Zavrieť

Porady

Je výhodnejšie súkromné alebo firemné auto na podnikanie ak som platcom DPH?

Som z toho čo som sa dočítal na nete dosť zmätený tak popíšem svoj prípad. Som živnostník a na podnikanie chcem používať auto. Auto je momentálne na otca. Auto je staré takže žiadne odpisy neriešim. Ročne najazdím do 10000km, som platcom DPH a teraz otázka je čo je výhodnejšie pridať ho do majetku firmy alebo nechať ho ako súkromné(Na otca/na mňa). Dočítal som sa že pri starom aute je výhodnejšie mať ho ako súkromné. Prečo? Budem si musieť viesť knihu jázd? Alebo je lepší paušál? Budem musieť na každú cestu robiť cesťák? Čo s DPH?

Proste ako by to podľa vás bolo najlepšie a čo všetko budem musieť v danej možnosti evidovať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    najlepšie je kupiť si nové auto do firmy a odpočítať DPH z nového auta.
    pri starom aute nemáš odpisy, DPH z PHM ti veľa nevydá. Ale uplatníš si paušálnu náhradu za každý km okrem PHM - to môže byť slušná suma.
    Na druhej strane treba zvážiť, ako často treba servis, aké sú náklady na údržbu starého auta - faktúry za opravu môžu byť vysoké a oplatilo by sa ich dať do účtovníctva a DPH odpočítať.
    nedá sa všeobecne povedať, čo je výhodnejšie.
    A tiež - to auto sa používa výhradne ako firemné? Ak nie, nemáš čo riešiť a nechaj ho ako súkromné.
    James144 A keď ho budem mať ako súkromné na podnikanie musím na každú cestu mať cesťák?
    KEJKA áno, ved ako chceš mať preukazné účtovníctvo?
    Môžeš urobiť hromadný cesťák na každý mesiac.

    Je výhodnejšie súkromné alebo firemné auto na podnikanie ak som platcom DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.