Zavrieť

Porady

hmotná núdza a odkúpenie mestského bytu

Zdravím,
môže človek, ktorý poberá dávku v hmotnej núdzi odkúpiť mestský byt za cca 500 eur? Alebo po odkúpení stratí nárok na spomínanú dávku? Hľadám na nete, ale neviem sa k žiadnym zákonom či vyhláškam, ktoré by sa tohto týkali, dopátrať. Budem vďačná za každú jednu odpoveď
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

A preco by nemohol?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
paaataaa paaataaa

paaataaa je offline (nepripojený) paaataaa

ivka70 Pozri príspevok
A preco by nemohol?
Asi rok dozadu, keď mala moja mama nárok na dávku v hmotnej núdzi nárok, ju pracovníčka úradu nato upozornila, že keď je v hmotnej núudzi, nemôže si odkúpiť byt. Ale neviem či to ešte platí, či to vôbec platí alebo ako to je ...
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...matka predsa mohla mať ušetrené peniaze z čias, keď bola zamestnaná, to ľudia mávajú, tak prečo by si nemohla kúpiť byt?..500€ nie je taká horybylná suma,môže si ju dokonca aj požičať..a potom má ešte nárok na príspevok na bývanie, ak je byt na jej meno-ak je vlastníčkou..
0 0
paaataaa paaataaa

paaataaa je offline (nepripojený) paaataaa

pepsikova Pozri príspevok
...matka predsa mohla mať ušetrené peniaze z čias, keď bola zamestnaná, to ľudia mávajú, tak prečo by si nemohla kúpiť byt?..500€ nie je taká horybylná suma,môže si ju dokonca aj požičať..a potom má ešte nárok na príspevok na bývanie, ak je byt na jej meno-ak je vlastníčkou..
no ja neviem, preto sa nato pýtam.....tak to tvrdila pracovníčka ÚPSVaR...a možno myslela kúpu bytu alebo čo....no budeme musieť zájsť sa tam informovať.....
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

pepsikova Pozri príspevok
...matka predsa mohla mať ušetrené peniaze z čias, keď bola zamestnaná, to ľudia mávajú, tak prečo by si nemohla kúpiť byt?..500€ nie je taká horybylná suma,môže si ju dokonca aj požičať..a potom má ešte nárok na príspevok na bývanie, ak je byt na jej meno-ak je vlastníčkou..
pepsi, odporuješ si- ak má ušetrených napr.500eur,tak už predsa nieje v hmotnej núdzi...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

paaataaa Pozri príspevok
Zdravím,
môže človek, ktorý poberá dávku v hmotnej núdzi odkúpiť mestský byt za cca 500 eur? Alebo po odkúpení stratí nárok na spomínanú dávku? Hľadám na nete, ale neviem sa k žiadnym zákonom či vyhláškam, ktoré by sa tohto týkali, dopátrať. Budem vďačná za každú jednu odpoveď
ja tomu inak celkom verím- ak nemožeš mať hodnotnejšie auto pri hmotnej núdzi, tak verím aj tomu, že byt nemože niekto odkúpiť...
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

§8 zák. č. 599/2003 Z.z.


(1) Občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, sa nepovažujú za občanov v hmotnej núdzi, ani keď ich príjem nedosahuje životné minimum ustanovené osobitným predpisom, 1) ak si svojím majetkom môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť v hmotnej núdzi.

(2) Za majetok podľa tohto zákona sa považujú hnuteľné veci a nehnuteľné veci, a ak to ich povaha pripúšťa, práva alebo iné majetkové hodnoty.

(3) Občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, si majú pomôcť v hmotnej núdzi užívaním vlastného majetku, správou vlastného majetku, predajom vlastného majetku alebo prenájmom vlastného majetku. Od občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, nemožno požadovať predaj alebo prenájom

a) nehnuteľnosti, ktorú užívajú na primerané trvalé bývanie; u občana a fyzickej osoby, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, sa na primeranosť nehnuteľnosti užívanej na trvalé bývanie neprihliada, ak občan a fyzická osoba, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, dovŕšili dôchodkový vek,
b) poľnohospodárskej pôdy a lesnej pôdy, ktorú užívajú pre svoju potrebu,
c) hnuteľnej veci, ktorá tvorí nevyhnutné vybavenie domácnosti, alebo na ktorú sa poskytla jednorazová dávka v hmotnej núdzi alebo peňažný príspevok na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia,
d) osobného motorového vozidla, ktorého sú držiteľom alebo vlastníkom a
1. využívajú ho na individuálnu prepravu z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia alebo
2. jeho hodnota podľa znaleckého posudku nie je vyššia ako 35-násobok sumy životného minima, alebo
e) hnuteľnej veci, ak by bol v rozpore s dobrými mravmi.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
paaataaa Pozri príspevok
Zdravím,
môže človek, ktorý poberá dávku v hmotnej núdzi odkúpiť mestský byt za cca 500 eur? Alebo po odkúpení stratí nárok na spomínanú dávku? Hľadám na nete, ale neviem sa k žiadnym zákonom či vyhláškam, ktoré by sa tohto týkali, dopátrať. Budem vďačná za každú jednu odpoveď
...ja ale proste nechápem otázky ......NECHÁPEM !!!

Kde je vlastne problém ???
- odkúpenie bytu za uvedenú sumu ???
- či následné odobranie dávky hmotnej núdze ???
- alebo ???

Lebo za takúto sumu by si jeden pomaly WC nekúpil ...a iní by dali aj 10 násobok v pohode za smiešnu garsónku , len aby vo svojom boli ...
0 0
paaataaa paaataaa

paaataaa je offline (nepripojený) paaataaa

buchač Pozri príspevok
...ja ale proste nechápem otázky ......NECHÁPEM !!!

Kde je vlastne problém ???
- odkúpenie bytu za uvedenú sumu ???
- či následné odobranie dávky hmotnej núdze ???
- alebo ???

Lebo za takúto sumu by si jeden pomaly WC nekúpil ...a iní by dali aj 10 násobok v pohode za smiešnu garsónku , len aby vo svojom boli ...
no že ak sa byt odkúpi, či pozastavia dávku alebo čo...a tiež na ako dlhu ju pozastavia....alebo čo sa bude diať po odkúpení.....
veď jednu nehnuteľnosť mať občas v hmotnej núdzi môže....či?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
paaataaa Pozri príspevok
no že ak sa byt odkúpi, či pozastavia dávku alebo čo...a tiež na ako dlhu ju pozastavia....alebo čo sa bude diať po odkúpení.....
veď jednu nehnuteľnosť mať občas v hmotnej núdzi môže....či?
...odpovedal a citoval zákon už matto ....

No či pozastavia dávku a na ako dlho atď ...to je predsa ale na rozhodnutí patričných úradov ...
Čo sa týka vlastnenia nehnuteľnosti v hmotnej núdzi ???.....tak tých jednotlivcov , či rodín je teda fest veľa na Slovensku , čo sú v tej hmotnej núdzi a dom - byt vlastnia ....
0 0
paaataaa paaataaa

paaataaa je offline (nepripojený) paaataaa

buchač Pozri príspevok
...odpovedal a citoval zákon už matto ....

No či pozastavia dávku a na ako dlho atď ...to je predsa ale na rozhodnutí patričných úradov ...
Čo sa týka vlastnenia nehnuteľnosti v hmotnej núdzi ???.....tak tých jednotlivcov , či rodín je teda fest veľa na Slovensku , čo sú v tej hmotnej núdzi a dom - byt vlastnia ....
a prečo by vlastniť nemohli?.....zákon vraví jasne, nemôže sa od ľudí v hmotnej núdzi žiadať aby predali nehnuteľnosť, v ktorej bývajú...ak ich majú viac, to je už o inom.....na toto dá odpoveď asi len pani úradnička, tak som zvedavá ....
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
buchač Pozri príspevok
...odpovedal a citoval zákon už matto ....

No či pozastavia dávku a na ako dlho atď ...to je predsa ale na rozhodnutí patričných úradov ...
Čo sa týka vlastnenia nehnuteľnosti v hmotnej núdzi ???.....tak tých jednotlivcov , či rodín je teda fest veľa na Slovensku , čo sú v tej hmotnej núdzi a dom - byt vlastnia ....
paaataaa Pozri príspevok
a prečo by vlastniť nemohli?.....zákon vraví jasne, nemôže sa od ľudí v hmotnej núdzi žiadať aby predali nehnuteľnosť, v ktorej bývajú...ak ich majú viac, to je už o inom.....na toto dá odpoveď asi len pani úradnička, tak som zvedavá ....
...čítaš poriadne ???....

...nenapísal som VYvlastniť...
...nenapísal som nič o predaji...písal som o vlastnení nehnuteľnosti aj v tej núdzi ...

...a keď som sa odvolal na matta , tak to znamená , že aj na zákon.....
0 0
paaataaa paaataaa

paaataaa je offline (nepripojený) paaataaa

buchač Pozri príspevok
...čítaš poriadne ???....

...nenapísal som VYvlastniť...
...nenapísal som nič o predaji...písal som o vlastnení nehnuteľnosti aj v tej núdzi ...

...a keď som sa odvolal na matta , tak to znamená , že aj na zákon.....
neboj...viem čítať, tak klídek
len som z tvojej reakcie cítila iróniu, ako keby ti vadilo, že ľudia, čo sú v hmotnej núdzi, vlastnia nejakú nehnuteľnosť....preto som tak reagovala
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

paaataaa Pozri príspevok
neboj...viem čítať, tak klídek
len som z tvojej reakcie cítila iróniu, ako keby ti vadilo, že ľudia, čo sú v hmotnej núdzi, vlastnia nejakú nehnuteľnosť....preto som tak reagovala
Vieš ja problém v tom, že niekto vlastní nehnuteľnosť a je v hmotnej núdzi nevidím. Ináč by nebol príspevok na bývanie pre vlastníkov takej nehnuteľnosti.

Akurát osobne vidím problém ten, že ako osoba v hmotnej núdzi, žijúca s pár eur môže zaplatiť za byt 500 eur aby ho odkúpila.
Ja viem, môžu jej na to požičať deti, súrodenci, rodičia ... ale úradník sa na to pozrie tak, že mala úspory a nežila z úspor ale hned žiadala o dávku v hmotnej núdzi.
A pri žiadosti o dávku sa vypisuje čestné prehlásenie tuším, že nemá človek peniaze.

Takže tam by asi úradníci mohli urobiť problém, ak by sa dalo tak by som to asi riešila tak, že zmluva na kúpu bytu by bola na mamu ale peniaze na ten byt by boli poslané z účtu detí napríklad. Aby sa dalo dokázať, že mama ten byt neplatila ale platil ho niekto iný.
1 0
paaataaa paaataaa

paaataaa je offline (nepripojený) paaataaa

Xanti Pozri príspevok
Vieš ja problém v tom, že niekto vlastní nehnuteľnosť a je v hmotnej núdzi nevidím. Ináč by nebol príspevok na bývanie pre vlastníkov takej nehnuteľnosti.

Akurát osobne vidím problém ten, že ako osoba v hmotnej núdzi, žijúca s pár eur môže zaplatiť za byt 500 eur aby ho odkúpila.
Ja viem, môžu jej na to požičať deti, súrodenci, rodičia ... ale úradník sa na to pozrie tak, že mala úspory a nežila z úspor ale hned žiadala o dávku v hmotnej núdzi.
A pri žiadosti o dávku sa vypisuje čestné prehlásenie tuším, že nemá človek peniaze.

Takže tam by asi úradníci mohli urobiť problém, ak by sa dalo tak by som to asi riešila tak, že zmluva na kúpu bytu by bola na mamu ale peniaze na ten byt by boli poslané z účtu detí napríklad. Aby sa dalo dokázať, že mama ten byt neplatila ale platil ho niekto iný.
Veď peniaze na ten byt dostane mama od brata, ona nemá odkiaľ mať....ale tak ktovie, či prevod z jeho účtu bude stačiť.....
je hrozné, že úrady robia problémy kvôli 500 eurám....a proste sú ľudia, čo majú úspory, nehnuteľnosti a neviem aký hnuteľný majetok ešte a ich nik nerieši.....tak sme na Slovensku no.....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

paaataaa Pozri príspevok
Veď peniaze na ten byt dostane mama od brata, ona nemá odkiaľ mať....ale tak ktovie, či prevod z jeho účtu bude stačiť.....
je hrozné, že úrady robia problémy kvôli 500 eurám....a proste sú ľudia, čo majú úspory, nehnuteľnosti a neviem aký hnuteľný majetok ešte a ich nik nerieši.....tak sme na Slovensku no.....
No mal by to jej brat uhradiť zo svojho účtu, aby nevznikli pochybnosti. Nemal by jej to dať v hotovosti do ruky.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Xanti Pozri príspevok
No mal by to jej brat uhradiť zo svojho účtu, aby nevznikli pochybnosti. Nemal by jej to dať v hotovosti do ruky.
Preco?
Mozu spisat zmluvu o pozicke.
UP nepreveruje, ci si ludia v hm.nudzi poziciavaju peniaze. A velakrat si musia, kedze davky im nestacia pokryt naklady napr. na byt a pod.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

pepsikova Pozri príspevok
...matka predsa mohla mať ušetrené peniaze z čias, keď bola zamestnaná, to ľudia mávajú, tak prečo by si nemohla kúpiť byt?..500€ nie je taká horybylná suma,môže si ju dokonca aj požičať..a potom má ešte nárok na príspevok na bývanie, ak je byt na jej meno-ak je vlastníčkou..
Ak má 500 euro,nie je v hmotnej núdzi.V nej bude,ked tých 500 euro minie.Neter brala hmotnú núdzu a zdedila po otcovi garáž,odvtedy jej ju zastavili s tým,že má garáž predať a žiť z tých penazí.
1 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
BXLmiami Pozri príspevok
Ak má 500 euro,nie je v hmotnej núdzi.V nej bude,ked tých 500 euro minie.Neter brala hmotnú núdzu a zdedila po otcovi garáž,odvtedy jej ju zastavili s tým,že má garáž predať a žiť z tých penazí.
..

..no, ja som sa dvakrát ocitla v hmotnej núdzi , po strate zamestnania a skončení podpory v nezamestnanosti..a nikto sa ma na sociálke nepýtal, či mám odložené peniaze, ani kolko mám v pančuche, dokonca,ani či mám auto či televízor...to žeby boli na každom úrade iné pravidlá?..
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Neviem,možno sa to nemali ako dozvedieť čo máš v pančuche,o tomto dedičstve sa ale dozvedeli a akí boli rýchli.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať