Zavrieť

Porady

"Koncesionárske poplatky" - od 1.1.2013

avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Zákon č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-340/znenie-20130101

Prechodné ustanovenia

§ 12

(1) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý nebol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1 alebo neplatil zníženú sadzbu úhrady podľa § 6 ods. 2 zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a).

(2) Platiteľ podľa § 3 písm. b) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. b).

(3) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý bol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik nároku na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a) oslobodeného od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1, ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(4) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý je evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach a k 31. decembru 2012 mal nárok platiť úhradu len za jedno odberné miesto a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik tohto nároku, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a), ktorý má nárok na platenie úhrady len za jedno odberné miesto podľa § 6 ods. 1, ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(5) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý mal k 31. decembru 2012 nárok na zníženie sadzby úhrady na polovicu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik tohto nároku, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a), ktorý má nárok na zníženie sadzby úhrady na polovicu podľa § 6 ods. 3, ak je poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti alebo je poberateľom dávky v hmotnej núdzi alebo osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(6) Platiteľovi podľa § 3 písm. b) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorému sa k 31. decembru 2012 znížil počet zamestnancov rozhodujúci na určenie sadzby úhrady a ktorý neoznámil vyberateľovi úhrady zmenu povinnosti platiť úhradu, zostáva zachovaný nárok platiť nižšiu sadzbu úhrady, ak zmenu povinnosti platiť úhradu oznámi vyberateľovi úhrady do 31. marca 2013. Ak platiteľ podľa prvej vety zmenu povinnosti platiť úhradu vyberateľovi úhrady v ustanovenej lehote neoznámi, sadzba úhrady sa určí z počtu zamestnancov platiteľa uvedeného k 1. januáru 2013 v evidencii platiteľov, ktorú vedie vyberateľ úhrady podľa § 9 ods. 1.


Z dôvodovej správy:

K § 5:

Návrh zákona vymedzuje podmienky, za akých je platiteľ podľa § 3 písm. a) oslobodený od povinnosti platiť úhradu. Oslobodenie od povinnosti platiť úhradu môže vzniknúť u platiteľa, ktorý je fyzickou osobou v prípade, ak dôjde ku kumulatívnemu naplneniu pasívnej a aktívnej podmienky oslobodenia. Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ, ktorý je buď sám fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím alebo žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, pričom však návrh zákona ustanovuje, že táto osoba musí mať na adrese odberného miesta platiteľa trvalý pobyt (pasívna podmienka). Zároveň návrh zákona stanovuje, že nárok na oslobodenie vzniká takémuto platiteľovi až po oznámení a preukázaní skutočností zakladajúcich oslobodenie od platenia úhrady vyberateľovi úhrady (aktívna podmienka). Nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ oznámil a preukázal vznik tohto nároku. Prístup, kedy nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu nevzniká priamo zo zákona, po splnení zákonom stanovených podmienok, ale vzniká až po oznámení a preukázaní tejto skutočnosti vyberateľovi úhrady, bol do návrhu zákona zavedený s cieľom donútiť platiteľov plniť si svoju oznamovaciu povinnosť voči vyberateľovi úhrady, a tým zabezpečiť aktuálnosť a úplnosť evidencie platiteľov a zároveň aj zníženie administratívnej a finančnej záťaže pre vyberateľa úhrady spojenej s kontrolou platenia úhrady.
Tak ako sa ukázalo pri aplikácii zákona č. 68/2008 Z. z., v zmysle ktorého je platiteľ taktiež povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady vznik alebo zánik oslobodenia od povinnosti platiť úhradu a zároveň túto skutočnosť preukázať, v prípade, že nesplnenie tejto povinnosti nie je postihnuté žiadnou sankciou, často sa stáva, že platiteľ ktorému vznikol nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu jednoducho prestane platiť úhradu, resp. ani ju nikdy platiť nezačne a to bez toho, aby si splnil oznamovaciu povinnosť voči vyberateľovi úhrady. Dôsledkom toho je, že vyberateľ úhrady nevie, či príčinou neplatenia úhrady je skutočnosť, že platiteľovi úhrady vznikol nárok na oslobodenie od platenia úhrady alebo či ide o platiteľa, ktorý si neplní svoju zákonnú povinnosť platiť úhradu, a tak každého jedného takéhoto platiteľa musí v zmysle zákona povinne vyzvať na zaplatenie úhrady, čím sa neodôvodnene zvyšuje administratívna záťaž vyberateľa úhrady, ako aj jeho náklady na poštovné.
Návrh zákona taktiež taxatívne vymedzuje okruh subjektov, ktoré sú priamo na základe zákona oslobodené o povinnosti platiť úhradu.

Dôvodová správa - http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Downl...x?DocID=369452

Stránka vyberateľa úhrad: https://www.uhrady.rtvs.sk
Usporiadat
Téma je uzavretá.
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Zdenka175 Pozri príspevok
číslo odberného miesta, je napísané na faktúre, alebo aj na zmluve o odbere.
Podarilo sa mi vysnoriť faktúru na webe - takže hurá, mám číslo Ďakujem
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Mám takýto prípad svokrovia majú 2 domy v obidvoch majú elektriku... V jednom majú trvalý . Svokor je nad 70r.a svokra TZP.. Doteraz poplatky neplatili... A po novom budú platiť za ten dom, kde nemajú TP polovičnú sadzbu a za dom kde majú TP nič? Dobre som to pochopila??
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Zdenka175 Pozri príspevok
Mám takýto prípad svokrovia majú 2 domy v obidvoch majú elektriku... V jednom majú trvalý . Svokor je nad 70r.a svokra TZP.. Doteraz poplatky neplatili... A po novom budú platiť za ten dom, kde nemajú TP polovičnú sadzbu a za dom kde majú TP nič? Dobre som to pochopila??
Nie ... nemali by ...

Ale prihlásiť obe domy je nutné a špecifikovať aj použitie ...

Ja som takto nahlásil svoj byt - t.j. trvalý pobyt a chalupu - prechodný pobyt ...
Mail bol poslaný v znení :

Dobrý deň !

V prílohe zasielam fotokópiu preukazu ZŤP preukazu , ktorého som držiteľom .

Odberné miesta elektriny :

1. Juraj Buchač
Bydlisko

2. Obec XYZ
PSČ

Platby oboch odberných miest
Číslo SIPO : 1234567890
Naposledy upravil buchač : 11.03.13 at 18:27 Dôvod: Chybička se vloudila ...
3 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

dnes došla odpoveď z RTVS:

Dobrý deň,

Vaše doklady sme spracovali
Vznikol Vám preplatok, ktorý po zaslaní krátkej písomnej žiadosti Vám bude vrátený späť


Prajeme príjemný deň, s pozdravom

Rozhlas a televízia Slovenska
Mlynská dolina
845 45 Bratislava
8 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Marína Pozri príspevok
Katy, predpokladám, že dodávateľa majú VSE. Hm, jasné, veď ak by aj zmluvu nenašli, tak na vyúčtovacej faktúre to bude.
Stále som sa však nedozvedela, či naďalej platí oslobodenie. Osobne si myslím, že áno, ak sa aj zmenil počet majiteľov nehnuteľnosti, elektr. energiu naďalej platí na oboch miestach tá istá osoba.
Súhlasíte so mnou?
§ 3
Platiteľ úhrady

Platiteľ úhrady (ďalej len „platiteľ“) je
a) fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny2) v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti3) ako odberateľ elektriny v domácnosti2) v odbernom mieste,2) pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome,
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Potvrdzujem (dnes) jednu odpoveď k oznámeniu z februára - že akceptovali
- fuj, už som sa obávala, že " nefungujú" ... tak hádam aj ďalšie prídu
4 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

buchač Pozri príspevok
Dobre chápeš ...

Ale prihlásiť obe domy je nutné a špecifikovať aj použitie ...

Ja som takto nahlásil svoj byt - t.j. trvalý pobyt a chalupu - prechodný pobyt ...
Mail bol poslaný v znení :

treba to absolvovat, aj ked uz je drzitel ZTP oslobodeny a neplati ani teraz? na aky email to posielate? dakujem.
Naposledy upravil alaya1 : 09.03.13 at 08:27
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
alaya1 neposielaj to mailom-doporučene v mene toho,kto je na zmluve.Ak je majiteľ nad 70 r.,napíš k adrese dátum narodenia a do zátvorky daj vek.Prilož fotokópiu ŤZP preukazu.Robí sa to kvôli tomu,ýe RTVS prebrala agendu od pošty a pošta nemala zdokladované dôvody oslobodenia.Nech to majiteľ podpíše a pošli.Platí na všetky nehnuteľnosti.Ak má nehnuteľnosť aj u iného dodávateľ (s iným odberným miestom)zaslala by som všetky čísla odb. miest k tomu.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

V dnešnom Korzári / Košice/ je uvedené nasledovné:

Ak nám už občania doklady doručili v rokoch 2009 - 2012, nemusia opäť skutočnosti dokladovať. Samozrejme, ak sa u nich nič nezmenilo v podmienkach uplatňovania oslobodenia alebo nižšej sadzby,“ vysvetľuje Richard Šümeghy, hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

IVEB Pozri príspevok
V dnešnom Korzári / Košice/ je uvedené nasledovné:

Ak nám už občania doklady doručili v rokoch 2009 - 2012, nemusia opäť skutočnosti dokladovať. Samozrejme, ak sa u nich nič nezmenilo v podmienkach uplatňovania oslobodenia alebo nižšej sadzby,“ vysvetľuje Richard Šümeghy, hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska.

No my sme vr.2010 rušili konc. poplatky , ale na pošte.... Chápem tomu, že treba poslať doklady teraz do RTVS, a robí sa to aj emailom.... Sme poslali včera :ň
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
alaya1 Pozri príspevok
treba to absolvovat, aj ked uz je drzitel ZTP oslobodeny a neplati ani teraz? na aky email to posielate? dakujem.
add 1 - hneď úvodný príspevok o tom pojednáva ...aj mail je tam

add 2 - ja som hej ......
1 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

na tento email uhrady@rtvs.sk
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

No tak už som poslala aj ja, ale "šikuľka", dala som si vymeniť preukaz, pretože platnosť starých končí 31.12.2013, tak nech na to nezabudnem. Neskôr mi došlo, že budem musieť poslať aj Rozhodnutie, kde je dátum priznania zťp, pretože preukaz má len dátum vystavenia, a to je február 2013.
......
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Zdenka 0705 Pozri príspevok
No tak už som poslala aj ja, ale "šikuľka", dala som si vymeniť preukaz, pretože platnosť starých končí 31.12.2013, tak nech na to nezabudnem. Neskôr mi došlo, že budem musieť poslať aj Rozhodnutie, kde je dátum priznania zťp, pretože preukaz má len dátum vystavenia, a to jefebruár 2013.
......
...akože preukaz ZTP ???
To máš aj nejakú dobu platnosti ....???
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Pre ujasnenie
....všetky preukazy ZŤP, ZŤP/S, ktoré nie sú zaliate fóliou a nie sú opatrené novým znakom, platia iba do konca roku 2013
/ a presne takýto som mala doteraz ja/


4 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Zdenka 0705 Pozri príspevok
Pre ujasnenie
....všetky preukazy ZŤP, ZŤP/S, ktoré nie sú zaliate fóliou a nie sú opatrené novým znakom, platia iba do konca roku 2013
/ a presne takýto som mala doteraz ja/
...ahááááá .....tak to ja mám už nový ...
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Keď v RD žijú dvaja manželia dôchodcovia, stačí doložiť len jedno rozhodnutie o dôchodku za odberateľa elektriny, alebo treba za oboch?Ja si myslím,že len za odberateľa EE stačí.. Ďakujem
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Zdenka175 Pozri príspevok
Keď v RD žijú dvaja manželia dôchodcovia, stačí doložiť len jedno rozhodnutie o dôchodku za odberateľa elektriny, alebo treba za oboch?Ja si myslím,že len za odberateľa EE stačí.. Ďakujem
Za jedného ...
Samozrejme , že za toho , na ktorého je zmluva s odberateľom písaná ...
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zdenka175 Pozri príspevok
Keď v RD žijú dvaja manželia dôchodcovia, stačí doložiť len jedno rozhodnutie o dôchodku za odberateľa elektriny, alebo treba za oboch?Ja si myslím,že len za odberateľa EE stačí.. Ďakujem
cit.
„Zníženie sadzby preukážte kópiourozhodnutia o priznaní dôchodku a čestným vyhlásením, žeplatiteľ, teda odberateľ elektriny, nemá pravidelný príjem zozárobkovej činnosti a nežije v domácnosti s inou osobou spravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti,“
1 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

čo by ste robili v takomto prípade?.. Dôchodkyňa žije sama, tak by mala nárok na 1/2 sadzbu..No v mieste bydliska majú TP jej synovia, kt. ale žijú v zahraničí...
0 0
Načítať ďalšie