Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie na slovensku pre cudzinca

Dobrý deň,

rada by som vedela ako je to zo zdravotným poistením na slovensku, čo sa tíka cudzinca dlhodobo žijúceho na slovensku a 6 rokov tu už má aj trvalí pobyt, je povinný sa zaregistrovať do zdravotnej poisťovne a platiť si odvody ako dobrovoľne nezamestnaná osoba alebo je aj iná možnosť? Aj ked nemá slovenské občianstvo?


Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    vevsz Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    rada by som vedela ako je to zo zdravotným poistením na slovensku, čo sa tíka cudzinca dlhodobo žijúceho na slovensku a 6 rokov tu už má aj trvalí pobyt, je povinný sa zaregistrovať do zdravotnej poisťovne a platiť si odvody ako dobrovoľne nezamestnaná osoba alebo je aj iná možnosť? Aj ked nemá slovenské občianstvo?


    Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede!!!
    Zákon o zdravotnom poistení uvádza:

    (2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

    a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
    b) vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,
    c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine a na území Slovenskej republiky nie je zamestnaná ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.

    Takže je jedno, či máš alebo nemáš slovenské občianstvo, ak máš trvalý pobyt na Slovensku, musíš byť povinne poistená. Treba ísť do niektorej zdravotnej poisťovne a prihlásiť sa na poistenie.

    A doteraz si ako riešila lekárov?

    vevsz je offline (nepripojený) vevsz

    vevsz
    Ďakujem za radu, no nie je to pre mňa, je to pre priateľa, on nevyúžíval vôbec lekárov na slovensku kedže je veľa preč v zahraničí a ani nebývame vôbec chorí to je tiež otázka, že či musíme platiť aj ked niesme chorí

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    vevsz Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, no nie je to pre mňa, je to pre priateľa, on nevyúžíval vôbec lekárov na slovensku kedže je veľa preč v zahraničí a ani nebývame vôbec chorí to je tiež otázka, že či musíme platiť aj ked niesme chorí
    Vieš, koľko ľudí platí zdravotné poistenie a tiež nie sú chorí? Ale raz sa môže stať, že bude chorý alebo bude mať úraz a čo potom?

    Zdravotné poistenie nie je životné poistenie, že by záležalo na dobrovoľnosti. Ako už názov uvádza - ide o povinné zdravotné poistenie. Takže každý, kto má trvalý pobyt na SK musí byť zdravotne poistený, pokiaľ nie je poistený v zahraničí - viď definíciu zdravotného poistenia vyššie. Zdravotné poistenie je solidárny systém, t.j. platíme všetci, aj keď nečerpáme zdravotnú starostlivosť a starostlivosť je poskytnutá každému rovnako bez ohľadu na to, koľko do systému prispieva (pokiaľ prispieva v predpísanej výške). Tvoje zmýšľanie je chybné - teda zmýšľanie tvojho priateľa. Takýmto postojom je špekulant, ktorý sa snaží vyhnúť určitej povinnosti - ako napríklad plateniu daní. Neviem, z ktorej krajiny pochádza, ale ak je to EU, tak aj tam musel byť poistený.

    vevsz je offline (nepripojený) vevsz

    vevsz
    No myslela som, že budeš rozumieť, že žartujem Určite s tím nemáme žiadny problém, ja si dokonca platím odvody a on by si už mal od oktobra, pretože vtedy mu skončilo poistenie v jeho krajine, no a to zase taká katastrofa nie je, lebo sa od vtedy ani nevrátil na slovensko, kedže sem príde raz za čas, zisťovali sme si informácie, lebo ani niekedy človek nevie čo mu treba.. Ďakujem za informáciu a určite sa zbytočne nerozhorčuj, s úsmevom ide všetko lahšie Ďakujem Ti veľmi pekne za radu a prajem Ti pekný deň

    Zdravotné poistenie na slovensku pre cudzinca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.