Zavrieť

Porady

Práca v Nemecku pre Slovenskú firmu

Prosím potrebujem vedieť či príjem zo závislej činnosti vykonávanej v Nemecku za Slovenskú firmu, sa zarata do vyňatých príjmov zo zdrojov v zahraničí DP typu A. 45 - 47 riadok alebo uznanej na zápočet na tuzemskú daňovú povinnosť zo zaplatenej dane v zahraničí DP typu A. 48 - 52 riadok?
Potvrdenie o príjme je v nemeckom jazyku s adresou Sk firmy.
Mena "EUR"
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Teraz ma napadlo zaratáva sa vôbec tento príjem ako zahraničný, keď je pre Slovenskú firmu.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no ak vam to vyplaca slovenska firma...tak potom je to jednoznacne prijem v SR a ide do rocneho zuctovania alebo do DP A, ak je to platene nemeckou firmou potom ide o prijem v zahranici, ktory je vynaty....

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Bolo by treba doplniť zadanie.
    Ide o slovenského zamestnanca slovenského zamestnávateľa, ktorý ho vyslal pracovať do Nemecka na viac ako 183 dní? Ak áno, tak sa príjem zdaňuje v Nemecku ( v krajine zdroja príjmu) a považuje sa za príjem zo zdrojov v zahraničí. Pri zdanení v SR použiješ metódu vyňatia príjmov.

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Práve zisťujem ako je to s firmou v Nemecku! Kým to overím chcem vedieť či SK živnostník pracujúci v ČR počas celého roka má nejaké povinnosti voči ČR?
    Ja mu robím JÚ a učtujem mu výdavky na pracovné cesty (stravne + 40% vreckové) za každý deň v ČR cca. 280dní cez rok 2005.
    Účtujem v Alfe a v cestovných príkazoch sa vyskytuje kolónka iné vydaje je to napríklad kredit na telefón alebo ochranné rukavice?
    Som prvý krát v porade a ďakujem ľuďom ktorí mi zatiaľ odpovedali...

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Prosím ešte potrebujem vedieť v JÚ učtujem výdavky na pracovné cesty (stravne + 40% vreckové) za každý deň v ČR cca. 280dní cez rok 2005.
    Nevadí, že je tam 280dní?

    Účtujem v Alfe a v cestovných príkazoch sa vyskytuje kolónka iné vydaje je to napríklad kredit na telefón alebo ochranné rukavice?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pri prácach v zahraničí treba rozlišovať, či ide o závislú činnosť alebo nie. Ak slov.podnikateľ pracuje v zahraničí na slovenskú živnosť, to nie je závislá činnosť.
    Iné výdaje pri cesťákoch napr. parkovné, dialničné poplatky. Ak si tam kúpi ochranné rukavice, to patrí do tiež do prevádzkovej réžie, ale ja takéto nákupy nedávam ako vyúčtovanie cestovného.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Silkov
    Kým to overím chcem vedieť či SK živnostník pracujúci v ČR počas celého roka má nejaké povinnosti voči ČR?
    Silkov
    Ja mu robím JÚ a učtujem mu výdavky na pracovné cesty (stravne + 40% vreckové) za každý deň v ČR cca. 280dní cez rok 2005.
    Johanka
    Voči ČR nemá žiadnu povinnosť.
    V tomto prípade je potrebné prihliadnuť na to, že sa zdržiava na území ČR viac ako 183 dní v roku a súčasne posúdiť, či tam nemá stálu prevadzkáreň.
    Citujem zo Zák. 586/1992 Sb. a n.p.
    Část první
    Daň z příjmů fyzických osob
    § 2 Poplatníci daně z příjmů fyzických osob
    (1) Poplatníky daně z příjmů fyzických osob jsou fyzické osoby (dále jen "poplatníci").
    (2) Poplatníci, kteří mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.
    (3) Poplatníci neuvedení v odstavci 2 nebo ti, o nichž to stanoví mezinárodní smlouvy, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jen na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky (§ 22). Poplatníci, kteří se na území České republiky zdržují pouze za účelem studia nebo léčení, mají daňovou povinnost, která se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, i v případě, že se na území České republiky obvykle zdržují.
    (4) Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do lhůty 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu. Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.
    Je potrebné si pozrieť § 38c Zahraniční plátce daně v náväznosti na ostatné §§, ďalej § 22 ...
    Skúsim tu "prifariť" celý zákon, ale neviem či prejde. Je to veľký súbor.
    Naposledy upravil Marína : 06.03.06 at 13:55

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Vrátim sa k mojej prvej otázke. Zistila som, že je to Slovenská firma s prevádzkou v Nemecku. Preto má potvrdenie v nemeckom jazyku a mena EUR.
    Poradte mi prosím či má použiť metódu vyňatia alebo zápočtu? Iný prijem nemal.
    Môže si uplatniť z takého príjmu aj nezdaniteľnú položku na manželku?
    Môže si uplatníť daňový bónus na dieťa (HP - 200000 tisíc).
    Prosím o radu...

    natkov je offline (nepripojený) natkov

    natkov
    Slovenská firma (Prievidza) s prevádzkou v Nemecku, klient (baník) má potvrdenie v nemeckom jazyku a mena EUR. Pracuje v Nemecku celý rok...
    Poradte mi prosím či má použiť metódu vyňatia alebo zápočtu? Iný prijem nemal.
    Môže si uplatniť z takého príjmu aj odpočitateľnú položku na manželku?
    Môže si uplatníť daňový bónus na dieťa ?
    Prosím o radu...

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    natkov, hľadal(a) si odpoveď na svoju otázku v iných, podobných témach?
    Pozri si tieto a odpoveď určite nájdeš.
    http://www.porada.sk/showpost.php?p=411893&postcount=11

    bobotova je offline (nepripojený) bobotova

    bobotova
    Prosím vás viete mi niekto odpovedať?
    FO SZČO pracuje vo Francúzsku pre slovenskú SZČO. Normáne si medzi sebou faktúrujú v EUR. Tá práca trvá v súčte ( pretože tam pracuje každý druhý mesiac) viac ako 183 dní v kalendárnom roku.
    Má nárok na stravné 45,-eur za každý deň + 40% vreckové?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.