Zavrieť

Porady

materiál/tovar

Aký je rozdiel medzi materiálom a tovarom, ak občianske združenie nakupuje knihy, časopisy kde to zaúčtuje?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    [quote=almolonga]Aký je rozdiel medzi materiálom a tovarom, ak občianske združenie nakupuje knihy, časopisy kde to zaúčtuje?[/quote


    Z pohľadu JÚ - materiál je zložka , ktorú potrebuješ napr. k výrobe konenčého produktu , alebo je súčasťou výroby a podobne .

    Tovar - nakúpiš tovar a s pridaním Tvojej marže ho predajom postúpiš konečnému spotrebiteľovi .

    Knihy,časopisy - prevádzková réžia - spotreba

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    A keď sa nakúpia prístroje, ktoré sa hneď namontujú zákazníkovi - môžem to považovať za materiál?
    Tovar, ktorý je určený na ďalší predaj účtujem do výdaj za tovar a zároveň to preženiem cez sklad.
    To čo sa kupuje na montáž, dávam ako výdaj za materiál bez účtovania na sklad a v analytike zapíšem, na akú zákazku to išlo.
    Je to takto správne?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Janna
    A keď sa nakúpia prístroje, ktoré sa hneď namontujú zákazníkovi - môžem to považovať za materiál?

    Tovar- výdaj za nákup tovar so zápisom do skladovej evidencie .
    Pri úhrade fa účtujem: príjem za tovar + príjem za službu/to je montáž/.


    Tovar, ktorý je určený na ďalší predaj účtujem do výdaj za tovar a zároveň to preženiem cez sklad.
    Správne .
    To čo sa kupuje na montáž, dávam ako výdaj za materiál bez účtovania na sklad a v analytike zapíšem, na akú zákazku to išlo.

    Podľa mňa je to materiál so zápisom do skladovej evidencie a pri fakturácii výdaj zo skladu .
    Je to takto správne?
    Odpoveď tučným písmom.

    Janna je offline (nepripojený) Janna

    Janna
    Ďakujem.
    Ja som to účtovala pri predaji tovaru s montážou ako príjem za výrobky a služby, keďže som to dávala do výdaja za materiál. Takže asi zle(:
    Chcela som sa tým vyhnúť príjemok a výjadok, keď to ide priamo na montáž.
    Ak nakupujem laminátovú podlahu a následne ju montujem zákazníkovi považuje sa to ako tovar alebo materiál ?

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
    Nákup materiálu sa učtuje na 501 alebo na 542? Ďakujem.
    501, ak účtujete zásoby spôsobom B.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
    Je to nesprávne ak učtujem 542/321 a 311/642?
    Áno, je to zlé.
    Na týchto účtoch sa účtuje iba v tom prípade, ak by výrobná firma (alebo ty v prípade predaja podláh s montážou) by končila a potrebovala by predať materiálové zásoby.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Gabi03 Pozri príspevok
    Áno, je to zlé.
    Na týchto účtoch sa účtuje iba v tom prípade, ak by výrobná firma (alebo ty v prípade predaja podláh s montážou) by končila a potrebovala by predať materiálové zásoby.
    Aj za okolností, ktoré uvádzaš, je kontácia nesprávna. Každý materiál sa najskôr obstará na sklad 112 v prípade A, na účet 501, v prípade B. A až následne predsa čokoľvek predávam. Kontácia 542/321 účtovníkovi musí na prvý pohľad vyraziť dych.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Danila Pozri príspevok
    Kontácia 542/321 účtovníkovi musí na prvý pohľad vyraziť dych.
    Máš pravdu. Zamerala som sa len na nákladové, výnosové účty. Súvahové som si ani nevšimla.
    Dych som Vám nechcela vyraziť preto sa pýtam lebo začínam takúto firmu účtovať a chce vedieť akým spôsobom mám učtovať nákup a predaj materiálu.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Ing. Pavol Zúber Pozri príspevok
    Dych som Vám nechcela vyraziť preto sa pýtam lebo začínam takúto firmu účtovať a chce vedieť akým spôsobom mám učtovať nákup a predaj materiálu.
    Sú to najjednoduchšie účtovné prípady, je potrebné používať Postupy, niekoľkokrát aj rozobrané podrobne na Porade....Aj A, aj B spôsob obstarania máš uvedený vyššie.Účet 542 je účtom pre predaj nepotrebného materiálu, DHM a pod. A interná smernica o účtovníctve to musí obsahovať.
    A po prečítaní Tvojho zadania zrejme nebudeš mať účtovníctvo v poriadku, pokiaľ ten laminát zároveň aj montujete. Pre správnu radu musíš presne popísať hospodársku operáciu.
    Naposledy upravil Danila : 27.08.08 at 15:40

    nadika je offline (nepripojený) nadika

    nadika
    Prosím Vás, mám dilemu, kde to účtovať. Jedná sa o sklá na autá.
    Čítala som tu,že materiál je niečo, čo je potrebné na dokončenie nejakého výrobku a tovaru je priamo na použitie. Lenže čelné sklo nie je priamo na použitie, musí sa namontovať, takže by to mal byť chápaný ako materiál??? Keď ho teda predám, môžem to účtovať ako 311/642? A keď ho my montojeme aj s prácou je to 311/602 ako služba? Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.