Zavrieť

Porady

podpora v nezamestnanosti

Dobrý deň
Neviem či píšem na správne miesto ale mal by som jednu otázku.
Mám pracovnú zmluvu na dobu určitú na 12 mesiacov a končí mi tento mesiac nanešťastie zamestnávateľ mi oznámil že mi ju nepredĺži. chcel som sa opýtať keďže som odrobil celých 12 mesiacov mám nárok na podporu v nezamestnanosti kým si nenájdem iné zamestnanie?
Ak áno ešte by som sa opítal oľko mesiacov by som mohol dostať túto podporu a akú časť môjho doterajšieho príjmu by som dostával. Ďakujem za odpovede
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

fberente Pozri príspevok
Dobrý deň
Neviem či píšem na správne miesto ale mal by som jednu otázku.
Mám pracovnú zmluvu na dobu určitú na 12 mesiacov a končí mi tento mesiac nanešťastie zamestnávateľ mi oznámil že mi ju nepredĺži. chcel som sa opýtať keďže som odrobil celých 12 mesiacov mám nárok na podporu v nezamestnanosti kým si nenájdem iné zamestnanie?
Ak áno ešte by som sa opítal oľko mesiacov by som mohol dostať túto podporu a akú časť môjho doterajšieho príjmu by som dostával. Ďakujem za odpovede
Podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je 730 dní poistenia v nez. v posledných 3 rokoch. Rok zamestnania nestačí.

Ak nemáš iný príjem a splňaš ostatné podmienky, informuj sa na dávku v hmotnej núdzi.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
fberente fberente

fberente je offline (nepripojený) fberente

a ešte by som sa chcel opýtať ak by to nebol problém čo všetko potrebujem na to aby ma zaevidovali na úrade práce myslím tým čo všetko si mám vyžiadať od zamestnávateľa a čo potrebujem vybaviť
Ďakujem za odpoveď
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

fberente Pozri príspevok
a ešte by som sa chcel opýtať ak by to nebol problém čo všetko potrebujem na to aby ma zaevidovali na úrade práce myslím tým čo všetko si mám vyžiadať od zamestnávateľa a čo potrebujem vybaviť
Ďakujem za odpoveď
K evidencii na UP potrebuješ :
- doklad o skončení prac.pomeru (zápočtový list)
- doklad o vzdelaní (maturitné vysvedčenie, doklad o ukončení vysokošk.štúdia)
- žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Ak chceš, aby ťa do evidencie zaradili spätne od prvého dňa skončenia prac.pomeru, musíš sa na UP hlásiť do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru. Ak prídeš neskôr, zaradia ťa až od prvej návštevy a chýbajúce dni si musíš v zdr.poisťovni doplatiť ako samoplatitel.

Pri skončení prac.pomeru zamestnávatel vystavuje aj Potvrdenie o príjme pre účely dávky v nezamestnanosti. Aj keď nemáš nárok na dávku, pýtaj si ho, ale zrejme ho dostaneš až po spracovaní poslednej výplaty. Rovnako aj potvrdenie o zdanitelnej mzde, ktoré budeš potrebovať k zúčtovaniu dane za rok 2012.
1 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ak sa mi skončíl PP k 4.07.2012 do kedy mi je zamestnávateľ povinný vystaviť potvrtdeniena účely dávky v nezamestnanosti? aby som mohla dostavat podporu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

timejka200 Pozri príspevok
ak sa mi skončíl PP k 4.07.2012 do kedy mi je zamestnávateľ povinný vystaviť potvrtdeniena účely dávky v nezamestnanosti? aby som mohla dostavat podporu?
Zamestnávatel ti potvrdenie vystaví až po výplatnom termíne, ak mu tech.možnosti spracovania miezd neumožnia skôr, tak až po spracovaní miezd za mesiac júl (v auguste). . Dôležité je, aby si sa zaevidovala do 7 kal.dní, potvrdenie môžeš priložiť neskôr.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

timejka200 Pozri príspevok
ak sa mi skončíl PP k 4.07.2012 do kedy mi je zamestnávateľ povinný vystaviť potvrtdeniena účely dávky v nezamestnanosti? aby som mohla dostavat podporu?
Všetky doklady,ktoré sú vydávané pri skončení PP si mala dostať 4.7. resp. v najbližšom možnom termíne.(Termín výplaty)
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

a keďže mi bude preplatená ešte nevyčerpaná dovolenka za júl v auguste...budem mať nárok aj na podporu v nezamestnanosti - zamestnaná som bola do 04.07.2012 ale este dostanem výplatu v auguste. Oni mi nejak vypočítajú alikvotnú čiastku v SP?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

timejka200 Pozri príspevok
a keďže mi bude preplatená ešte nevyčerpaná dovolenka za júl v auguste...budem mať nárok aj na podporu v nezamestnanosti - zamestnaná som bola do 04.07.2012 ale este dostanem výplatu v auguste. Oni mi nejak vypočítajú alikvotnú čiastku v SP?
Ak si sa do 7 dní zaevidovala, dostaneš podporu za obdobie júl od prvého dňa evidencie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

timejka200 Pozri príspevok
a keďže mi bude preplatená ešte nevyčerpaná dovolenka za júl v auguste...budem mať nárok aj na podporu v nezamestnanosti - zamestnaná som bola do 04.07.2012 ale este dostanem výplatu v auguste. Oni mi nejak vypočítajú alikvotnú čiastku v SP?
Kedy si sa zaevidovala na UP ? Dávka v nezamestnanosti sa vypláca mesiac pozadu - za mesiac júl v auguste. Príjem zo zamestnania sa neberie do úvahy (neplatí pri dávke v hmotnej núdzi).
0 0
simona01 simona01

simona01 je offline (nepripojený) simona01

Dobry den, chcela by som sa spytat tiez ohladom davky v nezamestnanosti... Viem, ze narok na davku mam, pretoze splnam podmienku 730 dni poistenia v poslednych troch rokoch. Ide mi o vymocet denneho vymeriavacieho zakladu - nie som si ista, ci som spravne pochopila zakon. Moje obdobia vyzeraju nasledovne:

01.07.2007 - 31.07.2011 - zamestnanec v sro (odvody platene z max. vymeriavacieho zakladu)
01.08.2011 - 30.06.2012 - dobrovolne nezamestnana - platila som si iba zdravotne poistenie. Bola som zaroven konatel v sro, ale bez prijmu, takze ziadne odvody
01.07.2012 - opat zamestnanec, ale skoncia so mnou pracovny pomer v skusobnej dobe k 31.07.2012 (odvody z min. vymeriavacieho zakladu)

Od 01.08.2012 sa idem zaregistrovat na urad prace a viem, ze mam narok aj na davku v nezamestnanosti. Nie je mi vsak celkom jasne, ake parametre budu pouzite na vypocet denneho vymeriavacieho zakladu, ci ma vplyv na vysku denneho vymeriavacieho zakladu aj ten posledny prac. pomer a pokial nie, ci sa teda do rozhodujuceho obdobia rataju aj dni, kedy som bola dobrovolne nezamestnana a teda mi to znizi denny vymeriavaci zaklad na vypocet davky, kedze vypocet denneho vym. zakl. je "sucet vymeriavacich zakladov / pocet dni rozhodujuceho obdobia". Cim vyssi pocet dni rozhodujuceho obdobia, tym nizsi denny vymeriavaci zaklad pre vypocet davky v nezamestnanosti.

Dakujem za usmernenie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Simonka .. tuto je to celkom dobre napísané (aj zrozumiteľne podľa mňa) - skús si vypočítať.. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...012-a.html#108
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

som sa zaevdovala hned od 05.07.2012 takze aj ked dostanem este výplatu za 4 dní / za júl / patrí mi už aj podpora za júl od 5teho dna? a ked mi este nedali papiere až dakedy do 15. augusta mi dajú z roboty - potvrdenie o príjme - ktoré potrebujem odniest do SP tak kedy mi to SP vyplatí až v septembri spätne aj za júl - august?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

timejka200 Pozri príspevok
som sa zaevdovala hned od 05.07.2012 takze aj ked dostanem este výplatu za 4 dní / za júl / patrí mi už aj podpora za júl od 5teho dna? a ked mi este nedali papiere až dakedy do 15. augusta mi dajú z roboty - potvrdenie o príjme - ktoré potrebujem odniest do SP tak kedy mi to SP vyplatí až v septembri spätne aj za júl - august?
ano, dávku v nezamestnanosti vyplatia v septembri, spätne aj za júl.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ďakujem pekne
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Môžem tiež poprosiť?
Žena bola zamestnaná v jednej firme myslím 6 rokov. Potom si zlomila nohu a keďže sa jednalo o komplikovanú zlomeninu a bola operovaná, vložili jej tam kov. platničku a prút tak je rok na PN. Teraz to bude rok. Do firmy sa nemôže vrátiť pretože nemôže stáť celú smenu a prácu v sede firma nemá. Vo firme jej povedali že dostane odstupné 2 mesiace keď odíde zo zdrav. dôvodov. A že za ten rok čo je PN nemá nárok na dovolenku a ešte jej povedali že keď rok neplatila odvody že ani podporu nedostane 50% zo mzdy, že ju bude mať krátenú. No hovoria tam tak neisto, je to firma že je z nej každému na grc.
Vie mi niekto povedať ako to je? Na čo má a načo nemá nárok?
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

deane7 Pozri príspevok
Môžem tiež poprosiť?
Žena bola zamestnaná v jednej firme myslím 6 rokov. Potom si zlomila nohu a keďže sa jednalo o komplikovanú zlomeninu a bola operovaná, vložili jej tam kov. platničku a prút tak je rok na PN. Teraz to bude rok. Do firmy sa nemôže vrátiť pretože nemôže stáť celú smenu a prácu v sede firma nemá. Vo firme jej povedali že dostane odstupné 2 mesiace keď odíde zo zdrav. dôvodov. A že za ten rok čo je PN nemá nárok na dovolenku a ešte jej povedali že keď rok neplatila odvody že ani podporu nedostane 50% zo mzdy, že ju bude mať krátenú. No hovoria tam tak neisto, je to firma že je z nej každému na grc.
Vie mi niekto povedať ako to je? Na čo má a načo nemá nárok?
Ďakujem.
Nárok na podporu bude mať, ak v posledných 3 rokoch platila poistné aspoň 2 roky. A s tou dovolenkou je to tak, že ak bola celý rok PN nárok jej nevznikol. Ale to koľko v roku odpracovala, alebo nie, musíš upresniť, len tak z gule sa nárok nedá vyčítať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

deane7 Pozri príspevok
Môžem tiež poprosiť?
Žena bola zamestnaná v jednej firme myslím 6 rokov. Potom si zlomila nohu a keďže sa jednalo o komplikovanú zlomeninu a bola operovaná, vložili jej tam kov. platničku a prút tak je rok na PN. Teraz to bude rok. Do firmy sa nemôže vrátiť pretože nemôže stáť celú smenu a prácu v sede firma nemá. Vo firme jej povedali že dostane odstupné 2 mesiace keď odíde zo zdrav. dôvodov. A že za ten rok čo je PN nemá nárok na dovolenku a ešte jej povedali že keď rok neplatila odvody že ani podporu nedostane 50% zo mzdy, že ju bude mať krátenú. No hovoria tam tak neisto, je to firma že je z nej každému na grc.
Vie mi niekto povedať ako to je? Na čo má a načo nemá nárok?
Ďakujem.
Vzhľadom na dlhodobú PN-ku, nepožiadala SP o prehodnotenie zdravotného stavu a priznanie inv. dôchodku ?

K dávke v nezamestnanosti - obdobie PN-ky sa započítava do počtu dní, vzhľadom na dlžku zamestnania, nárok na dávku v nezamestnanosti zamestnancovi vznikne, obdobie PN-ky je vylučitelná doba, ktorá neovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Úraz sa jej stal počas trvania prac. pomeru. Na PN je od augusta min. roku.
Primár jej napísal doporučenie na inv. dôchodok, no uvidíme ako dopadne, no plný jej sotva dajú. Pri čiastočnom vraj má nárok na podporu v nezamestnanosti.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

deane7 Pozri príspevok
Úraz sa jej stal počas trvania prac. pomeru. Na PN je od augusta min. roku.
Primár jej napísal doporučenie na inv. dôchodok, no uvidíme ako dopadne, no plný jej sotva dajú. Pri čiastočnom vraj má nárok na podporu v nezamestnanosti.
Ide o pracovný úraz ? Pýtal si sa na nárok na dovolenku za rok 2011 alebo 2012 ?

Ak ID bude do 70 %, má nárok na dávku v nezamestnanosti.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Nie, nejedná sa o prac. úraz. Vo firme jej povedali že ak jej dajú výpoveď preto, že zo zdrav. dôvodov nemôže u nich pracovať tak nemá nárok na 3-mesačné odstupné ale na 2-mesačné a je jedno či si dá ona výpoveď, že ale musí mať od doktora posudkovú správu. Mala vlani ešte 3 dni dovolenky, tú že jej preplatia. Nepotrebujeme nič na čo nemá nárok, len nech dostane to na čo má nárok. Však už ten rok na PN boli príjmy slabé.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať