Zavrieť

Porady

Súkromný účet podnikateľa a platby do fondov

Zdravím všetkých.

Uzatváram účtovníctvo jednému klientovi a akosi si neviem rady. Pre platby ako zdravotné a sociálne používa svoj súkromný bankový účet. Je potrebné zaúčtovať každý pohyb na účte, alebo stačí dané platby ako výdaj podnikateľa s priložením daného výpisu a vklad na účet ako dotáciu z pokladne na účely týchto platieb ?

Ďakujem

Pekný deň

Petra
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Fair Jobs
Zdravím všetkých.

Uzatváram účtovníctvo jednému klientovi a akosi si neviem rady. Pre platby ako zdravotné a sociálne používa svoj súkromný bankový účet. Je potrebné zaúčtovať každý pohyb na účte, alebo stačí dané platby ako výdaj podnikateľa s priložením daného výpisu a vklad na účet ako dotáciu z pokladne na účely týchto platieb ?

Ďakujem

Pekný deň

Petra

Okopíruj si všetky BV a na základe týchto mu daj výdaj cez pokladnu , alebo bezhotovstne to prežeň cez uzávierkové operácie interným dokladom , ku ktorému priložíš kópie BV .

Nabudúce ho upozorni , nech tieto platby prechádzajú cez podnikateľsky účet .
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
Suhlasim so Zitkou. Ja mam tiez podobny pripad.
Ja som sa stretla aj z nazorom priamo z danoveho uradu, ze zivnostnik moze pouzivat na podnikanie aj sukromny ucet, ale nesmie tam mat ziadne trvale prikazy na uhradu resp. inkaso.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
JanaF
Suhlasim so Zitkou. Ja mam tiez podobny pripad.
Ja som sa stretla aj z nazorom priamo z danoveho uradu, ze zivnostnik moze pouzivat na podnikanie aj sukromny ucet, ale nesmie tam mat ziadne trvale prikazy na uhradu resp. inkaso. Je to uz v sucasnosti nejako osetrene zakonom?

Jani ja som tiež tvrdý zastanca toho , že nech sa nemiešajú súkromné platby s podnikateľskými .
A tak to aj má byť .
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
Zita5
Jani ja som tiež tvrdý zastanca toho , že nech sa nemiešajú súkromné platby s podnikateľskými .
A tak to aj má byť .
Zitka ja som tiez za to, nech je v tom poriadok, no niektori su riadne tvrdohlavi, ked dostanu taketo info priamo z danoveho uradu...
0 0
tomasz tomasz

tomasz je offline (nepripojený) tomasz

Ahojte.
A čo v takom prípade, ak podnikateľ konečne od 10/2005 má podnikakateľský účet, ale v období 1-9/2005 používal osobný účet, okrem osobných prevodov mu tam chodila provízia, platil si faktúry za telefon a aj odvody?
Mám si iba "doložiť" výpis do pokladne a učtovať iba pohyby ovpl.ZD ako keby platil cez pokladňu?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tomasz
Ahojte.
A čo v takom prípade, ak podnikateľ konečne od 10/2005 má podnikakateľský účet, ale v období 1-9/2005 používal osobný účet, okrem osobných prevodov mu tam chodila provízia, platil si faktúry za telefon a aj odvody?
Mám si iba "doložiť" výpis do pokladne a učtovať iba pohyby ovpl.ZD ako keby platil cez pokladňu?

Postupuj tak , ako je v téjto téme písané , k fotokópiám BV si prilož originál doklad.
0 0
tomasz tomasz

tomasz je offline (nepripojený) tomasz

Ďakujem.
Originál doklad myslíš VPD/PPD?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tomasz
Ďakujem.
Originál doklad myslíš VPD/PPD?
Nie faktúru za telefón a obdobné výdaje .
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte,prešla som si príspevky ohľadom úhrad na osobný účet, a chcem si len potvrdiť, ako to vlastne je. SZČO uskutočňuje úhrady z osobného účtu, ktorý je aj na manželku. Má tam aj platby súkromného charakteru. Na DÚ ho pravdepodobne nahlásil v súvislosti s DIČ (tak mi to povedal). V peňažnom denníku budem účtovať všetky položky rozdelené na daňové a nedaňové, aby sa mi rovnal zostatok na výpise so zostatkom na bežnom účte v peň.denníku. Bankové poplatky rozdelím v pomere, ale akom? Do daňového priznania uvediem tento osobný účet na r. 25 alebo nie?
Naposledy upravil Najka : 27.02.06 at 14:04
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

poradí niekto?
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ak nahlásil účet na Dú, že je používaný v súvislosti s podnikaním, musíš do PD evidovať všetky pohyby. Ja som mala takýto prípad, tam bolo zo 150 pohybov asi 15, ktoré súviseli s podnikaním, a tak som všetky bankové poplatky účtovala ako VNZD.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
dogicka
Ak nahlásil účet na Dú, že je používaný v súvislosti s podnikaním, musíš do PD evidovať všetky pohyby. Ja som mala takýto prípad, tam bolo zo 150 pohybov asi 15, ktoré súviseli s podnikaním, a tak som všetky bankové poplatky účtovala ako VNZD.
Správny je postup od Zita5 .Tento problém sa tu už rozoberal.
Síce neexistuje zákon,ktorý nedovoľuje používať os.účet,
ale nedoporučuje sa OÚ používať v súvislosti s podnikaním.
A pretože pri použití OÚ účtuješ ako o hotovostných platbách,
nemusíš sa napasovať na správny zostatok účtu. Navyše poplatky
za takýto účet sú VNZD.
0 0
DUMBO DUMBO

DUMBO je offline (nepripojený) DUMBO

živnostník
Poradí mi niekto?

pochopil som právne, že odvody do ZP a SOC.POIST. sa hradia z podnikatelského účtu?

Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
DUMBO
Poradí mi niekto?

pochopil som právne, že odvody do ZP a SOC.POIST. sa hradia z podnikatelského účtu?

Ďakujem
Podnikateľ na svoje podnikateľské účely / príjmy a výdaje /zásadne by mal používať účet na toto jeho vykonávanie zriadený . To znamená , že odvody do fondov sa hradia z toho podnikateľského účtu .

Zastávam názor , že nie z osobného .Tvoje chápanie je správne .
0 0
DUMBO DUMBO

DUMBO je offline (nepripojený) DUMBO

živnostník
Zita5 - Dakujem
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

SZČO tankoval a zaplatil PHM z osobného účtu, lebo na podnikateľskom nemal dosť peňazi. Mám pokladničný doklad, ale je tam napísané platba kartou. Dám to pokladne a mám sa tváriť, že tam tú platbu kartou nevidím, alebo tiež mám kopírovať BV z osobného účtu a priložiť?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

weva
SZČO tankoval a zaplatil PHM z osobného účtu, lebo na podnikateľskom nemal dosť peňazi. Mám pokladničný doklad, ale je tam napísané platba kartou. Dám to pokladne a mám sa tváriť, že tam tú platbu kartou nevidím, alebo tiež mám kopírovať BV z osobného účtu a priložiť?
To isté - viď Zitka v príspevku 2.) v tejto téme. Ja tieto náhodilé platby z osobného a podobných účtov zdokladujem kópiami výpisov, faktúrou, iným dokladom a dám to ako interný doklad do PD.
Ak sa to vyskytne u PO, tak sa snažím prednostne znížiť záväzok voči spoločníkovi, ktorý sa tohto "hriechu" dopustil.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

weva
SZČO tankoval a zaplatil PHM z osobného účtu, lebo na podnikateľskom nemal dosť peňazi. Mám pokladničný doklad, ale je tam napísané platba kartou. Dám to pokladne a mám sa tváriť, že tam tú platbu kartou nevidím, alebo tiež mám kopírovať BV z osobného účtu a priložiť?
To isté - viď Zitka v príspevku 2.) v tejto téme. Ja tieto náhodilé platby z osobného a podobných účtov zdokladujem kópiami výpisov, faktúrou, iným dokladom a dám to ako interný doklad do PD.
Ak sa to vyskytne u PO, tak sa snažím prednostne znížiť záväzok voči spoločníkovi, ktorý sa tohto "hriechu" dopustil a to aj keď ide napr. o PHL..
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja mám tiež takýchto zákazníkov, ktorí účtujú cez súkromné účty. Snažím sa im vysvetliť, že si musia založiť podnikateľský účet alebo všetko robiť v hotovosti cez pokladničné doklady. Lenže platby cez účet sú jednoduchšie, ale nový účet stojí kopec peňazí a oni často zarobia len pár korún - robia to popri zamestnaní, tak ich neviem presvedčiť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
JAJA11
Ja mám tiež takýchto zákazníkov, ktorí účtujú cez súkromné účty. Snažím sa im vysvetliť, že si musia založiť podnikateľský účet alebo všetko robiť v hotovosti cez pokladničné doklady. Lenže platby cez účet sú jednoduchšie, ale nový účet stojí kopec peňazí a oni často zarobia len pár korún - robia to popri zamestnaní, tak ich neviem presvedčiť.
Koľko je to kopec peňazí ?
0 0
Načítať ďalšie