Zavrieť

Porady

Danové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2012

avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

upravuje zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady


Všeobecné záväzné nariadenia upravujúce DZMV za rok 2012: Daň z motorových vozidiel 2012 - VZN



Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O
38)

38) § 3 ods. 3 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

(3) Rozdelenie základných druhov cestných vozidiel a zvláštnych vozidiel do kategórií je uvedené v prílohe č. 1.

Príloha č. 1 k zákonu č. 725/2004 Z. z.
ROZDELENIE VOZIDIEL DO KATEGÓRIÍ
A) Základné kategórie vozidiel
Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky
Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb

Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov
Kategória O: prípojné vozidlá

Kategória T: kolesové traktory
Kategória C: pásové traktory
Kategória R: prípojné vozidlá traktorov
Kategória S: traktormi ťahané vymeniteľné stroje
Kategória P: pracovné stroje
Kategória LS: snežné skútre
Kategória V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do uvedených kategórií
Usporiadat
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...012_otazky.pdf

http://www.porada.sk/t207056-p2-dan-...g-novinka.html
Naposledy upravil Tamila : 28.01.13 at 13:05 Dôvod: doplnenie
2 0
WIDDA WIDDA

WIDDA je offline (nepripojený) WIDDA

Poprosila by som o info:

Ako s.r.o. som držiteľ vozidla na základe úverovej zmluvy (nie leasingovej), vlastník je UniCredit leasing. Vozidlo s.r.o. prenajala, so súhlasom leasingovky, FO-podnikateľovi v 4/2012 a prenájom pokračuje aj v roku 2013. Vozidlo bolo obstarané v 2/2012 a aj nahlásené s.r.o. na platenie DzMV.

Kto je v tomto prípade povinný platiť daň z motorových vozidiel v roku 2012 a kto v r. 2013?
0 0
danuschka danuschka

danuschka je offline (nepripojený) danuschka

Prosim o radu/informaciu:
Znizenu sadzbu dane na zaklade splnenia limitu urovne EURO 3-5 moze pouzit podnikatel bez ohladu na predmet podnikat.cinnosti alebo iba prepravcovia?
0 0
ingrid.stelarova ingrid.stelarova

ingrid.stelarova je offline (nepripojený) ingrid.stelarova

Znížená sadzba dane pre úžitkové vozidlá neplatí len pre dopravcov, ale pre všetkých, ktorí používajú pri podnikaní vozidlá s normou EURO 3,4,5.
2 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

miruka Pozri príspevok
Postrehla som tú zmenu len som si myslela, že to platí od 1.1.2013. A dám za celý rok 2012 tie autá do priznania aj keď je zmena len od 1.12.2012?
Dobrý deň, ja mám podobný prípad, konateľ použil na pracovné cesty vozidlo rodinného príslušníka, využíval ho len v mesiacoch august-oktober. Je spoločnosť povinná podať DP z MV za r.2012?

Ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
druzstvo81 Pozri príspevok
Dobrý deň, ja mám podobný prípad, konateľ použil na pracovné cesty vozidlo rodinného príslušníka, využíval ho len v mesiacoch august-oktober. Je spoločnosť povinná podať DP z MV za r.2012?

Ďakujem vopred za odpoveď.
za rok 2012 ešte nie.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

ešte ma napadlo, vozidlo bolo používané na tuzemské aj zahraničné prac. cesty. Ani tak nemusí spoločnosť podať DP za rok 2012?
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Tamila ďakujem.

citát:

Zákonom č. 68/2012 Z. z. účinným od 01.07.2012 sa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach dopĺňa o vymedzenie daňovníka pri operatívnom prenájme. V prípade, ak pôjde o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom dane z motorových vozidiel bude osoba zapísaná v dokladoch ako vlastník.

Do účinnosti tejto novely bola pri operatívnom prenájme rozhodujúca skutočnosť, kto vystupuje v dokladoch vozidla ako držiteľ. Nakoľko v technickom preukaze ako vlastník vozidla vystupoval čoraz častejšie prenajímateľ a ako držiteľ nájomca, spoločnosť zaoberajúca sa poskytovaním operatívnych prenájmov tak bola zbavená povinnosti platiť daň z motorových vozidiel.




z odpovedi k otázke č. 19 v prílohe aj iných mi vyplýva, že treba rozlišovať či ide o operatívny lízing - OL (prenájom bey predkupného práva) alebo o finančný lízing - FL (s predkupným právom kúpy prenajatej veci). V prípade OL platí daň y MV vlastník, čiže lízingovka. v Prípade FL platí daň z MV držitel vozidla , teda nájomca (sro napr.)

V mojom prípade nejde o žiaden leasing, takže tento zákon sa ma vôbec zrejme netýka a mala by som postupovať ako pri vlastnom aute. Čiže po starom. Takže ak mám auto od 4/2012 aj ked je na úver a ako vlastník je zapísaná v TP iná spoločnosť, (zhodou okolností aj leasingovka), tak v zásade ja ako držiteľ budem platiť daň za celé obdobie , čiže aj od 1.7. do konca roka, nielen do 30.6.

Dúfam, že som to pochopila správne, lebo zákonodárci a spol. nevedia jednou vetou toto stručne napísať, ale musia to rozmazávať a motať ....
stačilo napísať že zmena v osobe platiteľa dane sa týka len operatívneho prenájmu
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

auto kúpené od PSA - spotrebný úver, v technickom je uvedené - vlastník vozidla PSA financ, držiteľ osvedčenia - my. aký paragraf mám uviesť v DP podľa § 85 podľa ktorého písmena.
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

a tá je uvedená v TP r. 49 V.9 Emisie ??
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

ingrid.stelarova Pozri príspevok
Znížená sadzba dane pre úžitkové vozidlá neplatí len pre dopravcov, ale pre všetkých, ktorí používajú pri podnikaní vozidlá s normou EURO 3,4,5.
a tá je uvedená v TP r. 49 V.9 Emisie ?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Tina855 Pozri príspevok
auto kúpené od PSA - spotrebný úver, v technickom je uvedené - vlastník vozidla PSA financ, držiteľ osvedčenia - my. aký paragraf mám uviesť v DP podľa § 85 podľa ktorého písmena.
Pri obstaraní vozidla formou finančného lízingu:
Ak je nájomca ako držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla - § 85, ods.1, písm. a
Ak nájomca nie je držiteľom vozidla - § 85, odst.1, písm. c
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

cloe Pozri príspevok
Pri obstaraní vozidla formou finančného lízingu:
Ak je nájomca ako držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla - § 85, ods.1, písm. a
Ak nájomca nie je držiteľom vozidla - § 85, odst.1, písm. c
k príspevku 70 od Tiny855:
Oni nie sú nájomca, oni majú ten prípad, ked brali auto na spotrebný úver, nie na lízing. O nájomcovi v tomto prípade nie je prečo uvažovať. ...ale ak by bolo na operatívny lízing, tak vlastník auta zapísaný v TP platí daň. Pri FL súhlasím s tým, čo si napísala.
Naposledy upravil Betina2 : 29.01.13 at 12:45
1 0
majkabš majkabš

majkabš je offline (nepripojený) majkabš

Prosím Vás, čo by ste mi poradili, ak som minulý rok dala pri nákladnom aute základnú sadzbu dane a nevšimla som si v TP, že má EURO 3. Tento rok pokračovať v základnej sadzbe, alebo dať nižšiu sadzbu dane..... čo bude lepšie?
0 0
Anna BB Anna BB

Anna BB je offline (nepripojený) Anna BB

bežný účtovník - živnostník
Ak máte v TP uvedené EURO 3, tak by som dala zníženú sadzbu dane - veď máte na to doklad. Že Ste v minulom roku dali plnú sadzbu je len na Vašu škodu, ale v tomto roku si uplatnite na čo máte zo zákona nárok.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Dokonca máte nárok na podanie dodatočného DP za minulý rok a vrátenie dane. Záleží na vašom rozhodnutí.
0 0
majkabš majkabš

majkabš je offline (nepripojený) majkabš

Opravovať to určite nejdem V podstate som to tak robila cca 3-4 roky, čiže som nás ukrátila o 30-40 Eur, len mi išlo o to, aby ma nevyzvali, prečo to mám v inej sadzbe ako predošlé roky.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

majkabš Pozri príspevok
Prosím Vás, čo by ste mi poradili, ak som minulý rok dala pri nákladnom aute základnú sadzbu dane a nevšimla som si v TP, že má EURO 3. Tento rok pokračovať v základnej sadzbe, alebo dať nižšiu sadzbu dane..... čo bude lepšie?
to označenie euro3 je uvedené v ktorom bode tp?
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
49 Spotreba
3 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

AlaNR Pozri príspevok
49 Spotreba
dík, už som našiel
0 0
Načítať ďalšie