Zavrieť

Porady

Uplatnenie nároku na invalidný dôchodok

Zdravím,

mohol by som niekoho pekne poprosiť o vysvetlenie, od kedy ma vlastne nárok občan na vyplatenie invalidného dôchodku?

Trošku som z toho zmätený

Za deň uplatnenia nároku na invalidný dôchodok a nároku na jeho výplatu sa považuje deň, keď žiadateľ prvýkrát požiadal príslušnú organizačnú zložku Sociálnej poisťovne (pozri nižšie) o spísanie žiadosti o priznanie tohto dôchodku. Spísaním žiadosti o priznanie dôchodku príslušnou organizačnou zložkou Sociálnej poisťovne sa považuje žiadosť za podanú.

Pochopil som to tak, že keď prídem na sociálnu poisťovňu a poviem, že chcem vyplniť žiadosť o priznanie invalidného dôchodku napriek tomu, že žiadosť ešte SP nevyplní, keďže chýba tlačivo Prehliadka ZISŤOVACIA – KONTROLNÁ , počíta sa ako deň od kedy mám nárok v prípade priznania dôchodku? Je to niekde potom v evidencii SP, že som žiadal o spísanie?

Alebo deň nároku sa počíta, až po doložení všetkých podkladov SP a vyplnení žiadosti?
Je rozhodujúci dátum na tlačive, ktoré vyplňa lekár?
Môj lekár mi už mesiac toto tlačivo nevyplnil napriek výsledkom, ktoré už má.

Nechcem, aby mi zbytočne utekali peniaze.

Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Môžeš si žiadať priznanie aj spätne, všetko aj tak záleží čo a ako ti uznajú. Kľudne si zažiadaj napríklad od dátumu operácie alebo iného zlomového bodu (úraz, odborné vyšetrenie s nálezom s nepriaznivým výsledkom a pod.). To si uplatníš osobne pred komisiou.

    Wes je offline (nepripojený) Wes

    Wes
    Pretože, kým som sa jej neopýtal, či mi vyplnila tlačivo, tak tlačivo ani nemala priložené k mojim podkladom.
    A na otázku prečo ešte nemám vyplnené tlačivo, mi odpovedala, že ona vie čo ma robiť a vtedy až vybrala tlačivo a priložila ho.

    Dnes som bol opäť a tlačivo je už v spise ale opäť nevyplnené.
    Nepáči sa mi postup a preto chcem vedieť vlastne ako to celé funguje.

    gbsgbs je offline (nepripojený) gbsgbs

    gbsgbs
    Mne sa to rátalo odo dňa, keď som si bola pre tlačivo v sociálnej poisťovni. Až o nejaké dva týždne som doniesla papiere aj od lekára...

    Uplatnenie nároku na invalidný dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.