Zavrieť

Porady

A čo na to účtovníci?

srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

vyberám z pripomienok v mpk (pridané na poslednú chvíľu 17.06.2013) - slovenskej komory daňových poradcov k novele zákona č. 78/1992 - o daňových poradcoch a skdp:


... Za § 2 navrhujeme vložiť nové znenie § 3 takto:

㤠3
Daňové poradenstvo
(1) Daňovým poradenstvom je podnikanie2) , ktorého predmetom je poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov (ďalej len „daň“), ako aj v iných veciach, ktoré s daňami súvisia.
(2) Daňové poradenstvo podľa odseku 1 zahŕňa najmä:
a) poradenstvo pri vypracovaní a vypracovanie priznaní, hlásení, výkazov a prehľadov k daniam,2a)
b) poradenstvo pri zisťovaní základu dane a dane a pri plánovaní daní,2a)
c) poskytovanie stanovísk a vysvetlení pre klientov k aplikácii právnych predpisov v oblasti daní,
d) vedenie povinných evidencií vo veciach daní pre klienta,
e) podávanie priznaní, hlásení, výkazov a prehľadov k daniam v mene klienta,

f) poradenstvo pri vypracovaní a vypracovanie žiadostí o záväzné stanovisko podľa osobitného predpisu,2b)
g) zastupovanie klienta v konaní3) pred orgánmi verejnej moci.“.

Poznámky pod čiarou č. 2, 2a), 2b) a 3) znejú:
„2) § 2 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.
2a) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti (CPA) a ktorým sa zrušuje Nariadenie Rady (EHS) č. 3693/93.
2b) § 53a až 53c zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č...../2013 Z. z.
3) Napríklad zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.

Odôvodnenie:
V novom znení § 3 v odseku 1 sa navrhuje všeobecná definícia daňového poradenstva. Daňovým poradenstvom je podnikanie, t.j. činnosť vykonávaná sústavne, samostatne, vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosahovania zisku. Predmetom tejto činnosti je poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov a iných povinných platieb, ako aj v iných veciach, ktoré
s daňami súvisia. Definovanie daňového poradenstva ako podnikania teda vylučuje z tejto definície svojpomocné riešenie daňových problémov pre vlastnú potrebu, zostavovanie daňových priznaní pre seba alebo bezodplatne pre blízke osoby, zostavovanie priznaní a riešenie daňových záležitostí zamestnancom pre zamestnávateľa a podobne.
Odsek 2 obsahuje neúplný výpočet niektorých činností, ktoré sa považujú za daňové poradenstvo, ak sú splnené všeobecné definičné znaky daňového poradenstva podľa odseku 1.
Výpočet týchto činností v rámci daňového poradenstva vychádza najmä z vymedzenia činností Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti (CPA) a ktorým sa zrušuje Nariadenie Rady (EHS) č. 3693/93, ako aj z ustanovení zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňového poriadku) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Navrhujeme nové znenie § 29 :

„§29

(1) Ak daňové poradenstvo vykonáva za odplatu fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nemá osvedčenie na výkon tejto činnosti, považuje sa to za správny delikt a daňový úrad 8) jej uloží pokutu
a) od 100 eur do 10 000 eur, ak ide o fyzickú osobu,
b) od 1 000 eur do 50 000 eur, ak ide o právnickú osobu.
(2) Na účely preverenia skutočností podľa odseku 1 je daňový úrad oprávnený vykonať miestne zisťovanie.8a)
(3) Na konanie o uložení pokuty sa použijú ustanovenia osobitného predpisu.3) Nezaplatená pokuta po lehote splatnosti sa vymáha rovnako ako daňový nedoplatok.8b)
(4) Pokuta je príjmom štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 8a) a 8b) znejú:
„8a) § 37 a nasl. zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
8b) § 2 písm. f) zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.

Odôvodnenie:
Upresňujú sa oprávnenia daňového úradu v oblasti ukladania sankcií za porušenie zákona pri zistení neoprávneného podnikania v oblasti daňového poradenstva bez príslušného oprávnenia (osvedčenia na výkon činnosti daňového poradcu).
Ak daňové poradenstvo vykonáva za odplatu fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nemá osvedčenie na výkon tejto činnosti, daňový úrad jej uloží pokutu vo výške ustanovenej v odseku 1.
Daňový úrad môže zistiť skutočnosť, že fyzická osoba alebo právnická osoba vykonáva daňové poradenstvo bez oprávnenia, na základe podnetu tretej osoby, iného orgánu verejnej moci, alebo aj vlastnou činnosťou. Aby bolo možné preveriť skutočnosti relevantné pre uloženie pokuty, explicitne sa ustanovuje právomoc daňového úradu vykonať za týmto účelom miestne zisťovanie, ktorého procesná úprava je obsiahnutá v Daňovom poriadku. Pokuta sa udeľuje v konaní, ktoré sa spravuje ustanoveniami tej istej procesnej normy – Daňového poriadku. V prípade nezaplatenia alebo čiastočného nezaplatenia sumy uloženej pokuty sa táto bude vymáhať rovnako ako daňový nedoplatok. Príjmy z pokút budú tak ako doteraz príjmom štátneho rozpočtu. ....
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Presne aj mňa napadlo toto... lenže to bude o iných ľuďoch, nie o nás smrteľníkoch...
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Ja osobne poznám dvoch " daňových poradcov" , ktorým by som si nedala veru ani bločky lepiť. Keby nemali zamestnankyne, ktoré riešia problémy za nich, tak dnes im nedá účto nikto spracovať.
K problému novely nemám výhrady, pokiaľ budú skúšky za symbolicky poplatok. Ak chcú preskúšať účtovníkov, tak nech sa páči. Ale za tie poplatky je každému jasné o čo tu ide.
0 0
Andrej13 Andrej13

Andrej13 je offline (nepripojený) Andrej13

a ešte k tomu všetkému, ak chceš byť členom, musíš mať vysokú školu ekonomického zamerania. No ja som sa namiesto školy rozhodol zarábať a robiť účtovníctvo. To bola asi chyba
0 0
siso siso

siso je offline (nepripojený) siso

Čiže ak to schvália ja ako účtovníčka, daniarka, mzdárka ,personalistka v jednej osobe v stredne veľkej s.r.o. budem viesť daňovú evidenciu tak ako doteraz, t.j. musím ovládať daňové zákony v celom rozsahu, pripraviť podklady až po samotné tlačivo, následne prizvať platenú daňovú poradkyňu na kontrolu ( to bude každý mesiac aj viac krát - DPH, preddavky ZČ a čo ja viem čo všetko), ona skontroluje , ona elektronicky odošle, jej musia zaplatiť ( a asi viac ako mne) a mne ešte môžu znížiť plat?
A keď bude akýkoľvek problém, aj jednoducho riešiteľný, budem si s ňou minimálne dopisovať, aby som mala písomný povel ako to mám urobiť? Dúfam, že som to nepochopila správne.
0 0
Replasťačka Replasťačka

Replasťačka je offline (nepripojený) Replasťačka

AdrianaA
Ja osobne poznám dvoch " daňových poradcov" , ktorým by som si nedala veru ani bločky lepiť. Keby nemali zamestnankyne, ktoré riešia problémy za nich, tak dnes im nedá účto nikto spracovať.
K problému novely nemám výhrady, pokiaľ budú skúšky za symbolicky poplatok. Ak chcú preskúšať účtovníkov, tak nech sa páči. Ale za tie poplatky je každému jasné o čo tu ide.
Čudujem sa, že vôbec definovanie daň.poradenstva vylučuje svojpomocné riešenie daň.problémov pre vlastnú potrebu, zostavovanie priznaní a riešení daň.záležitostí zamestnancom a pod...
A k tým skúškam účtovníkov: účtovníci by mali preverovať našich zákonodarcov, či vôbec vedia, čo robia.
1 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Nie, v zamestnaní, v závislej činnosti, budeš pracovať podľa pokynov svojho zamestnávateľa vo vzťahu podriadenosti k nemu a plniť úlohy, ktorými budeš poverená. Ak to správne chápem ja, je zamestnanie spôsob, akým sa bude dať vyhnúť tejto...novele.
4 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Replasťačka
AdrianaA
Ja osobne poznám dvoch " daňových poradcov" , ktorým by som si nedala veru ani bločky lepiť. Keby nemali zamestnankyne, ktoré riešia problémy za nich, tak dnes im nedá účto nikto spracovať.
K problému novely nemám výhrady, pokiaľ budú skúšky za symbolicky poplatok. Ak chcú preskúšať účtovníkov, tak nech sa páči. Ale za tie poplatky je každému jasné o čo tu ide.
Čudujem sa, že vôbec definovanie daň.poradenstva vylučuje svojpomocné riešenie daň.problémov pre vlastnú potrebu, zostavovanie priznaní a riešení daň.záležitostí zamestnancom a pod...
A k tým skúškam účtovníkov: účtovníci by mali preverovať našich zákonodarcov, či vôbec vedia, čo robia.
Naši zákonodarcovia vedia, čo robia, a v čí prospech.
Ale čo sa týka toho, či aspoň tušia, ako sa ich novely v praxi prejavia a čo všetko nie je domyslené, o tom samozrejme nemajú ani šajnu. Aspoň poradcov by mali strčiť do nejakej kamarátovej, manželkinej, sponzorovej... firmy, aby si odskúšali, čo za nezmysly to tvoria.
0 0
Andrej13 Andrej13

Andrej13 je offline (nepripojený) Andrej13

Prípadne ak si spoločnosť PO, tak si zamestnáš jedného daňového poradcu a môžeš fakturovať a robiť veci tak ako doteraz, ale vo firme bude všetko vypĺňať ON resp. ONA. A máme hotovo.
1 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Podľa môjho názoru nemôže daňový poradca bez toho, aby videl priamo do účtovníctva vôbec kvalitne zostaviť daňové priznanie napr. auditovanej firmy. Z hlavnej knihy uričte nebude vidieť ani daňové odpisy a určite ani všetky pripočítateľné položky napr. nadspotreba a ani iné, ktoré sa prerátavajú - členské príspevky a pod. Čiže mám pocit, že je to odtrhnuté od reality, aby spracoval niekto iný DP ako účtovníctvo...
7 0
siso siso

siso je offline (nepripojený) siso

ak je zamestnanie určitou formou riešenia tejto "novej zákonnosti", tomu by napovedal fakt, že v návrhu sa uvádza práca pre klienta ( a zamestnávateľ klientom nie je).T.j. pokiaľ Klientovi spracováva účtovníctvo a dane ext.firma, v tom prípade je samotný účtovník nekompetentný dotiahnuť prípravu DP až po samotné podanie ak súčasne nie je daňovým poradcom. Takto je to teda správne? A styčným bodom medzi účtovníkom a daň.poradcom by v praxi mal byť práve klient? Inak platí to čo som napísala hore, ak má účtovník spracovať daniarovi daňovú evidenciu a má vôbec postrehnúť nejaký problém, musí zákon ovládať na primeranej úrovni. Klient tak účtovníkovi na príjem by nemal siahnuť, ale bude platiť navyše daňového poradcu?
Ak je to tak, tešiť sa budú len DP, účtovníkovi môže znížiť cenu ( aj keď urobí gro celej práce), ale zníženie bude snáď menšie ako platba pre DP.
0 0
siso siso

siso je offline (nepripojený) siso

Andrej13
Prípadne ak si spoločnosť PO, tak si zamestnáš jedného daňového poradcu a môžeš fakturovať a robiť veci tak ako doteraz, ale vo firme bude všetko vypĺňať ON resp. ONA. A máme hotovo.
A ja ho budem pri tom vypĺňaní zásobovať tabuľkami, prehľadmi v rôznych tvaroch a vyhotoveniach?
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Neviem, či tomu správne rozumiem, nevládzem sa nad tým v tomto teple zamýšľať.. Podľa tohto:
Definovanie daňového poradenstva ako podnikania teda vylučuje z tejto definície svojpomocné riešenie daňových problémov pre vlastnú potrebu, zostavovanie daňových priznaní pre seba alebo bezodplatne pre blízke osoby, zostavovanie priznaní a riešenie daňových záležitostí zamestnancom pre zamestnávateľa a podobne.
Nemôžem ja ako konateľ a zároveň účtovník za svoju vlastnú sro podávať DP, či už DPH, alebo DzP?
A nemôžem ja ako SZČO a zároveň účtovník sama za seba podávať DP?
0 0
siso siso

siso je offline (nepripojený) siso

Žabinka
Neviem, či tomu správne rozumiem, nevládzem sa nad tým v tomto teple zamýšľať.. Podľa tohto:
Definovanie daňového poradenstva ako podnikania teda vylučuje z tejto definície svojpomocné riešenie daňových problémov pre vlastnú potrebu, zostavovanie daňových priznaní pre seba alebo bezodplatne pre blízke osoby, zostavovanie priznaní a riešenie daňových záležitostí zamestnancom pre zamestnávateľa a podobne.
Nemôžem ja ako konateľ a zároveň účtovník za svoju vlastnú sro podávať DP, či už DPH, alebo DzP?
A nemôžem ja ako SZČO a zároveň účtovník sama za seba podávať DP?
A dovolím si pridať ešte jednoduchú otázku:
Budem môcť ja ako zamestnanec-účtovník aj podať DP za zamestnávateľa ako som to robila doteraz?
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Sám sebe to môžeš podávať, aj ako konateľ a aj ako SZČO.

siso: tá novela sa netýka zamestnaneckého vzťahu a ani podávania "sám sebe", takže sa týka iba externých účtovníckych firiem...
0 0
siso siso

siso je offline (nepripojený) siso

Nandrolon
Sám sebe to môžeš podávať, aj ako konateľ a aj ako SZČO.
Čiže môže to vlastne pripraviť a napr. aj elektronicky odoslať účtovník ako doteraz, len tam nesmie figurovať jeho meno? Pri tomto mám pred očami malé sro a SZČO ( tí veľkí majú daň.poradcov aj teraz) a keď by som išla do dôsledkov, nemôže byť napr v zmluve s exter.účtovníkom zakotvené podávanie DP a takisto v popise prac.činnosti zamestnanca -účtovníka nesmie byť táto činnosť spomenutá? Alebo to nechápem?
0 0
Andrej13 Andrej13

Andrej13 je offline (nepripojený) Andrej13

siso
Andrej13
Prípadne ak si spoločnosť PO, tak si zamestnáš jedného daňového poradcu a môžeš fakturovať a robiť veci tak ako doteraz, ale vo firme bude všetko vypĺňať ON resp. ONA. A máme hotovo.
A ja ho budem pri tom vypĺňaní zásobovať tabuľkami, prehľadmi v rôznych tvaroch a vyhotoveniach?

Nechcem to moc rozpisovať, ale budiž, ako to robia učitelia? Však ty to prakticky môžeš robiť ako doteraz, no budeš mať "zamestnaného poradcu na čiastočný úväzok" a už je iba na strane štátu dokazovanie. Je to celé jedna veľká blbosť, a ani tak o to nejde, prachy by sa našli, ale to že musíš mať VŠ je obmedzenie, a keď som tam nebol doteraz nepôjdem ani kvôli tomuto. Akoby VŠ znamenala, že máš vyššie IQ.
2 0
siso siso

siso je offline (nepripojený) siso

Ja netrvám na rozpisovaní, sama to rozpisujem len preto, že sa mi nechce veriť, že toto by sa naozaj mohlo aj diať a dúfam, že mi niekto povie, že to čo píšem je hlúposť.
1 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

nemáme hotovo, lebo od externej firmy tento daňový poradca rozhodne nedostane pripočítateľné a odpočítateľné položky bezplatne....
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Mne len nejde do hlavy, že ja, keby som bola zamestnanec, ktorý robí účtovníctvo vo firme, tak bez problému môžem spracovať daňové priznania a aj ich odoslať.
Ale ako SZČO, účtovník, môžem už len účtovať a nemôžem už ani elektronicky poslať daňové priznania za svojich klientov. A to nie len daňové priznania k dani z príjmov, DPH, dani z motorových vozidiel, dani z nehnuteľností, ale ani mesačné prehľady a ročné hlásenia ....... Hlavne,že mám firmy pridané k svojmu osobnému účtu
A myslíte, že konateľ môže za svoju firmu podať daňové priznania? Lebo neviem si predstaviť, že tie malé firmičky, ktoré nemajú žiadneho zamestnanca, teraz zamestnajú niekoho špeciálne kvôli tomu....
4 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Najskôr tento štát umožní komukoľvek a s akýmkoľvek vzdelaním založiť živnosť na vedenie účtovníctva. Nepožaduje sa žiadne dokazovanie vzdelania a skúseností.Taký bordel, ako v profesii účtovník, nezažila žiadna profesia. Tento problém bolo treba riešiť, ale čo dokázali vypotiť v návrhu DP, nemá obdobu. Práca účtovníka tak bude končiť pri vytlačení hlavnej knihy? Dehonestácia tejto profesie pokračuje. Verím, že takýto paškvil nebude prijatý.
20 1
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať