Zavrieť

Porady

služby do zahraničia - povinnosť s.r.o.-čky (čo všetko je potrebné urobiť)

dobrý deň poraďáci,
nemáte niekto skúsenosť - čo všetko musí sro urobiť, keď chce dodávať služby do zahraničia (Rakúsko a Nemecko)? Nie sme platcami DPH, ale už som vybavila registráciu pre daň z pridanej hodnoty do iného členské štátu (už nám bolo pridelené). Viem, že budeme posielať súhrnné výkazy na daňový úrad (toto sme už s našou externou útovníčkou vybavili). Je potrebné sa zaregistrovať aj na Rakúskom a Nemeckom daňovom úrade? A čo ešte je potrebné?
Služby budeme dodávať následovne: máme podpísanú zmluvu so zahraničnou firmou, jedná sa o práce na stavbe (tovar nebudeme dodávať, iba práce). Tieto práce zadáme našemu slovenskému subdodávateľovi (tiež sro), čiže my nemáme žiadnych zamestnancov. Náš subdodávateľ (platca DPH) vyšle svojich zamestnancov do Rakúska a Nemecka, vyfakturujú nám to a my následne vyfakturujeme zase Rakúsku a Nemecku.
Prosím, ak máte niekto už skúsenosti, podeľte sa.
Ďakujem

Ak som zadala už existujúcu tému, ospravedlňujem sa, ale nič také som na porade nenašla.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    milenia je offline (nepripojený) milenia

    milenia
    Dodávate služby podľa par. 15 zákona o DPH alebo 16 zákona o DPH /služby viažuce sa k nehnuteľnosti/?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    kajanka Pozri príspevok
    dobrý deň poraďáci,
    nemáte niekto skúsenosť - čo všetko musí sro urobiť, keď chce dodávať služby do zahraničia (Rakúsko a Nemecko)? Nie sme platcami DPH, ale už som vybavila registráciu pre daň z pridanej hodnoty do iného členské štátu (už nám bolo pridelené). Viem, že budeme posielať súhrnné výkazy na daňový úrad (toto sme už s našou externou útovníčkou vybavili). Je potrebné sa zaregistrovať aj na Rakúskom a Nemeckom daňovom úrade? A čo ešte je potrebné?
    Služby budeme dodávať následovne: máme podpísanú zmluvu so zahraničnou firmou, jedná sa o práce na stavbe (tovar nebudeme dodávať, iba práce). Tieto práce zadáme našemu slovenskému subdodávateľovi (tiež sro), čiže my nemáme žiadnych zamestnancov. Náš subdodávateľ (platca DPH) vyšle svojich zamestnancov do Rakúska a Nemecka, vyfakturujú nám to a my následne vyfakturujeme zase Rakúsku a Nemecku.
    Prosím, ak máte niekto už skúsenosti, podeľte sa.
    Ďakujem

    Ak som zadala už existujúcu tému, ospravedlňujem sa, ale nič také som na porade nenašla.
    subdodávateľ bude fakturovať vám bez DPH (prenesie na vás daňovú povinnosť; pri fakturácii vás uvedie s IČ DPH DE, resp. AT). Nakoľko vy ju už ďalej preniesť nemôžete, musíte sa zaregistrovať v DE a AT a daň odvediete v DE a AT. Odberateľom v DE a AT fakturujete s DPH.

    Budem rada, ak sa tomu aj iní vyjadria - ja zákon chápem takto....

    kajanka je offline (nepripojený) kajanka

    kajanka
    dobrý deň,
    prepáčte, že som nereagovala, ale bola som mimo SR a internet tam bol veľmi biedny :-(

    k dotazu č.1: fakturujeme podľa par. 15 ods. 1

    k dotazu č.2: tiež si myslím, že subdodávateľ fakturuje bez DPH. Ale.....my ju, myslím môžeme preniesť, lebo:
    A) náš rakúsky odberateľ nám poskytol ich IČ DPH a chcel od nás aby sme do našej faktúry uviedli vetu "Übergang der Steuerschuld gem.§19 Abs. 1a USTG". Ak sa nemýlim, tak táto veta hovorí o prenose daňovej povinnosti podľa par 19 ods 1a rakúskeho zákona. Ak viete nemecky a budete mať záujem o link, prepošlem (ja neviem nemecky, dala som si to odkontrolovať a bolo mi povedané, že je to vporiadku
    B) našla som na internete následovné:
    Osoba povinná platiť daň

    Zo systému DPH vyplýva, že daň je zaplatená do štátneho rozpočtu toho štátu, v ktorom sa nachádza miesto dodania. Daň zaplatí buď dodávateľ služby, alebo jeho odberateľ.

    Dodávateľ je v príslušnom členskom štáte (v ktorom sa nachádza miesto dodania) osobou povinnou platiť daň vtedy, keď má v danom štáte miesto podnikania alebo zriadenú prevádzkareň (materiálne a personálne vybavenie).

    U toho dodávateľa, ktorý uvedené nespĺňa – to znamená, že uskutočnil činnosť, ktorá je predmetom dane v členskom štáte, v ktorom nie je etablovaný, potom:

    • pretože je povinný odviesť DPH v danom štáte, musí sa tam registrovať pre DPH, následne predmetnú daň odvedie,
    • môže dôjsť k „prenosu“ daňovej povinnosti na odberateľa. Prenos daňovej povinnosti má za následok, že takýto dodávateľ sa nemusí v uvedenom členskom štáte registrovať pre DPH. Za akých podmienok môže toto nastať, stanovia si členské štáty vo svojich národných zákonoch o DPH.

    Poznámka
    K prenosu daňovej povinnosti na odberateľa dochádza vtedy, ak je osobou registrovanou pre DPH. (toto všetko som skopírovala)

    Čiže, podľa všetkého sú oni povinní nám uhradiť faktúru bez DPH a DPH rovno odvedú štátu.
    A len pre informáciu, samozrejme som zadala dotaz na daňový úrad SR, ten si nevedel rady, tak postúpili Kompetenčnému centru finančných operácii. Tam ale píše o par. 16 ods 1.......tak už z toho začínam byť fakt blbec. Proste posúvame v subdodávke elektromontérov na stavby v rakúsku (v rôznych mestách). Žiadny materiál, iba montáž káblov. A žiaľ, už aj naša externá účtovníčka je z toho domotaná....
    Žiaľ, nie som účtovník, som konateľ.....a niektoré účtovné veci neovládam, ale mám snahu hľadať a zisťovať :-(

    Anna1989 je offline (nepripojený) Anna1989

    Anna1989
    Ahojte Viem , že je táto debata stará niekoľko rokov, ale ako ste to nakoniec vyriešili?

    My sme slovenska S.R.O., ktora uz odpracovala pre nemecku firmu, ale yial nevyplatili nam peniaze, natahujeme sa snimi uz pomaly rok . Neustale nam tvrdia, ze nam chybaju nejake dokumenty, ktore vraj podla nemeckeho pravnika nepotrebujeme. ak mozte ozvite s ami niekto kto sa do tohto rozumie, dakujem , Anna

    služby do zahraničia - povinnosť s.r.o.-čky (čo všetko je potrebné urobiť)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.