Zavrieť

Porady

diaľničná známka a ZŤP

Som držiteľom preukazu ZŤP - bez červeného pásu cez preukaz,čí musím kupovať diaľničnú známku, alebo ju nepotrebujem . Pracovníčka pri vydávaní preukazu mi povedala že nemusím, no rôzny ľudia /i policajti/v diskusiach mali iné názory, v zákone som to nenašiel, tak prosím poraďte!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    yuri41 Pozri príspevok
    Som držiteľom preukazu ZŤP - bez červeného pásu cez preukaz,čí musím kupovať diaľničnú známku, alebo ju nepotrebujem . Pracovníčka pri vydávaní preukazu mi povedala že nemusím, no rôzny ľudia /i policajti/v diskusiach mali iné názory, v zákone som to nenašiel, tak prosím poraďte!
    Pracovníčka trtoviny vravela ...
    Nemáš červený pás - nemáš nárok ...a ani ten ešte nieje dostatočným dôvodom na neplatenie známky ....

    Dialničné známky - oslobodenie od úhrady za používanie diaľnic
    Občan ZŤP/S môže užívať vymedzené úseky diaľnic a ciest pre motorové vozidlá označené dopravnými značkami
    s motorovým vozidlom len po zaplatení úhrady za užívanie týchto pozemných komunikácií alebo ho od tejto
    povinnosti oslobodzuje označenie vozidla príslušným označením.
    V zmysle ustanovenia § 6 ods. 5 zákona č.135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení
    neskorších predpisov sú útvary Policajného zboru oprávnené v rámci vykonávania dohľadu nad bezpečnosťou a
    plynulosťou cestnej premávky kontrolovať dodržiavanie povinnosti označenia motorového vozidla nálepkou pri
    použití vymedzených úsekov diaľnic alebo ciest pre motorové vozidlá.
    V zmysle ustanovenia § 6 ods.3 písm.ch) cestného zákona sa úhrada neplatí pri motorových vozidlách na ktoré sa
    občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje peňažný príspevok na zvýšené výdavky súvisiace so
    zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla. Príspevky sa poskytujú v zmysle ustanovenia § 64
    zákona č.195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení zákona č. 155/1999 Z. z..
    Pracovníci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, Ministerstva dopravy, pôšt a
    telekomunikácií Slovenskej republiky a Prezídia Policajného zboru na spoločnom rokovaní v roku 1999
    konštatovali, že dokladom v predmetných prípadoch, ktorým možno objektívne preukázať priznaný príspevok je
    rozhodnutie o poskytnutí peňažného príspevku na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky
    osobného motorového vozidla.
    Vzhľadom na vyššie uvedené v prípade, že motorové vozidlo nie je označené nálepkou ktorou sa zaplatenie
    úhrady preukazuje a vodič vozidla sa preukáže rozhodnutím o poskytnutí peňažného príspevku na zvýšené
    výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, hľadí sa naň ako na vozidlo, ktoré
    zaplatenú úhradu má.
    Označenie vozidla len príslušným osobitným označením nepostačuje.
    ...do tejto diskusie by som snáď prispel názorom , že by jeden aj rád by mal byť , keď si ešte môže zaplatiť tú známku ....či ???
    Peggynka Čítaj príspevok č.4,patrí k tomuto,len ja nie som počítačovo zdatná...
    Peggynka Poprosím link,odkiaľ je posledný odstavec.Ďakujem.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Cestný zákon

    § 6

    (6) Úhrada sa neplatí pri motorových vozidlách a jazdných súpravách
    ch) na ktoré sa občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje peňažný príspevok na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla,2l)

    odkaz 2l) § 8 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.


    § 8
    Oblasť zvýšených výdavkov

    (1) V oblasti zvýšených výdavkov sa kompenzujú zvýšené výdavky
    a) na diétne stravovanie,
    b) súvisiace
    1. s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia,
    2. so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla,
    3. so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom.
    (2) Účelom kompenzácie v oblasti zvýšených výdavkov je zmierniť dôsledky pravidelných zvýšených výdavkov spojených s ťažkým zdravotným postihnutím fyzickej osoby.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Už to nie je pravda,najnovšie sa aj policajti riadia týmto (výklad zákona ?!):
    http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=97037
    a keďže to nie je nikde v zákone riešim to už od polovice decembra-zatiaľ márne,ale zneistila som kontrolu na diaľnici.Bolo mi jasné,že ani policajtom to nie je jasné.Ale dotiahnem to dokonca.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    buchač Pozri príspevok
    Pracovníčka trtoviny vravela ...
    Nemáš červený pás - nemáš nárok ...
    ... a prečo by vravela? červený pás má iba preukaz FO s ŤZP so sprievodcom
    Aj bez červeného pásika je Preukaz FO s ŤZP a môže dostávať kompenzácie so zabezpečením prevádzky motorového vozidla.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Peggynka Pozri príspevok
    Už to nie je pravda,najnovšie sa aj policajti riadia týmto (výklad zákona ?!):
    http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=97037 ...
    ... ten výklad a jeho aplikácia v praxi už platí zopár rokov (od 2008).
    Peggynka Áno,ale pre úrady spadajúce pod MDaRR a prečo pre policajto?A zákon ?
    Peggynka A na akom základe?Ž takto to bolo myslené v Cestnom zákone ?Ľudová tvorivosť na MDaRR?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... však aj tu je odpoveď - http://www.csz.sk/?str=poradna_info&menu=19&detail=35 :

    "Výnimky z platenia úhrady za používanie diaľnic
    Diaľničné známky pre osoby s ŤZP - výnimky z platenia úhrady za používanie diaľnic

    Výnimka platí pre fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorým je poskytovaný peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla podľa zákona č.447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

    Poberanie príspevku preukáže prepravovaná osoba rozhodnutím Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

    Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím nemusí byť vlastníkom osobného motorového vozidla, ale
    1) musí sedieť vo vozidle a preukázať sa kópiou rozhodnutia o peňažnom príspevku
    2) vodič, ktorý pre fyzickú osobu s ZŤP ide alebo ju odviezol musí mať kópiu rozhodnutia o peňažnom príspevku a zároveň doklad o umiestnení tejto osoby do domova sociálnych služieb, školského zariadenia, zdravotníckeho zariadenia a pod.

    Výnimka má platnosť len pre územie SR a týka sa len tých fyzických osôb, ktorým vydal rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v SR.

    Občania ČR majú platnú výnimku len na území ČR. Na našom území sú povinní označiť svoje vozidlo platnou slovenskou nálepkou.


    ZDROJ: MDPT SR
    (http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=66751)"
    Peggynka Stále sa nerozumieme,citácia o tom,že ŤZP musí sedieť vo vozidle je kde v zákone ?

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Štefan2005 ide o tú formuláciu v tom usmernení-kde sa tam vzali tie podmienky ? Dcéra ma bola odviezť na letisko (320km) a na spiatočnej ceste sa policajti dožadovali známky,lebo ja som v aute nebola.Auto je moje,poberám príspevok a teda som oslobodená.Ak by som musela zaplatiť známku dcére na spiatočnú cestu,nie je popreté moje právo na bezplatné užívanie diaľnic ? My, ŤZP sa môžme voziť len do nemocníc ?Stať sa to 3-4x do roka,tak to si tú známku musím kúpiť celoročnú ! Ide mi o to,že táto formulácia nie je nikde v zákone ! A že sa policajti riadia týmto usmernením-to už je vrchol ! Sme právny štát ? Chcem vidieť zákon !

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Peggynka Pozri príspevok
    .... A že sa policajti riadia týmto usmernením-to už je vrchol ! Sme právny štát ? Chcem vidieť zákon !
    ... stačí sa ním riadiť; v tvojom prípade úplne stačilo, aby si dcére dala relevatný doklad (kópiu), že ťa viezla na letisko (napr. letenku, a pod.)

    Osobne si myslím, že takéto znenie zákona je spravodlivejšie voči ŤZP - oslobodenie (i iné výhody) sa viažu priamo na jeho osobu, a nie napr. na prenosný parkovací preukaz...
    Peggynka Ako jej mám dať letenku ? Však ju potrebujem.Logika ?

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    [QUOTE=Stefan2005;2285783]... stačí sa ním riadiť; v tvojom prípade úplne stačilo, aby si dcére dala relevatný doklad (kópiu), že ťa viezla na letisko (napr. letenku, a pod.)

    "...o umiestnení tejto osoby do domova sociálnych služieb, školského zariadenia, zdravotníckeho zariadenia a pod...."
    Letisko pre spiatočnú cestu bez držiteľa preukazu tam nespadá, známka bola podľa toho potrebná iba na cestu späť (čo pochopiteľne finančne nič nerieši).

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Peggynka Pozri príspevok
    Štefan2005 ide o tú formuláciu v tom usmernení-kde sa tam vzali tie podmienky ? Dcéra ma bola odviezť na letisko (320km) a na spiatočnej ceste sa policajti dožadovali známky,lebo ja som v aute nebola.Auto je moje,poberám príspevok a teda som oslobodená.Ak by som musela zaplatiť známku dcére na spiatočnú cestu,nie je popreté moje právo na bezplatné užívanie diaľnic ? My, ŤZP sa môžme voziť len do nemocníc ?Stať sa to 3-4x do roka,tak to si tú známku musím kúpiť celoročnú ! Ide mi o to,že táto formulácia nie je nikde v zákone ! A že sa policajti riadia týmto usmernením-to už je vrchol ! Sme právny štát ? Chcem vidieť zákon !
    Neblbni ...
    Vezmi , že máš jedinca , ktorý má viac áut v držbe ...
    Podľa Tvojho by potom sa na každé auto malo vzťahovať to bezplatné užívanie diaľnic ???
    Bolo by pritom úplne jedno , kto za volantom sedí ....
    Trochu a až príliš od veci ....
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... stačí sa ním riadiť; v tvojom prípade úplne stačilo, aby si dcére dala relevatný doklad (kópiu), že ťa viezla na letisko (napr. letenku, a pod.)

    Osobne si myslím, že takéto znenie zákona je spravodlivejšie voči ŤZP - oslobodenie (i iné výhody) sa viažu priamo na jeho osobu, a nie napr. na prenosný parkovací preukaz...
    Presne tak ...

    Je choré , ak na vyhradené parkovisko sa vopchá zlatokopka - zdravá jak repa , no za oknom má tú kartičku ...
    Peggynka Ak má svoju,tak je to OK...

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    mareko Pozri príspevok
    ....Letisko pre spiatočnú cestu bez držiteľa preukazu tam nespadá, známka bola podľa toho potrebná iba na cestu späť (čo pochopiteľne finančne nič nerieši).
    .... tak rád by som aj argument, prečo by tam nemohlo spadať. Kľudne ŤZP osoba mohla ísť liedadlom na kúpeľnú liečbu, plánovanú operáciu, .... resp. aj za iným účelom - je to úplne jedno, takže nevidím rozumný dôvod na takúto argumentáciu!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.