Zavrieť

Porady

"Koncesionárske poplatky" - od 1.1.2013

avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Zákon č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-340/znenie-20130101

Prechodné ustanovenia

§ 12

(1) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý nebol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1 alebo neplatil zníženú sadzbu úhrady podľa § 6 ods. 2 zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a).

(2) Platiteľ podľa § 3 písm. b) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. b).

(3) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý bol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik nároku na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a) oslobodeného od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1, ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(4) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý je evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach a k 31. decembru 2012 mal nárok platiť úhradu len za jedno odberné miesto a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik tohto nároku, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a), ktorý má nárok na platenie úhrady len za jedno odberné miesto podľa § 6 ods. 1, ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(5) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý mal k 31. decembru 2012 nárok na zníženie sadzby úhrady na polovicu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik tohto nároku, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a), ktorý má nárok na zníženie sadzby úhrady na polovicu podľa § 6 ods. 3, ak je poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti alebo je poberateľom dávky v hmotnej núdzi alebo osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(6) Platiteľovi podľa § 3 písm. b) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorému sa k 31. decembru 2012 znížil počet zamestnancov rozhodujúci na určenie sadzby úhrady a ktorý neoznámil vyberateľovi úhrady zmenu povinnosti platiť úhradu, zostáva zachovaný nárok platiť nižšiu sadzbu úhrady, ak zmenu povinnosti platiť úhradu oznámi vyberateľovi úhrady do 31. marca 2013. Ak platiteľ podľa prvej vety zmenu povinnosti platiť úhradu vyberateľovi úhrady v ustanovenej lehote neoznámi, sadzba úhrady sa určí z počtu zamestnancov platiteľa uvedeného k 1. januáru 2013 v evidencii platiteľov, ktorú vedie vyberateľ úhrady podľa § 9 ods. 1.


Z dôvodovej správy:

K § 5:

Návrh zákona vymedzuje podmienky, za akých je platiteľ podľa § 3 písm. a) oslobodený od povinnosti platiť úhradu. Oslobodenie od povinnosti platiť úhradu môže vzniknúť u platiteľa, ktorý je fyzickou osobou v prípade, ak dôjde ku kumulatívnemu naplneniu pasívnej a aktívnej podmienky oslobodenia. Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ, ktorý je buď sám fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím alebo žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, pričom však návrh zákona ustanovuje, že táto osoba musí mať na adrese odberného miesta platiteľa trvalý pobyt (pasívna podmienka). Zároveň návrh zákona stanovuje, že nárok na oslobodenie vzniká takémuto platiteľovi až po oznámení a preukázaní skutočností zakladajúcich oslobodenie od platenia úhrady vyberateľovi úhrady (aktívna podmienka). Nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ oznámil a preukázal vznik tohto nároku. Prístup, kedy nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu nevzniká priamo zo zákona, po splnení zákonom stanovených podmienok, ale vzniká až po oznámení a preukázaní tejto skutočnosti vyberateľovi úhrady, bol do návrhu zákona zavedený s cieľom donútiť platiteľov plniť si svoju oznamovaciu povinnosť voči vyberateľovi úhrady, a tým zabezpečiť aktuálnosť a úplnosť evidencie platiteľov a zároveň aj zníženie administratívnej a finančnej záťaže pre vyberateľa úhrady spojenej s kontrolou platenia úhrady.
Tak ako sa ukázalo pri aplikácii zákona č. 68/2008 Z. z., v zmysle ktorého je platiteľ taktiež povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady vznik alebo zánik oslobodenia od povinnosti platiť úhradu a zároveň túto skutočnosť preukázať, v prípade, že nesplnenie tejto povinnosti nie je postihnuté žiadnou sankciou, často sa stáva, že platiteľ ktorému vznikol nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu jednoducho prestane platiť úhradu, resp. ani ju nikdy platiť nezačne a to bez toho, aby si splnil oznamovaciu povinnosť voči vyberateľovi úhrady. Dôsledkom toho je, že vyberateľ úhrady nevie, či príčinou neplatenia úhrady je skutočnosť, že platiteľovi úhrady vznikol nárok na oslobodenie od platenia úhrady alebo či ide o platiteľa, ktorý si neplní svoju zákonnú povinnosť platiť úhradu, a tak každého jedného takéhoto platiteľa musí v zmysle zákona povinne vyzvať na zaplatenie úhrady, čím sa neodôvodnene zvyšuje administratívna záťaž vyberateľa úhrady, ako aj jeho náklady na poštovné.
Návrh zákona taktiež taxatívne vymedzuje okruh subjektov, ktoré sú priamo na základe zákona oslobodené o povinnosti platiť úhradu.

Dôvodová správa - http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Downl...x?DocID=369452

Stránka vyberateľa úhrad: https://www.uhrady.rtvs.sk
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Katy a R Pozri príspevok
My sme to predtým riešili (aj reklamáciu) v roku 2008 .. vtedy boli zmeny - pripomeniem tu: http://www.porada.sk/t61543-dalsi-ne...1rske+poplatky

A ešte si dovolím zacitovať z jedného mailu od RTVS (posielala som niekoľko oznámení, za viacerých ŤZP) - to len žeby ste v kľude čakali na odpoveď


"Vaša požiadavka bola prijatá.

V zmysle § 12 zákona č. 340/2012 Z.z. platného od 1.1.2013 RTVS zaznamenala mimoriadny nárast požiadaviek platiteľov úhrady, preto si dovoľujeme požiadať o trpezlivosť pri jej spracovaní. Požiadavky sú spracovávané v časovom slede podľa dátumu prijatia.

Za pochopenie ďakujeme."






AJ mne to prišlo, som sa snažila každú žiadosť poslať z iného emailu... Ale som bola nútená z jednej adresy poslať viackrát .) No oni neodpísali pre konkrétnu osobu ale len všeobecne
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Však im napíšte.
Adresy: lubos_blaha@nrsr.sk;jan_babic@nrsr.s...eansky@nrsr.sk;


A text trebárs: Vážená poslankyňa, vážený poslanec NRSR.

Dovoľte mi vysloviť svoj názor na Vami schválený zákon č.340/2012 za ktorý ste zahlasovali dňa 18.10.2012 o 17.21.

To, čo ste schválili stojí za hovno. Nútiť kriplov a dôchodcov na komunikáciu s RTVS aby mohli mať úľavu na poplatky a to ešte v termíne do 31.3.2013 o čom väčšina z nich ani netuší mi príliš ľudské nepripadá. Ešteže Vašu hlúposť trochu napravil riaditeľ RTVS a posunul termín na tuším 30.6.2013, ale keď sa nad tým zamyslím, tak by to vlastne urobiť nemal, lebo jeho povinnosťou je dodržiavať zákony, a teda aj tento Váš , do posledného písmenka.

Máte nezdanené náhrady, máte na slovenské pomery dobré platy. A čo konkrétneho ste pomohli vyriešiť týmto zákonom pre nás Vašich chlebodarcov, ako ste nám uľahčili alebo zjednodušili život ?

Keď už Vás oslovujem pre RTVS, rád by som sa Vás opýtal prečo ste nič nespravili pre tých, ktorí signál majú zo satelitu za prenos ktorého RTVS vysielateľovi platí a musia od 01.09.2012 platiť servisný poplatok za odkódovanie programu RTVS 1,20 Eura mesačne ? Zdá sa Vám prijateľné, že Skylink dostane k dispozícii od štátu zaplatený signál zdarma pre všetkých svojich zákazníkov a iní šíritelia programu RTVS si ho platia zo svojich zdrojov ?



S pozdravom
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zdenka175 Pozri príspevok
AJ mne to prišlo, som sa snažila každú žiadosť poslať z iného emailu... Ale som bola nútená z jednej adresy poslať viackrát .) No oni neodpísali pre konkrétnu osobu ale len všeobecne
mne odpísali konkrétne - ku každému oznámenie (aj keď bolo z jednej adresy) - treba len počkať
Ten všeobecný oznam - to asi všetkým posielali (aby sme neboli nervózni).

Len teda ma jednu vec - že ak u ZŤP sú dve odberové miesta - tak že nárok na oslobodenie je len v mieste trvalej adresy. - no a s týmto nesúhlasím - aspoň ja nič také v zákone nevidím .
A presne toto som aj v roku 2008 reklamovala - samozrejme uznali
1 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

4. Sadzba úhrady sa znižuje na polovicu platiteľovi, ktorý je:
a. poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady.
Zníženie sadzby preukážte kópiou rozhodnutia o priznaní dôchodku a čestným vyhlásením, že platiteľ, teda odberateľ elektriny, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti a nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti.

vie mi prosím vysvetliť niekto toto.
tak ... je invalidný dôchodca. neplatil doteraz koncesionárske poplatky. žije s manželom, ktorý chodí do práce a má príjem. tzn. že nie sú oslobodení od platenia po novom? či toto je k niečomu inému?
Ďakujem
0 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

Mirka, je invalidný dôchodca alebo aj osoba ŤZP?

0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Mirka.V Pozri príspevok
4. Sadzba úhrady sa znižuje na polovicu platiteľovi, ktorý je:
a. poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady.
Zníženie sadzby preukážte kópiou rozhodnutia o priznaní dôchodku a čestným vyhlásením, že platiteľ, teda odberateľ elektriny, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti a nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti.

vie mi prosím vysvetliť niekto toto.
tak ... je invalidný dôchodca. neplatil doteraz koncesionárske poplatky. žije s manželom, ktorý chodí do práce a má príjem. tzn. že nie sú oslobodení od platenia po novom? či toto je k niečomu inému?
Ďakujem
z pripomienkoveho konania k navrhu zakona:

Skutočnosť, že návrh zákona bude mať negatívny vplyv na poberateľov výsluhových dôchodkov a na poberateľov dôchodkových dávok, ktorí majú príjem zo zárobkovej činnosti je uvedená aj v doložke vplyvov. Navrhovanou úpravu sa sleduje zrovnoprávnenie medzi dôchodcami, ktorí žijú v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti, a ktorým nevzniká nárok na zníženú sadzbu úhrady s tými dôchodcami, ktorí majú príjem zo zárobkovej činnosti. Návrh zákona zároveň explicitne vymedzuje poberateľov dôchodkových dávok, ktorí majú nárok na zníženú sadzbu úhrady.

http://www.porada.sk/t206351-koncesi...ml#post2214645
0 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

aj invalidná .... aj osoba ZŤP viac 70%.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Mirka.V Pozri príspevok
aj invalidná .... aj osoba ZŤP viac 70%.
tak poslat kopiu preukazu ZTP - pozri uvodny prispevok bod 3.
3 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

no super .... tak som si to predstavovala. a koho sa potom týka ten bod 5?
dakujem
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Mirka.V Pozri príspevok
no super .... tak som si to predstavovala. a koho sa potom týka ten bod 5?
dakujem
je to tam napisane

ak je poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu
alebo
poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia,

nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti,
nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti

alebo je poberateľom dávky v hmotnej núdzi
alebo osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi


este doplnim:
dochodkove davky podla osobitneho predpisu - 17) § 65 až 77 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov:
- starobny dochodok,
- predcasny starobny dochodok,
- invalidny dochodok
- vdovsky a vdovecky dochodok
- sirotsky dochodok
Naposledy upravil avalik : 15.03.13 at 22:05
2 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

) Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ, ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a vznik tejto skutočnosti oznámi a zároveň preukáže vyberateľovi úhrady (RTVS, Mlynská dolina, 845 45 Bratislava).
Nárok na oslobodenie preukážte kópiou rozhodnutia o uznaní za fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím vystavené ÚPSVaR alebo kópiou preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Vás sa týka toto, nezaťažujte myseľ zbytočne ďalšími bodmi. Kópiu preukazu ŤZP postačuje zaslať do 30.6.2013.
2 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Katy a R Pozri príspevok
mne odpísali konkrétne - ku každému oznámenie (aj keď bolo z jednej adresy) - treba len počkať
Ten všeobecný oznam - to asi všetkým posielali (aby sme neboli nervózni).

Len teda ma jednu vec - že ak u ZŤP sú dve odberové miesta - tak že nárok na oslobodenie je len v mieste trvalej adresy. - no a s týmto nesúhlasím - aspoň ja nič také v zákone nevidím .
A presne toto som aj v roku 2008 reklamovala - samozrejme uznali


to ti aj odpísali, že oslobodenie len v mieste TP??

tento príspevok je na RTVS , z toho vyplýva ak je odberateľ EE TZP na oboch miestach, tak sa neplatí nič.
Som ŤZP osoba, platí oslobodenie od úhrady aj na môj druhý dom, ktorý som zdedil? Nikto v ňom nebýva, ale v lete používam elektriku len na kosenie dvora.

Oslobodenie sa vzťahuje aj na zdedený dom v tom prípade, ak odberateľom elektriny je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, teda ste odberateľom elektriny v danej nehnuteľnosti Vy.
4 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zdenka175 Pozri príspevok
to ti aj odpísali, že oslobodenie len v mieste TP??

tento príspevok je na RTVS , z toho vyplýva ak je odberateľ EE TZP na oboch miestach, tak sa neplatí nič.
Som ŤZP osoba, platí oslobodenie od úhrady aj na môj druhý dom, ktorý som zdedil? Nikto v ňom nebýva, ale v lete používam elektriku len na kosenie dvora.

Oslobodenie sa vzťahuje aj na zdedený dom v tom prípade, ak odberateľom elektriny je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, teda ste odberateľom elektriny v danej nehnuteľnosti Vy.
Zdenka, veď ja viem, že je to tak - len ma už fakt štvú - lebo terazky mi odpísali, že len tam je oslobodenie, kde má trvalý pobyt .
Už som to aj v minulosti reklamovala - zase aby sa s tým človek zaoberal (ma to už nebaví)
0 0
poradafin poradafin

poradafin je offline (nepripojený) poradafin

koncesionárske poplatky vzor žiadosti o úľavu

vyberte si vhodné vety, čo potrebujete
4 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

poradafin Pozri príspevok
koncesionárske poplatky vzor žiadosti o úľavu

vyberte si vhodné vety, čo potrebujete
oslobodenie alebo narok na polovičný poplatok sa oznamuje a preukazuje - nie žiada




Vec: Oznámenie a preukázanie skutočností podľa zákona č. 340/2012 Z.z.

V súlade so zákonom č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov vám oznamujem, že

- žijem v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta trvalý pobyt

- som fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím

- som evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach

- som poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemám pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti a nežijem v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti

- som poberateľom dávky v hmotnej núdzi

- som osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi

Platiteľ:
Adresa odberného miesta:
Číslo odberného miesta:
SIPO:
Variabilný symbol: (ak poznáme)


Príloha/y:
- kópia preukazu občana s ŤZP
- dokladmy od dodávateľa elektriny (zavšetky odberné miesta, v ktorých ste odberateľom elektriny, s uvedením odberateľa elektriny a adresy odberného miesta)
- kópia rozhodnutia o priznaní dôchodku a čestné vyhlásenie, že platiteľ, teda odberateľ elektriny, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti a nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti
- kópia rozhodnutia o priznaní dôchodku a čestným vyhlásením, že platiteľ, teda odberateľ elektriny, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti a nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti.
-
potvrdenie ÚPSVaR (ktoré bude obsahovať, odkedy poberáte dávku v hmotnej núdzi a že poberanie dávky naďalej trvá)


PS: Vybrat príslušné odrážky, ostatné odrážky vymazať, aj texty kurzívou
5 0
Mirka.V Mirka.V

Mirka.V je offline (nepripojený) Mirka.V

:-) Ďakujem pekne :-)
0 0
rastika rastika

rastika je offline (nepripojený) rastika

zijem v domacnosti s osobou s tazkym zdravotnym postihnutim .obidvaja mame trvaly pobyt na tejto adrese . zaroven ja ako normalne pracujuci som prihlaseny k plateniu elektriny na inej adrese . jedna sa o byt ziskany dedicstvom kde momentalne nikto nebyva. som povinny platit koncesionarske poplatky?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

rastika Pozri príspevok
zijem v domacnosti s osobou s tazkym zdravotnym postihnutim .obidvaja mame trvaly pobyt na tejto adrese . zaroven ja ako normalne pracujuci som prihlaseny k plateniu elektriny na inej adrese . jedna sa o byt ziskany dedicstvom kde momentalne nikto nebyva. som povinny platit koncesionarske poplatky?
je odberne miesto na trvalom pobyte napisane na teba?
0 0
rastika rastika

rastika je offline (nepripojený) rastika

odberne miesto na trvalom pobyte je napisane na ZTP osobu, cize nie na mna
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

rastika Pozri príspevok
odberne miesto na trvalom pobyte je napisane na ZTP osobu, cize nie na mna
- nuž tak potom ty platíš normálne.
Keď by bol odber el energie na tú istú osobu - na obidvoch miestach - tak vtedy sa neplatí.
Samozrejme taký prípad mám na mysli - ak je v domácnosti osoba ŤZP
Naposledy upravil Katy a R : 17.03.13 at 11:02
1 0
Načítať ďalšie