Zavrieť

Porady

Udaje v knihe jazd pri sukromnom aute pouzivanom SZCO

Ahojte,
som SZCO a od buduceho roka planujem vyuzivat sukromne auto na firemne ucely. Su mi jasne veci okolo zaplatenia DzMV aj vypocet cestovnych nahrad. Co mi nie je jasne je co by mala obsahovat kniha jazd. Vie mi niekto napisat ake udaje by tam urcite mali byt a ake tam byt nemusia. Viem, ze su rozdiely medzi knihou jazd firemnych aut a knihou jazd sukromnych aut pouzivanych SZCO. Zaujimaju ma hlavne udaje typu stav tachometra, ucel cesty, nazov konkretnej firmy v ktorej som bol a pod. Este raz zdoraznujem, ze sa jedna o sukromne auto pouzivane SZCO.

Vopred dakujem
Usporiadat
lianett lianett

lianett je offline (nepripojený) lianett

cesťák = cestovný príkaz = vyúčtovanie pracovnej cesty /viď príspevok na prvej strane v téme/, okrem cestovných náhrad sa v ňom vyúčtujú aj stravné /diety/, ubytovanie a pod.

Kniha jázd slúži len na evidenciu spotrebovaných PHM a najazdených km podľa stavu tachometra
0 0
shogun shogun

shogun je offline (nepripojený) shogun

Cize ak som SZCO, neplatca dane a pouzivam sukromne auto na firemne ucely tak mi staci vypisovat len cestak? Knihu jazd teda podla zakona viest netreba?
0 0
lianett lianett

lianett je offline (nepripojený) lianett

Vyúčtovanie pracovnej cesty tzv.cesťák je súhrnný účtovný doklad, kde si môžeš napr.1krát do mesiaca vyúčtovať všetky pracovné cesty /nielen autom, ale napr. aj vlakom, lietadlom.../ a samozrejme, musia k nemu byť doložené všetky ostatné relevantné doklady preukazujúce, že daná cesta bola absolvovaná /bločky PHM, faktúry za hotel, letenky a pod., uplatňuješ si tu aj tzv.diety - rozumej stravné, ak máš na to nárok podľa Zákona o cestovných náhradách a podľa platného Opratrenia MPSVaR/ Vypracovanie cesťáku určite vyplýva zo zákona o dani z príjmov 595/2003 /pozri § 19 písm. d, e, l v znení aktuálnej novely/. Takže ja by som cesťák robila určite - povinne /vyúčtovanie raz do mesiaca/ a knihu jázd dobrovoľne /zápis po každej absolvovanej ceste autom na služobné účely/.
0 0
shogun shogun

shogun je offline (nepripojený) shogun

Lianett dakujem za zrozumitelnu odpoved. Este sa spytam, je nejaka oficialna forma ako ma vyzerat cestak resp. co vsetko ma obsahovat?
0 0
patre patre

patre je offline (nepripojený) patre

Myslim, ze presna forma neexistuje, no urcite musi obsahovat niektore nalezitosti. Ja pouzivam v ramci uctovania Alfu, ktorej sucastou je aj cestovny prikaz , no zda sa mi zbytocne moc strukturovany a preto som si vytvoril jednoduchu excel. tabulku.
Uvadam tam obdobie prac. ciest ( mesiac ) ucel cesty, nazov mojej firmy, druh vozidla, SPZ vozidla, datum cesty, odkial-kam,trvanie cesty, norma spotreby PHM, pausal (0,183 E ) aktualna cena PHM z nak.blocku, pocet km, naklady/km, stravne, noclazne... calkove cestovne nahrady na danu prac. cestu ako sumar predch. stlpcov.
Snazim sa pri kazdej prac. ceste cerpat PHM aby som mal corpus delicti jednak o vyske ceny PHM a tiez pre dokaz ucelu cesty. Mam totiz vela prac. ciest u ktorych ( vyplyva to z charakteru mojej zivnosti) nemam iny dokaz o ucele prac. cesty.
0 0
lianett lianett

lianett je offline (nepripojený) lianett

Tlačivo cestovného príkazu, ktoré v téme radil Marjankaj na 2.strane, je naozaj postačujúce a užitočné.
0 0
ST1210 ST1210

ST1210 je offline (nepripojený) ST1210

dobré ráno,
prosímVás, chcela by som sa spýtať.priateľ je szco, používa svoje sukromne vozidlo na podnikanie.ma ho nahlasne na DU a riadne zaplatenu daň.pracuje pre jednu firmu, ktorá ho posiela na vykon prace, kedy použiva svoje auto.najazdi mesacne cca 1500 km.počas dna niekdy najazdi v ramci BA cca 30 km,ale robieva kratšie jazdy 4km a podobne.musí každu jednu jazdu takto evidovať v tom cestaku alebo stači v ramci jedneho dňa zaevidovat tych 30 km?
0 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

Dobrý deň, poprosím Vás , chcem sa len uistiť :

paušálne výdavky do výšky 80% z preukázateľných nákupov PHM sa môžu uplatniť aj pri súkromnom vozidle používanom na podnikanie ? Stačí vystaviť cestovný príkaz a evidenciu stavu tachometra na začiatku a na konci roku , nie je povinnosť viesť knihu jázd ? Ďakujem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

zuzu 76
Dobrý deň, poprosím Vás , chcem sa len uistiť :

paušálne výdavky do výšky 80% z preukázateľných nákupov PHM sa môžu uplatniť aj pri súkromnom vozidle používanom na podnikanie ? Stačí vystaviť cestovný príkaz a evidenciu stavu tachometra na začiatku a na konci roku , nie je povinnosť viesť knihu jázd ? Ďakujem
paušálne výdavky sa podľa mňa pri súkromnom aute použiť nedajú, ani nemajú význam..... treba buď viesť knihu jázd s vyznačením súkromných ciest, alebo vystavovať zakaždým cestovný príkaz a na základe neho preplácať kilometrovné, prípadne aj stravné....
0 0
zuzu 76 zuzu 76

zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

čím viac čítam o náhradách PHM za súkromné vozidlo používané na podn.účely nezahrnuté v obchodnom majetku , som z toho čoraz viac domotaná.. správne som pochopila :

-súkromné vozidlo - NEZAHRNUTÉ V OBCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa §19, odst. 2 e) - povinná evidenica cestovný príkaz, bločky o tankovaní PHM , nepovinná kniha jázd

-vozdilo ZAHRNUTÉ V OCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa § 19, odst. 2 l ) - kde je okrem iných možností aj možnosť uplatňovania pauš.výdavkov 80% z nakúpených PHM - nie je povinnosť viesť knihu jázd , len evidencia stavu tachometra na začiatku a na konci zdaň. obdobia

ďakujem
0 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

zuzu 76
čím viac čítam o náhradách PHM za súkromné vozidlo používané na podn.účely nezahrnuté v obchodnom majetku , som z toho čoraz viac domotaná.. správne som pochopila :

-súkromné vozidlo - NEZAHRNUTÉ V OBCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa §19, odst. 2 e) - povinná evidenica cestovný príkaz, bločky o tankovaní PHM , nepovinná kniha jázd

Ja vediem knihu jázd a na konci mesiaca vyúčtujem spotrebu PHM za prejazdené km + sadzbu za km. Zaúčtujem jedným VPD a priložím k nemu všetky bločky o nákupe PHM za celý mesiac.Zdá sa mi to jednoduchšie ako vypisovať na každú jazdu cesťaky.

-vozdilo ZAHRNUTÉ V OCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa § 19, odst. 2 l ) - kde je okrem iných možností aj možnosť uplatňovania pauš.výdavkov 80% z nakúpených PHM - nie je povinnosť viesť knihu jázd , len evidencia stavu tachometra na začiatku a na konci zdaň. obdobia

ďakujem
Áno
0 0
drma drma

drma je offline (nepripojený) drma

wirgi
zuzu 76
čím viac čítam o náhradách PHM za súkromné vozidlo používané na podn.účely nezahrnuté v obchodnom majetku , som z toho čoraz viac domotaná.. správne som pochopila :

-súkromné vozidlo - NEZAHRNUTÉ V OBCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa §19, odst. 2 e) - povinná evidenica cestovný príkaz, bločky o tankovaní PHM , nepovinná kniha jázd

Ja vediem knihu jázd a na konci mesiaca vyúčtujem spotrebu PHM za prejazdené km + sadzbu za km. Zaúčtujem jedným VPD a priložím k nemu všetky bločky o nákupe PHM za celý mesiac.Zdá sa mi to jednoduchšie ako vypisovať na každú jazdu cesťaky.

-vozdilo ZAHRNUTÉ V OCHODNOM MAJETKU- postupuje sa podľa § 19, odst. 2 l ) - kde je okrem iných možností aj možnosť uplatňovania pauš.výdavkov 80% z nakúpených PHM - nie je povinnosť viesť knihu jázd , len evidencia stavu tachometra na začiatku a na konci zdaň. obdobia

ďakujem
Áno

Zaujal ma tento príspevok , síce je starší, ale tiež vediem knihu jázd pri súkromnom aute/jazdy robi len SZCO/, kde uvádzam cenu PHM /aj keď sa načerpá/ a najazdené km, vytlačím si to ku koncu mesiaca a priložím k VPD, zadávam podnikateľské cesty súkromné nie. Čo v prípade, keď mám mínusový zostatok v nádrži. Zaujíma ma ak ste mali kontrolu z DU či nemali výhrady s takýmto postupom? Ďakujem
0 0