Zavrieť

Porady

dôchodca - nárok na nezdaniteľnú časť základu dane

Prosím o radu ako postupovať, ak dôchodca má potvrdenia od zamestnávateľov, kde robil na DoVP, a zarobil približne 70.000,- a zaplatil daň, je dôchodcom od začiatku roka 2006. Ako mu urobiť daňové priznanie, má nárok na nejaké nezdaniteľné čiasky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Ak má dôchodok menší ako je nezdaniteľná čiastka - 87936,- Sk tak mu môžeš odpočítať len rozdiel medzi nezdaniteľnou čiastkou a dôchodkom. Ak má dôchodok vyšší tak sa na neho nevzťahuje odpočítateľná čiastka.

    cepeva je offline (nepripojený) cepeva

    cepeva
    Aj dochodca mohol svojho posledneho zametnavatela poziadat o rocne zuctovanie dane.
    Pokial nepoziadal, treba aby spravil danove priznanie z dovodu, ze mal prijem vyssi ako 43.968 Sk.
    Ma narok na nezdanitelnu ciastku na danovnika (teda jej cast), pokial jeho dochodok bol v uhrne v roku 2005 nizsi ako 87936 Sk. Vysku nezdanitelnej ciaskty zisti ako 87936 - dochodok za rok 2005 = nedzanitelna cast.
    Dalej ma narok na nezdanitelnu sumu na manzelku. Vyska nezdanitelnej sumy sa vypocitava ako u danovnika (u neho).
    Pokial ma nejake poistenie, ktore by splnalo podmienky na uplatnenie ako poslednej nezdanitelnej ciastky, tak aj to si moze uplatnit najviac do vysky 12000.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Ale ak je dôchodcom len od roku 2006 tak daňové priznanie za rok 2005 mu predsa musíš robiť ešte ako nedôchodcovi.

    cepeva je offline (nepripojený) cepeva

    cepeva
    to som si nesimla, ze je dochodcom od roku 2006. Potom ma narok v roku 2005 na celu nezdanitelnu ciastku.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    cepeva
    to som si nesimla, ze je dochodcom od roku 2006. Potom ma narok v roku 2005 na celu nezdanitelnu ciastku.
    Áno, má.

    dôchodca - nárok na nezdaniteľnú časť základu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.