Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pochváliť
Dav
JAJA11
teraz účtujem faktúru od Buroprofi Kanex.... faktúra má uvedené číslo 10028014 a pod ním je uvedené :Označenie dokladu k daňovému dokladu: FVP10028014.... a teraz rozmýšľam, ktoré číslo budem uvádzať do kontrolného výkazu? hmmm a kto zaplatí pokutu, keď si zvolím to nesprávne číslo? :-(
No predsa to, ktoré v číselnom rade došlých faktúr nasleduje v Tvojom účtovníctve, napr 1309851 - to je Tvoje poradové číslo dokladu.
podľa pani Jablonkovej to je číslo z faktúry dodávateľa, teda poradové číslo odberateľskej faktúry.... veď ešte upozorňovala, že musím uviesť všetky písmená, pomlčky lomítka, tak ako to uvádza dodávateľ...... práve preto mám s tým problém, že teraz uvádzam len čísla z faktúry, pretože toto číslo sa zároveň použije ako VS v príkazoch do banky.....

veď aj vo výkaze je napísané, že sú to údaje z prijatej faktúry, moje poradové číslo na prijatej faktúre je až po jej prijatí..... pre prijatím je tam len číslo faktúry - teda nejaká číselná identifikácia dokladu.....

a eštš by som doplnila, ak by to bolo tak ako uvádzate, tak by krížová kontrola úplne stratila zmysel..... len toto spôsobí veľa chýb v kontrolných výkazoch....
ak nebudem chcieť mať veľa chýb, budem si musieť overovať v takýchto prípadoch u dodávateľa, ktoré číslo uvádza v kontrolnom výkaze on a prispôsobiť sa mu....
Naposledy upravil JAJA11 : 13.11.13 at 10:42
2 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pochváliť
Dav
JAJA11
teraz účtujem faktúru od Buroprofi Kanex.... faktúra má uvedené číslo 10028014 a pod ním je uvedené :Označenie dokladu k daňovému dokladu: FVP10028014.... a teraz rozmýšľam, ktoré číslo budem uvádzať do kontrolného výkazu? hmmm a kto zaplatí pokutu, keď si zvolím to nesprávne číslo? :-(
No predsa to, ktoré v číselnom rade došlých faktúr nasleduje v Tvojom účtovníctve, napr 1309851 - to je Tvoje poradové číslo dokladu.
Ale ja v poučení čítam, že uvádza sa poradové číslo faktúry, ktoré je na faktúre uvedené dodávateľom tovaru alebo služby ako vyhotoviteľom faktúry.
2 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Pochváliť
bea
Dav
JAJA11
teraz účtujem faktúru od Buroprofi Kanex.... faktúra má uvedené číslo 10028014 a pod ním je uvedené :Označenie dokladu k daňovému dokladu: FVP10028014.... a teraz rozmýšľam, ktoré číslo budem uvádzať do kontrolného výkazu? hmmm a kto zaplatí pokutu, keď si zvolím to nesprávne číslo? :-(
No predsa to, ktoré v číselnom rade došlých faktúr nasleduje v Tvojom účtovníctve, napr 1309851 - to je Tvoje poradové číslo dokladu.
Ale ja v poučení čítam, že uvádza sa poradové číslo faktúry, ktoré je na faktúre uvedené dodávateľom tovaru alebo služby ako vyhotoviteľom faktúry.
Tak to je presne to, z čoho som mala nočnú moru, nepotešili ste ma... Keby náš zákonodarca tušil, že existuje variabilný symbol a požadoval udávať ten...
Naposledy upravil Dav : 13.11.13 at 10:45
2 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Pochváliť
Prosím Vás, v časti C.2 je potrebné uvádzať aj Poradové číslo pôvodnej prijatej faktúry. Tak som si pozrela, ako vyzerajú moje bežne prijaté dobropisy a napočítala som na ňom 20 čísiel pôvodných faktúr, a to som pozrela jeden z kratších dobropisov. To tam budem musieť nahodiť všetkých 20 pôvodných čísiel? Detto mám pri našich vyšlých dobropisoch.
No toto myslím bude u mňa big problém. Ja mám mesačne cca 600 vyšlých dobropisov, vzťahujúcich sa k nespočetnému množstvu pôvodných faktúr, ktoré sú na dobropise uvedené, ale ako sa dostanú do KVa ako bude vyzerať import môjho Kv to netuším. Začínam byť poriadne nervózna z tejto novoty.
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pochváliť
účtovník 007
Prosím Vás, v časti C.2 je potrebné uvádzať aj Poradové číslo pôvodnej prijatej faktúry. Tak som si pozrela, ako vyzerajú moje bežne prijaté dobropisy a napočítala som na ňom 20 čísiel pôvodných faktúr, a to som pozrela jeden z kratších dobropisov. To tam budem musieť nahodiť všetkých 20 pôvodných čísiel? Detto mám pri našich vyšlých dobropisoch.
No toto myslím bude u mňa big problém. Ja mám mesačne cca 600 vyšlých dobropisov, vzťahujúcich sa k nespočetnému množstvu pôvodných faktúr, ktoré sú na dobropise uvedené, ale ako sa dostanú do KVa ako bude vyzerať import môjho Kv to netuším. Začínam byť poriadne nervózna z tejto novoty.
aj pani Jablonková mala problém odpovedať na takéto otázky, zapisovala si ich a vraj to dajú do poučenia alebo teda to popisu, kde bude všetku upresnené....

ešte sa riadne zapotíme, kým sa to zosúladí s praxou.....
Naposledy upravil JAJA11 : 13.11.13 at 11:08
2 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pochváliť
účtovník 007
Prosím Vás, v časti C.2 je potrebné uvádzať aj Poradové číslo pôvodnej prijatej faktúry. Tak som si pozrela, ako vyzerajú moje bežne prijaté dobropisy a napočítala som na ňom 20 čísiel pôvodných faktúr, a to som pozrela jeden z kratších dobropisov. To tam budem musieť nahodiť všetkých 20 pôvodných čísiel? Detto mám pri našich vyšlých dobropisoch.
No toto myslím bude u mňa big problém. Ja mám mesačne cca 600 vyšlých dobropisov, vzťahujúcich sa k nespočetnému množstvu pôvodných faktúr, ktoré sú na dobropise uvedené, ale ako sa dostanú do KVa ako bude vyzerať import môjho Kv to netuším. Začínam byť poriadne nervózna z tejto novoty.
Tak to Ti ozaj nezávidím
Ani si neviem predstaviť toľko dobropisov a nie ešte všetky tie problémy, ktoré sú okolo toho a zrejme koľko ich ešte bude....
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Pochváliť
Najhoršie, že upresnené to mal mať zákonodarca už vtedy, keď takéto niečo schválil. Ale to je také slovenské, za behu upresňovať, vysvetľovať....som zvedavá, ako na toto promptne zareagujú tvorcovia softwérov, lebo 1.1.2014 je tu za chvíľu a od tohto dátumu treba KV začať napĺňať podľa platnej legislatívy. Mám rada také hlášky, čo počujem okolo seba, "šak čo, veď to treba až 25.2.2014".
5 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pochváliť
účtovník 007
Najhoršie, že upresnené to mal mať zákonodarca už vtedy, keď takéto niečo schválil. Ale to je také slovenské, za behu upresňovať, vysvetľovať....som zvedavá, ako na toto promptne zareagujú tvorcovia softwérov, lebo 1.1.2014 je tu za chvíľu a od tohto dátumu treba KV začať napĺňať podľa platnej legislatívy. Mám rada také hlášky, čo počujem okolo seba, "šak čo, veď to treba až 25.2.2014".
no ak to nezačnem správne zadávať už od 1.1., tak potom mi namiesto KV vylezie paškvil a budem mať robotu to opraviť......
my tiež máme v čísle faktúry písmená a lomítko, od nového roku prechádzame len na číselné označovanie, aby sme nekomplikovali život našim odberateľom.....
a to ešte sa budeme musieť naučiť robiť správne s účtovným programom, vedieť, ako tú úpravu poňal tvorca software, aby mi doklady išli do správneho riadku KV.... som zvedavá, ako sa s týmto vyrovnajú tvorcovia programov....
3 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pochváliť
Tak to je presne to, z čoho som mala nočnú moru, nepotešili ste ma... Keby náš zákonodarca tušil, že existuje variabilný symbol a požadoval udávať ten...[/QUOTE]

však to je dôvod, prečo hovorím, že uvedená zmena začne prinášať úžitok až tak za rok, ak to dovtedy nezrušia.... to množstvo chýb, čo vznikne vo výkazoch bude nahrávať iba podvodníkom.... kým sa pracovníci prelúskajú cez všetky chyby, tak podvodníci si prídu na svoje..... :-(
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pochváliť
truch
Práve mi prišiel mail z Krosu, že kontrolný výkaz bude zapracovaný a bude možné si ho stiahnuť zdarma
ja som im už poslala späť aj otázky ohľadne toho, či budeme vedieť správne nahadzovať doklady už od 1.1,, lebo ak nenahodíme správne doklady, tak KV nebude správny....
teda ak to bude tak ako dúfam, teda, že si program sám vytvorí z nahodených dokladov KV a ja ho už len skontrolujem....
1 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
Pochváliť
účtovník 007
kuravesele
a vedeli by ste mi vysvetliť UPOZORNENIE k C.1 a C.2 na strane 5 poučenia?
V C.1 a C.2 na neuvádzajú dobropisy, pri ktorých sa základ dane a daň neopravuje podľa paragrafu 25 ods. 6 zákona o DPH. ?

Nechápem tomu či tam dať normálne dobropisy, respektíve ťarchopisy...Ďakujem
§ 25 ods.6 sú dobropisy, kedy sa zmluvné strany dohodli, že k opravenému základu dane sa DPH nebude účtovať. Je na to potrebná zmluva a uplatňuje sa to hlavne pri vyplácaných bonusoch, zľavách.... k tovarovým faktúram. Na takejto j fa nie je žiadna DPH. Preto už pri nahrávaní fa musíš fa správne označiť, aby do výkazu nevstúpila, napríklad, ako oslobodené plnenie. Ja takéto fa označujem v mojom softe, ako nedaňová položka, tým pádom nevstupuje tento zápis do žiadnych výkazov a výstupov z DPH.

čiže klasický dobropis a ťarchopis mi tam vstúpi ak som dobre pochopila???? Iba tento podľa paragrafu 25 ods. 6 nie???

Chápem to dobre?

Ďakujem
0 0
Pendulum Pendulum

Pendulum je offline (nepripojený) Pendulum

Pochváliť
dnes som bola na školení ohľadom novely DPH a spomínalo sa tam, že v roku 2015 by sa mali v rámci EÚ zjednotiť tlačivá výkazu DPH, čo zrejme bude pre niektoré krajiny problém (napr. v takom Grécku má ten výkaz cez 17 strán a údaje z neho čerpajú aj štatistické a iné úrady) pre SR by táto štandardizácia nemala byť až taký problém akurát, že my tu máme od 1.1.2014 akýsi KV a zrejme s tým problém bude, lebo je súčasťou výkazu o DPH pričom v iných krajinách takýto výkaz neexistuje, tým pádom sa môže stať, že bude musieť byť v rámci tejto štandardizácie ZRUŠENÝ pokiaľ nedostaneme z EÚ nejakú výnimku....takže asi tak

taktiež ma zarazil ten dátum dodania, ktorý sa v KV má pri faktúrach uvádzať, celý čas som žila v tom, že sa jedná o dátum zdaniteľného plnenia ale nie je to tak, ten môže byť napr. v máji ale tovar mohol prísť už v apríli, čiže do KV pôjde aprílový dátum, ako to ja ale dokážem v svojom softe nastaviť netuším...

a ešte čo sa tých pokút týka, od 10 tis. do 100 tis. EUR, tie hrozia daňovému subjektu už pri podaní opravného resp. dodatočného KV.....
Naposledy upravil Pendulum : 13.11.13 at 19:12
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Pochváliť
Pendulum
....problém akurát, že my tu máme od 1.1.2014 akýsi KV a zrejme s tým problém bude, lebo je súčasťou výkazu o DPH pričom v iných krajinách takýto výkaz neexistuje, tým pádom sa môže stať, že bude musieť byť v rámci tejto štandardizácie ZRUŠENÝ.....
... za ten rok fungovania KV sa vychytajú všetky jeho muchy, skrachujú okrádači štátneho rozpočtu (kvôli nemožnosti profitovania z daňových únikov), ako aj niektorí drobní poskytovatelia účtovných služieb (kvôli likvidačným pokutám) ... no a potom sa jednoducho zruší ... nebude to prvý a posledný lapsus našich milovaných vlád - viď posledný prípad - zrušenie povinného čipovania domácich zvierat až vtedy, kedy si všetci zákonactiví občania už svoju povinnosť splnili...
5 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Pochváliť
Števko, len aby to nedopadlo tak, že všetci tí poctiví, ktorí sa budú snažiť KV vyplniť, dostanú likvidačnú pokutu za chyby v ňom, skrachujú a na tých múdrych hore nebude mať kto robiť
13 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pochváliť
Stefan2005
Pendulum
....problém akurát, že my tu máme od 1.1.2014 akýsi KV a zrejme s tým problém bude, lebo je súčasťou výkazu o DPH pričom v iných krajinách takýto výkaz neexistuje, tým pádom sa môže stať, že bude musieť byť v rámci tejto štandardizácie ZRUŠENÝ.....
... za ten rok fungovania KV sa vychytajú všetky jeho muchy, skrachujú okrádači štátneho rozpočtu (kvôli nemožnosti profitovania z daňových únikov), ako aj niektorí drobní poskytovatelia účtovných služieb (kvôli likvidačným pokutám) ... no a potom sa jednoducho zruší ... nebude to prvý a posledný lapsus našich milovaných vlád - viď posledný prípad - zrušenie povinného čipovania domácich zvierat až vtedy, kedy si všetci zákonactiví občania už svoju povinnosť splnili...
len aby sa na nich prišlo, pri tom množstve chýb sa ani nepríde na to, že nepodali KV správne.... peniaze dostanú a budú mať aj na pokuty :-(
1 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Pochváliť
zdá sa mi byť to pokutovanie nesprvodlivé, pretože človek sa samozrejme aj pomýli, mne sa to tiež stáva, tak ako každému....... nechápem o čo im ide, asi len o vyberanie penazí.....
6 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pochváliť
prene tak, výkaz je vymyslený tak, aby sa dalo zarobiť na pokutách..... ak by im išlo o odhalenie veľkých podvodníkov, bol by im stačil sumár na vstupe podľa IČ DPH , ktorý si uplatňujem, bolo by menej informácii, menej chýb a tým by okamžite vystúpili tí, ktorí si žiadajú DPH a nechcú ju odviesť.....

malých podvodníkov už začali chytať cez národnú bločkovú lotériu..... len je otázne, či náklady na lotériu neprevýšia príjmy z odhalenia podvodníkov..... čas ukáže....
2 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Pochváliť
oni sami sú tí podvodníci a preto to robia....aby sa na nich neprišlo, to je všetko...len niečo vymýšlajú, z čoho im potom systémy padajú, skúšajú všetko na viac krát, pretože ľudom určia čo a ako majú robiť, pritom nemajú nič prichystané, ale samozrejme na vine sú ľudia..... ale potrebujú ľudom ukázať, že oni pracujú..... ved od toho sú platení.... som plná očakávania ako to všetko bude a normálne tuším každé vianoce , na konci roka niečo zabiehajú, to preto, aby mali odmeny.....asi....
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pochváliť
Na etrend-e prebieha online diskusia o KV s Ing. Alica Orda - Oravcová, členkou Prezídia Slovenskej komory daňových poradcov, partner GT&C Slovakia k.s. a napr. je tu aj takáto otázka a odpoveď:

Experttrend: Dobry den, standartne funguje v platobnom styku pravidlo ze cislo faktury je zaroven aj Variabilny symbol. Existuju vsak pripady kedy dodavatel ako VS pozaduje cislo klienta (ORANGE) a cislo faktury vlastne v systeme neuvadzam. Obdobne plati ak cislo faktury obsahuje alfanumericke znaky napr OF-2013/504, do VS uvadzam pri uhrade 2013504, ale do KV vykazu by malo ist cele cislo faktury.

Podľa mne dostupných informácií má byť v kontrolnom výkaze uvádzané výlučne číslo faktúry. V kontrolnom výkaze nebudete uvádzať variabilný symbol, ktorý je výlučne za účelom úhrady, resp. identifikácie platby. Do kontrolného výkazu budete uvádzať aj alfanumerické znaky, resp. pomlčky a iné znaky ale bez medzery. Uvedené vysvetlenie sme v pripomienkovom konaní žiadali uviesť v poučení ku kontrolnému výkazu, pretože nie všetky softvéry sú schopné prijať aj iné ako číselné znaky a zároveň, sú platitelia, ktorí majú čísla faktúr dlhšie ako je 10 čísel a znakov a Váš softvér nebude schopný celé číslo faktúry importovať do kontrolného výkazu. V takom prípade Vám doporučujem, aby ste zabezpečili napr. manuálne doplnenie kontrolného výkazu, inak Vám bude uložená pokuta.

a ďalej:

Experttrend: peter: Dobrý deň, chcem sa opýtať, aké kontrolné mechanizmy budú zahrnuté v kontrolnom výkaze - napr. súčtové riadky pre porovnanie s DP. Ako bude finančná správa kontrolovať údaje v kontrolnom výkaze - bude testovať len ic dph s evidenciou danovych subjektov a sumarnu hodnotu na dp? Ako bude financna sprava informovat danove subjekty o chybach v kontrolnom vykaze?
V kontrolnom výkaze budú aktívne kontroly:
- správnosti IČ DPH odberateľa a
- skutočnosť, či je odberateľ uvedený na „listine rizikových subjektov“.
Uvedené chyby sa Vám zobrazia priamo pred podaním kontrolného výkazu na portáli finančnej správy alebo v eDane, ak dáte overiť správnosť vyplneného alebo naimportovaného kontrolného výkazu. Porovnanie údajov s podaným daňovým priznaním k DPH nebude možné, nakoľko nie všetky plnenia budú uvádzané v kontrolnom výkaze a niektoré riadky daňového priznania nebudú súhlasiť s hodnotami uvádzanými v kontrolnom výkaze.
V prípade chýb v podanom kontrolnom výkaze môže správca dane postupovať v zmysle daňového poriadku napríklad:
- Vykoná miestne zisťovanie u daňového subjektu
- Začne daňovú kontrolu
- Zašle výzvu na odstránenie chýb v podanom kontrolnom výkaze
- Alebo iným zákonným spôsobom.
V prípade akejkoľvek chyby v kontrolnom výkaze a to aj ak pôjde o „preklep“ alebo doplnenie transakcie, ktorá nebude mať vplyv na výšku daňovej povinnosti alebo nadmerného odpočtu bude správca dane v zmysle platného zákona povinný vyrubiť platiteľovi dane pokutu.

http://podnikanie.etrend.sk/podnikan...am-poradi.html
4 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pochváliť
bea, no pri tej poslednej vete je mi do plaču .... už som upozornila majiteľov firmy, že sa kľudne môže stať, že bude pokuta..... hlavne ten prepis čísel faktúr dodávateľov bude problém.... ak si myslia, že takto nás donútia nespraviť chybu, tak sa veľmi mýlia, veď to budem o to robiť vo väčšom strese
už nás vystresovali pri čípovaní psov, nakoniec museli uznať, že to nemá zmysel, teraz nás stresujú pokutami za malicherné chyby vo výkazoch, len si neviem predstaviť, ako budú stíhať pracovníci DÚ posielať výmery na pokuty za chybné výkazy, veď mi budú musieť najskôr dokázať chybu, čo ak sa pomýli môj dodávateľ a uvedie mi zle číslo na faktúre a neinformuje ma o oprave toho čísla? to bude odvolaní a dohadovaní, čo bolo správne.... už teraz mám otázok, ako budem vedieť, ktoré číslo faktúry mám uviesť pri niektorých dodávateľoch.....
0 0
Načítať ďalšie

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.

Podobné témy

  1. Príspevkov: 33, Posledný príspevok: 17.09.12
  2. Príspevkov: 0, Posledný príspevok: 15.05.08
  3. Príspevkov: 2, Posledný príspevok: 08.03.07
  4. Príspevkov: 0, Posledný príspevok: 06.07.05
  5. Príspevkov: 7, Posledný príspevok: 01.02.05