Zavrieť

Porady

živnostník a sociálna poistovňa

mmia mmia

mmia je offline (nepripojený) mmia

ahojte chcela by som sa opytat od akej sumy príjmov je povinny zivnostnik platit odvody do socialnej poistovne.
dakujem
Usporiadat
Gabriela Horváthová Gabriela Horváthová
Dobrý deň,

ak to správne viem tak od 78 000,- Sk je to súhrn príjmov bez výdavkov.
gigi
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

Pokiaľ príjmy za rok 2005 neboli vyššie ako 82800,-, od 1.7.2006 môže byť na sociálnej poisťovni nahlásený ako dobrovoľne poistená osoba. Výpis z daňového priznania musí odovzdať na sociálnu poisťovňu, aj keď tento príjem je nižší.
0 0
Gabriela Horváthová Gabriela Horváthová
Ospravedlňujem sa,

volala som do soc.poiťovne a naozaj 82 800,- Sk a nie 78 000,-

gigi
0 0
mmia mmia

mmia je offline (nepripojený) mmia

volala som do socialky a tetula mi povedala ze je to suma 12*6900 = 82800 za rok 2005....
tak teraz neviem
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

Pokiaľ je príjem nižší ako 82800,- nie je povinný platiť odvody do sociálnej poisťovne, je to na dobrovoľnosti.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

martina12
Pokiaľ príjmy za rok 2005 neboli vyššie ako 82800,-, od 1.7.2006 môže byť na sociálnej poisťovni nahlásený ako dobrovoľne poistená osoba. Výpis z daňového priznania musí odovzdať na sociálnu poisťovňu, aj keď tento príjem je nižší.
Tak ako je to správne. Podľa paragrafu 138 ods. 10 je to podľa mesiacov a potom mi to vychádza 9 x 6500 + 3 x 6900 = 79.200.
0 0
martina12 martina12

martina12 je offline (nepripojený) martina12

berie sa min. mzda k 1.1.2006 - 6900*12=82800. To je príjem za rok 2005, ktorý keď SZČO neprekročí, nemusí platiť odvody do SP.
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
Ahoj, začala si podnikať (SZČO) povedzme od 2.9.2005 za toto obdobie si mala hrubý príjem 73.400 Sk. Najskôr si vypočítaš príjem, koľko by si mala za celý rok podnikania, 73400 : 4 (t.j. september - december 2005) x 12 = 220 200 teda musíš byť povinne poistená. Nemusela by si byť povinne poistená do výšky príjmu celoročného 82.800.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Antonia Jendrišáková
Ahoj, začala si podnikať (SZČO) povedzme od 2.9.2005 za toto obdobie si mala hrubý príjem 73.400 Sk. Najskôr si vypočítaš príjem, koľko by si mala za celý rok podnikania, 73400 : 4 (t.j. september - december 2005) x 12 = 220 200 teda musíš byť povinne poistená. Nemusela by si byť povinne poistená do výšky príjmu celoročného 82.800.
S týmto príspevkom nesúhlasím.
Berie sa príjem v roku 2005 bez ohľadu na dobu podnikania. Ak si nemala súčet všetkých príjmov vyšší ako 82 200,- Sk, nie si povinná registrovať sa za platiteľa do sociálnej poisťovne.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

JAJA11
Tak ako je to správne. Podľa paragrafu 138 ods. 10 je to podľa mesiacov a potom mi to vychádza 9 x 6500 + 3 x 6900 = 79.200.
Jaja, nie je to tak.
Aby tvoj príspevok niekoho nepomýlil, radšej napíšem podrobnejšie.

O povinnosti poistenia u SZČO hovorí §21, nie § 138 ods 10 (ten hovorí iba to, že ak je SZČO povinne poistená, výška platby je najmenej z minimálnej mzdy...)
§21
(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.
<O:p</O:p
§138 ods 10 stanovuje výšku vymeriavaceho základu v prípade povinne poistenej SZČO<O:p</O:p
(10) Vymeriavací základ, ak tento zákon neustanovuje inak, je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu.<O:p</O:p

Z toho vyplýva, že ak bol príjem v roku 2005 (bez ohľadu na počet mesiacov) vyšší ako uvedená suma, vzniká povinnosť poistenia, pričom minimálna platba je stanovená a odvodená je z minimálnej mzdy.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Robila som výpis z DP za rok 2005. Vyplnila som r. 02, r. 09, nakoľko bol aj príjem z prenájmu a r. 10, kde je ale v čiastkovom základe dane započítaný aj ten príjem z prenájmu (r. 59 z DP typ B). Znamená to, že vymeriavacím základom je pre mňa tá suma uvedené v r. 10 výpisu, čiže odvody budem platiť aj z príjmu z prenájmu?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Čiže berie sa príjem bez výdajov. O.K., ale čo ak by podnikateľ mal síce vysoké príjmy, ale jeho výdavky by boli porovnateľné s jeho príjmami. Teda by mu nezostalo na odvody. Čo vtedy? Alebo som to zle pochopila?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Janka, aj keby si mala tie výdavky vyššie ako príjmy, čiže mala by si stratu, ale príjmy boli viac ako 82800, tak si povinný platca odvodov do SP.
http://www.socpoist.sk/index/index.p...1605&prm2=3881
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

abel
Robila som výpis z DP za rok 2005. Vyplnila som r. 02, r. 09, nakoľko bol aj príjem z prenájmu a r. 10, kde je ale v čiastkovom základe dane započítaný aj ten príjem z prenájmu (r. 59 z DP typ B). Znamená to, že vymeriavacím základom je pre mňa tá suma uvedené v r. 10 výpisu, čiže odvody budem platiť aj z príjmu z prenájmu?
Elenka, to tlačivo nie je najšťastnejšie. Určite mali § 6 na tom tlačive rozdeliť. Je to pozostatok ešte z obdobia, keď prenájom do § 6 nepatril. Ja pri prenájme dole na tlačivo rozpíšem príjmy zvlášť za napr. zo živnosti a prenájom, aby bolo zrejmé čo je VZ pre odvody.
0 0
JK-M JK-M

JK-M je offline (nepripojený) JK-M

Takze pochopil som to asi tak ze ak som SZCO a na danovom priznani mam napisane ze som minuly rok skoncil v strate ale aj tak musim ist do soc. poistovne ale odvody platit nebudem???????
0 0
JK-M JK-M

JK-M je offline (nepripojený) JK-M

Ako ziskam vypis z DP to musim ist na danovy urad???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
JK-M
Ako ziskam vypis z DP to musim ist na danovy urad???
Výpis z DP priznania si musíš sám vyplniť. Prikladám tlačivo
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Marína
Elenka, to tlačivo nie je najšťastnejšie. Určite mali § 6 na tom tlačive rozdeliť. Je to pozostatok ešte z obdobia, keď prenájom do § 6 nepatril. Ja pri prenájme dole na tlačivo rozpíšem príjmy zvlášť za napr. zo živnosti a prenájom, aby bolo zrejmé čo je VZ pre odvody.
Mne v SP popvedali aby som z príjmov podľa §6 odrátal príjem z nájmu, ak to nie je činnosť uvedená v ŽL. Môj klient má nadbytočné priestory, ktoré dal do prenájmu, činnosť prenajom nehnuteľnosti nemá v ŽL, teda nebude sa z toho rátať poistné.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

JK-M
Takze pochopil som to asi tak ze ak som SZCO a na danovom priznani mam napisane ze som minuly rok skoncil v strate ale aj tak musim ist do soc. poistovne ale odvody platit nebudem???????
Neberie sa základ dane, ale iba príjmy neočistené o výdavky, ak tieto príjmy presiahli 82.800, potom je povinnosť platiť do SP z minimálnej mzdy, ak človek nezarobil musí platiť zo svojich peňazí.
0 0
JK-M JK-M

JK-M je offline (nepripojený) JK-M

Nie tento prijem mam nizsi ako 82.800 Sk takze nemusim platit nic do soc. poistovne????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať