Zavrieť

Porady

Fa za službu z EU - oneskorene

04.07.2012 mi došla faktúra za službu z EU §15 ods.1, s dňom dodania 31.05.2012. Neviem či mám podať DDP k DPH za máj alebo ju uviesť v záznamovej povinnosti s dátumom 04.07.2012 a samozdanenie uplatniť na vstupe aj výstupe k tomuto dňu? Vedel by mi niekto poradiť?
Usporiadat
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Tvoja priateľka. :-)
Ester plus Pozri príspevok
04.07.2012 mi došla faktúra za službu z EU §15 ods.1, s dňom dodania 31.05.2012. Neviem či mám podať DDP k DPH za máj alebo ju uviesť v záznamovej povinnosti s dátumom 04.07.2012 a samozdanenie uplatniť na vstupe aj výstupe k tomuto dňu? Vedel by mi niekto poradiť?
Keďže ide o došlú faktúru, nemusíš podávať DDP, môžeš urobiť samozdanenie k 4.7.2012.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Skúsila som dnes zavolať na informácie daňového riaditeľstva a bolo mi povedané, že pri tejto službe vzniká daňová povinnosť 31.05. teda za máj musím podať DDP a odpočet DPH vznikne až teraz v júli, keď som ju zapísala v záznamovej povinnosti.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Tvoja priateľka. :-)
Ester plus Pozri príspevok
Skúsila som dnes zavolať na informácie daňového riaditeľstva a bolo mi povedané, že pri tejto službe vzniká daňová povinnosť 31.05. teda za máj musím podať DDP a odpočet DPH vznikne až teraz v júli, keď som ju zapísala v záznamovej povinnosti.
Tak to by som brala v tom prípade, že si tú faktúru mala, ale si na ňu zabudla. Ale ak máš obálku s pečiatkou z pošty, že ti tá faktúra prišla až 4.7.2012, tak by som ju samozdanila k 4.7.2012. Veď to predsa nie je tvoja chyba, že ju poslali tak neskoro. To je môj názor. Nech sa vyjadria skúsenejší.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. faktura mala byť vystavená do 15 dní od dodania služby podľa §72.

Podala by som DDPH.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Tvoja priateľka. :-)
Hmm, len uvažujem: Keďže ide o došlú faktúru a ja ju nemám k dispozícii v termíne, tak samozrejme, ju nemôžem samozdaniť. A kvôli tomu, že dodávateľ ju poslal neskoro, ja mám robiť DDP? Neobstálo by tvrdenie, že som tú faktúru nemala a že som ju dostala až toho 4.7.2012 a ako doklad by bola obálka s dátumom z pošty?
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Ja som sa kontrétne pýtala na prípad, že mi došla faktúra v júli a mám ju aj podľa číselného radu došlých faktúr až v júli a takúto odpoveď som dostala. Niečo podobné som tušila z istých diskusií na porade, len nikde som nenašla či je to takto správne, tak som si radšej zatelefonovala.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zákon DPH stanovuje dátum dodania služby na deň, kedy bola dodaná. V tvojom prípade 31.5.
že si službu prijala, ti bolo známe, pravdepodobne aj cena. Nemohla si samozdaniť, ale mala si si vypočítať DPH na výstupe.
Mala si - firma - faktúru naháňať. odpočítanei bude v júli - na odpočet máš právo, ale dodaniť je povinnosť.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ste si všetci istí, že máte pravdu aj s DU?

Lebo ja FA nemusím mať, aby som si mohla uplatniť nárok na odpočítanie DPH. Jednoznačne DDP 5/2012. Nič mi nebráni v tom, aby som samozdanila, lebo:

51/1/b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
2 0
romanf romanf

romanf je offline (nepripojený) romanf

Ja by som dal DDP za 052012 vstup aj vystup s tym, ze to budem mat v zaznamoch uvedene nezavisle od faktúry.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ja by som sa ústnymi odpoveďami z DÚ neriadila. Ja mám veĺa zahraničných fa. po dátume takže dávam pravidelne DDP.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Podľa vecného problému niet čo prakticky riešiť. DDP sa dá urobiť a odoslať rýchlejšie, než dohľadať správnu odpoveď k tomuto problému. Ale z pricipiálneho hľadiska treba ísť trochu ďalej, pre každý prípad.
Ja by som tú faktúru samozdanil v 7/2012, alebo aj v 6/2012, pretože :
  • do 5/2012 som ju nemal a nemohol samozdaniť. Podľa § 74 osoba povinná platiť daň pri prijatí služby z EU musí mať faktúru pre splnenie tejto povinnosti. Službu prijal výrobný úsek niekde v EÚ a účtovník o prijatej službe naozaj nemusel vedieť, kým faktúru nedostal, meškanie zavinil dodávateľ porušením povinnosti do 15 dní vyhotoviť a odoslať faktúru,
  • že daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby platí podľa § 19, ods. 2 pre toho, kto službu dodal, nie pre toho, kto ju prijal z EU – pre toho platí iba § 69, ods. 2 a 3, ktoré určujú povinnosť samozdaniť, ale žiadne lehoty. V ZoDPH žiadna lehota pre tento prípad nie je uvedená, teda ani uplatniteľná v prípadných sankciách. Ak áno, prosím ... sem s ňou.
  • tým, že ju samozdaním v 7/2012 som neporušil žiadne ustanovenie ZoDPH o lehotách, ak áno, tak ... ktoré ? Musím dodržať iba to, aby odpočet z faktúry bol uplatnený v roku dodania. Uplatnením samozdanenia v 7/2012 stíham lehoty podľa § 51, ods. 2 pre zdanenie, aj pre odpočet.
2 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

a_je_to Pozri príspevok
Podľa vecného problému niet čo prakticky riešiť. DDP sa dá urobiť a odoslať rýchlejšie, než dohľadať správnu odpoveď k tomuto problému. Ale z pricipiálneho hľadiska treba ísť trochu ďalej, pre každý prípad.
Ja by som tú faktúru samozdanil v 7/2012, alebo aj v 6/2012, pretože :
  • do 5/2012 som ju nemal a nemohol samozdaniť. Podľa § 74 osoba povinná platiť daň pri prijatí služby z EU musí mať faktúru pre splnenie tejto povinnosti. Službu prijal výrobný úsek niekde v EÚ a účtovník o prijatej službe naozaj nemusel vedieť, kým faktúru nedostal, meškanie zavinil dodávateľ porušením povinnosti do 15 dní vyhotoviť a odoslať faktúru,
  • že daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby platí podľa § 19, ods. 2 pre toho, kto službu dodal, nie pre toho, kto ju prijal z EU – pre toho platí iba § 69, ods. 2 a 3, ktoré určujú povinnosť samozdaniť, ale žiadne lehoty. V ZoDPH žiadna lehota pre tento prípad nie je uvedená, teda ani uplatniteľná v prípadných sankciách. Ak áno, prosím ... sem s ňou.
  • tým, že ju samozdaním v 7/2012 som neporušil žiadne ustanovenie ZoDPH o lehotách, ak áno, tak ... ktoré ? Musím dodržať iba to, aby odpočet z faktúry bol uplatnený v roku dodania. Uplatnením samozdanenia v 7/2012 stíham lehoty podľa § 51, ods. 2 pre zdanenie, aj pre odpočet.
Oceňujem kvalitu výkladu, ale...

19/2 ma nepustí. Vzniká dňom dodania služby. Služba je dodaná 5/2012. Na mňa je prenesená povinnosť v zmysle 69.

- dodavateľ v tuzemsku 69/1 - dňom dodania služby
- dodavateľ EU 69/2-xy - dňom dodania služby.

85h prechodné ustanovenia 85h/1.

Pamatám si, ale som to z hlavy úplne vypustila, ako to fungovalo. Je to tu nepriamo napísané
0 0
honeyflower honeyflower

honeyflower je offline (nepripojený) honeyflower

Viem, ze tu riesite trosku nieco ine, ale ked ste uz pri tych sluzbach z EU, mam jednu otazocku.

Sme platcovia DPH na SR a prijali sme sluzbu z CR (cesky dovatel sluzby je placa DPH v CR) sme povinny ako prijemca tejto sluzby to zdanit na SR. Ide o reklamne sluzby.
Jedine s cim si neviem poradit, na ktore riadky DP DPH to mam dat. §69 sa mi akosi nehodi, mam to dat na riadky: 3,4,21,23? Dakujem za vsetky odpovede :-)
0 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

honeyflower Pozri príspevok
Viem, ze tu riesite trosku nieco ine, ale ked ste uz pri tych sluzbach z EU, mam jednu otazocku.

Sme platcovia DPH na SR a prijali sme sluzbu z CR (cesky dovatel sluzby je placa DPH v CR) sme povinny ako prijemca tejto sluzby to zdanit na SR. Ide o reklamne sluzby.
Jedine s cim si neviem poradit, na ktore riadky DP DPH to mam dat. §69 sa mi akosi nehodi, mam to dat na riadky: 3,4,21,23? Dakujem za vsetky odpovede :-)
A čo sa ti nezdá na § 69 konkrétne ods. 3? Dodanie reklamnej služby je dodanie podľa § 15 ods. 1, t.z., že daň na výstupe uvedieš na r. 11 a 12.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

honeyflower Pozri príspevok
Viem, ze tu riesite trosku nieco ine, ale ked ste uz pri tych sluzbach z EU, mam jednu otazocku.

Sme platcovia DPH na SR a prijali sme sluzbu z CR (cesky dovatel sluzby je placa DPH v CR) sme povinny ako prijemca tejto sluzby to zdanit na SR. Ide o reklamne sluzby.
Jedine s cim si neviem poradit, na ktore riadky DP DPH to mam dat. §69 sa mi akosi nehodi, mam to dat na riadky: 3,4,21,23? Dakujem za vsetky odpovede :-)
11, 12, 21
0 0
honeyflower honeyflower

honeyflower je offline (nepripojený) honeyflower

emma01 Pozri príspevok
A čo sa ti nezdá na § 69 konkrétne ods. 3? Dodanie reklamnej služby je dodanie podľa § 15 ods. 1, t.z., že daň na výstupe uvedieš na r. 11 a 12.
Dakujem emma01 za reakciu, ale uz sa mi to zda, Ester mi to vysvetlila. Doteraz som si stale zle citala §69 ods.3
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Nevedela som, že sa tú rozprúdila táto debata na mnou zadanú otázku. Ja si taktiež myslím, že daňová povinnosť vzniká dňom dodania za službu takže 05/2012, faktúra mať nemusím aby som si uplatnila odpočet DPH, ale predsa každý doklad ktorý nahodím do účtovníctva má svoje poradové číslo. Ak som sa o nákupe služby podľa § 15 ods. 1 dozvedela až v júli (viete ako to vo firmách chodí, šéf vyberie faktúru z vrecka, nikto ani netuší, že si niečo objednal), tak potom poradové číslo v záznamovej povinnosti je už z číselného radu, ktorý spadá do júla. Takže odpočet DPH bude u mňa v júli. Ináč ak by som si chcela uplatiť odpočet DPH v máji, musela by som prečíslovať číselný rad. Takže v každej odvedi sa mi zdá, že je kus pravdy, ale je dôležité ešte, kedy som skutočnosť zapísala do účtovných kníh. Volala som telefonicky na DU, lebo podľa mojich vedomostí sa im nedá položiť písomný dotaz cez ich stránku ako to bolo doteraz. Ale je takáto možnosť?
1 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

Neviem, o akú výšku dane sa jedná, ale ak podáš DDP na výstupe za máj a na vstupe až za júl, DÚ ti vyrubí pokutu za oneskorene odvedenú daň. Ak DDP na vstupe aj výstupe urobíš v jednom zdaň. období, pokute sa vyhneš, pretože výsledná suma bude nula.
Čo sa týka telefonických dopytov, ja by som s nimi komunikovala len písomne, pretože "co je psáno, to je dáno." Niekto ti telefonicky povie blud a ty sa nebudeš mať čím preukázať, že ti takto poradil/a pracovník DÚ.
2 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Áno s tou pokutou počítam, ale ide o zanedbateľnú čiastku DPH takže nad tým sa netrápim. Mňa skôr zaujímalo ako to má byť správne, lebo v budúcnosti môže ísť o vyššiu sumu.
0 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

Správne je podať DDP. Podať DDP na výstupe máš povinnosť a podať DDP na vstupe máš možnosť. Takže správne to budeš mať aj keď si daň uplatníš za júl a odvedieš za máj, ale správne to budeš mať aj keď odvod a odpočet urobíš za máj. Musíš sa sama rozhodnúť, čo je pre teba výhodnejšie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať





Pridať pochvalu