Zavrieť

Porady

pôvodný majiteľ nám poslal daň za nehnuteľnosť

Dobrý deň, my máme podobný problém:
Tento rok sme predávali aj kupovali byt. Daň za nehnuteľnosť nám prišlo zaplatiť ešte za starý byt a na mestskom úrade som sa dozvedela, že daň za r. 2013 platí ten, kto bol vlastník k 1.1., teda my. (Teraz sa máme odhlásiť a prihlásiť novú nehnuteľnosť, budúci rok budeme teda platiť za novú nehnuteľnosť). Tak sme za starý byt zaplatili za celý rok, aj keď cca od mája už nie sme vlastníkmi.

Za druhú nehnuteľnosť, ktorú sme kúpili, mesto poslalo zaplatiť daň pôvodnému majiteľovi (keďže k 1.1. bol majiteľom on) - na jeho meno a on nám ju poslal, že ju máme uhradiť my.
Ja by som potrebovala vedieť, tiež najlepšie, kde by som to našla v zákone, že on je povinný túto daň uhradiť, aby som ho mohla konforntovať. Podľa mňa túto daň má zaplatiť on.
Veď potom sme aj my mohli daň za starý byt dať zaplatiť tým, čo si ho od nás kúpili, aj keď je vyrúbená nám, nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Určite daň za byt platí majiteľ, ktorý bol vlastníkom ku 1.1.2013. (Vy za stary, a Vás predávajúci za ten, ktorý vlastnil k 1.1. 2013. Je tam výnimka, ked sa nehnuteľnosť kupuje v dražbe - tam sa platí za alikvotné obdobie.
    Je to v zákone o Miestnych daniach 582/2004

    § 18

    Vznik a zánik daňovej povinnosti

    (1) Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.

    (2) Na vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci stav k 1. januáru zdaňovacieho obdobia. Na zmeny skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada, ak tento zákon neustanovuje inak. V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením 21) v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom. Pri zániku vlastníckych práv vydražením daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom zanikli vlastnícke práva k vydraženej nehnuteľnosti.

    Viac tu: http://www.pravnydom.sk/news/zakon-o...82-2004-z-z-v/
    Liana30 Ďakujem za odpoveď, pomohli ste mi.

    pôvodný majiteľ nám poslal daň za nehnuteľnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.