Zavrieť

Porady

Fa za službu z EU - oneskorene

04.07.2012 mi došla faktúra za službu z EU §15 ods.1, s dňom dodania 31.05.2012. Neviem či mám podať DDP k DPH za máj alebo ju uviesť v záznamovej povinnosti s dátumom 04.07.2012 a samozdanenie uplatniť na vstupe aj výstupe k tomuto dňu? Vedel by mi niekto poradiť?
Usporiadat
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zdravím Vás, rada by som sa ešte vrátila k došlým zahraničným faktúram a ich samozdaneniu. Medzi dokladmi od klienta som našla 3 faktúry z PL v zlotych z dátumom vystavenia 22.3.2012 hradené v hotovosti. Keďže ide o faktúry z EU, tak správne by som mala urobiť DDP za 1. Q. a urobiť samozdanenie. Však? Ale jedno DDP k DPH za 1.Q. som už robila a z vlastnej DP mi v dod. DP vyšiel za 1.Q NO. Rozdiel mi DU vrátil na účet. A keď by som opäť podávala DDP k DPH za 1.Q, tak to akokeby som poslala DU pozvánku, aby prišli na kontrolu. Takže je niekde v zákone vyslovene dané, že ak dostanem faktúru zo zahraničia napr. v júli s marcovým dátumom, tak musím robiť DDP k DPH? Ako by ste to riešili vy? Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Faktúry z PL sú za tovar alebo službu?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Za tovar.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Viem, že správne by som mala podať za 1. Q DDP k DPH, ale keďže som už jedno DDP k DPH za 1. Q robila, tak už by som teraz nerada. Je to veľká chyba, ak tie faktúry dám do 3.Q? Veď suma sumárum, DPH mi to neovplyvní. Môžem pri kontrole mať z toho problém? Prosím Vás veľmi pekne o odpoveď, alebo či už nemal náhodou na také niečo kontrolu a čo z toho bolo.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

...alebo čo by ste urobili na mojom mieste vy? Podali by ste DDP k DPH predsa ešte raz? Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

...posúvam.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mondes Pozri príspevok
Viem, že správne by som mala podať za 1. Q DDP k DPH, ale keďže som už jedno DDP k DPH za 1. Q robila, tak už by som teraz nerada. Je to veľká chyba, ak tie faktúry dám do 3.Q? Veď suma sumárum, DPH mi to neovplyvní. Môžem pri kontrole mať z toho problém? Prosím Vás veľmi pekne o odpoveď, alebo či už nemal náhodou na také niečo kontrolu a čo z toho bolo.
som rada, že nie som na tvojom mieste. Neviem nad čím uvažuješ, ked vieš -viď zvýraznené. Rozhodnutie je na tebe.
či rada, nerada, nie je podstatné.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Keďže sa jedná o tovar, je potrebné zistiť kedy bol tovar fyzicky nadobudnutý. Ak bol nadobudnutý napríklad v marci tak do 15. dňa nasledujúceho mesiaca vzniká daňová povinnosť t.j. 15.4. (tu je potrebné podať DDP za apríl). Ak si teraz našla faktúry t.j. v októbri tak odpočet si môžeš uplatniť ešte do podania DP za september, alebo kedykoľvek do konca roka. Čiže samozdanenie sa nevykoná v jednom mesiaci ale sa rozdelí na daňovú poivnnosť a odpočet DPH v rôznych obdobiach.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ester plus Pozri príspevok
Keďže sa jedná o tovar, je potrebné zistiť kedy bol tovar fyzicky nadobudnutý. Ak bol nadobudnutý napríklad v marci tak do 15. dňa nasledujúceho mesiaca vzniká daňová povinnosť t.j. 15.4. (tu je potrebné podať DDP za apríl). Ak si teraz našla faktúry t.j. v októbri tak odpočet si môžeš uplatniť ešte do podania DP za september, alebo kedykoľvek do konca roka. Čiže samozdanenie sa nevykoná v jednom mesiaci ale sa rozdelí na daňovú poivnnosť a odpočet DPH v rôznych obdobiach.
Áno tovar bol nadobudnutý v marci, presne 22.3.2012, SZČO bola osobne na nákup. Takže DDP k DPH môžem urobiť za 2. Q? Sme štvrťroční plátcovia DPH. A čo sa týka odpočtu DPH, keď už budem predsa podávať DDP, tak už rovno si uplatním aj odpočet, čiže urobím samozdanenie. Či?

Ešte k tomu, za ktorý Q mám urobiť DDP. Za 1. Q musím, ale môžem aj za 2. Q, aleabo opačne? Mám trochu z toho chaos. Prosím Vás o priloženie zákona, ktorého sa to týka. Ďakujem pekne.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

mondes Pozri príspevok
...alebo čo by ste urobili na mojom mieste vy? Podali by ste DDP k DPH predsa ešte raz? Ďakujem.

Stane sa, niekedy aj dodatočné na dodatočné. Strach z kontroly vopred nieje na mieste. Radšej dnes upratať ako mesiace zle spávať z dôvodu, že sme neupratali .
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

A ako postupovať v prípade : Ak sa jedná o dodanie služby z USA ??? Konateľ zaplatil cez net v máji internetové služby cca 15 USD....nepovedal o tom, výpisy chodia 2 x za rok /je to účet len na takéto úhrady/.... fa si účtovníčka vypýtala až po obdržaní výpisu ?! Treba samozdaniť v máji, či stačí, keď má fa vytlačenú z netu fyzicky, napr. koncom júla ? Treba podať DDP ?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Paula Pozri príspevok
Stane sa, niekedy aj dodatočné na dodatočné. Strach z kontroly vopred nieje na mieste. Radšej dnes upratať ako mesiace zle spávať z dôvodu, že sme neupratali .
Áno, ďakujem veľmi pekne, rozhodla som sa, že predsa urobím to DDP za 1. Q, len teraz nie som si istá, či mám urobiť za 1.Q alebo za 2.Q viď. príspevok vyššie od ester plus.
SZČO bola 22.3.2012 na nákup materiálu v PL a platila v hotovosti. Takže zdaniteľné plnenie je potom 15.4.2012?


.....už keď to tu takto rozoberám, tak úhradu v hotovosti môžem riešiť tak, že dám dotáciu z SK pokladne do PL a následne dám úhradu faktúry? Ďakujem pekne.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Áno, ďakujem veľmi pekne, rozhodla som sa, že predsa urobím to DDP za 1. Q, len teraz nie som si istá, či mám urobiť za 1.Q alebo za 2.Q viď. príspevok vyššie od ester plus.
SZČO bola 22.3.2012 na nákup materiálu v PL a platila v hotovosti. Takže zdaniteľné plnenie je potom 15.4.2012?


.....už keď to tu takto rozoberám, tak úhradu v hotovosti môžem riešiť tak, že dám dotáciu z SK pokladne do PL a následne dám úhradu faktúry? Ďakujem pekne.
...posúvam.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Podľa toho čo píšeš kedy ti prišiel tovar - 22.3.2012 tak daňová povinnosť (DPH na výstupe) vzniká 15 apríla, takže podaj DDP za II. Q z titulu neodvedenej dane. Ak ti faktúra prišla do podania DP za september t.j. do 25.10.2012 tak odpočet (DPH na vstupe) si uplatníš v III.Q. Čiže samozdanenie nevznikne v jedom mesiaci ale sa rozdelí na vstup a výstup v dvoch rôznych zdaňovacích obdobiach.
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

1. Ak už budem robiť DDP, tak je to chyba, ak by som urobila rovno samozdanenie v 1.Q?
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Je to chyba, lebo pre samozdanenie v I.Q neboli splnené podmienky podľa zákona o DPH.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Aké podmienky? To že sme nemali faktúru? No my sme ju mali, len sa nám "zapatrošila" a našli sme ju až teraz. Proste sme na ňu nejako zabudli . A dokonca faktúru sme obdržali hneď pri nákupe, t.j. toho 22.3.2012, takže dňom zdaniteľného plnenia je práve tento deň. Či? Vďaka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, daj to všetko do 1.Q:, takže sa ti ani DP nezmení, len bude mať iné hodnoty na riadkoch samozdanenia. Ja som v takom prípade ani DDP nepodávala, aj ked viem že je to chyba. Ale DP sa mi predsa nezmenila, či?
mondes Pozri príspevok
Aké podmienky? To že sme nemali faktúru? No my sme ju mali, len sa nám "zapatrošila" a našli sme ju až teraz. Proste sme na ňu nejako zabudli . A dokonca faktúru sme obdržali hneď pri nákupe, t.j. toho 22.3.2012, takže dňom zdaniteľného plnenia je práve tento deň. Či? Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

To že si nerobila v takom prípade DDP, to znamená, že si o došlých faktúrach z EU vôbec neúčtovala?

Ide o to, že ak by som to chcela mať úplne správne, tak by som mala postupovať ako píše ester.

(Avšak neviem, ako to urobím v Alfe, ak dám, že ide o faktúru z EU, tak mi automaticky urobí samozdanenie. (aspoň si myslím). Neviem, ako to mám urobiť v Alfe, aby mi tú DPH z faktúry dalo v marci len ako DPH na výstupe a teraz aby som si urobila DPH na vstupe. )

A to, či už urobím samozdanenie v 1.Q, alebo v 3., tak to už nie je až také podstatné. Či? Ďakujem pekne.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

KEJKA Pozri príspevok
áno, daj to všetko do 1.Q:, takže sa ti ani DP nezmení, len bude mať iné hodnoty na riadkoch samozdanenia. Ja som v takom prípade ani DDP nepodávala, aj ked viem že je to chyba. Ale DP sa mi predsa nezmenila, či?
No teraz ti to už prikazuje zákon :
§ 16
Opravné daňové priznanie
a dodatočné daňové priznanie


(3) Dodatočné daňové priznanie je daňový subjekt povinný podať aj vtedy, ak zistí, že
a) daň má byť vyššia, ako bola správcom dane vyrubená; rovnako daňový subjekt postupuje aj vtedy, ak zistí, že nadmerný odpočet má byť nižší alebo nárok na vrátenie dane nižší, ako bol správcom dane priznaný,
b) daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov za príslušné zdaňovacie obdobie,
c) daňová strata je nižšia ako bola uvedená v daňovom priznaní.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať