Zavrieť

Porady

Dotácie na podnikanie od štátu

Priateľ dostal dotáciu od štátu na podnikanie(živnosť). Do podnikateľského zámeru musel uviesť presné sumy, za ktoré si kúpi veci na podnikanie.Jednou z vecí bol aj notebook v sume 530€. Uvedenú sumu musí aj zdokladovať. Problém nastal v tom, že notebook má vyhliadnutý v sume 738€. Rozdielnu sumu by doplatil zo svojich peňazí. Ako má vydokladovať sumu 530€, ked ten notebook je v inej sume Ešte by som chcela podotknúť, že suma sa nesmie pohybovať ani nižšie ani vyššie. V čase tvorenia podnikateľského zámeru v tej cene notebook bol Kým sa zámer schválil, tak suma sa zvýšila. Poradí mi niekto ako postupovať? Renka
Naposledy upravil miskorenka : 06.06.13 at 12:26
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pozrite si hlavne znenie Dohody v časti Oprávnené výdavky .Dohoda sa má plniť a príspevok čerpať v súlade s podnikateľským zámerom .Ja som toho názoru , že ak mal schválený notebook v sume 530 euro , tak do tejto sumy by sa mal pohybovať .
    -------------------------------------------------------------
    Doplňam na základe komentáru julysak :
    Prečo by som bola padnutá ? Treba zvážiť aj fakt, že na akú činnosť ten notebook je kupovaný . Ak by spĺňal parametre na jeho prácu aj notebook za cca 530 eur ...tak už výbava na vyšše nech ide z vačku prijímateľa dotácie .A výbavu navyše nech si dá nablokovať osobitne .Preto som napísala , že sa má držať s ustanoveniami Dohody .Ak by bola cenová tolerancia možná + -, tak by to malo byť aj v Dohode ...
    Naposledy upravil Zita5 : 07.06.13 at 06:35
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    julysak Zituš vari si aj ty padnutá ????????????????
    Katy a R konkrétne som s stretla v jednom prípade, že akceptovali aj vyššiu sumu (tiež PC - ale nebol to až taký rozdiel) - a niekde zase majú stanovené precento (10%) - o ktoré môže byť jednotlivá položka vyššia. samozrejme, výška dotácie sa nemení ..
    julysak Katy inde

    Ale veď som dohodu dodržal = nakúpil som na príspevok presne na cent, aby s tým nemali robotu
    A správu ako sa mi darí v podnikaní (dodatočne dodatok k dohode) som im dal asi o 2 mesiace skôr - - pozastavil som vlani a zrušil tohoto roku tú živnosť (iba kvôlivá blbému zákonu na SP )
    julysak Zituš.

    Zas nepreháňaj, že nejaká malá opica z UP je schopná posúdiť parametre kompu - to aj ja s tým mám trochu problém -
    - a najmä či je dostatočný pre moju kombinovanú prácu energetika a správcu bytov
    A neštvi ma lebo skočím do NR a prekvapím ťa makovníkom
      zbaliť

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Keď som ja vybavovala dotáciu na začatie podnikania, t.j. 09/2012, tak na školení nám bolo povedané, že ak kúpime niečo drahšie, ako máme v zámere uvedené, tak z dotácie uhradíme sumu, akú máme v zámere a zvyšok zaplatíme zo svojho. A myslím, že je to kóšer a platí to aj dnes.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    julysak Blbosť. Príspevok dostávaš celkovo (teda zaplatíš iba čo je nad celý príspevok ) na rozbeh podnikania a NIE na presne konkrétne veci s konkrétnymi cenami
    Katy a R nemáš pravdu v tomto - je to na konkrétne veci - ale samozrejme cena sa nedá dodržať. (treba v zámere "nadhodnotiť" )
    mondes Julysak, asi viem, o čom hovorím, veď som tú dotáciu dostala aj ja a prešla som si tým. Musíš kúpiť presne to, čo máš v zámere a môžeš si to navýšiť max. o 15%, aspoň mi sme tak mali. Ale je aj možnosť, že si kúpiš tú vec, ktorú máš v zámere za vyššiu cenu a preto ten rozdiel musíš doplatiť zo svojho.
    julysak U nás keď sa na školení školiteľka zadrhla / hľadala správny výraz, tak som jej pomáhal
    julysak Was bedeutet konkrétna vec ?

    Ja som napísal :
    - počítač a sumu
    - software a sumu

    čo je nejaké UP do toho, akú budem mať ja na kompe matičnú doskiu / HDD / RAM / grafiku - - veď si to dám poskladať o pár mesiacov = nemôžem vedieť presnú cenu
      zbaliť

    julysak je offline (nepripojený) julysak

    julysak
    Katy / avalík / mondes a ostatné.

    Ja som si napísal komp a soft cca vo výške príspevku.
    Komp som kúpil normálne ešte predtým.
    Potom som zabudol na zvyšok a jeho dočerpanie.

    Našťastie som sa zobudil ešte v tom mesiaci, kedy mi končili 2 roky.

    Tak som
    - si dal asi o 10 dní antidatovať fa tak, aby pár položiek presne na cent dosiahlo výšku príspevku =
    baby na UP sa tešili, lebo majú robotu navyše aj s nedočerpaním, aj s prečerpaním
    - vyplatil som celú fa
    - zabehol som za kámom na kávu, lebo mi žiadny soft nedával
    mondes A nech si to kľudne prečítajú aj kompetentní pracovníci z ÚP, však? Už chýba len tvoja adresa. :-)
    julysak Nech čítajú = ja s tým problém nemám

    Aj moju adresu pozná na Porade zopár ľudí / mobil asi o niečo viac

    Ale ako vravím :
    Mne pravda neublíži

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Pravdu máte všetci a baby na úrade tiež. Všetko závisí od toho, čo je v zámere a Dohode napísané plus to, ako to vyhodnotí príslušná úradníčka.
    Vždy sa dá ísť na vyššiu inštaciu a odvolať sa
    Vacsinou sa ďá dohodnúť s predávajúcim a kupiť čo potrebuješ alebo chcě na dv razy.
    Proti vetru sa ne....á, bojovať s veternými mlynmi sa neoplatí, naťahovať sa s úradnikmi je beh na dlhé trate chce to naozaj čas a nervy.

    labutienka je offline (nepripojený) labutienka

    labutienka
    Ja si myslím, že si treba pozrieť hlavne, či je v podnikateľskom pláne napísaný aj konkrétny typ notebooku. Ak áno a kupuješ presne ten typ len za vyššiu cenu, mne sa zdá ok, že si časť uhradíš z vlastných zdrojov a z príspevku zaplatíš tých schválených 530 €. Ak tam je uvedené len notebook všeobecne + cena, je to to isté, lebo stále nič neporušuješ, ak si opäť cenu prevyšujúcu 530 € hradíš zo svojich.
    Je však pravda, že úrad práce má úplne špecifický pohľad na veci a pravidlá si vymýšľajú z jedného dňa na druhý... bohužiaľ.
    julysak "špecifický" pohľad im treba preargumentovať
    (začneš u malej opice, a ak treba skončíš postupne až u riaditeľa )

    Poznáš pravidlo :
    Kto sa pýta, či môže, ten NEMôŽE !

    Dotácie na podnikanie od štátu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.