Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti a daň.priznanie

sara sara

sara je offline (nepripojený) sara

Živnostník prerušil živnosť dňom 1.9.2005.Do termínu na podanie daň.priznania,t.j.31.3.2006 ju ani neobnoví, asi živnosť do tej doby zruší.K 1.9.2005 mu ostali neuhradené pohľadávky.Niektoré z nich boli uhradené ešte do konca roka, niektoré ešte prešli do r. 2006 ako neuhradené.Predpokladám teda, že v daň.priznaní za rok 2005 musí upraviť základ dane podľa §17 odst.8 ZDP o výšku pohľadávok. Jedná sa mi teraz o to, či tie pohľadávky, ktoré boli uhradené ešte do konca roka, účtujem normálne do peň.denníka v deň, keď prídu peniaze ako príjem a základ dane potom upravujem v daň.priznaní len o tie pohľadávky, ktoré ostali neuhradené k 31.12.2005, alebo od 1.9. už nič neúčtujem a základ dane v daň.priznaní upravím o všetky neuhradené pohľadávky k 1.9.2005. Robí sa táto úprava na r.40 daň.priznania FOB?Ďakujem za radu.
Usporiadat
sara sara

sara je offline (nepripojený) sara

Prosím, neviete nikto poradiť?
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Skús pozrieť tu, či ti to nestačí
http://www.porada.sk/t7011-pozastave...--vydavky.html
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
sara
Živnostník prerušil živnosť dňom 1.9.2005.Do termínu na podanie daň.priznania,t.j.31.3.2006 ju ani neobnoví, asi živnosť do tej doby zruší.K 1.9.2005 mu ostali neuhradené pohľadávky.Niektoré z nich boli uhradené ešte do konca roka, niektoré ešte prešli do r. 2006 ako neuhradené.Predpokladám teda, že v daň.priznaní za rok 2005 musí upraviť základ dane podľa §17 odst.8 ZDP o výšku pohľadávok. Jedná sa mi teraz o to, či tie pohľadávky, ktoré boli uhradené ešte do konca roka, účtujem normálne do peň.denníka v deň, keď prídu peniaze ako príjem a základ dane potom upravujem v daň.priznaní len o tie pohľadávky, ktoré ostali neuhradené k 31.12.2005, alebo od 1.9. už nič neúčtujem a základ dane v daň.priznaní upravím o všetky neuhradené pohľadávky k 1.9.2005. Robí sa táto úprava na r.40 daň.priznania FOB?Ďakujem za radu.
Ale v tvojom príspevku čítam, že si prerušila živnosť a nie zrušila, alebo sa mýlim?
Všetky príjmy, ktoré si mala z pohľadávok samozrejme zaúčtuješ i napriek tomu, že si v tom období nepodnikala, tzn., že všetky účtuješ do denníka, len nemôžeš mať žiadne výdavky na podnikanie, samozrejme okrem povinných odvodov, prípadne poplatkov z podnikateľského účtu.
Tak ešte raz, živnosť máš len prerušenú a nie zrušenú. To, ako navrhuješ ty by si bola povinná urobiť pri ukončení podnikania.
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

ondrejvla
Ale v tvojom príspevku čítam, že si prerušila živnosť a nie zrušila, alebo sa mýlim?
Všetky príjmy, ktoré si mala z pohľadávok samozrejme zaúčtuješ i napriek tomu, že si v tom období nepodnikala, tzn., že všetky účtuješ do denníka, len nemôžeš mať žiadne výdavky na podnikanie, samozrejme okrem povinných odvodov, prípadne poplatkov z podnikateľského účtu.
Tak ešte raz, živnosť máš len prerušenú a nie zrušenú. To, ako navrhuješ ty by si bola povinná urobiť pri ukončení podnikania.
Ja si myslím, že sara by postupovala správne, ak by urobila tak ako chcela ona, t.j. upraviť zákl. dane podľa § 17 ods.8 ZDP, pretože do termínu na podanie DP - 31.3.2006 tú živnosť neobnoví. Ja by som od 1.9.2005 /pozastavenie živnosti/ nič neúčtovala a v DP za 2005 upravila základ dane o výšku pohľadávok, nespotrebované zásoby..., atď. Podľa mňa by DZ neupravovala len vtedy, keby živnosť do 31.3.2006 obnovila. A ešte min. pozastavenie živnosti je na 6 mesiacov.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
[quote=Zdeni]

V 1000 riešení5/2005 str.45 mášproblematiku dobre spracovanú. Je toho tam trochu veľa. Ak to nenájdeš napíšem Ti to.

skrátene:Podnikateľ - FO uzatvorí svoje účt. pri pozastavení živnosti a v súlade s §17ods.6 zák.o účtovníctve zostaví mim. účt. závierku.Ak nedošlo pozastavením živ. oprávnenia ku skončeniu podnikania,účtovná jednotka neuzavrie účt. knihy.
Naposledy upravil Melnick : 17.02.06 at 21:16
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

[quote=Melnick]
Zdeni

V 1000 riešení5/2005 str.45 mášproblematiku dobre spracovanú. Je toho tam trochu veľa. Ak to nenájdeš napíšem Ti to.
No momentálne nemám pri sebe žiadnu knihu. Takže, nemám pravdu? V čom sa mýlim?
No už čítam tvoj dodatok.
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

[quote=Melnick]
Zdeni

V 1000 riešení5/2005 str.45 mášproblematiku dobre spracovanú. Je toho tam trochu veľa. Ak to nenájdeš napíšem Ti to.

skrátene:Podnikateľ - FO uzatvorí svoje účt. pri pozastavení živnosti a v súlade s §17ods.6 zák.o účtovníctve zostaví mim. účt. závierku.Ak nedošlo pozastavením živ. oprávnenia ku skončeniu podnikania,účtovná jednotka neuzavrie účt. knihy.
A čo zák. o DP § 17 ods.9? Ináč, ja som v 2003 pozastavila živnosť a pozabudla som na pohľadávku za 16tis. a zásoby za 43 tis. a na DÚ mi jednoznačne odporučili podať opravné DP, z dôvodu úpravy DZ.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Nech čítam ,ako čítam,nikde nevidím,kedy si živnosť znovu obnovila.
priblíž ešte trochu tvoj problém.

Ale § 17 odst. 9 rieši u k o n č e n i e živnosti a to si Ty nepísala.
Naposledy upravil Melnick : 17.02.06 at 22:12 Dôvod: doplnenie
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

Melnick
Nech čítam ,ako čítam,nikde nevidím,kedy si živnosť znovu obnovila.
priblíž ešte trochu tvoj problém.

Ale § 17 odst. 9 rieši u k o n č e n i e živnosti a to si Ty nepísala.
K tomu § 17 ods.9 je tam:"......, prerušenie alebo pozastavenie podnikania a neobnovenie do lehoty na podanie daňového priznania..... " a sara neobnovila podnikanie do tej lehoty, tak by podľa mňa mala upraviť DZ za rok 2005. A k tomu môjmu problému: no, ja som prerušila v 2003 a bola prerušená až do 31.12.2005, kedy skončila. Na DÚ / ešte predtým, ako som ju skončila/ mi povedali, že som mala upraviť DZ, zásoby, pohľadávky, leasing.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
[quote=Zdeni]K tomu § 17 ods.9 je tam:"......, prerušenie alebo ppozastavenie podnikania a neobnovenie do lehoty na podanie daňového priznania..... " a sara neobnovila podnikanie do tej lehoty, tak by podľa mňa mala upraviť DZ za rok 2005. A k tomu môjmu problému: no, ja som prerušila v 2003 a bola prerušená až do 31.12.2005, kedy skončila. Na DÚ / ešte predtým, ako som ju skončila/ mi povedali, že som mala upraviť DZ, zásoby, pohľadávky, leasing.[/quote/

Áno je tam aj prerušenie . Idem ešte raz čítať príspev.od začiatku
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Prerušenie živnosti a neobnovenie k dátumu podania daňového priznania a jeho povinnosti v tomto linku :http://www.porada.sk/t15876-prerusenie-podnikania.html
http://www.porada.sk/t8063-p2-preruenie-ivn.html
Naposledy upravil Denda : 18.02.06 at 07:40
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

Ďakujem za link Denda, ja som ich už čítala.Takže ak to zhrnieme, tak sara v prísp.1 má povinnosť upraviť ZD o zásoby, pohľ.,...atď, za rok 2005, pretože živnosť neobnovila do termínu /31.3.2006/. Je to tak?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sara
Jedná sa mi teraz o to, či tie pohľadávky, ktoré boli uhradené ešte do konca roka, účtujem normálne do peň.denníka v deň, keď prídu peniaze ako príjem a základ dane potom upravujem v daň.priznaní len o tie pohľadávky, ktoré ostali neuhradené k 31.12.2005, alebo od 1.9. už nič neúčtujem a základ dane v daň.priznaní upravím o všetky neuhradené pohľadávky k 1.9.2005. Robí sa táto úprava na r.40 daň.priznania FOB?Ďakujem za radu.
V tomto prípade by som doporučovala účtovať o všetkých pohyboch do 31.12.2005. Vyčíslila by som základ dane z takto zisteného účtovného hospodárskeho výsledku a na riadkoch 40 a 41 by som uviedla položky, ktoré ostali nevysporiadané a o ktoré sa má základ dane upraviť podľa § 17 ods. 8 písm. a).

Urobila by som tak preto, lebo zdaňovacím obdobím je jeden rok a teda upravovala by som základ dane iba o položky, ktoré sú nevysporiadané ku koncu zdaňovacieho obdobia.
0 0
sara sara

sara je offline (nepripojený) sara

AVO
V tomto prípade by som doporučovala účtovať o všetkých pohyboch do 31.12.2005. Vyčíslila by som základ dane z takto zisteného účtovného hospodárskeho výsledku a na riadkoch 40 a 41 by som uviedla položky, ktoré ostali nevysporiadané a o ktoré sa má základ dane upraviť podľa § 17 ods. 8 písm. a).

Urobila by som tak preto, lebo zdaňovacím obdobím je jeden rok a teda upravovala by som základ dane iba o položky, ktoré sú nevysporiadané ku koncu zdaňovacieho obdobia.
Ďakujem za odpoveď, tiež by som sa prikláňala k takémuto účtovaniu.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

AVO
V tomto prípade by som doporučovala účtovať o všetkých pohyboch do 31.12.2005. Vyčíslila by som základ dane z takto zisteného účtovného hospodárskeho výsledku a na riadkoch 40 a 41 by som uviedla položky, ktoré ostali nevysporiadané a o ktoré sa má základ dane upraviť podľa § 17 ods. 8 písm. a).

Urobila by som tak preto, lebo zdaňovacím obdobím je jeden rok a teda upravovala by som základ dane iba o položky, ktoré sú nevysporiadané ku koncu zdaňovacieho obdobia.
Nemôžeš vyčísliť ZD k 31.12.2005 obvyklým spôsobom keď je živnosť pozastavená k 1.9.2005, Veď o tom hovorí §17/8 a 9, že musíš upraviť DZ ku dňu pozastavenia živnosti. resp. nakoniec vyčísliš ZD k 31.12,ale s úpravami podľa § 17.
Takže urobiť uzávierku k 1.9.2005, zistí sa DZ, ktorý sa upraví podľa § 17 a tieto sumy sa vpíšu do r.40 a 41 DP B.
Preto že je živnosť prerušená od 2.9.2005 doúčtovať do 31.12.2005 sa musí len preto, aby sa dali zistiť počiatočné stavy pre budúci rok. Ale účtuješ o nedaňových príjmoch a výdavkoch napr. poplatky na BU, úroky, odpisy (ktoré si nemôžeš uplatniť).....
Samozrejme DP sa podáva k 31.12.05, lebo daňovým obobdobím je rok.
Naposledy upravil Nike : 18.02.06 at 16:50
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Prosím o radu. SZČO prerušil živnosť od 1.1.2005 do 31.12.2005. v tomto období bol zamestnancom. Podáva DP typu B a neviem či treba priložiť aj výkazy k 31.12.2005. Nemal zo živnosti žiadne príjmy. ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nike
Nemôžeš vyčísliť ZD k 31.12.2005 obvyklým spôsobom keď je živnosť pozastavená k 1.9.2005, Veď o tom hovorí §17/8 a 9, že musíš upraviť DZ ku dňu pozastavenia živnosti. resp. nakoniec vyčísliš ZD k 31.12,ale s úpravami podľa § 17.
Takže urobiť uzávierku k 1.9.2005, zistí sa DZ, ktorý sa upraví podľa § 17 a tieto sumy sa vpíšu do r.40 a 41 DP B.
Vraciam sa ešte k tejto problematike, nakoľko tu boli naznačené dve riešenia.
Jedno so zreteľom na zohľadnenie prijatých úhrad pohľadávok, ktoré som doporučila poriešiť (iba vo vzťahu k zadanej otázke) v rámci príjmov z podnikania a druhé, ktoré sa uvádza v citovanom príspevku.

Fyzická osoba je účtovnou jednotkou a je povinná viesť účtovníctvo po dobu, počas ktorej podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť. Podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov je pozastavenie prevádzkovania živnosti časovo limitovaným dočasným prerušením prevádzkovania živnosti a nejde o skončenie podnikania, na ktoré sa viaže zostavenie mimoriadnej účtovnej závierky podľa § 16 ods. ods. 6 písm. b) Zákona o účtovníctve.

Preto DRSR vydalo usmernenie k tejto otázke s tým, že v prípade, že Zákon o dani z príjmu považuje pozastavenie prevádzkovania živnosti za skončenie podnikania (§ 17 ods. 9 ZDP), fyzická osoba, ktorá je účtovnou jednotkou uzatvorí účtovné knihy ako pri mimoriadnej účtovnej závierke podľa § 17 ods. 6 Zákona o účtovníctve.
Ak zo zákona o dani z príjmov nevyplýva, že došlo pri pozastavení živnostenského oprávnenia ku skončeniu podnikania, účtovná jednotka neuzavrie svoje účtovné knihy. Vtedy obdobie pozastavenia živnostenského oprávnenia bude súčasťou bežného účtovného obdobia.

Takže doporučujem zohľadniť uvádzané skutočnosti pri riešení spomínanej problematiky s tým, že každú situáciu je potrebné zvažovať individuálne. Stáva sa napríklad aj to, že pri pozastavení živnosti ostáva subjekt aj naďalej registrovaný pre daň z pridanej hodnoty ...

Ak subjekt zostaví mimoriadnu účtovnú závierku tak, ako je uvádzané v spomínanom usmernení DRSR mám za to, že otvorenie účtovných kníh bude dosť problematické ... a každá odpoveď diskutabilná. Opäť iste iba v závislosti od konkrétnych podmienok bez všeobecných uzáverov.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.02.06 at 18:14
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Usmernenie hovorí o mimoriadnej závierke (to hovoríme obaja)
§ 17 hovorí o úprave DZ (tiež sa zhodneme)

Ak urobím mimoriadnu uzávierku v priebehu roka a upravím DZ (napr. o záväzok) t.j. ponížim DZ, nemôžem po dátume uzávierky o tomto účtovať ako o daňovom náklade.
Myslím, že obaja hovoríme to isté dvoma spôsobmi, ide len o techniku spracovania.
0 0
tomasz tomasz

tomasz je offline (nepripojený) tomasz

Síce skoro až po roku od posledného príspevku, ale teraz sa u mňa naskytol podobný problém.
Živnostník si k 1.12.2006 pozastavil živnosť na 6 mesiacov. K 1.12.2006 sa odhlásil z registra platitelov DPH; a v ten istý dátum si aj dohodou ukončil zmluvný vzťah s bankou (podnik.účet); vyrovnal si záväzky voči SP a VZP.
Dňom 12.12.2006 dostal faktúru od Orange za mobil, tam s položkou - zmena paušálu na Primu + ostatné poplatky za využité služby v celkovej sume 827,50 s DPH.
Otázka - Mám vôbec brať do úvahy poslednú faktúru, ak áno s/bez vplyvu na DPH.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
FO prerušil svoju živnosť od 01.07. do 31.12.2006. Od 01.01.2007 znovu podniká. Chcem sa opýtať, či platby /záväzky, leasing/, ktoré platil po 01.07.2006 sú výdavky OZD. A čo s poplatkami z BÚ ? Dám ich ako výdavok neovplyvňujúci ZD?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať