Zavrieť

Porady

Prenajom 3 izb. bytu a dan z prijmu

S manzelkou sa chystame prenajimat 3 izb. byt, viem ze vznika danova ohlasovacia povinnost, neviem, ci sa mam zaregistrovat na danovom len ja, alebo aj moja manzelka ? Obaja sme zamestnani, ani jeden z nas nema zivnost.

Nakolko sa bude jednat o najomne v decembri , co je 390 eur, nechce sa mi kvoli tomu podavat danove priznanie, ktore mi doteraz robil zamestnavatel. Viem, ze je moznost pokial je tento prijem z prenajmu do 500 eur za rok, nemusim to uvadzat v danovom priznani. Je to skutocne tak?

A este sa chcem opytat, kedze sme tento byt nadobudli prostrednictvom hypoteky, ci je mozne v dalsom roku 2013 si mesacne splatky hyp. uveru zapocitavat do nakladov spolu s energiami, spravou spravcu domu, teplom atd...

Dakujem velmi pekne za pomoc, pekny vecer, tono
Naposledy upravil Richard : 08.12.12 at 21:55
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    je tu tých tém veľa stačí použiť vyhľadávanie...
    daňovému úradu stačí oznámiť, že v tomto roku nepresiahli príjmy z prenájmu povinnosť podávať daňové priznanie, avšak ak budete mať už pridelené daňové identifikačné číslo z DÚ je lepšie to daňové priznanie podať, resp. zaslať to oznámenie... keďže DÚ už bude šípiť že tam nejaký príjem je..

    ak máte byt v BSM alebo podieľovom spoluvlastníctve je lepšie aby ste sa registrovali obaja a mali tak možnosť využívať oslobodených 500 € každý z Vás nie len jeden... nakoľko od budúceho roka už si neuplatníte paušálne výdavky...

    ak byt zaradíte do obchodného majetku je možné si uplatniť ako náklad úrok z hypotéky nie však splátku istiny... a samozrejme môžete si uplatniť aj odpis z nehnuteľnosti... avšak potom pozor na to, keď budete byt predávať, nakoľko do 5 rokov od vyradenia z obchodného majetku budete musieť dodaniť vykázané náklady... po piatich rokoch od vyradenia to bude už v poriadku...

    tono50 je offline (nepripojený) tono50

    tono50
    daňovému úradu stačí oznámiť, že v tomto roku nepresiahli príjmy z prenájmu povinnosť podávať daňové priznanie, avšak ak budete mať už pridelené daňové identifikačné číslo z DÚ je lepšie to daňové priznanie podať, resp. zaslať to oznámenie... keďže DÚ už bude šípiť že tam nejaký príjem

    dakujem za odpoved, chapem to teda spravne, kedze budem byt prenajimat iba v dec. 2012 za 390 eu, ze mi bude stacit klasicke danove priznanie podane mojim zamestnavatelom?

    Prenajom 3 izb. bytu a dan z prijmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.