Zavrieť

Porady

Živnostník - stravné lístky / stravné ???

Môžte mi niekto poradiť? Od 01.01.2006 si môže dať živnostník do výdavkov 55% zo stravných lístkov. Na stravné lístky ma nárok rovnako ako zamestnanec? /napr. každý pracovný deň, alebo on má nárok aj v iné dni?/ Podľa čoho sa to ma určit?
V prípade, že pracuje napr. tri týždne mimo sídla/v ŽL sídlo Nitra, ale pracuje v Košiciach/ má nárok na stravné vo výške 208,-Sk/časové pásmo nad 18 hod./ A čo potom so stravnými lístkami, keď si ich už objednal, môže si dať do výdavkov ten rozdiel 208 - /55%z 89/ 48,95 = 159,05 Sk?
Ak áno ako sa to zúčtuje v cestovnom príkaze?
Ako to vlastne má byť. Ja som to asi poriadne poplietla.

Poradí mi niekto, ako to má byť správne?
Sú vôbec výhodné stravné lístky, pre takýto typ pracujúceho živnostníka mimo sídla firmy?

Prosím, poradte mi. Ďakujem
Usporiadat
kaja211 kaja211

kaja211 je offline (nepripojený) kaja211

Veľmi pekne ďakujem. Doteraz sme si to do nákladov nedávali a minul na tom už dosť za tie dva roky ,ale len teraz som sa dočítala že sa to dá aj bez cesťákov ,táto porada je super !!!A ešte jedna malá otázka ak smiem : ak bude napríklad v neakom inom meste ako je miesto podnikania merať otvor na bránu a vráti sa o 6 hodín ,mám mu dať do nákladov iba tých 3,6 EUR?
0 0
arcttica arcttica

arcttica je offline (nepripojený) arcttica

Potrebujem poradiť:
Podnikám v mieste bydliska a chcela by som zistiť, či si môžem zakúpiť stravné lístky za rok 2010 spätne,v akej cene a ako je to so zúčtovaním do nákladov pri DP.
Ďakujem za odpovede.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

arcttica Pozri príspevok
Potrebujem poradiť:
Podnikám v mieste bydliska a chcela by som zistiť, či si môžem zakúpiť stravné lístky za rok 2010 spätne,v akej cene a ako je to so zúčtovaním do nákladov pri DP.
Ďakujem za odpovede.
Treba si tuto temu prestudovat celu. Zistite, ze spatne si nemozete zakupit stravne listky a aj vsetko co k uctovaniu potrebujete.
1 0
namitae namitae

namitae je offline (nepripojený) namitae

Tiez mam jednu otazku, co sa tyka stravneho a dph.
podnikatel - je pladcom dph a uplatnuje si stravne prostrednictvom blockov. Je mi jasne, ze viac ako 3,6 si do nakladou nemoze dat, ale na tych blockoch je aj dph, moze si cast uplatnit?
dakujem
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

namitae Pozri príspevok
Tiez mam jednu otazku, co sa tyka stravneho a dph.
podnikatel - je pladcom dph a uplatnuje si stravne prostrednictvom blockov. Je mi jasne, ze viac ako 3,6 si do nakladou nemoze dat, ale na tych blockoch je aj dph, moze si cast uplatnit?
dakujem
Tu sa to preberalo, aj keď je to staršieho dáta, myslím že to stále platí
http://www.porada.sk/t53808-stravova...enie-drsr.html
2 0
namitae namitae

namitae je offline (nepripojený) namitae

ďakujem
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
FO-podnikatel chodi na tyzdnovky. Ide v pondelok a vracia sa v nedelu. Kazdy den sa naobeduje v restauracii za cca 5 €. Mozem to zauctovat ID-ako rozúctovanie stravnych listkov 7 x 3,6?
Kde v JU nauctujem VNZD?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Zvážil by som možnosť účtovať to ako pracovnú cestu.
Ak to nejde, tak rozúčtovať podľa bločkov ako stravné (nie stravné lístky). Takýto VNZD sa účtuje v peňažnom denníku v stĺpcoch Výdavok peňažných prostriedkov a Ostatné výdavky neovplyvňujúce ZD.
1 0
cleonka cleonka

cleonka je offline (nepripojený) cleonka

Zdravím, chcem sa spýtať, teraz keď je zvýšené stravné môže si SZČO kúpiť a zúčtovať stravenky za 3,80 € alebo pre SZČO ostáva 3,60 €. Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

cleonka Pozri príspevok
Zdravím, chcem sa spýtať, teraz keď je zvýšené stravné môže si SZČO kúpiť a zúčtovať stravenky za 3,80 € alebo pre SZČO ostáva 3,60 €. Ďakujem
živnostník si môže od 1.1.2011 uplatniť ako VOZD stravné vo výške 3,80€/deň. (ako preukazatelný výdavok za odber stravy, alebo nákup stravovacej poukážky)
1 0
cleonka cleonka

cleonka je offline (nepripojený) cleonka

Ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
Majulienka24 Majulienka24

Majulienka24 je offline (nepripojený) Majulienka24

Potrebovala by som poradiť ohľadne stravných lístkov. SZČO si kúpil v roku 2010 stravné lístky v hodnote 3,60 €. Do výdavkov si môže dať celých 3,60 € alebo len 55 % z 3,60 € ako VOZD.
Ešte sa chcem spýtať na účtovanie. Faktúru za stravné lístky zúčtujem takto:
Stravné lístky v hodnote 75,60 € - VNZD
Poplatok + dopravu za SL 8,24 - výdaj na réžiu

Interný doklad:
55 % zo sumy 75,60 € - VOZD - réžia
alebo celú sumu 75,60 € zaúčtujem na VOZD - réžia

Ako je to správne so zaúčtovaním SL? Môžem hneď faktúru za SL zúčtovať na VOZD alebo to musím účtovať cez VNZD a potom ID do VOZD.

Ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Majulienka24 Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť ohľadne stravných lístkov. SZČO si kúpil v roku 2010 stravné lístky v hodnote 3,60 €. Do výdavkov si môže dať celých 3,60 € alebo len 55 % z 3,60 € ako VOZD.
Ešte sa chcem spýtať na účtovanie. Faktúru za stravné lístky zúčtujem takto:
Stravné lístky v hodnote 75,60 € - VNZD
Poplatok + dopravu za SL 8,24 - výdaj na réžiu

Interný doklad:
55 % zo sumy 75,60 € - VOZD - réžia
alebo celú sumu 75,60 € zaúčtujem na VOZD - réžia

Ako je to správne so zaúčtovaním SL? Môžem hneď faktúru za SL zúčtovať na VOZD alebo to musím účtovať cez VNZD a potom ID do VOZD.

Ďakujem za rýchlu odpoveď
U SZČO stravné lístky účtujem v ALFE nasledovne:

1.Nákup stravných lístkov - pokladňa výdaj - výdavok na priebežnú položku (počet stravných lístkov x 3,60)
2.Odmena,poplatok za doručenie SL - pokladňa výdaj -prevádzková réžia
3.Pokladňa príjem - príjem z priebežnej položky

Po bode 1 a 3 zapíšem do evidencie cenín príjem stravných lístkov v ks a v eur .Tento postup robím podľa firmy KROS a používam ALFU .

4. Účtujem skutočnú spotrebu stravných lístkov v mesiaci a to zápisom
pokladňa výdaj - prevádzková réžia ( na VPD vyznačím počet ks x 3,60) v prílohe mám vytlačený výdaj stravných lístkov z cenín a podpis SZČO , že stravné lístky prevzal.

Pri bode 4 zároveň zapíšem výdaj do evidencie cenín a znížim stav stravných lístkov .

Počas roka pracujem s evidenciou cenín, podľa ktorej mám prehľad o nákupe a čerpaní stravných lístkov a je aj východiskom a pomocníkom pre mňa pri výpočte stravného z pohľadu zákona o cestovných náhradách , nakoľko na deň, na ktorý má stravný lístkoch , tak nepočítam stravné .

U SZČO účtujete plnú výšku 3,60eur.
6 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Zita5 Pozri príspevok
Počas roka pracujem s evidenciou cenín, podľa ktorej mám prehľad o nákupe a čerpaní stravných lístkov a je aj východiskom a pomocníkom pre mňa pri výpočte stravného z pohľadu zákona o cestovných náhradách , nakoľko na deň, na ktorý má stravný lístkoch , tak nepočítam stravné .
Musí byť stravné pri pracovných cestách SZČO zdokladované napríklad bločkom z obeda?
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Lotarka Pozri príspevok
Musí byť stravné pri pracovných cestách SZČO zdokladované napríklad bločkom z obeda?
Podľa mňa nemusí, ja nemám, stačí vypísať CP.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

seda Pozri príspevok
Podľa mňa nemusí, ja nemám, stačí vypísať CP.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
szaraz.j szaraz.j

szaraz.j je offline (nepripojený) szaraz.j

Pekný deň. Ja som sa informovala na DÚ v B.Bystrici, dostala som takú odpoveď, že keď v zamestnaní má odpracovaných viac ako 4 hodiny, má nárok na teplú stravu alebo stravný lístok zo zamestnania. Potom pracuje ako SZČO a má v ten istý deň odpracovaných viac ako 4 hodiny, má aj tu nárok na stravu alebo na stravný lístok. A pozdravom Joja
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

szaraz.j Pozri príspevok
Pekný deň. Ja som sa informovala na DÚ v B.Bystrici, dostala som takú odpoveď, že keď v zamestnaní má odpracovaných viac ako 4 hodiny, má nárok na teplú stravu alebo stravný lístok zo zamestnania. Potom pracuje ako SZČO a má v ten istý deň odpracovaných viac ako 4 hodiny, má aj tu nárok na stravu alebo na stravný lístok. A pozdravom Joja
Nie, ako SZČO už nemá,kedže má zabezpečenú v zamestnaní.
§19 Zákona o dani z príjmu
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
1 0
MartinaDom MartinaDom

MartinaDom je offline (nepripojený) MartinaDom

Zita5 Pozri príspevok
U SZČO stravné lístky účtujem v ALFE nasledovne:

1.Nákup stravných lístkov - pokladňa výdaj - výdavok na priebežnú položku (počet stravných lístkov x 3,60)
2.Odmena,poplatok za doručenie SL - pokladňa výdaj -prevádzková réžia
3.Pokladňa príjem - príjem z priebežnej položky

Po bode 1 a 3 zapíšem do evidencie cenín príjem stravných lístkov v ks a v eur .Tento postup robím podľa firmy KROS a používam ALFU .

4. Účtujem skutočnú spotrebu stravných lístkov v mesiaci a to zápisom
pokladňa výdaj - prevádzková réžia ( na VPD vyznačím počet ks x 3,60) v prílohe mám vytlačený výdaj stravných lístkov z cenín a podpis SZČO , že stravné lístky prevzal.

Pri bode 4 zároveň zapíšem výdaj do evidencie cenín a znížim stav stravných lístkov .

Počas roka pracujem s evidenciou cenín, podľa ktorej mám prehľad o nákupe a čerpaní stravných lístkov a je aj východiskom a pomocníkom pre mňa pri výpočte stravného z pohľadu zákona o cestovných náhradách , nakoľko na deň, na ktorý má stravný lístkoch , tak nepočítam stravné .

U SZČO účtujete plnú výšku 3,60eur.
Nie je tam suma 3,80 za každý deň? Moja otázka znie: Môžem si zakúpiť stravné lístky spätne a doučtovať od januára, kedze to manžel nevyužíval a stravoval sa?Ktorú stravovaciu si vybrať a ako to funguje?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MartinaDom Pozri príspevok
Nie je tam suma 3,80 za každý deň? Moja otázka znie: Môžem si zakúpiť stravné lístky spätne a doučtovať od januára, kedze to manžel nevyužíval a stravoval sa?Ktorú stravovaciu si vybrať a ako to funguje?
V príspevku, ktorý si citovala, platilo stravné 3,60€/deň (rok 2010). Suma 3,80 platí pre rok 2011.

SZČO nemôže účtovať ako VOZD stravné lístky zakúpené spätne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať