Zavrieť

Porady

obmedzenie hotovostnej platby

Prosím vás, živnostník pracuje celý rok na jednej stavbe a faktúry vystavuje každý mesiac na murárske práce v sume cca 1100€. Môže prijímať peniaze v hotovosti celý rok? Alebo je to jedna činnosť na jednej stavbe a porušil by zákon o obmedzení hotovostnej platby?
ďakujem pekne za odpoveď.
Usporiadat
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Zita5 Pozri príspevok
Práveže ja nie Rozalka , ja chápem, ako som sa vyššie písala.

Lenže pôjdem daňovému poradcovi ...odpoveď bude " mám za to "
Pôjdem právnikovi detto " mám za to " ....
aby v budúcnosti bolo menej stanovísk "mám za to" pripravuje sa inštitút tzv. "záväzného stanoviska" a bude doplnený do 563/2009. ak bude vydané záväzné stanovisko, bude platné pre všetky subjekty
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Tweety Pozri príspevok
Tiež mi z toho vyšlo tak ale nezdá sa mi, že by to bol a správny výklad.
majka, prečo?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

srska Pozri príspevok
majka, prečo?
AK je obmedzenie len na 5000.-€, tak mi logikuš vychádza, že ak je faktúra napr. na 6000,-, tak 5000.-, hotovosť a zvyšok bezhotovostne.
Alebo fakturujem klasicky mesačne, jeden vzťah, platby po 1000.-, tak mi zaplatia 5000 a zvyšok bezhotovostne. Ak si to tak vysvetľuje ten JUDr z DÚ, tak to potom nemôže byť takmer žiadna platba v hotovosti.
Naposledy upravil Tweety : 17.04.13 at 10:50
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Len tak čítam a napadlo mi, ako by to bolo.....?????

Napr. mesačný nájom je 400 €. Za rok je to 4800,- €. Najom sa platí podľa okolnosti, napr. 2x bol zaplatný v hotovosti, zvyšok BU

K 1.7.2013 si účastníci vzťahu dohodnú dodatkom ku zmluve zvýšenie nájmu o 50,- €. Za rok to bude 5100,-
Ale takéto rozhodnutie sa urobí až koncom júna. Predsa sa nedá spätne hodnotiť platobná disciplína.
Nájomná zmluva je jeden právny vzťah, ale bol dodatok, právny vzťah ostáva, ale sa ZMENIL.
To ako tvorcovia zákona chcú aplikovať v praxi ??????

Pýtam sa:
- ak zvýšim nájom od 1.7.2013 dodatkom......bol porušný zákon ? (2x som inkasovala v hotovosti.

- ak ukončim pôvodnu nájomnú zmluvu a uzatvorím novú nájomnú zmluvu ......už to bude v poriadku ????

​ .....ale prečo robiť takéto obštrukčné riešenie ????


Asi podam dotaz ...
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

azla Pozri príspevok
Len tak čítam a napadlo mi, ako by to bolo.....?????

Napr. mesačný nájom je 400 €. Za rok je to 4800,- €. Najom sa platí podľa okolnosti, napr. 2x bol zaplatný v hotovosti, zvyšok BU

K 1.7.2013 si účastníci vzťahu dohodnú dodatkom ku zmluve zvýšenie nájmu o 50,- €. Za rok to bude 5100,-
Ale takéto rozhodnutie sa urobí až koncom júna. Predsa sa nedá spätne hodnotiť platobná disciplína.
Nájomná zmluva je jeden právny vzťah, ale bol dodatok, právny vzťah ostáva, ale sa ZMENIL.
To ako tvorcovia zákona chcú aplikovať v praxi ??????

Pýtam sa:
- ak zvýšim nájom od 1.7.2013 dodatkom......bol porušný zákon ? (2x som inkasovala v hotovosti.

- ak ukončim pôvodnu nájomnú zmluvu a uzatvorím novú nájomnú zmluvu ......už to bude v poriadku ????

​ .....ale prečo robiť takéto obštrukčné riešenie ????


Asi podam dotaz ...
No a teraz buďme múdri. Nekde asi soudruzí zo SR urobili chybu alebo nemysleli na aplikáciu do praxe.
2 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

azla Pozri príspevok
Len tak čítam a napadlo mi, ako by to bolo.....?????

Napr. mesačný nájom je 400 €. Za rok je to 4800,- €. Najom sa platí podľa okolnosti, napr. 2x bol zaplatný v hotovosti, zvyšok BU

K 1.7.2013 si účastníci vzťahu dohodnú dodatkom ku zmluve zvýšenie nájmu o 50,- €. Za rok to bude 5100,-
Ale takéto rozhodnutie sa urobí až koncom júna. Predsa sa nedá spätne hodnotiť platobná disciplína.
Nájomná zmluva je jeden právny vzťah, ale bol dodatok, právny vzťah ostáva, ale sa ZMENIL.
To ako tvorcovia zákona chcú aplikovať v praxi ??????

Pýtam sa:
- ak zvýšim nájom od 1.7.2013 dodatkom......bol porušný zákon ? (2x som inkasovala v hotovosti.

- ak ukončim pôvodnu nájomnú zmluvu a uzatvorím novú nájomnú zmluvu ......už to bude v poriadku ????

​ .....ale prečo robiť takéto obštrukčné riešenie ????


Asi podam dotaz ...
azla, prečo by to malo byť jednoduché? Mám za to, že subjekt by mal predpokladať a v tomto smere nájomcu usmerniť, lebo právny vzťah sa blíži k sume 5000 EUR. Toto mi z toho plátku vychádza... total absurdistan
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

srska Pozri príspevok
aby v budúcnosti bolo menej stanovísk "mám za to" pripravuje sa inštitút tzv. "záväzného stanoviska" a bude doplnený do 563/2009. ak bude vydané záväzné stanovisko, bude platné pre všetky subjekty
srska, nestraš... toto je už na hlavu postavené. Kde sú záruky právneho štátu vyplývajúce z ústavy , keď záväzný nebude zákon, ale výklad úradníka, uvedomuje si niekto vôbec čo sa v tejto krajine deje?
ústava SR, čl. 2 ods. 3:
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
Nejde len o tento paškvil, pri svojej práci sa s absolútne nezmyselnou úradnickou byrokratickou metodicky-pokynovo usmerňovacou mašinériou stretávam denno denne a naozaj právny systém nestojí na zákone, ale na tom, čo vypustia
úradníci...
Monička, nerozčuluj sa
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

JM1968 Pozri príspevok
v podstate chápem, len prečo súčet prác ročne...ja som to pochopila, že platby v hotovosti nemajú časový limit, ak je jeden právny vzťah na viac rokov, tak nemôžu jeden rok zaplatiť v hotovosti 4999€ a ďalší tiež 4999€ v hotovosti....zle som pochopila?
Odpoveď vychádza z predpokladu, že zmluva - právny vzťah je uzatvorená na ročné obdobie... Napr. v zmluve dohodnuté ročné nájomné, uhrádzané mesačnými platbami, alebo v zmluve dohodnutá odmena za vedenie účtovníctva za kalendárny rok, splatná mesačne a pod.
"Mám za to", že ak by bola uzatvorená zmluva o dielo na výkon nejakých, napr. murárskych prác na obdobie 2 roky, nesmie byť realizovaná platba v hotovosti, ak hodnota platby prekročí 5000 EUR za dva roky.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Monika Kováčová Pozri príspevok
Odpoveď vychádza z predpokladu, že zmluva - právny vzťah je uzatvorená na ročné obdobie... Napr. v zmluve dohodnuté ročné nájomné, uhrádzané mesačnými platbami, alebo v zmluve dohodnutá odmena za vedenie účtovníctva za kalendárny rok, splatná mesačne a pod.
"Mám za to", že ak by bola uzatvorená zmluva o dielo na výkon nejakých, napr. murárskych prác na obdobie 2 roky, nesmie byť realizovaná platba v hotovosti, ak hodnota platby prekročí 5000 EUR za dva roky.
Ďakujem, teraz tomu rozumiem tak, že musí byť zmluva na dobu určitú...obmedzenie sa teda týka tých, čo majú napr.nájomné zmluvy na dobu neurčitú a platia v hotovosti, tj.v r.2013 už ani centík v hotovosti....alebo prerobiť nájomné zmluvy
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
JM1968 Pozri príspevok
Ďakujem, teraz tomu rozumiem tak, že musí byť zmluva na dobu určitú...obmedzenie sa teda týka tých, čo majú napr.nájomné zmluvy na dobu neurčitú a platia v hotovosti, tj.v r.2013 už ani centík v hotovosti....alebo prerobiť nájomné zmluvy
A čo tak každý mesiac nová zmluva ...12 zmlúv , 12 právnych vťahov len s nejakou maličkou obmenou
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zita5 Pozri príspevok
A čo tak každý mesiac nová zmluva ...12 zmlúv , 12 právnych vťahov len s nejakou maličkou obmenou
Zitka, ti šibe? To tu ani nepíš, lebo metodické oddelenie ministerstva začne pracovať na štvorstranovej novele dvojstranového zákona o obmedzení platieb v hotovosti a ďalší pätnásti úradníci budú k štvorstranovej novele vydávať trojstranové usmernenia a dvanásťstranové metodické pokyny...
2 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Musím uznať vaše argumenty, hoci to slovko (v hotovosti) v § 6 ods. 2 ma stále máta!
Inak ten, kto toto vymyslel, musel mať mimoriadne odpočinutý modzog (píšem schválne dz)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zita5 Pozri príspevok
A čo tak každý mesiac nová zmluva ...12 zmlúv , 12 právnych vťahov len s nejakou maličkou obmenou
A ty si tu vlastne za Marušku, či za Holenu?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Monika Kováčová Pozri príspevok
Zitka, ti šibe? To tu ani nepíš, lebo metodické oddelenie ministerstva začne pracovať na štvorstranovej novele dvojstranového zákona o obmedzení platieb v hotovosti a ďalší pätnásti úradníci budú k štvorstranovej novele vydávať trojstranové usmernenia a dvanásťstranové metodické pokyny...
Potom zistíme , že chodia medzi nás
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
azla Pozri príspevok
Len tak čítam a napadlo mi, ako by to bolo.....?????

Napr. mesačný nájom je 400 €. Za rok je to 4800,- €. Najom sa platí podľa okolnosti, napr. 2x bol zaplatný v hotovosti, zvyšok BU

K 1.7.2013 si účastníci vzťahu dohodnú dodatkom ku zmluve zvýšenie nájmu o 50,- €. Za rok to bude 5100,-
Ale takéto rozhodnutie sa urobí až koncom júna. Predsa sa nedá spätne hodnotiť platobná disciplína.
Nájomná zmluva je jeden právny vzťah, ale bol dodatok, právny vzťah ostáva, ale sa ZMENIL.
To ako tvorcovia zákona chcú aplikovať v praxi ??????

Pýtam sa:
- ak zvýšim nájom od 1.7.2013 dodatkom......bol porušný zákon ? (2x som inkasovala v hotovosti.

- ak ukončim pôvodnu nájomnú zmluvu a uzatvorím novú nájomnú zmluvu ......už to bude v poriadku ????

​ .....ale prečo robiť takéto obštrukčné riešenie ????


Asi podam dotaz ...
Zaujímavé ale reálne .Rada by som si od kompetentných prečítala odpoveď na Tebou uvedenú skutočnosť .

Ja by som to riešila ukončením zmluvného vzťahu dohodou k 30.6. a od 1.7. by som uzatvorila nový zmluvný vzťah, zároveň by bol aj " novým právnym vzťahom " s patričným navýšením nájmu .....zakázané to nie je .Sú to dva právne vzťahy...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Monika Kováčová Pozri príspevok
Rozalka nerozumiem rozdielu medzi citáciou zákona a tvojou úpravou citovaného §6ods 2. V každom prípade kameň úrazu je jeden právny vzťah - ten má svoju hodnotu. Ak výška platby za jeden právny vzťah je vyššia ako 5000 EUR - zakazuje sa platba v hotovosti. Pozri aj dôvodovú správu k navrhovanému zákonu...
Okrem 365 vidím aj zákaz vyplácania podielov na zisku spoločníkom z pokladne v hotovosti nad 5000 EUR.
Zbytočne tu budeme o tom polemizovať, keď zákonodarca to pochopil tak, ako to pochopil.
Rozdiel je v jednom slove " v hotovosti" - čiže ak hodnota platby v hotovosti prevyšuje .... atď.


A možno aj oni to tak chápali - viď dôvodová správa:

V nadväznosti na vyššie uvedené sa týmto zákonom navrhuje
a) zakázať platbu v hotovosti nad 5000 eur, pričom tento limit je zvýšený až na 15 000 eur pri platbách medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi navzájom; platbu, ktorá prevyšuje príslušný limit bude povinnosť vykonať bezhotovostne, pričom sa tento zákaz vzťahuje na všetky fyzické a právnické osoby na území SR, bez ohľadu na právny dôvod takejto platby a limit sa vzťahuje
na vecne súvisiace platby vyplývajúce z jedného právneho vzťahu,V nadväznosti na vyššie uvedené sa týmto zákonom navrhuje ...


Ešte na záver: rieši sa vzťah podnikateľ - podnikateľ (5000), nepodnikateľ - nepodnikateľ (15000), ale aký je limit pri podnikateľ - nepodnikateľ? žiadny? lebo také sa nespomína.
Naposledy upravil Rozalka : 17.04.13 at 18:31
3 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

limit podnikateľ - nepodnikateľ je samozrejme 5000 EUR, preto, že je tam podnikateľ. Nemyslím, že polemizujeme zbytočne, naopak, diskusia ma posúva vpred, v každom prípade
§ 4

(1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur, ak odsek 2 neustanovuje inak.
znamená, zakazuje sa platba v hotovosti za akýkoľvek právny vzťah (tovar, služba), ktorého hodnota je viac ako 5000 EUR.
následne § 6 ods. 2 (2) Hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu.
Je vlastne to isté, s tým, že ani čiastkové úhrady do 5000 nie sú povolené.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
toto mi je všetko jasné
mýli v § 6 ods 2 "hotovosť" - načo tam to slovko vsunuli?
hodnota platby v hotovosti = súčet všetkých hodnôt platieb (teda aj bankových?)

už sa zamotávam

Teraz čo s takým právnym vzťahom, ktorý je opakovaným dodaním, napr. plyn ... zmluva je na niekoľko rokov, určite raz presiahneme 5000
naša firma na účto má zmluvu na 1 rok, ale každá faktúra je iná, lebo nemáme paušálnu odmenu, fakturujeme podľa skutočne dodaných a zaúčtovaných dokladov, ako mám na začiatku roka vedieť, že klient sa tak rozbehne, že limit prekročí? máme mu vrátiť už uhradené platby a on nám ich pošle na účet, či ako?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

no veď v tom je tá finta, že logiku nehľadaj
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ja sa spýtam .....

Kto ? Ako ? Kedy ? to bude kontrolovať ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať