neodhalí (a poisťovák to potvrdil - totálka - zadná náprava i rám je asi značne poškodený) - takže škoda bude presahovať tých 3990€ - mali tam byť dopraváci.
    A tá milá "vodička" by mala cálovať (prinajmenšom poriadnu pokutu).

    Otázka: tlačivo o nehode bolo spísané, uznala vinu?
    Prípadný rozdiel v hodnote medzi vyplatením a skutočnou hodnotou žiadať o vinníčky občianskoprávnou cestou (nech si to vyžerie).
    vinnicka si nic nevyzerie, lebo pokial mala platne PZP bez dlzneho poistneho, vsetko zaplati poistovna ... ak poskodeny nieje spokojny s plnenim, pre urychlenie vybavenia sporu urobi lepsie ked zazaluje priamo poistovnu, zalovat vinnika je strata casu ...
    rada aby poskodeny vymahal nejaky rozdiel od vinnika je nezmysel a to ze vinnik nieco doplati z vlastneho vrecka je mytus

    navyse, v pripade zaloby na sud je to POSKODENY, ktory musi dokazat, ze jeho skutovcna skoda bola vyssia ako plnenie poistovne ... teda musi si dat na vlastne naklady urobit znalecky posudok atd ... faktura zo sevisu nie je dokaz, lebo suma na fakture nie je skutocna skoda ...
    je skutocne diskutabilne ci sa pri tak starom aute so zanedbatelnmou hodnotou toto oplati absolvovat ...

    btw: co mas na mysli pod "skutocnou hodnotou" ?
    Naposledy upravil bubkoch : 22.06.12 at 16:19

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Žiaľ, toto je príklad toho, ako na PZP doplatí poškodený a má len veľmi malú šancu niečo zmeniť. Samozrejme dopomáha k tomu aj rozhodovanie poisťovní o totálke. Vinníčka však nemá extra problém, lebo nespôsobila dopravnú nehodu, ale len škodovú udalosť. Odoberanie VP nováčikom už neplatí, táto možnosť sa za splnenia zákonných podmienok rozšírila na všetkých vodičov.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Odporucam podat staznost na inspekcnu sluzbu ministerstva vnutra SR. Policia nema co rozhodovat o tom, ci pride na vyjazd alebo nie. Rozhodnutie o tom ci na miesto bude privolana policia alebo nie je na ucastnikovi skodovej udalosti. To neznamena ze ked nie je nizsia hodnota skody ako 4000 Eur ze nie je mozne zavolat policiu. Tu je iba ta moznost ze do 4000 Eur nemusi byt volana. To ale neznamena ze nemoze. Ide o hrube pochybenie zo strany osoby, ktora ucilina rozhodnuie. Pravdepodobne operacny dostojnik. Takze daj staznost na inspekcnu sluzbu Ministerstva vnutra SR. Nech mu ukazu hrdinovi, ze on tu nie je ten, kto bude rozhodovat za obcana. On je tu na to aby sluzi obcaovi a nie aby si uvzurpoval pravo rozhodovat za obcana tam, kde rozhodnutie nalezi obcanovi.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    hodnota celej 306 z roku 1996 sa pohybuje na úrovni od cca 600 do 1500 € ak má zošrotované zadné dvere, nárazník + sklo + lakovanie daných dielov je to totálka ako vyšitá a nemusí sa riešiť či sú vnútorné poškodenia...resp. skryté závady, tie pravdepodobne nie sú nakoľko cúvajúca X5 nemá takú nárazovú rýchlosť a rozbeh aj keď sa pomýli brzda s plynom do stojaceho auta ako keby nedobrzdila z nejakej 90tky......
    (poisťovňa posudzuje totálku podľa toho, koľko sú náklady na opravu podľa autorizovaného servisu, a nie podľa toho za čo si to vie človek dať opraviť u neautorizovaného mechanika v garáži... ).
    Odhadované náklady na opravu v autorizovanom servise by sa podľa mňa pohybovali niečo okolo 2500 - 3000 € z tohto dôvodu by sa ani súdiť neoplatilo, nakoľko podľa občianskeho zákona sa odškodňuje v zmysle PZP skutočná škoda a nie náklady na uvedenie do pôvodného stavu... t.j. za túto cenu si zadávateľka kúpi aj dve 306... a sudca by ju poslal ta tam...

    Podľa môjho názoru bežte radšej zapáliť sviečku do kostola a buďte rada, že v tom aute pri náraze nikto nesedel (napr. dieťa v autosedačke), a že nikto neprišiel k úrazu, mladá s X5tkou to tiež neurobila naschvaľ a skôr svoju energiu venujte tomu, ako si zaobstarať z plnenia poisťovne druhé auto resp. dať opraviť toto...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    preboha skúste si pozrieť súdne rozhodnutia - reálne náklady vynaložené na opravu auta = uvedenie do pôvodného stavu - súdy bežne uprednostňujú pred skutočnou škodou teoreticky počítanou podľa OZ.
    Ice dive tak sem dajte nejaký príklad... resp. rozsudok nejakého súdu... súd nemôže rozhodnúť v rozpore s občianskym zákonníkom, že sa hradí skutočná škoda a novým dielom sa auto technicky zhodnocuje... t.j. súdy určite nerozhodnú v prospech poškodeného z PZP čo má 20 ročné auto, ktorého hodnota je okolo 1000 €, že by mu priznali celú výšku opravy napr. 2000 € nakoľko to by boli reálne náklady na opravu.....= uvedenie do pôvodného stavu...
    preboha technické zhodnotenie neznamená automaticky aj reálne zhodnotenie - v peniazoch. Škoda sa totiž počíta v peniazoch, a nie napr. v % technickej zmeny. To% je len teoreticky vypočítané číslo, ale nie je to výsledný parameter pre výpočet skutočnej škody. Je viacero súdnych rozhodní v tomto smere. Ak ich chcete poznať musíte si ich nájsť sám - ja necítim neprekonateľnú potrebu Vás presvedčiť
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.