Zavrieť

Porady

Danove priznanie - Preplatok zdravotneho poistenia po zruseni zivnosti

gepi gepi

gepi je offline (nepripojený) gepi

Dobry den. V roku 2011 som zrusil zivnost. V roku 2012 som bol zamestnany v zahranici. Vyplnujem teda formular A. V roku 2012 mi zdravotna poistovna previedla na ucet preplatok zdravotneho poistenia z roku 2011. Uvadza sa tento preplatok do danoveho priznania? Ak ano do ktorej kolonky? Preplatok bol prevedeny uz znizeny o dan.
Dakujem
Usporiadat
gepi gepi

gepi je offline (nepripojený) gepi

Nikto nevie poradit?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

preplatok ti vznikol z RZZP?
alebo pretože počas zamestnaia v cudzine si si platil ZP aj na SK ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

gepi Pozri príspevok
Dobry den. V roku 2011 som zrusil zivnost. V roku 2012 som bol zamestnany v zahranici. Vyplnujem teda formular A. V roku 2012 mi zdravotna poistovna previedla na ucet preplatok zdravotneho poistenia z roku 2011. Uvadza sa tento preplatok do danoveho priznania? Ak ano do ktorej kolonky? Preplatok bol prevedeny uz znizeny o dan.
Dakujem
daň už bola zrazená . je to už OK . Pekne si to doma odlož (keby niečo)
0 0
gepi gepi

gepi je offline (nepripojený) gepi

Ano, peplatok mi vznikol z RZZP, ktore mi spravila poistovna automaticky. Jedna sa o mesiac, v ktorom som sa zamestnal v zahranici a poistil v zahranicnej poistovni. Kedze uz bolo zaplatene poistenie za cely mesiac, vratili mi rozdiel za par dni medzi dnom vzniku zamestnania a koncom mesiaca
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

gepi Pozri príspevok
Preplatok mi vznikol pocaz zivnosti. Zaplatil som za cely mesiac, ale v polovici mesiaca som sa zamestnal a poistil v zahranici, takze mi vratili rozdiel znizeny o dan. Ide mi len o to, ci sa to pise ako zisk do danoveho priznania, ktore musim robit kvoli zahranicnym prijmom.
preplatok ako napísala Katty je vyriešený zrážkovou daňou, do DP sa neuvádza.....
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

dobry den, chcem sa opytat... preplatok na rzzp za rok 2011 je sucastou vypoctu hrubeho prijmu pre posudenie hranice prijmu pre povinne odvody?
mam ho zahrnut do prijmov, aj ked danovo je vysporiadany?

podla mna patri do hrubych prijmov szco, len teraz rychlo neviem, kde si to na porade mam hladat....)))

dakujem za odpoved, pripadne link kde si to mozem najst....
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Nie, keďže je daňovo vysporiadaný, je to nezdaniteľný príjem, takže ho nepripočítavaš k žiadnemu príjmu.
Aj sa účtuje ako príjmy neovplyvňujúce základ dane.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

striebro1 Pozri príspevok
dobry den, chcem sa opytat... preplatok na rzzp za rok 2011 je sucastou vypoctu hrubeho prijmu pre posudenie hranice prijmu pre povinne odvody?
mam ho zahrnut do prijmov, aj ked danovo je vysporiadany.

dakujem za odpoved, pripadne link kde si to mozem najst....
podľa môjho názoru, patrí do PD , ale iba ako príjem NZD, t.j. nepočíta sa do príjmu na posúdenie nároku, reps. povinnosti platiť príspevky do SP
1 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

kde by som si to mohla dohladat??

to ze je danovo vysporiadany je jedna vec, ale pre podklad povinneho poistenia je potrebny hruby prijem....a neviem, kde mam dohladat co sa pocita to brutto prijmov????
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

striebro1 Pozri príspevok
kde by som si to mohla dohladat??

to ze je danovo vysporiadany je jedna vec, ale pre podklad povinneho poistenia je potrebny hruby prijem....a neviem, kde mam dohladat co sa pocita to brutto prijmov????
čo? to čo máš naúčtované v príjme (POZD cez PD)
postupy účtovania
zákon o účtovníctve
ale i ZDP
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

Mila123 Pozri príspevok
podľa môjho názoru, patrí do PD , ale iba ako príjem NZD, t.j. nepočíta sa do príjmu na posúdenie nároku, reps. povinnosti platiť príspevky do SP
kedze ide o pausalistu, tak uctovnictvo nevedie

len mi posle prijmy a odvody do zdravotky, ktore su povinne
Naposledy upravil striebro1 : 25.02.13 at 10:03
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
striebro1 Pozri príspevok
kde by som si to mohla dohladat??

to ze je danovo vysporiadany je jedna vec, ale pre podklad povinneho poistenia je potrebny hruby prijem....a neviem, kde mam dohladat co sa pocita to brutto prijmov????
Či je živnostník povinný sa prihlásiť do SP sa berie do úvahy PRÍJEM uvedený v DP.
A keďže preplatok z RZZP je už zdanený, logicky sa nenachádza v príjmoch, z ktorého sa vypočítava vymeriavaci základ.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

tomu vsetkemu rozumiem, je to logicke....

ja by som len potrebovala pomoct, kde je presne vymenovane co vsetko vstupuje do brutto prijmov....
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

totiz ten szco, nechce aby kvoli 50e musel platit odvody do sp cely rok....a dnes su urady poprepajane, tak aby mu potom socialka nevyrubila, ze ma podklady z du aj zp....tak len kvoli tomu by som potrebovala vediet, kde je to napisane cierne na bielom...)))))

neviem, ci som sa vyjadrila spravne....
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Kalkulačka na výpočet poistného na strákach socpoist.sk:

http://www.socpoist.sk/vybrane-kalku...istneho/48614s


Typ poistenca (vzhľadom na povinnosť platiť poistné): samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO1)



Príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a ods. 2 písm. b) až d) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou (podľa Daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2011),
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

Hranica obratu pre vznik povinného nemocenského a dôchodkového poistenia SZČO

Od 1.7.2013 je povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO, ktorej príjem (brutto) za rok 2012 bol vyšší ako 4716 eur (12 x 393).


prijem brutto je riadok 9 tabulka 1, resp r. 12 tabulka 1 dpfo B, vsak?

no a otazka je, ci socialka berie len to co ja uvediem do dp alebo si bude pytat aj udaje zo zdravotky??? toto mi nie je jasne....
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
aké údaje zo zdravotky????? SP aj ZP dostávajú len údaje z daňového úradu, a daňový úrad vie údaje od TEBA !!!!

A ešte koľkí a koľkokrát ti tu máme povedať, že ZDANENÝ vrátený preplatok zo zdrav.poistenie NIE je príjmom podľa § 6, takže NEJDE do príjmu z ktorého sa počíta SP a ZP.

Prečítaj si zákon o dani z príjmu, zákon o soc.poist., zákon o zdrav.poi..... ak nám neveríš.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

kn-alka Pozri príspevok
aké údaje zo zdravotky????? SP aj ZP dostávajú len údaje z daňového úradu, a daňový úrad vie údaje od TEBA !!!!

A ešte koľkí a koľkokrát ti tu máme povedať, že ZDANENÝ vrátený preplatok zo zdrav.poistenie NIE je príjmom podľa § 6, takže NEJDE do príjmu z ktorého sa počíta SP a ZP.

Prečítaj si zákon o dani z príjmu, zákon o soc.poist., zákon o zdrav.poi..... ak nám neveríš.
velmi pekne dakujem....a nehnevajte sa ze som sa pytala...pekny den

islo mi len o to, ze ked nedoplatok z rzzp uhradeny je sucastou dpfo, tak by mal byt aj preplatok...ale uz nepotrebujem odpovede. pohladam inde....

pekny dniiiiiiiiiik...))))
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Ale preplatok je ZDANENÝ, preto nejde do príjmov.

Napr. do ZP si mala uhradiť 100 €, uhradila si 120, tým pádom máš preplatok 20 €
No zdravotná poisťovna ti na účet vráti len 16,20 €, nie 20

Preto tých 16,20 už nemusíš zarátavať do DP, lebo už boli ZDANENÉ. Ak ich zarátaš do príjmov, znova zaplatíš z tých 16,20 daň.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

kn-alka Pozri príspevok
Ale preplatok je ZDANENÝ, preto nejde do príjmov.

Napr. do ZP si mala uhradiť 100 €, uhradila si 120, tým pádom máš preplatok 20 €
No zdravotná poisťovna ti na účet vráti len 16,20 €, nie 20

Preto tých 16,20 už nemusíš zarátavať do DP, lebo už boli ZDANENÉ. Ak ich zarátaš do príjmov, znova zaplatíš z tých 16,20 daň.
tu zaplatenu dan si dam do r.103 ako suma preddavku vybrana podla §43 zakona a este vyjde preplatok a dostanem to naspat....teda ak to dam do prijmov, tak tu dan dostane szco naspat, ci nie????....ide o szco, co nemal prijem vysoky, tak predsa zrazenu dan by mu mal du vratit aj z preplatku rzzp, ci nie???
Naposledy upravil striebro1 : 25.02.13 at 11:06
0 0
Načítať ďalšie