Zavrieť

Porady

dan z nehnutelnosti, kto ma zaplatit?

Dobry den vsetkym poprosim velmi pekne o radu: Kupila som nehnutelnost 19.12.2012 . S predavajucimi sme sa kvoli inemu rozisli dost zle, nebudeme rozoberat. Vklad povoleny 25.2.2013 a tymto dnom nadobuda rozhodnutie pravoplatnost. Kto ma podla zakona zaplatit dan z nehnutelnosti? Oni, predavajuci, kedze k 1. januáru boli vlastnici este oni, alebo ja ? Nejde mi o "mala by som ja" ale o zakon. Dakujem vsetkym machrom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Kto podáva priznanie

    Každý vlastník, správca, nájomca alebo skutočný užívateľ pozemku, bytu, rodinného domu alebo stavby podáva daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti v tej obci alebo meste, na území ktorého sa nachádza nehnuteľnosť.

    Daňové priznanie podáte iba vtedy, ak:

    -ste stali vlastníkom prvej alebo ďalšej nehnuteľnosti
    -nastali zmeny vo vlastníctve alebo v nehnuteľnostiach, ktoré majú vplyv na výšku dane,
    -ste vydražili nehnuteľnosť (priznanie sa podáva do 15 dní).

    Pre zdaňovacie obdobie roka 2013 je rozhodujúci je zápis v katastri. Daňové priznanie musia stihnúť podať do 31. januára tohto roku iba tí daňovníci, ktorí v čase od 2. 1. 2012 do 31. 12. 2012:

    -nadobudli nehnuteľnosť a budú k 1. januáru 2013 zapísaní v katastri nehnuteľností,
    -predali nehnuteľnosť a už nebudú k 1. januáru 2013 zapísaní v katastri nehnuteľností,
    -alebo u nich nastali zmeny skutočností, ktoré majú rozhodujúci vplyv na vyrubenie dane.

    Podať ho musíte aj vtedy, ak ste nehnuteľnosť síce nadobudli už predchádzajúcich rokoch, ale doteraz ste ešte priznanie nepodali. Rovnako, ak ste sa vlani vzdali vlastníctva nehnuteľnosti, alebo nastali iné zmeny, mali ste to oznámiť správcovi dane v 30-dňovej lehote odo dňa zmeny. V prípade, že ešte vlastníte iné nehnuteľnosti, musíte podať daňové priznanie, ale už len čiastkové.

    Ak vás už kataster neeviduje k 1. januáru 2013 ako vlastníka inej nehnuteľnosti, tak priznanie nepodávate. To znamená ani vtedy, ak došlo ku zmene vlastníctva v termíne 2. januára a neskôr, daň bude platiť ešte pôvodný vlastník. Daňové priznanie nepodáva ten majiteľ nehnuteľnosti, ktorý už v predchádzajúcich rokoch podal priznanie a v jeho vlastníctve nenastali žiadne zmeny.

    Viac čítania napr. tu: http://reality.etrend.sk/realitny-bi...utelnosti.html
    http://www.podnikajte.sk/prevadzka-f...sti-2013.xhtml
    Naposledy upravil Žabinka : 12.05.13 at 17:25

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    misoft, liviag, arizona, Dana1, betka631, Danielle369
    6
    liviag A obecny Urad mi zaslal vymer, je to mozne? Zhodou okolnosti som ja tak isto nehnutelnost predala na prelome minuleho roku a z obecneho uradu mi volali, ci sme sa nejako dohadovali s novymi majitelmi ohladom platenia dane z nehnutelnosti. Maju teda zaplatit este oni, je to tak ze?
    Žabinka voči výmeru sa treba odvolať, ale myslím, že je tam lehota do 15 dní. pozri si aj VZN príslušnej obce, či tam nenájdeš niečo, o čo sa oprieť.. na obecný úrad treba predložiť kópiu zmluvy s pečiatkou vkladu do katastra nehnuteľností, prípadne im priložiť dáky ten paragraf, alebo aj vytlačiť priložený článok.. nám sa kedysi stalo niečo podobné, po predložení potrebných dôkazov sme nič neplatili.

    Liana30 je offline (nepripojený) Liana30

    Liana30
    Dobrý deň, my máme podobný problém:
    Tento rok sme predávali aj kupovali byt. Daň za nehnuteľnosť nám prišlo zaplatiť ešte za starý byt a na mestskom úrade som sa dozvedela, že daň za r. 2013 platí ten, kto bol vlastník k 1.1., teda my. (Teraz sa máme odhlásiť a prihlásiť novú nehnuteľnosť, budúci rok budeme teda platiť za novú nehnuteľnosť). Tak sme za starý byt zaplatili za celý rok, aj keď cca od mája už nie sme vlastníkmi.

    Za druhú nehnuteľnosť, ktorú sme kúpili, mesto poslalo zaplatiť daň pôvodnému majiteľovi (keďže k 1.1. bol majiteľom on) - na jeho meno a on nám ju poslal, že ju máme uhradiť my.
    Ja by som potrebovala vedieť, tiež najlepšie, kde by som to našla v zákone, že on je povinný túto daň uhradiť, aby som ho mohla konforntovať. Podľa mňa túto daň má zaplatiť on.
    Veď potom sme aj my mohli daň za starý byt dať zaplatiť tým, čo si ho od nás kúpili, aj keď je vyrúbená nám, nie?
    draik §18 z. 582/2004 Z.z.
    (2) Na vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci stav k l. januáru zdaňovacieho obdobia. Na zmeny skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada, ak tento zákon neustanovuje inak.
    liviag presne tak, ja som vyzvu na zaplatenie dane vratila obecnemu uradu a ten kontaktuje byvalych majitelov. Tiez im to pripadalo divne, ale tak ako hovori draik, rozhodujuci je stav k 1. januaru. Za stary byt ty musis zaplatit, ale za ten co ste kupili, budes platit az buduci rok.

    dan z nehnutelnosti, kto ma zaplatit?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.