Zavrieť

Porady

Vyúčtovacia faktúra od SSE - oprava základu dane podľa §25

misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

misurka
Prosím Vás, ako evidujete vyúčtovaciu každomesačnú faktúru od SSE? Je táto faktúra chápaná ako oprava základu dane podľa §25 (raz nedoplatok, raz preplatok)? Platíme mesačné zálohy na základe splátk. kalendára - na základe toho si riadne uplatňujem odpočet dph. Neviem naozaj či tieto vyúčtovacie faktúry uvádzať na riadkoch 26,27,28 a uplatňovať DPH až mesiacom prijatia takejto faktúry? Alebo sú súčasťou r. 23 (plusom al. mínusom) a odpočet môžem uplaniť normálne dátumom daňovej povinnosti na strane dodávateľa? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Aljok

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    misurka

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Posúvam - neviete mi niekto naozaj poradit?
    misurka Pozri príspevok
    Prosím Vás, ako evidujete vyúčtovaciu každomesačnú faktúru od SSE? Je táto faktúra chápaná ako oprava základu dane podľa §25 (raz nedoplatok, raz preplatok)? Platíme mesačné zálohy na základe splátk. kalendára - na základe toho si riadne uplatňujem odpočet dph. Neviem naozaj či tieto vyúčtovacie faktúry uvádzať na riadkoch 26,27,28 a uplatňovať DPH až mesiacom prijatia takejto faktúry? Alebo sú súčasťou r. 23 (plusom al. mínusom) a odpočet môžem uplaniť normálne dátumom daňovej povinnosti na strane dodávateľa? Ďakujem.
    giga123

    giga123 je offline (nepripojený) giga123

    giga123
    Ja mám podobný problém, ale ja mám vyúčtovaciu faktúru od SSE za rok 2012 od 01.01.2012 do 31.12.2012 a ja som to dala ako súčasť riadku 23/ plusom alebo mínusom -podľa vyúčtovania/.
    § 25 hovorí:
    základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného čl.štátu sa opraví
    a/ pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru
    b/pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti
    c/ pri zvýšení ceny tovaru alebo služby
    Podľa mňa sa cena nemení ani služba sa neruší,
    je to čisto vyúčtovanie zaplatených záloh .
    Ale tiež by ma zaujímal názor aj iných poraďákov, ako účtujú tieto vyúčtovacie faktúry, určite sa s takýmito faktúrami stretávajú viacerí.
    misurka

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    No veď práve, veď takto chodia faktúry asi viacerým, len okrem teba sa k tomu nikto nevyjadril. Ja som si to vysvetlila presne ako ty. Takisto mi to príde, že naozaj nie je splnená ani jedna podmienka, aby sa jednalo o opravu základu dane a okrem iného na faktúre, ktorá je opravou základu dane by malo byť uvedené aj číslo pôvodného dokladu (dokladu, ku ktorému sa oprava vzťahuje), čo tam tiež nevidím ako pri bežných dobropisoch/ťarchopisoch. Ale som trošku istejšia po tvojom príspevku, vďaka.
    giga123 Pozri príspevok
    Ja mám podobný problém, ale ja mám vyúčtovaciu faktúru od SSE za rok 2012 od 01.01.2012 do 31.12.2012 a ja som to dala ako súčasť riadku 23/ plusom alebo mínusom -podľa vyúčtovania/.
    § 25 hovorí:
    základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného čl.štátu sa opraví
    a/ pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru
    b/pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti
    c/ pri zvýšení ceny tovaru alebo služby
    Podľa mňa sa cena nemení ani služba sa neruší,
    je to čisto vyúčtovanie zaplatených záloh .
    Ale tiež by ma zaujímal názor aj iných poraďákov, ako účtujú tieto vyúčtovacie faktúry, určite sa s takýmito faktúrami stretávajú viacerí.
    nika.sum

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj, vcera som podala Dp DPH 4Q2012, dnes prisla vyuctovacia faktura na plyn, datum vystavenia v r. 2013 a tiez na obalke peciatka 18.3.2013. Nemam ju v ruke, ale ked tam bude datum dodania 31.12.2012, mozem to dat do DPH az v prvom kvartaly 2013 alebo musim poslat opravne DP DPH?
    nika.sum

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Aljok Pozri príspevok
    Nakoľko SPP vo vyúčt. faktúrach neuvádza dátum dodania (aspoň ja to tak mám) iba dátum vystavenia aj tak si môžeš odpočet DPH uplatniť až v januári 2013.
    nemam ju zatial v ruke, len mi klientka volala, tak som sa zlakla ze budem musiet robit opravne (kvoli casovemu stresu). Takze super, dakujem velmi pekne.

    Vyúčtovacia faktúra od SSE - oprava základu dane podľa §25

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.