Zavrieť

Porady

Podať daňové priznanie, alebo si má manžel uplatniť nezdaniteľnú čiastku? Prosím poraďte.

V roku 2012 som 5 mesiacov pracovala, Úhrn príjmov som mala 1800€. Odvtedy som nezamestnaná a poberala som podporu. Neviem, či si musím podávať daňové priznanie, alebo si má manžel na mňa uplatniť nezdaniteľnú čiastku ( alebo ako sa to volá). Poviem to na rovinu, čo sa nám viac oplatí?...Peniaze nemáme a takto by sme si aspoň pomohli. Ďakujem za informácie. Budem vďačná za každú odpoveď. Možno sa vám to bude zdať banálne, ale ja akosi neviem čo ďalej.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tvoje DP nijako nesúvisí s uplatnením NČZD na manželku (u tvojho manžela).

Mala si zrazenú daň ? Tvoj hrubý príjem bol rovných 1800€?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Najvýhodnejšie:
podať sama DP, vrátia sa ti zaplatené preddavky na daň, budeš mať preplatok a zároveň si manžel uplatní vo svojom DP/ alebo v práci pri RZP/ odpočítateľnú položku na teba, zníženú o tvoj príjem.
Ak si pracovala tých 5 mesiacov, nemusíš ani podávať DP, stačí požiadať posledného zamestnávateľa, aby ti urobil RZD /do 15.02./
1 0
monicka07 monicka07

monicka07 je offline (nepripojený) monicka07

No tých 1800€ mám v úhrne zučtovanych a vyplatených príjmov. Kde uvidím tu daň?...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monicka07 Pozri príspevok
No tých 1800€ mám v úhrne zučtovanych a vyplatených príjmov. Kde uvidím tu daň?...
na tom potvrdení - tuším riadok 05
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

monicka07 Pozri príspevok
V roku 2012 som 5 mesiacov pracovala, Úhrn príjmov som mala 1800€. Odvtedy som nezamestnaná a poberala som podporu. Neviem, či si musím podávať daňové priznanie, alebo si má manžel na mňa uplatniť nezdaniteľnú čiastku ( alebo ako sa to volá). Poviem to na rovinu, čo sa nám viac oplatí?...Peniaze nemáme a takto by sme si aspoň pomohli. Ďakujem za informácie. Budem vďačná za každú odpoveď. Možno sa vám to bude zdať banálne, ale ja akosi neviem čo ďalej.
Pozri si tento link http://www.podnikam.webnoviny.sk/dan...ela-2012/26716
Na účely uplatnenia NČZD na teba musí manžel do tvojho príjmu zahrnúť aj podporu v nezamestnanosti.
Ty si určite podaj DP, daň ti vrátia z celej sumy 1800€.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

monicka07 Pozri príspevok
V roku 2012 som 5 mesiacov pracovala, Úhrn príjmov som mala 1800€. Odvtedy som nezamestnaná a poberala som podporu. Neviem, či si musím podávať daňové priznanie, alebo si má manžel na mňa uplatniť nezdaniteľnú čiastku ( alebo ako sa to volá). Poviem to na rovinu, čo sa nám viac oplatí?...Peniaze nemáme a takto by sme si aspoň pomohli. Ďakujem za informácie. Budem vďačná za každú odpoveď. Možno sa vám to bude zdať banálne, ale ja akosi neviem čo ďalej.
1. sprav si svoje DP
2. spočítaj svoje príjmy (do príjmu manželky idú aj dávky zo SP) - a ak výjde nejaký rozdiel medzi NČZD a tvojím príjmom, môže si manžel uplatniť. pozri tu http://www.porada.sk/t206852-p3-odpo...ml#post2243979
1 0
monicka07 monicka07

monicka07 je offline (nepripojený) monicka07

Truch, takže ja si klasicky urobím daňové ako každý rok. A k manželovmu daňovému pridám moje potvrdenie, nech si uplatní odpočítelnu položku na mna , tak ?....a pomože to nejako?....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monicka07 Pozri príspevok
V roku 2012 som 5 mesiacov pracovala, Úhrn príjmov som mala 1800€. Odvtedy som nezamestnaná a poberala som podporu. Neviem, či si musím podávať daňové priznanie, alebo si má manžel na mňa uplatniť nezdaniteľnú čiastku ( alebo ako sa to volá). Poviem to na rovinu, čo sa nám viac oplatí?...Peniaze nemáme a takto by sme si aspoň pomohli. Ďakujem za informácie. Budem vďačná za každú odpoveď. Možno sa vám to bude zdať banálne, ale ja akosi neviem čo ďalej.
Podaj si DP, pri uplatnení NČ ti preddavky na daň budú vrátené a manžel si môže uplatniť NČ. Len rozdiel medzi tvojími príjmami (zníženými o odvody) a celkovou NČ.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

monicka07 Pozri príspevok
Truch, takže ja si klasicky urobím daňové ako každý rok. A k manželovmu daňovému pridám moje potvrdenie, nech si uplatní odpočítelnu položku na mna , tak ?....a pomože to nejako?....
pomôže, ty budeš mať preplatok na dani a manžel tiež
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monicka07 Pozri príspevok
Truch, takže ja si klasicky urobím daňové ako každý rok. A k manželovmu daňovému pridám moje potvrdenie, nech si uplatní odpočítelnu položku na mna , tak ?....a pomože to nejako?....
Ak nemáš zrazenú daň a príjem je len 1800€, žiadne DP podávať sama nemusíš.
1 0
monicka07 monicka07

monicka07 je offline (nepripojený) monicka07

Veronika riadok 5 mám prázdny....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monicka07 Pozri príspevok
Veronika riadok 5 mám prázdny....
Pozri ešte akú sumu máš nezdanitelná časť základu dane.(r.06)

Kolko si mala do 31.12.2012 vyplatené zo SP ako dávku v nezamestnanosti ?
0 0
monicka07 monicka07

monicka07 je offline (nepripojený) monicka07

Truch, takže keď budem dávať manželovi papiere mám tam dať aj potvrdenie o podpore v nezamestnanosti?...Sa mi to tu tak zdalo, že píšu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monicka07 Pozri príspevok
Truch, takže keď budem dávať manželovi papiere mám tam dať aj potvrdenie o podpore v nezamestnanosti?...Sa mi to tu tak zdalo, že píšu.
Vlastným príjmom manželky je príjem z dohody + dávka v nezamestnanosti. V akej výške bola vyplatená dávka v nezamestnanosti ?
0 0
monicka07 monicka07

monicka07 je offline (nepripojený) monicka07

No dávka v nezamestnanosti bola 200€ mesačne. V riadku 6 mám sumu 1718,60
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monicka07 Pozri príspevok
No dávka v nezamestnanosti bola 200€ mesačne. V riadku 6 mám sumu 1718,60
U zamestnávatela si mala podpísané Vyhlásenie a uplatnenú NČZD. Tvoj príjem nepresiahol 1/2 NČZD - žiadne DP podávať nemusíš.
Uveď presnú sumu vyplatenej dávky v nezamestnanosti za celý rok 2012 (hádžeš okrúhle sumy - nezdá sa mi to)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

monicka07 Pozri príspevok
Truch, takže keď budem dávať manželovi papiere mám tam dať aj potvrdenie o podpore v nezamestnanosti?...Sa mi to tu tak zdalo, že píšu.
Žiadne "papiere" mu netreba. treba príjem manželky uviesť v jeho žiadosti o RZD - a podpíše! Samozrejme ak je nižšší ako NČZD.
0 0
monicka07 monicka07

monicka07 je offline (nepripojený) monicka07

Veronika, no tak presne: mesačne mi chodilo 200€x 6 je to 1200€ za pol roka...Čo sa týka nepodania daňového aj ja som tak uvažovala, ale neprídem tým o niečo?..Myslím nejaké vrátenie daní?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monicka07 Pozri príspevok
Veronika, no tak presne: mesačne mi chodilo 200€x 6 je to 1200€ za pol roka...Čo sa týka nepodania daňového aj ja som tak uvažovala, ale neprídem tým o niečo?..Myslím nejaké vrátenie daní?
Veď už tu bolo popísané, že ak si platila preddavky na daň a podáš DP, tieto sa ti vrátia. ALe podpora nie je zdaniteľným príjmom, nedávaš ju do DP. Tam ide iba príjem zo ZČ, tých 1800 čo uvádzaš na začiatku. Skús si ešte všetky príspevky prečítať.
0 0
monicka07 monicka07

monicka07 je offline (nepripojený) monicka07

Tak ďakujem, už mi je to jasné. Ja viem, že občas sa zdám ako totálne nemožná. jednoducho ja si podám daňové tak ako každý rok. A manžel si na mňa uplatní tiež v práci. S tým, že manželovi k môjmu príjmu zarátam aj podporu v nezamestnanosti.

POmohli ste mi ...aj keď ste asi so mňa mali nervy.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať