Zavrieť

Porady

"Koncesionárske poplatky" - od 1.1.2013

avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Zákon č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-340/znenie-20130101

Prechodné ustanovenia

§ 12

(1) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý nebol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1 alebo neplatil zníženú sadzbu úhrady podľa § 6 ods. 2 zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a).

(2) Platiteľ podľa § 3 písm. b) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. b).

(3) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý bol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik nároku na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a) oslobodeného od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1, ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(4) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý je evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach a k 31. decembru 2012 mal nárok platiť úhradu len za jedno odberné miesto a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik tohto nároku, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a), ktorý má nárok na platenie úhrady len za jedno odberné miesto podľa § 6 ods. 1, ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(5) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý mal k 31. decembru 2012 nárok na zníženie sadzby úhrady na polovicu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik tohto nároku, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a), ktorý má nárok na zníženie sadzby úhrady na polovicu podľa § 6 ods. 3, ak je poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti alebo je poberateľom dávky v hmotnej núdzi alebo osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(6) Platiteľovi podľa § 3 písm. b) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorému sa k 31. decembru 2012 znížil počet zamestnancov rozhodujúci na určenie sadzby úhrady a ktorý neoznámil vyberateľovi úhrady zmenu povinnosti platiť úhradu, zostáva zachovaný nárok platiť nižšiu sadzbu úhrady, ak zmenu povinnosti platiť úhradu oznámi vyberateľovi úhrady do 31. marca 2013. Ak platiteľ podľa prvej vety zmenu povinnosti platiť úhradu vyberateľovi úhrady v ustanovenej lehote neoznámi, sadzba úhrady sa určí z počtu zamestnancov platiteľa uvedeného k 1. januáru 2013 v evidencii platiteľov, ktorú vedie vyberateľ úhrady podľa § 9 ods. 1.


Z dôvodovej správy:

K § 5:

Návrh zákona vymedzuje podmienky, za akých je platiteľ podľa § 3 písm. a) oslobodený od povinnosti platiť úhradu. Oslobodenie od povinnosti platiť úhradu môže vzniknúť u platiteľa, ktorý je fyzickou osobou v prípade, ak dôjde ku kumulatívnemu naplneniu pasívnej a aktívnej podmienky oslobodenia. Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ, ktorý je buď sám fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím alebo žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, pričom však návrh zákona ustanovuje, že táto osoba musí mať na adrese odberného miesta platiteľa trvalý pobyt (pasívna podmienka). Zároveň návrh zákona stanovuje, že nárok na oslobodenie vzniká takémuto platiteľovi až po oznámení a preukázaní skutočností zakladajúcich oslobodenie od platenia úhrady vyberateľovi úhrady (aktívna podmienka). Nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ oznámil a preukázal vznik tohto nároku. Prístup, kedy nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu nevzniká priamo zo zákona, po splnení zákonom stanovených podmienok, ale vzniká až po oznámení a preukázaní tejto skutočnosti vyberateľovi úhrady, bol do návrhu zákona zavedený s cieľom donútiť platiteľov plniť si svoju oznamovaciu povinnosť voči vyberateľovi úhrady, a tým zabezpečiť aktuálnosť a úplnosť evidencie platiteľov a zároveň aj zníženie administratívnej a finančnej záťaže pre vyberateľa úhrady spojenej s kontrolou platenia úhrady.
Tak ako sa ukázalo pri aplikácii zákona č. 68/2008 Z. z., v zmysle ktorého je platiteľ taktiež povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady vznik alebo zánik oslobodenia od povinnosti platiť úhradu a zároveň túto skutočnosť preukázať, v prípade, že nesplnenie tejto povinnosti nie je postihnuté žiadnou sankciou, často sa stáva, že platiteľ ktorému vznikol nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu jednoducho prestane platiť úhradu, resp. ani ju nikdy platiť nezačne a to bez toho, aby si splnil oznamovaciu povinnosť voči vyberateľovi úhrady. Dôsledkom toho je, že vyberateľ úhrady nevie, či príčinou neplatenia úhrady je skutočnosť, že platiteľovi úhrady vznikol nárok na oslobodenie od platenia úhrady alebo či ide o platiteľa, ktorý si neplní svoju zákonnú povinnosť platiť úhradu, a tak každého jedného takéhoto platiteľa musí v zmysle zákona povinne vyzvať na zaplatenie úhrady, čím sa neodôvodnene zvyšuje administratívna záťaž vyberateľa úhrady, ako aj jeho náklady na poštovné.
Návrh zákona taktiež taxatívne vymedzuje okruh subjektov, ktoré sú priamo na základe zákona oslobodené o povinnosti platiť úhradu.

Dôvodová správa - http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Downl...x?DocID=369452

Stránka vyberateľa úhrad: https://www.uhrady.rtvs.sk
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
...môžeš.
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Ja som posielala 13.2.2013 cez email. Zatiaľ sa neozvali. A keby niečo veď kópiu mám, v prípade potreby pošlem znovu.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ahojte, nedočítala som sa tu ako sa počítajú zamestnanci, keď mám 3 a PZ ale na polovičný úväzok. Je to kus ako kus ?
Ďakujem
0 0
nibiru nibiru

nibiru je offline (nepripojený) nibiru

Ambulancia zamestnáva 2 zamestnancov, tak dúfam že sa netreba prihlásiť na oslobodenie od platenie ak je odberateľom energie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nibiru Pozri príspevok
Ambulancia zamestnáva 2 zamestnancov, tak dúfam že sa netreba prihlásiť na oslobodenie od platenie ak je odberateľom energie.
Koncesionárske poplatky platí zamestnáv., ktorý zamestnáva aspoň 3 zamestnancov.
1 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

Katy a R Pozri príspevok
keď som posielala v januári - odpoveď som mala hneď že "Akceptované a spracované"
Ale tie, čo sme poslali vo februári - tak žiadna odpoveď - tak neviem, či je alebo nie je to akceptované

od 11.2. ništ - ani po urgencii pred pár dňami ..
Ak ti napísali že akceptované a spracované, poplatky si prestala platiť?
Ja totižto neplatím cez SIPO, ale trvalým príkazom v banke.
Mne ešte neprišla žiadna odpoveď, a mám nastavené zasielanie predpisu na e-mail, takže predpis poplatkov mi stále chodí, a platím.
Ako si ich urgovala, e-mailom, alebo telefonicky?
Vlastne ak to akceptujú ku ktorému dátumu?
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Lubaba Pozri príspevok
Ak ti napísali že akceptované a spracované, poplatky si prestala platiť?
Ja totižto neplatím cez SIPO, ale trvalým príkazom v banke.
Mne ešte neprišla žiadna odpoveď, a mám nastavené zasielanie predpisu na e-mail, takže predpis poplatkov mi stále chodí, a platím.
Ako si ich urgovala, e-mailom, alebo telefonicky?
Vlastne ak to akceptujú ku ktorému dátumu?
§ 7
Platenie úhrady

(1) Povinnosť platiť úhradu vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom sa osoba stala platiteľom, a zaniká posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom osoba prestala byť platiteľom.
(2) Úhrada sa platí mesačne; úhradu za príslušný kalendárny mesiac je platiteľ povinný zaplatiť do posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca.
(3) Úhradu možno zaplatiť jednorazovo za štvrťrok, polrok alebo rok; platiteľ je povinný zaplatiť úhradu do posledného dňa prvého kalendárneho mesiaca obdobia, za ktoré sa táto úhrada platí.
(4) Úhradu alebo jej časť zaplatenú bez právneho dôvodu je vyberateľ úhrady povinný platiteľovi vrátiť do 60 dní odo dňa
a) zistenia tejto skutočnosti vyberateľom úhrady alebo
b) doručenia písomnej žiadosti platiteľa o vrátenie úhrady alebo jej časti; k žiadosti platiteľ priloží doklad preukazujúci nárok na vrátenie tejto úhrady alebo jej časti.
(5) Právo na vrátenie úhrady alebo jej časti podľa odseku 4 zanikne uplynutím dvoch rokov nasledujúcich po roku, v ktorom bola úhrada vyberateľovi úhrady zaplatená.
(6) Úhrada sa platí prevodom z účtu alebo prostredníctvom poštového podniku20) na účet vyberateľa úhrady.


§9

(6) Platiteľ je povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady do 30 dní odo dňa, keď došlo k skutočnosti,
a) vznik, zmenu alebo zánik povinnosti platiť úhradu a zároveň túto skutočnosť preukázať,
b) vznik alebo zánik oslobodenia od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1 a zároveň túto skutočnosť preukázať,
c) vznik nároku platiť úhradu len za jedno odberné miesto podľa § 6 ods. 1 a zároveň túto skutočnosť preukázať,
d) vznik, zmenu alebo zánik skutočnosti rozhodujúcej na určenie sadzby úhrady podľa § 6 ods. 3 a zároveň túto skutočnosť preukázať.
2 0
lydak lydak

lydak je offline (nepripojený) lydak

Je to až neuveriteľné, že v roku 2013 sme sa už vôbec nemali zaoberať žiadnymi koncesionárskymi poplatkami, nakoľko mali byť zrušené. Miesto toho mnoho dôchodcov, sa asi až v apríli, keď im príde zvýšená platba v SIPE, dozvedia, že mali dokladovať niečo, čo danej štátnej inštitúcii už raz dokladovali. A podľa znenia zákona zľava im začne platiť až nasledujúci kalendárny mesiac po zdokladovaní. RTVS má minimálne za 4 mesiace zvýšené príjmy z konces.poplatkov. Takže reči našich vládnych, že nebudú siahať na najslabšie príjmové skupiny opäť vyznievajú, ako riadny výsmech. Moc STV nepozerám, ale info o zmene zákona a povinnosti znova zdokladovať úľavu do 31.3.2013 som vo vysielaní nezachytila. Asi vedia prečo na to neupozorňujú.
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Dnes v Slov. rozhlase som zachytila informáciu, no aj v našom mestskom rozhlase už vyhlasovali viackrát.
2 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

Dnes to dávali aj vo večerných správach v televízii. Na STV, teda RTVS.
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Dnes v Slov. rozhlase som zachytila informáciu, no aj v našom mestskom rozhlase už vyhlasovali viackrát.
Rozhlas nepočúvam. Včera to písali na miestnom TV infokanále, ale tak to bleskovo prebehlo, že sotva to stačil niekto prečítať. Dnes som im tam volala, tak sľúbili, že to dajú pomalšie. Čo majú oni upozorniť občanov, tak je to naopak.
0 0
ludmila4 ludmila4

ludmila4 je offline (nepripojený) ludmila4

Práve mi volala pani z RTVS, zasielala som doklady o viacnásobnom odbere, a doklady, že žijem s dceoru, ktorá je ZŤP. Predpokladala som, že nemusím platiť koncesionárske poplatky, kejďže dcera je ZŤP, ale pani mi vysvetlila, že keď mám dve odberné miesta, tak za jedno aj tak musím platiť, v podstate mi to bolo vysvetlené v tom duchu, že zlavy na nekombinujú, takže buď si uplatním viacnásobný odber a budem platiť iba za jedno odberné miesto, alebo si uplatním dceru ako ZŤP a z tohto dôvodu nemusim platiť za jedno odberné miesto, ale za druhé musím. Je takýto výklad zákona v poriadku?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Prosím vás, viete mi poradiť? Na call centrum sa dovolať je akoby som volala na mesiac. A to nemám obsadzujúci tón.
Elektr. energiu uhrádza jeden a ten istý užívateľ na dvoch odberných miestach, z toho vyplýva, že od platenia koncesionárskych poplatov je z druhého miesta oslobodený. Darovacou zmluvou sa na tom druhom odbernom majiteľmi stali 3 majitelia. Poplatky za elektr. energiu naďalej uhrádza tá istá osoba.
Platí oslobodenie z 2. odberného miesta naďalej a ak áno, je potrebné do konca marca RTVS niečim dokladovať a ak áno, akými dokladmi? Stačia platby cez SIPO? Ak áno, koľko mesiacov pozadu?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ludmila4 Pozri príspevok
Práve mi volala pani z RTVS, zasielala som doklady o viacnásobnom odbere, a doklady, že žijem s dceoru, ktorá je ZŤP. Predpokladala som, že nemusím platiť koncesionárske poplatky, kejďže dcera je ZŤP, ale pani mi vysvetlila, že keď mám dve odberné miesta, tak za jedno aj tak musím platiť, v podstate mi to bolo vysvetlené v tom duchu, že zlavy na nekombinujú, takže buď si uplatním viacnásobný odber a budem platiť iba za jedno odberné miesto, alebo si uplatním dceru ako ZŤP a z tohto dôvodu nemusim platiť za jedno odberné miesto, ale za druhé musím. Je takýto výklad zákona v poriadku?
podľa mňa to nie je v poriadku !
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Tak ja neviem, či som až tak nechápavá, ale odkiaľ zoberiem číslo odberného miesta, keď za elektrinu platím priamo energetickým závodom cez účet. Čo tam napíšem, aké číslo odberného miesta, alebo čo tam dám - číslo účtu a či čo?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Marína Pozri príspevok
Prosím vás, viete mi poradiť? Na call centrum sa dovolať je akoby som volala na mesiac. A to nemám obsadzujúci tón.
Elektr. energiu uhrádza jeden a ten istý užívateľ na dvoch odberných miestach, z toho vyplýva, že od platenia koncesionárskych poplatov je z druhého miesta oslobodený. Darovacou zmluvou sa na tom druhom odbernom majiteľmi stali 3 majitelia. Poplatky za elektr. energiu naďalej uhrádza tá istá osoba.
Platí oslobodenie z 2. odberného miesta naďalej a ak áno, je potrebné do konca marca RTVS niečim dokladovať a ak áno, akými dokladmi? Stačia platby cez SIPO? Ak áno, koľko mesiacov pozadu?
do konca marca sa má "oznámiť" len to - že súčasné oslobodenie má pokračovať ďalej. ja som dávala (len mail) adresu a zákaznícke číslo a v tvojom prípade aj číslo odberového miesta (aspoň to mám ja na faktúre ZSE).

Ak to myslíš - že doteraz ste platili - a teraz chcete zľavu - tak asi treba to tlačivo (prihláška, resp zmena). K vráteniu peniažkov voľakedy stačili doklady SIPO - až tri roky dozadu sa dalo - ale teraz som nepozerala, že či to platí ešte?
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Nie, Katy, doteraz sa z toho 2. odberného miesta konces. poplatky neplatili a len ma zaujíma, že ak sa zmenil počet majiteľov, nie však osoba, ktorá uhrádza elektr. energiu na oboch miestach, či sa niečo mení. Zrejme nie, keď je to "zástrčkový zákon".
Katy, aké zákaznícke číslo si dávala? A číslo odberného miesta myslíš zo zmluvy s elektrárňami, či SIPO? Len si oskenovala a cez mail poslala? Prišlo ti aj voľajaké potvrdenie, že to dostali a akceptujú to?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

wagner Pozri príspevok
Tak ja neviem, či som až tak nechápavá, ale odkiaľ zoberiem číslo odberného miesta, keď za elektrinu platím priamo energetickým závodom cez účet. Čo tam napíšem, aké číslo odberného miesta, alebo čo tam dám - číslo účtu a či čo?

číslo odberného miesta, je napísané na faktúre, alebo aj na zmluve o odbere.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Marína Pozri príspevok
Nie, Katy, doteraz sa z toho 2. odberného miesta konces. poplatky neplatili a len ma zaujíma, že ak sa zmenil počet majiteľov, nie však osoba, ktorá uhrádza elektr. energiu na oboch miestach, či sa niečo mení. Zrejme nie, keď je to "zástrčkový zákon".
Katy, aké zákaznícke číslo si dávala? A číslo odberného miesta myslíš zo zmluvy s elektrárňami, či SIPO? Len si oskenovala a cez mail poslala? Prišlo ti aj voľajaké potvrdenie, že to dostali a akceptujú to?
tak neviem, že akých máte dodávateľov - ja má ZSE - a mám to na faktúre. Alebo aj na vyučtovaní to musí byť. Alebo na zmluve s dodávateľom.
Do mailu som to len napísala - ak máš dve odb miesta (na jedno meno) - tak zákaznícke číslo je jedno a čísla odberového miesta sú dve.

.. a furt od 11.2 žiadna odpoveď ! v januári - za 10 minút!
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Katy, predpokladám, že dodávateľa majú VSE. Hm, jasné, veď ak by aj zmluvu nenašli, tak na vyúčtovacej faktúre to bude.
Stále som sa však nedozvedela, či naďalej platí oslobodenie. Osobne si myslím, že áno, ak sa aj zmenil počet majiteľov nehnuteľnosti, elektr. energiu naďalej platí na oboch miestach tá istá osoba.
Súhlasíte so mnou?
0 0
Načítať ďalšie