Zavrieť

Porady

Odstupné od 1.1.2013

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to s odstupným a výpovednou lehotou od 1.1.2013. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    E15 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to s odstupným a výpovednou lehotou od 1.1.2013. Ďakujem.
    AKo? Zas je v zákone ich súbeh. Takže aj VD aj odstupné.

    areliel je offline (nepripojený) areliel

    budúca mamička :) areliel
    Dobrý deň,

    Mňa by zaujímalo, či dostane manžel odstupné, ak je vo firme zamestnaný cez 2 roky, ale odpracovaný čistý čas má iba rok. Maroduje totiž od minulého roku - od októbra s chrbticou, po úraze čo sa mu stal v práci. Prepúštali všetkých zamestnancov, ktorí odstupné dostali a nevieme dokedy bude on marodovať, či skončí PN tento rok alebo až na budúci. Preto by ma zaujímalo, ak skončí PN po novom roku či nárok má alebo nie. Pre úplnosť je zamestnaný od septembra 2010 a maroduje vkuse od októbra 2011.

    Ďakujem pekne za odpoveď

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    areliel Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    Mňa by zaujímalo, či dostane manžel odstupné, ak je vo firme zamestnaný cez 2 roky, ale odpracovaný čistý čas má iba rok. Maroduje totiž od minulého roku - od októbra s chrbticou, po úraze čo sa mu stal v práci. Prepúštali všetkých zamestnancov, ktorí odstupné dostali a nevieme dokedy bude on marodovať, či skončí PN tento rok alebo až na budúci. Preto by ma zaujímalo, ak skončí PN po novom roku či nárok má alebo nie. Pre úplnosť je zamestnaný od septembra 2010 a maroduje vkuse od októbra 2011.

    Ďakujem pekne za odpoveď
    Do doby zamestnania sa mu ráta aj čas na PN-ke. Podľa nového ZP do 2 odpracov.rokov nárok na odstupné nie je. Nad 2 odr.roky patrí odstupné 1 mesiac, v prípade dohody 2 mesiace.

    areliel je offline (nepripojený) areliel

    budúca mamička :) areliel
    Ďakujem pekne za odpoveď. Čiže by mal dostať v každom prípade hej? A to je po novom, že iba jeden mesiac odstupné? Lebo teda tým ostatným dávali 2 -mesačné.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    areliel Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za odpoveď. Čiže by mal dostať v každom prípade hej? A to je po novom, že iba jeden mesiac odstupné? Lebo teda tým ostatným dávali 2 -mesačné.
    Áno, podľa zákona platného od 1.1.2013 je jednomesačné.
    Naposledy upravil Tweety : 09.11.12 at 10:55 Dôvod: úprava

    Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

    Eva99
    Tweety Pozri príspevok
    Áno, podľa zákona platného od 1.1.2013 je jednomesačné( pri odpracovaní menej ako 2 rokov).
    Pri odpracovaní menej ako 2 rokov jednomesačné???
    Skôr by som povedala, že do 2 rokov nič a pri odpracovaní 2-5 rokov jednomesačné. Alebo sa mýlim?

    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

    areliel je offline (nepripojený) areliel

    budúca mamička :) areliel
    a ak by skončil PN napr. 30.12.2012 museli by sa riadiť ešte starým zákonom, ak by ho aj vyplácali po Novom roku? Pardon za možno hlúpe otázky, ale ozaj sa v tomto vôbec nevyznám. U neho je totiž dosť zlá situácia, že teraz sa momentálne odvolal voči rozhodnutiu o posúdení invalidity, bude čakať na novú komisiu a netušíme či môže prestať marodovať pred tou komisiou alebo nie, ak žiada o ID. Ja si osobne myslím, že by to nemalo mať súvis. Veď sme bez príjmu, ja na materskej a on už bez nemocenskej. Je to strašná situácia.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    areliel Pozri príspevok
    a ak by skončil PN napr. 30.12.2012 museli by sa riadiť ešte starým zákonom, ak by ho aj vyplácali po Novom roku? Pardon za možno hlúpe otázky, ale ozaj sa v tomto vôbec nevyznám. U neho je totiž dosť zlá situácia, že teraz sa momentálne odvolal voči rozhodnutiu o posúdení invalidity, bude čakať na novú komisiu a netušíme či môže prestať marodovať pred tou komisiou alebo nie, ak žiada o ID. Ja si osobne myslím, že by to nemalo mať súvis. Veď sme bez príjmu, ja na materskej a on už bez nemocenskej. Je to strašná situácia.
    Podstatné ktorý zákonom sa budete riadiť je deň doručenia výpovede. Ak bude do 31.12.2012, platí ZP platný do 31.12.2012

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Drobeceva a tweety, nejako sa vam líšia odpovede. drobeceva pise ze do dvoch rokov nie je narok na odstupne a tweety ze do dvoch rokov je jednomesačne.

    areliel je offline (nepripojený) areliel

    budúca mamička :) areliel
    Ja si mylím, že ak by prestal marodovať napr.30.12.2012 výpoveď by mal mať predsa hneď nadväzujúcu na tento dátum nie? lebo pracovné miesto mu zrušili a nemôže tam byť predsa hluchý deň nie? Nemá nastúpiť už vlastne kam, čiže fakt je rozhodujúci dátum doručenia domov a nie dátum aký je na výpovedi?

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    nikulik Pozri príspevok
    Drobeceva a tweety, nejako sa vam líšia odpovede. drobeceva pise ze do dvoch rokov nie je narok na odstupne a tweety ze do dvoch rokov je jednomesačne.
    -ak zamestnanec odrobil menej ako 2 roky , nemá nárok na odstupné /1 mesiac v prípade, ak by šiel dohodou/
    - nad 2 roky - do 5 rokov - 1 mesačné odstupné /pri dohode 2 mes./

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Tweety Pozri príspevok
    Áno, podľa zákona platného od 1.1.2013 je jednomesačné( pri odpracovaní menej ako 2 rokov).
    Maji, jednomesačné, ak odrobí menej ako 2 roky, ale odíde dohodou /ináč nemá nárok/

    Mia3683 je offline (nepripojený) Mia3683

    Mia3683
    ahojte, ja mam trosku iny problem, ale ide o odstupne a odchodne. mali sme zamestnanca, ktory bol dlhodobo PN. potom ho doktorka uznala praceschopnym, ale on nenastupil do prace, ze ziada o inv. dochodok a chcel cerpat dovolenku. ked ale vsetku dovolenku vycerpal a nechcel nastupit do zamestnania, ukoncil sa pracovny pomer dohodou podla §60. tyzden po ukonceni pracovneho pomeru mu prislo zo soc.poist. rozhodnutie o priznani inv. dochodku. a ja teraz neviem, ci okrem odchodneho na ktore ma narok mu mam dat aj odstupne, nakolko prac.pomer skoncil dohodou. dakujem.
    PS: PP skoncil dohodou, lebo majitel firmy mu bol ponukal inu pracu, ale on nemal zaujem. pre nas uz bol praceschopny podla PN-ky, ale nechcel nastupit.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.