Zavrieť

Porady

fajcenie balkon

Pekný deň, poraďáci,
včera som mal stretnutie tretieho druhu na balkóne. Prebiehalo asi takto: Otvoril som balkón vyšiel von otočil sa na suseda ktorý fajčil na vedľajšom balkóne, ktorý je o jedno poschodie vyššie od môjho:
Dobrý deň, vadí mi keď fajčite.
- choďte do izby! (nervózne)pravdupovediac som tomu nerozumel a ani nečakal tak negatívnu odpoveď, v mojej hlave začali myšlienky, že ak aj pôjdem do izby, predsa len cez okno sa ten dym dostane.
Keď fajčíte, dym prechádza aj cez okno, opakoval som.
- choďte do izby!!! (riadne nervózne)
Takže budete fajčiť aj naďalej?
to už ten chlapík asi kolo 55r. nevydržal a začal rozprávať nemecky ... ... keďže nemčinu celkom slušne ovládam, len mi chvíľu trvalo kým som začal chápať čo to hovorí a že je to nemecky ... a tiež som bol omráčený z jeho dosť tvrdých a nekompromysných ultimát ... a potom z neho vyšlo Du bist bei mir Scheise, že ak si to neviem preložiť, že si to mám nechať niekým preložiť, na to som mu odpovedal: Ich werde es versuchen ... a odišiel som z balkóna ...
Toľko moje stretnutie tretieho druhu. Aké sú teda právomoci? Čo sa smie a nesmie robiť? Mne fajčenie dosť vadí, stačí aby som zacítil vánok a hneď zatváram okno podľa kréda, prečo si mám ničiť svoje zdravie pasívnym fajčením, ak nemusím? Predsa len je tu dosť vecí, ktoré kazia život, a ktoré nevieme ovplyvniť, prečo tie ktoré vieme a môžeme neovplyvníme?
Sú tu dve veci, prvá, či môže sused fajčiť na balkóne ak to inému susedovi vadí, a druhá, jeho dosť husté vyjadrenie voči mne, ktoré sa ma dotklo.
Bohužiaľ som nenašiel domový poriadok takže neviem či to tam je niekde spomenuté. Skôr ma zaujíma či je nejaká právna norma, alebo zákon podľa ktorého postupovať.

Viem, že sú tu v témach viaceré podobné témy, ale všetko je to staršieho dáta, predsa len je dnes jún 2012
Naposledy upravil Richard : 28.06.12 at 09:35
Usporiadat
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Halli
bodaj by sa ti to podarilo, v týchto horúčavách, keď tí huliči výjdu každých 5 minút na balkon večer, keď si chceš konečne vyvetrať je to naozaj hnus....poznám to
Halli, nemôžem sa ti v ss poďakovať, tak to riešim takto ĎAKUJEM
0 0
callyisto callyisto

callyisto je offline (nepripojený) callyisto

Ahojte Poraďaci,
po niekoľkých rokoch tu máme zhrnutie plus nové veci:
* občiansky zákonník § 127 ((1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami,pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.)
* tolerancia napr. doporučený list - vyzvanie vlastníka, aby obmedzil fajčenie
* prístroj reagujúci na cigaretový dym
* zákon o ochrane nefajčiarov 377/2004 § 7
* zákaz fajčenia v spoločných priestoroch a balkónoch (pokuta v zmysle zápisnice zo schôdze SVB, vo výške 20€)
* radí advokát (nie môj, ale RTVS): Vy máte právo požadovať, aby tento sused nefajčil na balkóne, aby ten dym nešiel k Vám, ak neposlúchne, potom to riešiť cez obec, ak ani obec nevyrieši túto situáciu, potom podať návrh na súd, aby sa mu zakázalo toto fajčenie. Niekedy naozaj stačí požiadať tohto suseda písomne, dokonca aj cez advokátsku kanceláriu, aby upustil od takého chovania, a vtedy to prestane.
0 0
dmc dmc

dmc je offline (nepripojený) dmc

callyisto: ta pokuta 20 € za porusenie nieje vymahatelna.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
callyisto
* zákaz fajčenia v spoločných priestoroch a balkónoch (pokuta v zmysle zápisnice zo schôdze SVB, vo výške 20€)
* radí advokát (nie môj, ale RTVS): Vy máte právo požadovať, aby tento sused nefajčil na balkóne, aby ten dym nešiel k Vám, ak neposlúchne, potom to riešiť cez obec, ak ani obec nevyrieši túto situáciu, potom podať návrh na súd, aby sa mu zakázalo toto fajčenie. Niekedy naozaj stačí požiadať tohto suseda písomne, dokonca aj cez advokátsku kanceláriu, aby upustil od takého chovania, a vtedy to prestane.
Ako by riešil advokát RTVS fiktívnu situáciu, ktorá môže byť v pohode reálna ?
Sedím si na lavičke pred nejakým (buď vlastným alebo cudzím vchodom) barákom. Vietor, ba ani len vánok nepohne lístočkom. Fajčím, dym jak nad Ostravou a Kladnom dokopy.
Nefajčím na balkóne, nefajčím ani v spoločných priestoroch, nerobím iný bordel...akurát ten dym ide smerom hore.

Takže by som mal očakávať privolanú hliadku, ktorá by nič nezmohla ?
Alebo by som mal čakať predvolanie na súd, ktorý bymi zakázal fajčenie ?
Tá pokuta v zmysle zápisnice zo schôdze ? Nuž si prečítaj (otvor aj linky), čo by sa udialo s tým lajstrom.
http://www.porada.sk/t302850-zavazno...ml#post2995578
0 2
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Nech mi nejký fajčiar vysvetlí, prečo musím dýchať jeho dym, ktorý mi vojde do bytu z jeho okna/balkóna.
6 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

callyisto
Ahojte Poraďaci,
po niekoľkých rokoch tu máme zhrnutie plus nové veci:
* občiansky zákonník § 127 ([I](1) ................
Otázne je, ako sa definuje "nad mieru primeranú pomerom......." - tu by mnohí narazili. Je fakt, že fajčiari (i ja som, ale bývam hore, takže smradím akurát lastovičkám a sýkorkám ) dymia, lenže treba brať i mieru... ak niekto si dá 1 za pár hodín, iný si dá 10 za pol hodiny - lebo každý je iný fajčiar a pre každého je jeho množstvo "primeraná miera"....
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Letko
Aj ja mám pod nami susedu, ktorá keď fajčí na balkóne, dym ide hneď cez otvorené balkónové dvere v kuchyni alebo okno v obývačke do bytu. Je to dosť obmedzujúce, keď musím k večeru zatvoriť okno, dvere a otvoriť ich môžem až o pol šiestej ráno, kedy ide suseda do práce. Pritom suseda, keď vstane pred piatou, kašle ako tuberák. Najlepšie by bolo, keby sa zamilovala tak, aby prestala kvôli nemu fajčiť
Ale čo s tým narobím? Ešteže nefajčí na chodbe, ako tomu bolo pred 10 rokmi.

Ešte raz treba zopakovať, že nám nevadí fajčenie na balkóne, nám vadí váš dym v našich bytoch.

Neprispôsobiví fajčiari sú ako neprispôsobiví psíčkari.
Najviac to pociťujú ľudia v jednoizbákoch aj bez balkónov. Dym stúpa z dolného do vyššieho, niet úniku. Také pravidelné babské seansy v piatok pred víkendom do neskorej noci a v lete, kedy aj fabrický komín je šuviks oproti ťahu zo spodnému bytu, vedia osladiť život. Fakt treba iba zažiť.
1 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

misoft
callyisto
Ahojte Poraďaci,
po niekoľkých rokoch tu máme zhrnutie plus nové veci:
* občiansky zákonník § 127 ([I](1) ................
Otázne je, ako sa definuje "nad mieru primeranú pomerom......." - tu by mnohí narazili. Je fakt, že fajčiari (i ja som, ale bývam hore, takže smradím akurát lastovičkám a sýkorkám ) dymia, lenže treba brať i mieru... ak niekto si dá 1 za pár hodín, iný si dá 10 za pol hodiny - lebo každý je iný fajčiar a pre každého je jeho množstvo "primeraná miera"....
Ak mám vyvetrané, tak aj dym len zjednej cigarety mi narobí smrad v miestnosti.
2 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Ja fajčiarov nezamestnávam a poviem im to do očí že to je dôvod, prečo majú u mňa smolu.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

udajne sa rozmaha trend chovat sliepky na balkone - kvôli vajickam
0 0
dmc dmc

dmc je offline (nepripojený) dmc

V bytovom dome sú spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu v podielovom spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov bytov a nebytových priestorov (ďalej len „vlastník/ci“). Medzi spoločné časti domu patrí aj obvodový múr, ktorého súčasťou sú v zmysle ustanovenia § 2 ods. 4 zákona o vlastníctve bytov č. 182/1993 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) aj balkóny, lodžie či terasy

zdroj:http://www.petrzalskenoviny.sk/uncat...balkon-je-nas/
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mona091
udajne sa rozmaha trend chovat sliepky na balkone - kvôli vajickam
Keby len vajíčkam aj iné poľnohospodárske produkty ...

0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

marleau
Ak mám vyvetrané, tak aj dym len zjednej cigarety mi narobí smrad v miestnosti.
Zaujímavý dôvod. Ale! Máš vyvetrané a pod oknom ti nekto naštartuje auto - výfukové plyny tiež stúpajú hore, zasmradia ti izbu, to je asi u teba OK? To nie je argument!
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

misoft
marleau
Ak mám vyvetrané, tak aj dym len zjednej cigarety mi narobí smrad v miestnosti.
Zaujímavý dôvod. Ale! Máš vyvetrané a pod oknom ti nekto naštartuje auto - výfukové plyny tiež stúpajú hore, zasmradia ti izbu, to je asi u teba OK? To nie je argument!
Vy fajčiari ste pliaga. Fajči si aj na balkóne koľko chceš, ale nech mi dovnútra nejde dym.
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať