Zavrieť

Porady

výška príjmu SZČO, pri ktorej neplatí odvody do SP

Prosim Vás o radu ohľadom výšky príjmu za r.2012, pri ktorom sa neplatia odvody do SP. Je to 4716 Eur. Nie som si istá, či sa ten príjem počíta podľa počtu mesiacov podnikania:
Ak som bola nezamestnaná do 31.3.2012 a SZČO od 1.4.2012 do konca roka, teda za 9 mesiacov som zarobila 4716 eur, nevzniká mi povinnosť platiť odvody?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    potter Pozri príspevok
    Prosim Vás o radu ohľadom výšky príjmu za r.2012, pri ktorom sa neplatia odvody do SP. Je to 4716 Eur. Nie som si istá, či sa ten príjem počíta podľa počtu mesiacov podnikania:
    Ak som bola nezamestnaná do 31.3.2012 a SZČO od 1.4.2012 do konca roka, teda za 9 mesiacov som zarobila 4716 eur, nevzniká mi povinnosť platiť odvody?
    Povinná registrácia SZČO v SP vzniká od 1.7. nasl. kal.roka v prípade, ak živnostník za predch.kal.rok dosiahol príjem=tržby vo výške 12-násobku minimálneho vymer.základu, paltného od 1.1. nasl. kal.roku.
    Za rok 2012 je to suma 12*393€ - bez ohľadu na to, za kolko mesiacov príjem dosiahol (neprepočítava sa na počet mesiacov podnikania)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    anna81 Pozri príspevok
    a pre rok 2013 je prosím Vás aká suma-úhrn príjmov aby SZČO nemusel platiť odvody do SP
    402,50*12 - bez ohladu na počet mesiacov podnikania

    anna81 je offline (nepripojený) anna81

    anna81
    a pre rok 2013 je prosím Vás aká suma-úhrn príjmov aby SZČO nemusel platiť odvody do SP

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    anna81 Pozri príspevok
    a pre rok 2013 je prosím Vás aká suma-úhrn príjmov aby SZČO nemusel platiť odvody do SP
    Na to si ešte počkáme, ale iste to bude inak ako pre rok 2012. Pozri si prilepený link.
    http://www.podnikajte.sk/prevadzka-f...vne-2013.xhtml

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    anna81 Pozri príspevok
    a pre rok 2013 je prosím Vás aká suma-úhrn príjmov aby SZČO nemusel platiť odvody do SP
    Ešte doplním, pozri si na úvodnej strane príspevok zo sekcie Najzaujímavejšie témy - Minimálny vymeriavací základ v roku 2014 a dozvieš sa hranicu príjmov SZČO v r. 2013, aby si nemusela platiť odvody do SP od 1.7.2014.

    Kala713 je offline (nepripojený) Kala713

    Kala713
    Ako SZCO mi na základe DP za rok 2012 vznikla povinnosť platiť odvody do SP. V máji chcem ukončiť živnosť a založiť si sro-čku v ktorej budem konateľ, nebudem zamestnanec a nebudem poberať odmenu za výkon funkcie (aspoň na začiatku). Budem mať povinnosť platiť odvody do ZP. A čo odvody do SP, ukončením živnosti mi povinnosť platiť SP zanikne? Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kala713 Pozri príspevok
    Ako SZCO mi na základe DP za rok 2012 vznikla povinnosť platiť odvody do SP. V máji chcem ukončiť živnosť a založiť si sro-čku v ktorej budem konateľ, nebudem zamestnanec a nebudem poberať odmenu za výkon funkcie (aspoň na začiatku). Budem mať povinnosť platiť odvody do ZP. A čo odvody do SP, ukončením živnosti mi povinnosť platiť SP zanikne? Ďakujem
    Ukončením podnikania ti zanikne povinná registrácia v SP. odhlásiť sa treba do 8 kal.dní na RL FO.
    Rovnako v ZP sa odhlásiš ako SZČO a prihlásiš ako samoplatitel. (min.vymer.základ je rovnaký ako pre SZČO)

    výška príjmu SZČO, pri ktorej neplatí odvody do SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.