Zavrieť

Porady

"Koncesionárske poplatky" - od 1.1.2013

avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Zákon č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-340/znenie-20130101

Prechodné ustanovenia

§ 12

(1) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý nebol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1 alebo neplatil zníženú sadzbu úhrady podľa § 6 ods. 2 zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a).

(2) Platiteľ podľa § 3 písm. b) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. b).

(3) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý bol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik nároku na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a) oslobodeného od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1, ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(4) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý je evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach a k 31. decembru 2012 mal nárok platiť úhradu len za jedno odberné miesto a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik tohto nároku, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a), ktorý má nárok na platenie úhrady len za jedno odberné miesto podľa § 6 ods. 1, ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(5) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý mal k 31. decembru 2012 nárok na zníženie sadzby úhrady na polovicu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik tohto nároku, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a), ktorý má nárok na zníženie sadzby úhrady na polovicu podľa § 6 ods. 3, ak je poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti alebo je poberateľom dávky v hmotnej núdzi alebo osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(6) Platiteľovi podľa § 3 písm. b) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorému sa k 31. decembru 2012 znížil počet zamestnancov rozhodujúci na určenie sadzby úhrady a ktorý neoznámil vyberateľovi úhrady zmenu povinnosti platiť úhradu, zostáva zachovaný nárok platiť nižšiu sadzbu úhrady, ak zmenu povinnosti platiť úhradu oznámi vyberateľovi úhrady do 31. marca 2013. Ak platiteľ podľa prvej vety zmenu povinnosti platiť úhradu vyberateľovi úhrady v ustanovenej lehote neoznámi, sadzba úhrady sa určí z počtu zamestnancov platiteľa uvedeného k 1. januáru 2013 v evidencii platiteľov, ktorú vedie vyberateľ úhrady podľa § 9 ods. 1.


Z dôvodovej správy:

K § 5:

Návrh zákona vymedzuje podmienky, za akých je platiteľ podľa § 3 písm. a) oslobodený od povinnosti platiť úhradu. Oslobodenie od povinnosti platiť úhradu môže vzniknúť u platiteľa, ktorý je fyzickou osobou v prípade, ak dôjde ku kumulatívnemu naplneniu pasívnej a aktívnej podmienky oslobodenia. Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ, ktorý je buď sám fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím alebo žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, pričom však návrh zákona ustanovuje, že táto osoba musí mať na adrese odberného miesta platiteľa trvalý pobyt (pasívna podmienka). Zároveň návrh zákona stanovuje, že nárok na oslobodenie vzniká takémuto platiteľovi až po oznámení a preukázaní skutočností zakladajúcich oslobodenie od platenia úhrady vyberateľovi úhrady (aktívna podmienka). Nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ oznámil a preukázal vznik tohto nároku. Prístup, kedy nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu nevzniká priamo zo zákona, po splnení zákonom stanovených podmienok, ale vzniká až po oznámení a preukázaní tejto skutočnosti vyberateľovi úhrady, bol do návrhu zákona zavedený s cieľom donútiť platiteľov plniť si svoju oznamovaciu povinnosť voči vyberateľovi úhrady, a tým zabezpečiť aktuálnosť a úplnosť evidencie platiteľov a zároveň aj zníženie administratívnej a finančnej záťaže pre vyberateľa úhrady spojenej s kontrolou platenia úhrady.
Tak ako sa ukázalo pri aplikácii zákona č. 68/2008 Z. z., v zmysle ktorého je platiteľ taktiež povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady vznik alebo zánik oslobodenia od povinnosti platiť úhradu a zároveň túto skutočnosť preukázať, v prípade, že nesplnenie tejto povinnosti nie je postihnuté žiadnou sankciou, často sa stáva, že platiteľ ktorému vznikol nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu jednoducho prestane platiť úhradu, resp. ani ju nikdy platiť nezačne a to bez toho, aby si splnil oznamovaciu povinnosť voči vyberateľovi úhrady. Dôsledkom toho je, že vyberateľ úhrady nevie, či príčinou neplatenia úhrady je skutočnosť, že platiteľovi úhrady vznikol nárok na oslobodenie od platenia úhrady alebo či ide o platiteľa, ktorý si neplní svoju zákonnú povinnosť platiť úhradu, a tak každého jedného takéhoto platiteľa musí v zmysle zákona povinne vyzvať na zaplatenie úhrady, čím sa neodôvodnene zvyšuje administratívna záťaž vyberateľa úhrady, ako aj jeho náklady na poštovné.
Návrh zákona taktiež taxatívne vymedzuje okruh subjektov, ktoré sú priamo na základe zákona oslobodené o povinnosti platiť úhradu.

Dôvodová správa - http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Downl...x?DocID=369452

Stránka vyberateľa úhrad: https://www.uhrady.rtvs.sk
Usporiadat
Téma je uzavretá.
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

carloss30 Pozri príspevok
Dobrý deň chcem sa opýtať. Som ŤzP a mám na sebe napísane 2 byty v jednom býva môj otec ktorý je tiež ŤzP ale trvalé bydlisko má v byte v ktorom bývam aj ja. môžem ten druhý byt odhlásiť z konc. poplatkov na seba a ten na ktorom má trvalé bydlisko na neho? alebo je to tak že keď si odhlásim jeden byt z konc. poplatkov tak som automaticky odhlásený aj z druhého? ake doklady k tomu budem potrebovať? Ďakujem za odpoveď.
toto v zakone nie je jasne napisane, ale na druhu stranu ani vylucene ... odporucam opytat sa priamo RTVS ...
emailovu adresu a aj sposob preukazovania, najdes v predchadzajucich prispevkoch
0 0
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

Zo stránky rtvs.sk :

Vyhlásenie generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku


  • 14.3.2013
Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika: „V súvislosti so zákonom o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS vnímam veľmi citlivo neprimerané ťažkosti, ktoré majú prevažne dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnuté osoby pri uplatňovaní nárokov na rôzne typy úľav. Preto sme sa rozhodli, že RTVS bude tolerovať predkladanie požadovaných dokladov až do 30. júna 2013.“

Občania, ktorí v tejto lehote preukážu svoje nároky na úľavu, získajú túto úľavu spätne od začiatku roka 2013. Po tomto termíne už nebude možné so spätnou platnosťou akýmkoľvek spôsobom uplatňovať predmetné úľavy.

Pre zefektívnenie a zrýchlenie komunikácie bude možné doručovať potrebné dokumenty v elektronickej podobe na emailovú adresu uhrady@rtvs.sk. Na posilnenie riešenia tejto situácie bude od budúceho týždňa spustená aj špeciálna infolinka určená na pomoc občanom.
7 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

Vďaka za užitočné info
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

avalik Pozri príspevok
no ved sa blizi termin a informovanost verejnosti nie je dostatocna, tak je jasne, ze na jednej linke maju furt obsadene

... precitaj tuto temu, mozno odpoved najdes aj tu
no vieš prišiel mi nedoplatok 100,-€ ....
a fakt neviem napočítať takúto presnú sumu. Nepíšu za aké obdobie, len počet zamestnancov 3-9 ( čo nemám !?) a pokial nezaplatím posunú to na vymáhanie. No a potom sa pravdy nedopátram.
Vzhľadom k tomu, že platím poplatok na moje meno doma, tak nevidím dôvod toto zaplatiť.
Alebo ako mám postupovať.
Napísla som im aj na tú info linku, ale odpovede som sa zatial nedočkala.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Heleč Pozri príspevok
no vieš prišiel mi nedoplatok 100,-€ ....
a fakt neviem napočítať takúto presnú sumu. Nepíšu za aké obdobie, len počet zamestnancov 3-9 ( čo nemám !?) a pokial nezaplatím posunú to na vymáhanie. No a potom sa pravdy nedopátram.
Vzhľadom k tomu, že platím poplatok na moje meno doma, tak nevidím dôvod toto zaplatiť.
Alebo ako mám postupovať.
Napísla som im aj na tú info linku, ale odpovede som sa zatial nedočkala.
Tak ja by som len písomne riešila! (doklad treba mať) .. Ale v prvom rade - akoto, že ťa majú v databáze ako zamestnávateľa s 3-9timi zamestnancami? - ak teda nie je to pravda . Toto si najskôr musíš dať do poriadku - niekto im to zahlásiť musel? či?
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

Ahojte, treba sa prihlásiť, ak je SZČO zamestnávateľom 1 zamestnanca na plný úvazok a potom má ešte 2-6 dohodárov (podľa potreby) - je tam písané... a obdobný pracovný pomer (dohodár nie je obdobný prac. pomer?). Ak nemá platiť KP, tak to nemusí ani oznámiť? Pamatám si, že pred rokom 2009 sa za dohodárov neplatilo, ale nie som si istá, či sa to teraz nemení, keď sa zmenilo toľko vecí súvisiacich s Dohodou... . Čítala som všetky príspevky, ale nikde som nenašla žiadnu odvolávku na zákon, alebo oficiálne vyjadrenie, že za dohodára sa neplatí.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Heleč Pozri príspevok
no vieš prišiel mi nedoplatok 100,-€ ....
a fakt neviem napočítať takúto presnú sumu. Nepíšu za aké obdobie, len počet zamestnancov 3-9 ( čo nemám !?) a pokial nezaplatím posunú to na vymáhanie. No a potom sa pravdy nedopátram.
Vzhľadom k tomu, že platím poplatok na moje meno doma, tak nevidím dôvod toto zaplatiť.
Alebo ako mám postupovať.
Napísla som im aj na tú info linku, ale odpovede som sa zatial nedočkala.
V tomto pripade ziadat vycislenie nedoplatku doporucenym listom doporucene. Bola si zamestnavatel?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

junes Pozri príspevok
Ahojte, treba sa prihlásiť, ak je SZČO zamestnávateľom 1 zamestnanca na plný úvazok a potom má ešte 2-6 dohodárov (podľa potreby) - je tam písané... a obdobný pracovný pomer (dohodár nie je obdobný prac. pomer?). Ak nemá platiť KP, tak to nemusí ani oznámiť? Pamatám si, že pred rokom 2009 sa za dohodárov neplatilo, ale nie som si istá, či sa to teraz nemení, keď sa zmenilo toľko vecí súvisiacich s Dohodou... . Čítala som všetky príspevky, ale nikde som nenašla žiadnu odvolávku na zákon, alebo oficiálne vyjadrenie, že za dohodára sa neplatí.
tu je link http://www.porada.sk/t206351-koncesi...ml#post2212368
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

http://moje.hnonline.sk/node/13266
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

avalik - neviem sa dopátrať, či patrí do pojmu "...v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu .." aj dohodár ? Ak áno , tak potom sa platí aj za neho. Kedysi sa neplatilo.
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

...tak sa mi podarilo to nájsť na stránke RTVS. Dohodár "nie je zamestnanec"
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

junes Pozri príspevok
avalik - neviem sa dopátrať, či patrí do pojmu "...v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu .." aj dohodár ? Ak áno , tak potom sa platí aj za neho. Kedysi sa neplatilo.
pozri #3
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

junes Pozri príspevok
...tak sa mi podarilo to nájsť na stránke RTVS. Dohodár "nie je zamestnanec"
ved v linku co som ti dala bol link na stranku rtvs
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zdenka 0705 Pozri príspevok
zaujalo ma toto:
Doklady nemusia zasielať tí, čo ich už dali RTVS v rokoch 2009 až 2012. Kto ich dal pošte, teraz musí RTVS.
/ ... konečne jednoznačné

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6731574/do...#ixzz2NPtziG5r
Hrabala som sa v dokladoch a našla som list od RTVS, v ktorom mi oznamujú, že na základe doručených dokladov mi uznávajú oslobodenie, list je z októbra 2010 a doklady som neposielala do RTVS, ale odovzdala na pošte.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

My sme to predtým riešili (aj reklamáciu) v roku 2008 .. vtedy boli zmeny - pripomeniem tu: http://www.porada.sk/t61543-dalsi-ne...1rske+poplatky

A ešte si dovolím zacitovať z jedného mailu od RTVS (posielala som niekoľko oznámení, za viacerých ŤZP) - to len žeby ste v kľude čakali na odpoveď

"Vaša požiadavka bola prijatá.

V zmysle § 12 zákona č. 340/2012 Z.z. platného od 1.1.2013 RTVS zaznamenala mimoriadny nárast požiadaviek platiteľov úhrady, preto si dovoľujeme požiadať o trpezlivosť pri jej spracovaní. Požiadavky sú spracovávané v časovom slede podľa dátumu prijatia.

Za pochopenie ďakujeme."
2 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

Presne takýto mail som dostala aj ja dnes. Je dosť dlhý, všimla som si v závere mailu, že už uvádzajú nový termín dokedy je potrebné zdokladovať čo sa týka oslobodenia od platenia alebo na uplatnenie zľavy. Tak ako tu už bolo dnes spomenuté posunul sa termín na 30.6.2013.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Asi som blbá, ale nerozumiem stále prečo má zamestnávateľ platiť koncesionárske poplatky za zamestnancov. V zamestnaní sa pracuje, či nie? Okrem toho tí zamestnanci platia za domácnosti koncesionárske poplatky. A že sa to odvíja od počtu zamestnancov má akú logiku? Nemá to hlavu ani pätu. Dokonca poslanci za Smer-SD odmietli pozmeňujúci návrh, ktorý presadzoval, aby občania v obciach bez signálu verejnoprávneho RTVS boli oslobodení od platenia koncesionárskych poplatkov. Je to postavené celé na hlavu.
1 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

majka 62 Pozri príspevok
Presne takýto mail som dostala aj ja dnes. Je dosť dlhý, všimla som si v závere mailu, že už uvádzajú nový termín dokedy je potrebné zdokladovať čo sa týka oslobodenia od platenia alebo na uplatnenie zľavy. Tak ako tu už bolo dnes spomenuté posunul sa termín na 30.6.2013.
v noci som dostala tento mail aj ja, len neviem na koho, vzhladom na to, ze som ich tiez posielala viac
skor mam pochybnosti, nakolko som pri viacnasobnom odbere kopie faktur neposielala, len čísla OM, či nie je problem tam,
a či to nemam opatovne odoslat aj s tými kopiami,
...myslím. že sú už v koncoch s tým množstvom mailov a obálok, ktoré tam práve dostávajú, a že ten odklad nie je ani tak kvoli dochdocom, ale kvoli samotnej inštitúcii, ktorá je tak zahltená tým všetkým, že sa z toho nespamatá a nepreberie to ani do konca roka..
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Evanka Pozri príspevok
Asi som blbá, ale nerozumiem stále prečo má zamestnávateľ platiť koncesionárske poplatky za zamestnancov. V zamestnaní sa pracuje, či nie? Okrem toho tí zamestnanci platia za domácnosti koncesionárske poplatky. A že sa to odvíja od počtu zamestnancov má akú logiku? Nemá to hlavu ani pätu. Dokonca poslanci za Smer-SD odmietli pozmeňujúci návrh, ktorý presadzoval, aby občania v obciach bez signálu verejnoprávneho RTVS boli oslobodení od platenia koncesionárskych poplatkov. Je to postavené celé na hlavu.
Pozor na omyl ...
Zamestnávateľ neplatí za zamestnacov , ale za firmu .....máš ale pravdu , v zamestnaní sa pracuje , no šéfstvo má v tých kanceláriách aj tú telku ...

Smer škriabe tie peniaze , kde sa len dá ... z ľudí robí blbcov ...
1 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Evanka Pozri príspevok
Asi som blbá, ale nerozumiem stále prečo má zamestnávateľ platiť koncesionárske poplatky za zamestnancov. V zamestnaní sa pracuje, či nie? Okrem toho tí zamestnanci platia za domácnosti koncesionárske poplatky. A že sa to odvíja od počtu zamestnancov má akú logiku? Nemá to hlavu ani pätu. Dokonca poslanci za Smer-SD odmietli pozmeňujúci návrh, ktorý presadzoval, aby občania v obciach bez signálu verejnoprávneho RTVS boli oslobodení od platenia koncesionárskych poplatkov. Je to postavené celé na hlavu.
Plný súhlas.
A ešte doplním, že ak nemáš signál a chceš prijímať zo satelitu RTVS-om zaplatený prenos signálu, tak zacvakáš ešte 1,20 Eura mesačne výpalníkom zo Skylinku.

A mimochodom. Tento zákon predsa prijali naši milovaní poslanci a to menovite:
0 0
Načítať ďalšie