Zavrieť

Porady

DP FO-B versus pohľadávky a záväzky

Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

Podnikateľ FO ukončil podnikanie k 31.1.2005.
V PD sú zaúčtované všetky operácie k 31.1.2005.
Uzavrú sa Knihy pohľadávok a záväzkov,
Ďaňové priznanie FO B:
V VI. ODDIELY V TAB. 1 sa na r. 2, 9, a 11 uvedú sumy z PD, napr.
Príjmy 50.000 a Výdavky 70.000.-
Tieto sa prenesú na r. 36 a 37.
Na r. 39 sa uvedie strata -20.000.- Sk
Na r. 40 sa uvedie KS pohľadávok k 31.1.2005, napr. 100.000.- Sk
Na r. 41 sa uvedie KS záväzkov k 31.1.2005, napr.50.000.- Sk
Na r. 42 sa uvedie daňový základ 30.000.-
PORAĎTE mi, prosím Vás, či uvažujem správne. Alebo je potrebné stav pohľadávok a záväzkov k 31.1.2005 uvieť v PD v rámci uzávierk. operácii do ostat.príjmov a ostat.výdavkov ovplyvňujúcich základ dane a vyššieuvedené riadky DP FOB majú slúžiť len pre tých, kt. účtujú v PU a výsledok hospodárenia účtujú len na r. 38, resp.39 tohto DP???????????
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
COLOR]
Bavi
Podnikateľ FO ukončil podnikanie k 31.1.2005.
V PD sú zaúčtované všetky operácie k 31.1.2005.
Uzavrú sa Knihy pohľadávok a záväzkov,
Ďaňové priznanie FO B:
V VI. ODDIELY V TAB. 1 sa na r. 2, 9, a 11 uvedú sumy z PD, napr.
Príjmy 50.000 a Výdavky 70.000.-
Tieto sa prenesú na r. 36 a 37.

správne

Na r. 39 sa uvedie strata -20.000.- Sk

áno

Na r. 40 sa uvedie KS pohľadávok k 31.1.2005, napr. 100.000.- Sk

áno, ak sa jedná o neuhrad.pohľadávky

Na r. 41 sa uvedie KS záväzkov k 31.1.2005, napr.50.000.- Sk

áno, ak sa jedná o neuhrad.závazky

Na r. 42 sa uvedie daňový základ 30.000.-

áno


PORAĎTE mi, prosím Vás, či uvažujem správne. Alebo je potrebné stav pohľadávok a záväzkov k 31.1.2005 uvieť v PD v rámci uzávierk. operácii do ostat.príjmov a ostat.výdavkov ovplyvňujúcich základ dane a vyššieuvedené riadky DP FOB majú slúžiť len pre tých, kt. účtujú v PU a výsledok hospodárenia účtujú len na r. 38, resp.39 tohto DP???????????
áno je to správne, ako si už napísala, § 17 sa používa aj pre JÚ, slúži na vysporiad.neuhrad.pohľadávok a závazkov, o ktoré sa musí upraviť daňový základ.

PS: Uvažuješ správne
0 0
Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

renča 1 ďakujem Ti za rýchlu odpoveď. Veľmi si ma potešila. A ako je to s VMaZ. KS neuhradených pohľadávok a záväzkov tam uvediem?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
tieto pohľadávky, závazky boli už vyrovnané v daňovom priznaní a to podľa § 17 v riadku 40,41 v DP. Do výkazu sa neuvádzajú, pretože spomínané pohľadávky a závazky boli upravené v základe dane a už nemôžu figurovať ako pohľadávky a závazky.
0 0
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

vdaka aj ja som mudrejsia.
Ako je to v pripade ked vydavky spojene s podnikanim su aj po ukonceni zivnosti. Napr. ukoncenie zivnosti k 31.12.2005, DP upravim o pohladavky a zavazky vzniknute ku 31.12.2005. Ale v januari boli vydavky s podnikanim ktore vznikli v januari.

Co sa tyka vykazu som pochopila ze pohladavky a zavazky su nulove vo vykaze, ale co so zavazkom na DU , platba dane za rok 2005??? Tomu nerozumiem, kde sa to uctuje??? vdaka
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
litu
vdaka aj ja som mudrejsia.
Ako je to v pripade ked vydavky spojene s podnikanim su aj po ukonceni zivnosti. Napr. ukoncenie zivnosti k 31.12.2005, DP upravim o pohladavky a zavazky vzniknute ku 31.12.2005. Ale v januari boli vydavky s podnikanim ktore vznikli v januari.

Výdavky, ktoré súvisia s podnikaním som ja upravovala tiež v §17 v daň.priznaní , ako znižujúci základ dane.

Co sa tyka vykazu som pochopila ze pohladavky a zavazky su nulove vo vykaze, ale co so zavazkom na DU , platba dane za rok 2005??? Tomu nerozumiem, kde sa to uctuje??? vdaka
Neviem, ktorú platbu dane máš na mysli?
0 0
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

Neviem, ktorú platbu dane máš na mysli?



Myslim platba dane z prijmu za rok 2005.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
tento závazok sa neupravuje podľa § 17, tento závazok zostane vo výkaze v majetku a závazku , ako závazok voči DÚ.
0 0
Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

Daň z príjmu je výdavok neovlyvňujúci základ dane. Keď SZČO skončí podnikanie v r. 2005 a v r. 2006 platí daň z príjmu (§ 6 ZDP), tento záväzok neovplyvňuje jeho daňový základ. Zaujíma ma Tvoj názor, renča 1.
Ahojte
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Bavi
Daň z príjmu je výdavok neovlyvňujúci základ dane. Keď SZČO skončí podnikanie v r. 2005 a v r. 2006 platí daň z príjmu (§ 6 ZDP), tento záväzok neovplyvňuje jeho daňový základ. Zaujíma ma Tvoj názor, renča 1.
Ahojte
no mám ten istý názor, ako ty, ale Litu sa pýtala na zostávajúci závazok, či bude po ukončení figurovať vo výkaze majetku a závazkov a moje odpoved je pred tvojim príspevokom
0 0
Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

renča1
no mám ten istý názor, ako ty, ale Litu sa pýtala na zostávajúci závazok, či bude po ukončení figurovať vo výkaze majetku a závazkov a moje odpoved je pred tvojim príspevokom
Asi sme sa celkom nepochopili. ja si myslím, že tento záväzok - daň z príjmu by nemal figurovať vo VMaZ. Platiť ho bude ako súkromná FO.
A platí to, o čom sme diskutovali, že pri skončení podnikania zvýšiš základ dane o pohľadávky a znížiš základ dane o záväzky, ktoré eviduješ ku dňu skončenia podnikania, v DP. Vo VMa Z by už potom nemali figurovať žiadne pohľadávky a záväzky.
Naposledy upravil Bavi : 15.03.06 at 09:18
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
áno to platí, ale tento závazok je daň.neuznaný pri jeho platbe. Nemôže sa ani znížiť základ dane v zdaň.priznaní podľa § 17. Podľa mňa tento závazok by mal zostať vo výkaze, pretože je to závazok za zdaň.obdobie za rok , v ktorom podnikal.
0 0
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

renca1 dakujem za odpoved,
takze pri ukonceni podnikania ZD upravim o vsetky pohladavky a zavazky (za rok 2005 a aj 01/06) , cim mi vo Vykaze ostane len zavazok voci DU (vypocitana platba dane z prijmu za rok 2005). pohladavky budu nolove. Ako je to s peniazmi a s uctom pri ukonceni, musia byt tiez nulove??? pokladni mam peniaze na zapaltenie dane a na ucte k 31.12. bola tiez suma na zaplatenie odvodov za 12 v januari a poplatky. Do vykazu pri ukonceni podnikania sa dava skutocny stav penazi na ucte a v pokladni k 31.12 alebo stav po zaplateni dane , odvoodov ????
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
litu
renca1 dakujem za odpoved,
takze pri ukonceni podnikania ZD upravim o vsetky pohladavky a zavazky (za rok 2005 a aj 01/06) , cim mi vo Vykaze ostane len zavazok voci DU (vypocitana platba dane z prijmu za rok 2005). pohladavky budu nolove.

v poriadku

Ako je to s peniazmi a s uctom pri ukonceni, musia byt tiez nulove??? pokladni mam peniaze na zapaltenie dane a na ucte k 31.12. bola tiez suma na zaplatenie odvodov za 12 v januari a poplatky.
Do vykazu pri ukonceni podnikania sa dava skutocny stav penazi na ucte a v pokladni k 31.12 alebo stav po zaplateni dane , odvoodov ????
peniaze a účet musí byť nulová. V pokladni treba urobiť výdaj na os.spotrebu ku dňu, kedy bola ukončená živnosť. Účet v banke , ak je účet založený len na podnikanie a nejedná sa o súkrom.účet treba všetky poplatky, úroky, po skončení živnosti tiež navýšiť základ dane alebo ponížiť základ dane podľa § 17. Tej poslednej vete akosi nechápem, neviem čo ťa zaujíma. a čo chceš vedieť.
0 0
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

renča1
peniaze a účet musí byť nulová. V pokladni treba urobiť výdaj na os.spotrebu ku dňu, kedy bola ukončená živnosť. Účet v banke , ak je účet založený len na podnikanie a nejedná sa o súkrom.účet treba všetky poplatky, úroky, po skončení živnosti tiež navýšiť základ dane alebo ponížiť základ dane podľa § 17. Tej poslednej vete akosi nechápem, neviem čo ťa zaujíma. a čo chceš vedieť.

Skutocny stav k 31.12. v pokladni je napr. 20000sk, a na ucte 4000sk, ale na vykaze pises ze ma byt nulovy. Ok. v pokladni uvediem vyber ako osobnu spotrebu a banku budem mat tiez nulovu , lebo som vydavky zaratala do danoveho priznania 9znizila som o to zaklad dane) Len som sa chcela opytat ci nebude vadit ked uvidia podla vypisu z banky stav na ucte 4000sk a vo vykaze je 0.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
litu
Skutocny stav k 31.12. v pokladni je napr. 20000sk, a na ucte 4000sk, ale na vykaze pises ze ma byt nulovy. Ok. v pokladni uvediem vyber ako osobnu spotrebu a banku budem mat tiez nulovu , lebo som vydavky zaratala do danoveho priznania 9znizila som o to zaklad dane) Len som sa chcela opytat ci nebude vadit ked uvidia podla vypisu z banky stav na ucte 4000sk a vo vykaze je 0.
a výpis sa po ukončení živnosti nezrušil? Trvá ešte nadalej?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
litu
Skutocny stav k 31.12. v pokladni je napr. 20000sk, a na ucte 4000sk, ale na vykaze pises ze ma byt nulovy. Ok. v pokladni uvediem vyber ako osobnu spotrebu a banku budem mat tiez nulovu , lebo som vydavky zaratala do danoveho priznania 9znizila som o to zaklad dane) Len som sa chcela opytat ci nebude vadit ked uvidia podla vypisu z banky stav na ucte 4000sk a vo vykaze je 0.
Nechcem sa pliesť do rozpracovanej témy , ale prečo si o zostatok v banke znižovala ZD ? Alebo , tomu nechápem ?
0 0
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

renča1
a výpis sa po ukončení živnosti nezrušil? Trvá ešte nadalej?
ucet bol zruseny v januari 2006, kde bol posledny vypis. Szco si ucet nechal po ukonceni zivnosti, lebo chcel z uctu zaplatit poplatky na odvody. Jedna sa len o podnikatelsky ucet, nie sukromny.
0 0
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

Zita5
Nechcem sa pliesť do rozpracovanej témy , ale prečo si o zostatok v banke znižovala ZD ? Alebo , tomu nechápem ?
Pretoze tam su vydavky (odvody) z roku 2005 a vydavok spojeny s ukoncenim uctu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
litu
Pretoze tam su vydavky (odvody) z roku 2005 a vydavok spojeny s ukoncenim uctu.
To je pochopiteľné , že sú výdavky . Ja som mala pocit že navyšuješ ZD o finančný zostatok na podnikateľskom účte a to by nebolo správne .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
litu
ucet bol zruseny v januari 2006, kde bol posledny vypis. Szco si ucet nechal po ukonceni zivnosti, lebo chcel z uctu zaplatit poplatky na odvody. Jedna sa len o podnikatelsky ucet, nie sukromny.
o kreditné položky a debetné položky, ktoré vstupujú do základu dane po ukončení živnosti treba upraviť základ dane. V uzavier.operáciach treba urobiť výdaj z účtu os.spotreba, os.spotreba bude predstavovať len už rozdiel súm , ktoré boli upravené o základ dane.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať