Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel 2013

Zmeny od 1.1.2013
- Od 1. januára 2013 predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a
prípojné vozidlo kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa
sa na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých príjmy sú predmetom dane z príjmov.
Z uvedeného vyplýva, že od 1. januára 2013 predmetom dane bude len vozidlo, ktoré
je evidované v Slovenskej republike, bez ohľadu na to, kde sa vozidlo bude používať na
podnikanie. To znamená, že vozidlá, ktoré majú pridelené evidenčné číslo v zahraničí,
v zdaňovacom období roku 2013 už nebudú podliehať dani z motorových vozidiel, a to
i napriek tomu, že sa vozidlo bude používať na podnikanie na území Slovenskej republiky.
- Na základe uvedenej úpravy, pri vyplácaní cestovných
náhrad zamestnancovi za používanie vozidla na služobné cesty je daňovníkom dane
zamestnávateľ, bez ohľadu na to, či zamestnanec je držiteľom tohto vozidla alebo nie je.

- Od 1. januára 2013 daňovník nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku.
- Došlo k zmene výpočtu pomernej časti dane za zdaňovacie obdobie.
Pomerná časť dane za zdaňovacie obdobie r. 2013 sa vypočíta ako súčin jednej
tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane
a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie alebo na prepravu
uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme. Daňovník je povinný pomernú časť dane
zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
Usporiadat
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Ďakujem Tweety,
a počíta sa deň odchodu a deň príchodu alebo celý čas strávený na pracovnej ceste?
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

ešte k tej viacdennej zahraničnej pracovnej ceste:

zmiatla ma odpoveď FS: (zvýraznená časť)

Ak ide o používanie vozidla zamestnancom na pracovnú cestu v zmysle zákona o cestovných náhradách, ktorá trvá vždy len jeden deň, zamestnávateľ je povinný po ukončení zdaňovacieho obdobia roku 2013 za predmetné vozidlo podať daňové priznanie do 31. januára 2014 a v tejto lehote zaplatiť pomernú časť dane z motorových vozidiel, ktorá sa vypočíta za všetky dni trvania pracovnej cesty uskutočnené v zdaňovacom období roku 2013.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý deň, len by som sa chcela uistiť. Zánik daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel ak auto naposledy využívam 31.12.2013 napíšem1.1.2014?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
ja vždy píšem 31.12.13 - posledný deň používania auta
Ak dáš 01.01.2014, budeš musieť zaplatiť daň aj za ten 1 deň v roku 2014
... môj názor - takto fungujem s DÚ už roky.
1 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

kn-alka
ja vždy píšem 31.12.13 - posledný deň používania auta
Ak dáš 01.01.2014, budeš musieť zaplatiť daň aj za ten 1 deň v roku 2014
... môj názor - takto fungujem s DÚ už roky.
tiež som si myslela , že to tak má byť, ale x krát som si čítala poučenie a tam je
Zánik daňovej povinnosti

Daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie
a tam príklad nedajú - si myslia, že je to jasné.........
a z toho mi vyplýva 1.1.2014

Keď nabudúci rok podáme DP a nedáme tam ten jeden deň, lebo podľa toho čo oni píšu tam má byť 1.1. - a neboli by spokojní, tak sa snáď ozvú. Či vyplynie z toho nejaká sankcia nám?
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Pre všetkých, ktorí pochybujú o vzniku a zániku DP. Podľa Metodického pokynu č. 02/2013/1400202 sa za zánik DP považuje:
- ukončenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- prerušenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- predaj motorového vozidla
- vyradenie motorového vozidla z evidencie motorových vozidiel dopravného išpektorátu
- krádež motorového vozidla
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
L-M

tiež som si myslela , že to tak má byť, ale x krát som si čítala poučenie a tam je
Zánik daňovej povinnosti

Daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie
a tam príklad nedajú - si myslia, že je to jasné.........
a z toho mi vyplýva 1.1.2014

Keď nabudúci rok podáme DP a nedáme tam ten jeden deň, lebo podľa toho čo oni píšu tam má byť 1.1. - a neboli by spokojní, tak sa snáď ozvú. Či vyplynie z toho nejaká sankcia nám?
Zánik daňovej povinnosti 31.12.2013 vrátane..... aj pracovný pomer končí 31.12.13 vrátane, t.j. už 1.1. nie je pracovný pomer - ja osobne si to vysvetľujem takto.
1 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Ďakujem, uvidíme :-), tak nech to tam napíšu polopate, ale čo chceme všetky zákony sú takto písané...:-)
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

blcha
Pre všetkých, ktorí pochybujú o vzniku a zániku DP. Podľa Metodického pokynu č. 02/2013/1400202 sa za zánik DP považuje:
- ukončenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- prerušenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- predaj motorového vozidla
- vyradenie motorového vozidla z evidencie motorových vozidiel dopravného išpektorátu
- krádež motorového vozidla
Takže podľa tohto, ak auto vyradím z majetku a už ho nepoužívam na podnikanie- ale na osobné potreby mám smolu .....daňová povinnosť mi nezaniká a ja musím platiť ďalej , až kým auto nepredám, neukončím podnikanie..., to je čo za hlúposť...... Dobre tomu rozumiem?
Stále je to len metodické usmernenie a v zákone nič také nevidím, nech idú do kelu.
Naposledy upravil L-M : 31.01.14 at 11:18
0 0
vikino1 vikino1

vikino1 je offline (nepripojený) vikino1

Prosím poradí niekto v r. 2013 som používal súkromné vozidlo na podnikanie ako SZČO Pretože som o tomto zákone nevedel /je to moja chyba/ som zaplatil celú sumu cca 180e ako za celý rok. Teraz som si do Dp vôbec nezarátal výdavky na používanie vozidla. Neviem zaplatil som to správne alebo som mal platiť len za tie dni ktoré som použil voz. na podnikanie?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

vikino1
Prosím poradí niekto v r. 2013 som používal súkromné vozidlo na podnikanie ako SZČO Pretože som o tomto zákone nevedel /je to moja chyba/ som zaplatil celú sumu cca 180e ako za celý rok. Teraz som si do Dp vôbec nezarátal výdavky na používanie vozidla. Neviem zaplatil som to správne alebo som mal platiť len za tie dni ktoré som použil voz. na podnikanie?
Nezapočítal si si ani poistku, ani žiadny servis, ani prezutie auta, ani kvapalinu do ostrekovača? Robíš paušálne výdavky alebo skutočné?
0 0
vikino1 vikino1

vikino1 je offline (nepripojený) vikino1

Auto nie je firemné je súkromné tam sa môže dať do nákladov len cena paliva a tzv. kilometrovné.
1 0
vikino1 vikino1

vikino1 je offline (nepripojený) vikino1

Posuvam
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

prosím Vás za rok 2013 sme mali daň z motrových vozidiel 1007 eur, ako sa prosím paltia preddavky, lebo ešte sme to nerobili...niekde som čítala, že ak prekročí sumu 666 eur tak treba platiť preddavky.... ako mám postupovať?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
martina0203
prosím Vás za rok 2013 sme mali daň z motrových vozidiel 1007 eur, ako sa prosím paltia preddavky, lebo ešte sme to nerobili...niekde som čítala, že ak prekročí sumu 666 eur tak treba platiť preddavky.... ako mám postupovať?

Tak najprv by si si mohla vyhľadať na stránkach FS informáciu o platní preddavkov:

https://www.financnasprava.sk/sk/pod...ePreddavkovInf

Preddavky platíš k 31.03., 30.06. 30.09. a 31.12 a to 1/4 z údaja v daňovom priznaní z riadku č. 40
2 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

martina0203
prosím Vás za rok 2013 sme mali daň z motrových vozidiel 1007 eur, ako sa prosím paltia preddavky, lebo ešte sme to nerobili...niekde som čítala, že ak prekročí sumu 666 eur tak treba platiť preddavky.... ako mám postupovať?
postupuj podla § 91 zakona c. 582/2004 o miestnych daniach ...
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

dakujem už som študovala, pochopila som, len si musím ešte fujasniť číslo účtu a ostatné.... dakujem ešte raz....
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
https://www.financnasprava.sk/sk/inf...SpravovanychDU
0 0
michaela329 michaela329

michaela329 je offline (nepripojený) michaela329

mňa by zas zaujímalo ako je to so štvrťročnými platbami, viem, že zaplatiť musím - ale nechcú k tomu aj nejaký výkaz, či prrhľad štvrťročne? Viem ako daňováci zbožňujú rôzne tlačivá, lenže nikde som nenašla, že je potrebné k tým platbám niečo posielať. Je treba niečo posielať, alebo stačí iba platiť?
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

michaela329
mňa by zas zaujímalo ako je to so štvrťročnými platbami, viem, že zaplatiť musím - ale nechcú k tomu aj nejaký výkaz, či prrhľad štvrťročne? Viem ako daňováci zbožňujú rôzne tlačivá, lenže nikde som nenašla, že je potrebné k tým platbám niečo posielať. Je treba niečo posielať, alebo stačí iba platiť?
len platis ziaden dalsi vykaz nepodavas..
1 0