Zavrieť

Porady

Zodpovednosť za syna

Chcela by som sa poradit. Mam 21 ročného syna. Som rozvedena. Zijem s nim v spolocnej domacnosti. Momentalne je nezamestnany a este k tomu ma podmienku za kradez. Zdrziava sa v Cechach. Zacali mu domov chodit upomienkove listy z banky, kde mal otvoreny debetny ucet. A takisto mu zablokovali mobilny telefon a chodia mu upomienky o dlhu, ktory ma pretelefonovany. Vyhrazaju sa exekutorom.
Chcela by som sa teda poradit, ci exekutor moze siahnut na moj majetok, kedze syn nic nema, este ani prijem.
Dakujem.
Zufala matka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    lavita
    Chcela by som sa poradit. Mam 21 ročného syna. Som rozvedena. Zijem s nim v spolocnej domacnosti. Momentalne je nezamestnany a este k tomu ma podmienku za kradez. Zdrziava sa v Cechach. Zacali mu domov chodit upomienkove listy z banky, kde mal otvoreny debetny ucet. A takisto mu zablokovali mobilny telefon a chodia mu upomienky o dlhu, ktory ma pretelefonovany. Vyhrazaju sa exekutorom.
    Chcela by som sa teda poradit, ci exekutor moze siahnut na moj majetok, kedze syn nic nema, este ani prijem.
    Dakujem.
    Zufala matka.
    Podľa môjho názoru, keďže je plnoletý, je plne odpovedný za svoje záväzky. Pokiaľ súd neurčí inak, nemôže niesť niekto iný za neho zodpovednosť.

    Dôležité však je, ako je vysporiadaný majetok - byt a jeho zariadenie. Pokiaľ je byt iba v Tvojom osobnom vlastníctve, tento nemôže byť exekuovaný. Je Tvoj syn prihlásený na trvalý pobyt v tom byte? Ak áno, tak by to mohol byť problém, pretože ťažko dokážeš, že zariadenie bytu nie je jeho vlastníctvo a môže sa stať, že exekútor uplatní exekúciu na niektoré zariadenia alebo majetok, ktorý sa nachádza v byte. Aksa dá, najlepšie by bolo ho odhlásiť z bytu.

    Takže netreba to brať na ľahkú váhu, aj keď to vyzerá v Tvoj prospech.

    Poznal sm prípad, keď rodičia museli platiť výživné za plnoletého syna, pretože on nemal príjem a žil s nimi v spoločnej domácnosti.

    Možno by bolo vhodné poradiť sa s nejakým právnikom, ktorý sa špecializuje na rodinné právo.

    Anife je offline (nepripojený) Anife

    Anife
    Súhlasím s Chobotom, keďže syn je plnoletý, nesie v plnom rozsahu zodpovednosť za seba čiže aj za záväzky ktoré má.
    Súd by nemal určiť inak iba keby bol syn pozbavený svojprávnosti a to asi neni keď mohol uzatvoriť zmluvu s operátorom mobilnej sieti t.j. má občiansky preukaz. Ak výlučnou vlastníčkou (zápis na LV v katastri nehnuteľností) bytu si Ty tak exekútor nemôže siahnuť na Tvoj majetok ktorého si výlučnou vlastníčkou ani na zariadenie bytu. Trvalý pobit nehovorí nič o vlastníctve a tým pádom nemá vplyv.

    Čo sa týka odhlásenia z trvalého pobytu tak tam je to komplikovanejšie a to v tom, že z trvalého pobytu sa môže odhlásiť iba osoba ktorá sa tam prihlásila t.j., že Tvoj syn sa musí sám ísť odhlásiť. Ty ho nemôžeš odhlásiť aj keď si dala súhlas k jeho trvalému pobytu.

    Po porade s advokátom by som v každom prípade uhradil za syna pohľadávku voči mobilnému operátorovi aby nenabiehali penále a úroky.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Čo sa týka odhlásenia z trvalého pobytu tak tam je to komplikovanejšie a to v tom, že z trvalého pobytu sa môže odhlásiť iba osoba ktorá sa tam prihlásila t.j., že Tvoj syn sa musí sám ísť odhlásiť. Ty ho nemôžeš odhlásiť aj keď si dala súhlas k jeho trvalému pobytu.

    Nesúhlasím, môžeš mu dať zrušiť trvalý pobyt.
    Ak nie ináč, tak súdnou cestou.

    lavita je offline (nepripojený) lavita

    lavita
    Dakujem pekne za radu. S tym odhlasenim trvaleho pobytu...ja stale verim, ze sa pozbiera a bude z neho zodpovedny syn.

    Anife je offline (nepripojený) Anife

    Anife
    kukučka
    Čo sa týka odhlásenia z trvalého pobytu tak tam je to komplikovanejšie a to v tom, že z trvalého pobytu sa môže odhlásiť iba osoba ktorá sa tam prihlásila t.j., že Tvoj syn sa musí sám ísť odhlásiť. Ty ho nemôžeš odhlásiť aj keď si dala súhlas k jeho trvalému pobytu.

    Nesúhlasím, môžeš mu dať zrušiť trvalý pobyt.
    Ak nie ináč, tak súdnou cestou.
    Kukučka nemusíš súhlasiť. Ale podľa "zákona ktorý upravuje práva a povinnosti občanov Slovenskej republiky pri hlásení ich pobytu, práva a povinnosti obcí pri vedení evidencie pobytu občanov, zriadenie registra obyvateľov Slovenskej republiky (ďalej len "register"), úlohy štátnych orgánov a obcí súvisiace s vedením registra a poskytovanie údajov z evidencie pobytu občanov a z registra"by sa asi dalo súhlasiť

    § 5
    (1) Občan, ktorý sa nemôže prihlásiť na trvalý pobyt podľa § 3 alebo § 4, sa prihlási na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste narodenia, a ak sa nenarodil na území Slovenskej republiky, v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava. V týchto prípadoch občan predkladá iba doklad preukazujúci jeho totožnosť a ako miesto trvalého pobytu sa uvedie iba obec pobytu.
    (2) Odhlásenie sa z trvalého pobytu podľa odseku 1 je možné iba po prihlásení sa na trvalý pobyt podľa § 3 alebo § 4.

    § 7
    (1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
    a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
    b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
    c) na základe ohlásenia podľa § 6,
    d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu.
    (2) Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. d), ohlasovňa oznámi túto skutočnosť ohlasovni predchádzajúceho trvalého pobytu, ktorá pôvodný údaj o trvalom pobyte obnoví.
    (3) Okresné úrady oznamujú ohlasovniam príslušným podľa miesta trvalého pobytu zmenu mena alebo priezviska občana, úmrtie občana alebo vyhlásenie občana za mŕtveho.


    § 10 Povinnosti ohlasovne

    písm. d) oznámiť ohlasovni doterajšieho trvalého pobytu občana skončenie predchádzajúceho trvalého pobytu,



    § 6
    Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.

    Zodpovednosť za syna

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.