Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti

Dobrý deň
Neviem či píšem na správne miesto ale mal by som jednu otázku.
Mám pracovnú zmluvu na dobu určitú na 12 mesiacov a končí mi tento mesiac nanešťastie zamestnávateľ mi oznámil že mi ju nepredĺži. chcel som sa opýtať keďže som odrobil celých 12 mesiacov mám nárok na podporu v nezamestnanosti kým si nenájdem iné zamestnanie?
Ak áno ešte by som sa opítal oľko mesiacov by som mohol dostať túto podporu a akú časť môjho doterajšieho príjmu by som dostával. Ďakujem za odpovede
Usporiadat
fberente fberente

fberente je offline (nepripojený) fberente

Keď mi vlastne prišiel ten papier som tam aj volal a povedali mi že čo sa týka oznamovacej povinnosti je to v poriadku len evidujú tento nedoplatok.
Volal som tam aj teraz a povedali mi že môžem požiadať o splátkový kalendár ale zrejme mi neprejde keˇže nemám uhradené posledné tri mesiace toho obdobia keď som bol SZČO.
Nieje nejaká možnosť pre človeka v hmotnej núdzi odniekiaľ napríklad získať tie peniaze napríklad od štátu a potom by mi to dajme tomu sťahoval z tej absolventskej praxi alebo by som to nejako hradil aj na úkor toho že sú tam úroky??
Vec je taká že ani moja banka mi nechce požičať keďže som nezamestnaný a keďže nemám 25 rokov nemám v podstate žiaden príjem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

fberente Pozri príspevok
Keď mi vlastne prišiel ten papier som tam aj volal a povedali mi že čo sa týka oznamovacej povinnosti je to v poriadku len evidujú tento nedoplatok.
Volal som tam aj teraz a povedali mi že môžem požiadať o splátkový kalendár ale zrejme mi neprejde keˇže nemám uhradené posledné tri mesiace toho obdobia keď som bol SZČO.
Nieje nejaká možnosť pre človeka v hmotnej núdzi odniekiaľ napríklad získať tie peniaze napríklad od štátu a potom by mi to dajme tomu sťahoval z tej absolventskej praxi alebo by som to nejako hradil aj na úkor toho že sú tam úroky??
Vec je taká že ani moja banka mi nechce požičať keďže som nezamestnaný a keďže nemám 25 rokov nemám v podstate žiaden príjem
Od štátu určite nie. Ak bývaš spolu s rodičmi, do veku 25 rokov nemáš nárok ani na dávku v hmotnej núdzi. Požiadaj o pomoc rodičov, príp. popri absolvenstskej praxi si nájdi nejakú brigádu ...
0 0
fberente fberente

no rodičia sú tiež nezamestnaný v podstate čo som mal aj odložené som dával im takže teraz som bez peňazí aj ja a aj oni a čo sa týka tej brigády tak tiaž na tom pracujem rysuje sa mi tesco ale to už nestihnem nepríde mi výplata do toho termínu kedy to mám vyplatiť už naozaj neviem čo mám robiť bol by som rád za každú radu
0 0
veronikasad veronikasad

fberente Pozri príspevok
no rodičia sú tiež nezamestnaný v podstate čo som mal aj odložené som dával im takže teraz som bez peňazí aj ja a aj oni a čo sa týka tej brigády tak tiaž na tom pracujem rysuje sa mi tesco ale to už nestihnem nepríde mi výplata do toho termínu kedy to mám vyplatiť už naozaj neviem čo mám robiť bol by som rád za každú radu
Nekomunikuj so ZP telefonicky, choď tam osobne s písomnou žiadosťou o splátkový kalendár ...AK ZP postúpi dlh exekútorovi, vyjde ťa to podstatne drahšie.
0 0
fberente fberente

ď to budú tam aj súdne poplatky oni mi povedali aby som poslal písomnú žiadosť na adresu poisťovne tak skúsim aspoň to požiadam o splátkový kalendár alebo o odklad splatnosti po dobu kým mi príde aspoň prvá výplata len teraz neviem čo je pravdepodobnejšie že by prešlo
0 0
veronikasad veronikasad

fberente Pozri príspevok
ď to budú tam aj súdne poplatky oni mi povedali aby som poslal písomnú žiadosť na adresu poisťovne tak skúsim aspoň to požiadam o splátkový kalendár alebo o odklad splatnosti po dobu kým mi príde aspoň prvá výplata len teraz neviem čo je pravdepodobnejšie že by prešlo
Odklad splatnosti nie je možný, žiadaj o splátkový kalendár.
0 0
fberente fberente

OK skúsim poprípade ak by niekto vedel o možnosti kde by mohol nezamestnaný na absolventskej praxi získať tie peniaze bol by som rád za každú pomoc
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

veronikasad Pozri príspevok
Ak zamestnávatel nesúhlasí so skončením prac.pomeru dohodou, nezostáva ti nič iné len mu doručiť výpoveď (najlepšie osobne, aby ju do 31.10. prebral.) Výpovedná doba je dvojmesačná a začína plynúť prvým dňom nasl. kal.mesiaca po doručení výpovede. V tvojom prípade pracovný pomer skončí 31.12.2012
Ďakujem že si sa ozvala, osobne mi výpoveď nepreberie. Ak by som ju poslala poštou, musí mi tú výpoveď potvrdiť-myslím tým písomne napísať že súhlasí s výpoveďou? Alebo stačí k ukončeniu pracovného pomeru výpoveď podpísaná mnou a nemusím čakať od neho doklad?
Výpovednú dobu asi musím dodržať, však?
A ešte v súvislosti s tou evidenciou na úrade práce, ak dám výpoveď ja, mám nárok na dávku v nezamestnanosti?
0 0
veronikasad veronikasad

cibka1 Pozri príspevok
Ďakujem že si sa ozvala, osobne mi výpoveď nepreberie. Ak by som ju poslala poštou, musí mi tú výpoveď potvrdiť-myslím tým písomne napísať že súhlasí s výpoveďou? Alebo stačí k ukončeniu pracovného pomeru výpoveď podpísaná mnou a nemusím čakať od neho doklad?
Výpovednú dobu asi musím dodržať, však?
A ešte v súvislosti s tou evidenciou na úrade práce, ak dám výpoveď ja, mám nárok na dávku v nezamestnanosti?
Osobné doručenie výpovede som ti doporučila z toho dôvodu, že ak zamestnávatel na pošte preberie zásielku až po 1.11.2012, ukončenie pracovného pomeru sa ti predlži o ďalší mesiac (výpovedná doba začína plynúť až od 1.12.2012). Povinnosťou zamestnávatela je prevziať od teba výpoveď a potvrdiť ti prevzatie na tvojej kopii. Pracovný pomer končí uplynutím výpovednej doby, nie je potrebný súhlas zamestnávatela.

UP neskúma dôvod skončenia prac.pomeru. Ak máš splnenú podmienku 730 dní poist.v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti
0 0
cibka1 cibka1

osobne mi to neprevezme, už som to skúšala, situácia sa nezlepšila, preto chcem aj naďalej odísť. Takže ako ho poznám on to na pošte prevezme až v posledný možný deň, no nevadí, hlavne že nepotrebujem mať od neho písomné potvrdenie výpovede. Že výpoveď prevzal mi stačí doručenka z pošty však?
Takže ak som to správne pochopila, tá moja písomná výpoveď slúži vlastne ako doklad o ukončení pracovného pomeru ktorý budem potrebovať na UP?
No a keďže musím dodržať tú výpovednú lehotu 2m, to si neviem predstaviť tu situáciu na pracovisku :-(
nie je nejaký spôsob ako sa výpovednej dobe vyhnúť?
mám ešte nevyčerpanú dovolenku, to môžem vybrať v tej výpovednej dobe? ale počítam aj s tým, že mi nepodpíše dovolenkový lístok...
0 0
veronikasad veronikasad

cibka1 Pozri príspevok
osobne mi to neprevezme, už som to skúšala, situácia sa nezlepšila, preto chcem aj naďalej odísť. Takže ako ho poznám on to na pošte prevezme až v posledný možný deň, no nevadí, hlavne že nepotrebujem mať od neho písomné potvrdenie výpovede. Že výpoveď prevzal mi stačí doručenka z pošty však?
Takže ak som to správne pochopila, tá moja písomná výpoveď slúži vlastne ako doklad o ukončení pracovného pomeru ktorý budem potrebovať na UP?
No a keďže musím dodržať tú výpovednú lehotu 2m, to si neviem predstaviť tu situáciu na pracovisku :-(
nie je nejaký spôsob ako sa výpovednej dobe vyhnúť?
mám ešte nevyčerpanú dovolenku, to môžem vybrať v tej výpovednej dobe? ale počítam aj s tým, že mi nepodpíše dovolenkový lístok...
Tvoja výpoveď pre evidenciu na UP nestačí. Potrebuješ od zamestnávatela zápočový list a potvrdenie o príjme pre účely dávky v nezamestnanosti.

Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel, ak ti ho neurčí, nevyčerpanú dovolenku ti musí preplatiť pri skončení prac.pomeru. Výpovedná doba plynie aj počas príp. PN-ky.

Výpoveď pošli v obálke s doručenkou, po jej prevzatí zamestnávatelom sa ti vráti oznámenie o doručení, od ktorého sa bude odvíjať začiatok plynutia výpovednej doby. Ak si poštu zamestnávatel v odbernej lehote na pošte nevyzdvihne, vráti sa ti zásielka ako nedoručená. Týmto dňom sa považuje za doručenú.
0 0
cibka1 cibka1

ahoj, ja viem že moja výpoveď na UP nestačí, a zápočtový list, potvrdenie o príjme na účely dávky v nezamestnanosti aj potvrdenie o zdaniteľnej mzde (to budem potrebovať k vypracovaniu daňového priznania), mi hádam pošle, to musí...

no a nemám jasno v tom, že niekto odíde z práce zo dňa na deň, ako je to možné? na základe akej výpovede?
0 0
fberente fberente

by som mal jednu otázku
Keby sa mi nepodarilo nič vybaviť na čo všetko mi môže siahnuť exekútor bývam u rodičov môže siahnuť na ich majetok?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fberente Pozri príspevok
by som mal jednu otázku
Keby sa mi nepodarilo nič vybaviť na čo všetko mi môže siahnuť exekútor bývam u rodičov môže siahnuť na ich majetok?
Exe môže siahnúť len na tvoj majetok.
0 0
veronikasad veronikasad

fberente Pozri príspevok
by som mal jednu otázku
Exekútor si na teba počká, kým sa zamestnáš - a porastú ti úroky.
0 0
fberente fberente

ale na majetok rodičov siahnuť nemôže?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fberente Pozri príspevok
ale na majetok rodičov siahnuť nemôže?
Zodpovedané na túto otázku už máš.
0 0
fidolena fidolena

fidolena je offline (nepripojený) fidolena

Zdravim Vas chcela som sa len opitat ake papiere treba na socku ak si idem vybavit podporu v nezamestnanosti??? papiere z prace mam a este treba nejake???
0 0
veronikasad veronikasad

fidolena Pozri príspevok
Zdravim Vas chcela som sa len opitat ake papiere treba na socku ak si idem vybavit podporu v nezamestnanosti??? papiere z prace mam a este treba nejake???
Na UP si už zaevidovaná ? Ideš si vybavovať do SP dávku v nezamestnanosti ?
0 0
fidolena fidolena

fidolena je offline (nepripojený) fidolena

Idem si vybavovat podporu po materskej ja som bola zamestnana ked som bola na materskej ale podnik skoncil tak mi dali odstupne a papiere na na podporu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Pridať pochvalu