Zavrieť

Porady

A čo na to účtovníci?

srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

vyberám z pripomienok v mpk (pridané na poslednú chvíľu 17.06.2013) - slovenskej komory daňových poradcov k novele zákona č. 78/1992 - o daňových poradcoch a skdp:


... Za § 2 navrhujeme vložiť nové znenie § 3 takto:

㤠3
Daňové poradenstvo
(1) Daňovým poradenstvom je podnikanie2) , ktorého predmetom je poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov (ďalej len „daň“), ako aj v iných veciach, ktoré s daňami súvisia.
(2) Daňové poradenstvo podľa odseku 1 zahŕňa najmä:
a) poradenstvo pri vypracovaní a vypracovanie priznaní, hlásení, výkazov a prehľadov k daniam,2a)
b) poradenstvo pri zisťovaní základu dane a dane a pri plánovaní daní,2a)
c) poskytovanie stanovísk a vysvetlení pre klientov k aplikácii právnych predpisov v oblasti daní,
d) vedenie povinných evidencií vo veciach daní pre klienta,
e) podávanie priznaní, hlásení, výkazov a prehľadov k daniam v mene klienta,

f) poradenstvo pri vypracovaní a vypracovanie žiadostí o záväzné stanovisko podľa osobitného predpisu,2b)
g) zastupovanie klienta v konaní3) pred orgánmi verejnej moci.“.

Poznámky pod čiarou č. 2, 2a), 2b) a 3) znejú:
„2) § 2 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.
2a) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti (CPA) a ktorým sa zrušuje Nariadenie Rady (EHS) č. 3693/93.
2b) § 53a až 53c zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č...../2013 Z. z.
3) Napríklad zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.

Odôvodnenie:
V novom znení § 3 v odseku 1 sa navrhuje všeobecná definícia daňového poradenstva. Daňovým poradenstvom je podnikanie, t.j. činnosť vykonávaná sústavne, samostatne, vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosahovania zisku. Predmetom tejto činnosti je poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov a iných povinných platieb, ako aj v iných veciach, ktoré
s daňami súvisia. Definovanie daňového poradenstva ako podnikania teda vylučuje z tejto definície svojpomocné riešenie daňových problémov pre vlastnú potrebu, zostavovanie daňových priznaní pre seba alebo bezodplatne pre blízke osoby, zostavovanie priznaní a riešenie daňových záležitostí zamestnancom pre zamestnávateľa a podobne.
Odsek 2 obsahuje neúplný výpočet niektorých činností, ktoré sa považujú za daňové poradenstvo, ak sú splnené všeobecné definičné znaky daňového poradenstva podľa odseku 1.
Výpočet týchto činností v rámci daňového poradenstva vychádza najmä z vymedzenia činností Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti (CPA) a ktorým sa zrušuje Nariadenie Rady (EHS) č. 3693/93, ako aj z ustanovení zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňového poriadku) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Navrhujeme nové znenie § 29 :

„§29

(1) Ak daňové poradenstvo vykonáva za odplatu fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nemá osvedčenie na výkon tejto činnosti, považuje sa to za správny delikt a daňový úrad 8) jej uloží pokutu
a) od 100 eur do 10 000 eur, ak ide o fyzickú osobu,
b) od 1 000 eur do 50 000 eur, ak ide o právnickú osobu.
(2) Na účely preverenia skutočností podľa odseku 1 je daňový úrad oprávnený vykonať miestne zisťovanie.8a)
(3) Na konanie o uložení pokuty sa použijú ustanovenia osobitného predpisu.3) Nezaplatená pokuta po lehote splatnosti sa vymáha rovnako ako daňový nedoplatok.8b)
(4) Pokuta je príjmom štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 8a) a 8b) znejú:
„8a) § 37 a nasl. zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
8b) § 2 písm. f) zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.

Odôvodnenie:
Upresňujú sa oprávnenia daňového úradu v oblasti ukladania sankcií za porušenie zákona pri zistení neoprávneného podnikania v oblasti daňového poradenstva bez príslušného oprávnenia (osvedčenia na výkon činnosti daňového poradcu).
Ak daňové poradenstvo vykonáva za odplatu fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nemá osvedčenie na výkon tejto činnosti, daňový úrad jej uloží pokutu vo výške ustanovenej v odseku 1.
Daňový úrad môže zistiť skutočnosť, že fyzická osoba alebo právnická osoba vykonáva daňové poradenstvo bez oprávnenia, na základe podnetu tretej osoby, iného orgánu verejnej moci, alebo aj vlastnou činnosťou. Aby bolo možné preveriť skutočnosti relevantné pre uloženie pokuty, explicitne sa ustanovuje právomoc daňového úradu vykonať za týmto účelom miestne zisťovanie, ktorého procesná úprava je obsiahnutá v Daňovom poriadku. Pokuta sa udeľuje v konaní, ktoré sa spravuje ustanoveniami tej istej procesnej normy – Daňového poriadku. V prípade nezaplatenia alebo čiastočného nezaplatenia sumy uloženej pokuty sa táto bude vymáhať rovnako ako daňový nedoplatok. Príjmy z pokút budú tak ako doteraz príjmom štátneho rozpočtu. ....
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja sa venujem vedeniu účtovníctva od roku 1992. V tom roku sa rekvalifikoval z programátora na účtovníka. Od roku 1993 robím aj DPH. Túto činnosť považujem za výstup z účtovníctva. Priznania k dani z príjmu som robil veľmi nerád, nikdy som nebral peniaze za vypracovanie daňového priznania a ani som nikdy nevystavil faktúru za daňové priznanie.

Som toho názoru, že účtovník má svoju prácu ukončiť účtovnou závierkou a potom má pokračovať daňový poradca. Dnes je prax taká, že daňoví poradcovia nemajú čo robiť a robia účtovníctvo a my účtovníci im kafreme do ich remesla.

Je čas aby nám to niekto zakázal a budeme mať ľahší život.

apo
0 1
Skalka Skalka

Skalka je offline (nepripojený) Skalka

20 rokov spracovávam účtovníctvo, som z týchto neustálych zmien unavená, znechutená a určite si nepôjdem robiť "daňového poradcu", je to len ďalšia páka na vyťahovanie peňazí od pracujúcich, nič iné sa nerobí, len vymýšľajú zákony, v ktorých je milión ustanovení o udeľovaní pokút, ak tie peniaze nezaplatíme za skúšky tak ich zaplatíme na pokutách - školenie 330, osvedčenie 660 = pokuta 1000. A čo je horšie naši podnikatelia nezarábajú na úrovni vyspelých krajín EU a zvýšené náklady na účtovníctvo a daňového poradcu nebudú ochotní akceptovať a žiaľ je smutné, že asi ani nebudú mať z čoho. Ak sa tento zákon schváli, určite zmením zameranie mojich podnikateľských aktivít. Ak nič nevymyslím, tak tiež asi rozšírim rady nezamestnaných.
6 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ešte pripomeniem, že nás účtovníkov by to finančne nemalo poškodiť. Naopak niekto po nás skontroluje naše výstupy. Už nebude možné nosiť účtovníkovi 30, alebo aj 31. marca účtovné doklady. Účtovníci budeme zbavení časových stresov.

Aj automechanici sú rozdelení na tých čo robia motory, tých čo robia plechy a tých čo vedia robiť elektriku. Je chybou nás účtovníkov, že sme na seba zobrali záväzok na vypracovanie daňových priznaní len preto, že naši klienti sú lakomí a nechcú platiť daňového poradcu. Keď som im to radil tak ma vždy ukecali, aby som to daňové priznanie vypísal.

Riešil som to aj na daňovom úrade, že vlastne nemám glaich nato aby som mohol vypisovať daňové priznania. Bol som usmernený, že je to administratívna práca. Z toho vyplýva, že v tom čase a ešte aj dnes stačí mať živnosť na administratívne práce a môžete fakturovať vypisovanie daňových priznaní. A to je ozaj choré. To, že vzniká takýto zákon je dobrodenie pre účtovníkov. Už to malo byť dávno.

apo
0 2
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
apo
... To, že vzniká takýto zákon je dobrodenie pre účtovníkov. Už to malo byť dávno...apo
necitoval som všetko, iba záver - áno, dá sa to aj takto chápať.

Ovšem som zvedavý, ako to bude v praxi fungovať. Ak daňový poradca prevezme zodpovednosť za DP, zastupovanie klienta počas daňovej kontroly - tak to bude zaujímavé - kde nakluše daňová kontrola - ku daňovému poradcovi, či spolu s daňovým poradcom k účtovníkovi a budú ho obaja (DP i DK) preverovať, buzerovať, vyžadovať???
lebo potom voči druhému mám ako účtovník námietky - ak príde kontrola na dodržiavanie postupov účtovania a zákona o účtovníctve - prosím to áno. Ale v prípade, že daňové priznanie vypracuje daňový poradca, daňová kontrola (v zmysle ZoDP) ma potom už nezaujíma, takže neviem prečo by som mal jej venovať svoj čas...
4 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

apo
Ešte pripomeniem, že nás účtovníkov by to finančne nemalo poškodiť. Naopak niekto po nás skontroluje naše výstupy. Už nebude možné nosiť účtovníkovi 30, alebo aj 31. marca účtovné doklady. Účtovníci budeme zbavení časových stresov.

Aj automechanici sú rozdelení na tých čo robia motory, tých čo robia plechy a tých čo vedia robiť elektriku. Je chybou nás účtovníkov, že sme na seba zobrali záväzok na vypracovanie daňových priznaní len preto, že naši klienti sú lakomí a nechcú platiť daňového poradcu. Keď som im to radil tak ma vždy ukecali, aby som to daňové priznanie vypísal.

Riešil som to aj na daňovom úrade, že vlastne nemám glaich nato aby som mohol vypisovať daňové priznania. Bol som usmernený, že je to administratívna práca. Z toho vyplýva, že v tom čase a ešte aj dnes stačí mať živnosť na administratívne práce a môžete fakturovať vypisovanie daňových priznaní. A to je ozaj choré. To, že vzniká takýto zákon je dobrodenie pre účtovníkov. Už to malo byť dávno.

apo

Apo sorry, ale zostaviť kvalitne daňové prizanie neznamená po účtovníkovi prekontrolovať výstupy. Treba si uvedomiť, že daňový poradca berie zodpovednosť iba za formálnu stránku (vyplnenie do tlačiva) nie obsahovú (čo tam je). Za obsahovú je zodpovedný sám daňovník, aj keď Ti to akože vyplní daňový poradca. V prípade, že zatajíš nejaký príjem, daňový poradca za to nenesie zodpovednosť. Ani daňový poradca bez fyzického prekontrolvoania dokladov a pripočítateľných a odpočítateľných položiek nemôže vypracovať daňové priznanie právnickej osoby. Ja nesúhlasím s Tvojím názorom, že by si napríklad nahodil doklady do účtovníctva a išiel za daňovým poradcom, aby ich skontroloval, nakoľko faktúru napr. z Európskej únie musíš posúdiť pri nahadzovaní, nie pri vypĺňaní Daňového priznania.
4 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Môže tu prosím niekto napísať meno toho "múdreho pána", čo sedí na zadku v parlamente, berie plat z našich daní a na oplátku vymýšľa takéto hovadiny? To ja len aby sme vedeli, komu sa máme poďakovať za jeho nekonečnú hlúposť. Keby sa radšej staral do daňových úradníkov, ktorí sú často krát oveľa oveľa menej zbehlí vo svojich vlastných zákonoch ako my. Niekoľko krát sa mi už stalo, že mi daňová úradníčka vyrúbila pokutu a keď som ju na to upozornila, následne pokutu stiahla. Z toho mi vyplýva, že ani oni samé neovládajú svoje zákony. Po prečítaní tohoto návrhu mnohí z vás povedia jedno jediné. Predkladateľ návrhu nemá ani predstavu o tom, čo navrhuje. Len mu to niekto za vysokú províziu postrčil, nech to presadí. Preto sa pýtam, páni "politici", koľko vám bude dosť na konte? Alebo máte kontá ako čierne diery - bezodné?
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

Od roku 1997 spracovávam účtovníctvo zvykla som si aj na chaos,stres keď sa blíži termín na podávanie DP. Ale mám 50 -siat rokov svoju prácu mám rada bez tohto by som ju nemohla robiť a teraz zrazu toto. To mám ísť teraz rozšíriť rady nezamestnaných, alebo už ako som písala v niektorom príspevku ísť pod ,, správu ,, nejakého daňového poradcu ? . Prečo ? Niekto múdry povedal ako sa budú snažiť odbúrať byrokraciu , nezmyselnosť a já neviem čo. A čo je toto? Čo kompetentní vôbec nemyslia na to , že sa to všetko podla mňa zdvojí ako ,zistí daňový poradca či je to dobre zaučtované, keď moja práca ako účtovníka skončí účtovnou závierkou ? Myslíte si , že keď zanesie klient výstupy, ktoré som spracovala , že bude vedieť on odpovedať na to čo tam je zaučtované a prečo to tak je ,lebo moja práca týmto skončila ? Nie, zase budem musieť zodpovedať otázky DP len já , pretože som to účtovala... Za tých pár rokov som si vybudovala akú takú klientelu svojím prístupom k práci a dovolím si tvrdiť aj svojou profesionalitou rešpekt. Nemysleli ani na to , že tak to spravia sito aj medzi daňovými poradcami,lebo nie je daňový poradca ako daňový poradca a čo potom s tým termínom na podávanie daňového priznania? To potom sa urobí novela a ,,dovolí,, sa predľžiť termín na podanie daňového priznania? Nemysleli ani na tých stavbárov, mechanikov proste malých podnikateľov , že sa im zase zvýšia náklady a ten mechanik stavbár, kováč toho bude mať dosť a,, zloží živnosť,, a čo potom ? Dajú na frak zase nezamestnanosť a príjmy do štátného rozpočtu klesnú a budú sa vyhovárať nie je na to aby sa navýšil ,,rozpočet ,, do zdravotníctva , školstva ? A na vyplnenie daňového priznania nepotrebujem vysokú školu, stačí dokúpiť si program na vyplnenie daňového priznania a stlačím ,,ikonku,, ktorá mi to ,,prenesie,, pretože gro svojej práce som si už urobila tým , že som to zaučtovala . ......
3 0
alumina alumina

alumina je offline (nepripojený) alumina

Ako účtovníčka podnikám od roku 1992, teda už je to riadne rokov. No toto je už priveľa. Niekoľko rokov pred dôchodkom môžem povedať, že tento štát ma dokonale vycical. Za tie roky som platila dane ako divá, na odvodoch som zaplatila neuveriteľné sumy, no môj dôchodok bude možno o 400 eurách. Pritom som nikdy nebola na úrade práce, nikdy som nepoberala nemocenské dávky, Stále som iba platila. Tento štát mi nedal nič. A nakoniec ma oberie ešte aj o prácu. Mám zamestnancov, mám klientov, ktorí si ma vážia, čo im mám povedať, keď sa budú so mnou radiť? Choďte za daňovým poradcom, lebo ja nesmiem. Veď niektorí sú pri mne dlhé roky. Je to veľmi smutné. A daňoví poradcovia nech sa tiež snažia makať a nebrať hotovú prácu účtovníkom. Lebo o tom to všetko je. No keď im to schvália, väčšina účtovníkov skončí. Buď sa budú musieť zamestnať, alebo pracovať na čierno.
8 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

apo
Ešte pripomeniem, že nás účtovníkov by to finančne nemalo poškodiť. Naopak niekto po nás skontroluje naše výstupy. Už nebude možné nosiť účtovníkovi 30, alebo aj 31. marca účtovné doklady. Účtovníci budeme zbavení časových stresov.

Aj automechanici sú rozdelení na tých čo robia motory, tých čo robia plechy a tých čo vedia robiť elektriku. Je chybou nás účtovníkov, že sme na seba zobrali záväzok na vypracovanie daňových priznaní len preto, že naši klienti sú lakomí a nechcú platiť daňového poradcu. Keď som im to radil tak ma vždy ukecali, aby som to daňové priznanie vypísal.

Riešil som to aj na daňovom úrade, že vlastne nemám glaich nato aby som mohol vypisovať daňové priznania. Bol som usmernený, že je to administratívna práca. Z toho vyplýva, že v tom čase a ešte aj dnes stačí mať živnosť na administratívne práce a môžete fakturovať vypisovanie daňových priznaní. A to je ozaj choré. To, že vzniká takýto zákon je dobrodenie pre účtovníkov. Už to malo byť dávno.

apo

Apo, prepáč, ale keďže vykonávaš túto prácu vôbec tomu nerozumiem ako môžeš uvedené napísať.

Celý proces, ktorý funguje teraz nastal vývojom a prispôsobovaním sa dobe /vôbec tým nechcem povedať, že sa nemá nič meniť/ a takáto novela zákona nič pozitívne neprinesie nikomu , len daňovým poradcom.

Ja tu znova zopakujem, že najväčšou chybou je používanie slova "účtovník"., ktorý prakticky má na základe predložených dokladov skontrolovať úplnosť a správnosť dokladu, zaúčtovať MD D a vypracovať ročnú závierku. /samozrejme za inú plácu ako keď robíš komplet všetko/.To, že "účtovníci" , teda vlastne ekonómovia robia všetko priniesla doba z viacerých dôvodov.

1. Malá a stredná firma nebude predsa zamestnávať alebo dávať spracovávať účto účtovníkovi, priznania daňovému poradcovi či, mzdy mzdovému účtovníkovi atď. Samozrejme prvý dôvod je finančný. Ak toto všetko spracováva jeden človek, človek, ktorý dokonale pozná firmu jeho spracovanie je určite menej náročné na čas a určite bude kvalitnejšie, ako keď budú niečo lepiť traja ľudia, z ktorých ani jeden nebude poznať celú problematiku firmy dobre.

2. Dnes nejde robiť účtovníka bez nadväznosti na dane, veľa účtovných prípadov je závislých od toho, čo hovoria daňové predpisy, účtovník-ekonóm si nemôže dovoliť neovládať ich.

3. ako môžeš povedať, že by nás to nemalo finančne poškodiť, ak to Ty robíš zadarmo, tak ostatní to samozrejme nerobia zadarmo, a podnikateľ predsa nebude platiť niečo dvakrát a ak som ekonóm, tak potom by mi malo ležať na srdci i finančný stav podnikateľa.

4. Bez toho, že by som sa chcela vyťahovať, z vlastnej skúsenosti si dovolím povedať, že som vedela lepšie vyložiť a riešiť daňovú problematiku ako niektorí daňoví poradcovia. Tím chcem povedať, že vždy je to len a len o ľuďoch a kvalite ich odvádzanej práce.

5. Ak si môže každý sám - ako amatér, konateľ a pod. vystaviť DP, akým právom sa predpisuje iným firmám, že v ich prípade to musí byť daňový poradca, ktorý nesie rovnakú zodpovednosť voči podnikateľovi ako aj my za svoje chyby a pred štátom je zodpovedný jedine podnikateľ a niekto mu určí, kto mu to má vykonávať?

6. Ak spracujeme celé účtovníctvo podľa zákonov o účtovníctve a daňových zákonov /ináč sa nedá, chceš povedať, že vypísanie DP je taký problém, že ho majú robiť iba daňoví poradcovia????

6. Akú kontrolu výstupov urobí daňový poradca? - žiadnu, zoberie konečné stavy , vypíše za pol hodiny DP, zoberie 3krát vyššiu plácu a zodpovedný zostane, ten, ktorý výstupy dal, teda účtovník. Tu sa plne stotožňujem s DÚ, že vlastné vypísanie DP je už administratívna práca-ak si prečítaš pozorne poučenie, vieš, ktoré zostatky kam písať. Ty spracuješ DPH, vytlačíš DP a daňový poradca sa pod neho podpíše, že on to vypracoval, dtto mzdový prehľad, alebo len zaúčtuješ DPH, resp. účtovné prípady a tie daňové skupiny do Tvojho softu príde dopísať daňový poradca???..... a takto by som mohla pokračovať ďalej....
7. Kontrolu účtovných stavov robí podľa mojej mienky auditor a nie DP.

8. A na záver sa pýtam -naozaj to považuješ za dobrodenie, urobiť účto, nalepiť bločky a nedokončiť svoju prácu?. A AK je tu niečo choré, tak potom takéto okaté lobovanie, resp. snaha jednej skupiny podnikateľov sa takto vyvyšovať nad druhými a ďalej je chorá neustála a jasná likvidácia strednej vrstvy podnikateľov. Tak ako my si musíme zháňať prácu, čo nie je už dnes nič ľahké, nech sa snažia aj daňoví poradcovia.
8 0
alumina alumina

alumina je offline (nepripojený) alumina

apo
Ja sa venujem vedeniu účtovníctva od roku 1992. V tom roku sa rekvalifikoval z programátora na účtovníka. Od roku 1993 robím aj DPH. Túto činnosť považujem za výstup z účtovníctva. Priznania k dani z príjmu som robil veľmi nerád, nikdy som nebral peniaze za vypracovanie daňového priznania a ani som nikdy nevystavil faktúru za daňové priznanie.

Som toho názoru, že účtovník má svoju prácu ukončiť účtovnou závierkou a potom má pokračovať daňový poradca. Dnes je prax taká, že daňoví poradcovia nemajú čo robiť a robia účtovníctvo a my účtovníci im kafreme do ich remesla.

Je čas aby nám to niekto zakázal a budeme mať ľahší život.

apo
Toto snáď nemyslíte vážne. Keďže aj ja som účtovníčka od roku 1992, nie som rekvalifikovaná, ale účtovala som už 15 rokov predtým. Veď ak sa správne účtuje s prihliadnutím na zákon o dani z príjmov musíme v analytickej evidencii účtovať o nákladoch, ktoré nepatria do základu dane. Čiže odovzdám pekne vypracované nákladové účty s dôslednou analytickou evidenciou, aby niekto iný vypísal daňové priznanie, ktorého vypísanie podľa takto pripravených podkladov trvá niekoľko minút?
Toto považujem za urážku všetkých poctivých účtovníkov. Degradovanie našej práce a vy zdá sa mi, že nie ste účtovník, ináč by ste tomu rozumeli. Ako potom zaúčtujete daň? To ju zaúčtuje daňový poradca? Účtovná závierka je Súvaha a Výkaz ziskov a strát, teda aj zaúčtovaná daň. Daň je zaúčtovaná, ak je spravená transformácia hospodárskeho výsledku na základ dane, to znamená, urobené daňové priznanie.
13 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Keďže neviem to dopísať do svojho príspevku tak, ešte doplním, to, že automechanici sú rozdelení, teda špecializovaní na plechy, motory, elektriku ako píšeš, neznamená, že nemôžu vykonávať všetko komplet, lebo sú vyučení automechanici...
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No už len chýba, aby podávanie daňových priznaní bola viazaná živmosť. A komu ju nepovolia, tak si nebude môcť sám robiť daňové priznanie.

Evina, pod tvojim príspevkom je taká "ceruzka"(editovať). Klikni na ňu a môžeš dopisovať.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

alumina
Ako potom zaúčtujete daň? To ju zaúčtuje daňový poradca? Účtovná závierka je Súvaha a Výkaz ziskov a strát, teda aj zaúčtovaná daň. Daň je zaúčtovaná, ak je spravená transformácia hospodárskeho výsledku na základ dane, to znamená, urobené daňové priznanie.
no to môže byť ešte celkom zaujímavé - účtovník v PU odovzdá ku závierky zostatky na jednotlivých účtoch pred zdanením - danovy poradca vypočíta daň, zrejme aj také veci ako napríklad odloženú daň... - vysledok odovzdá účtovníkovi, ten zase toto zaúčtuje, zostatky nanovo posunie poradcovi a ten zostaví výkazy. Plus samozrejme bude zostavovať aj prílohu... A z čoho ju bude zostavovať? Ak si dobre pamätám, tak iba zostatky z účtovníctva k tomu nestačia.... A kto ju bude zostavovať?
4 0
alumina alumina

alumina je offline (nepripojený) alumina

Dáša_
alumina
Ako potom zaúčtujete daň? To ju zaúčtuje daňový poradca? Účtovná závierka je Súvaha a Výkaz ziskov a strát, teda aj zaúčtovaná daň. Daň je zaúčtovaná, ak je spravená transformácia hospodárskeho výsledku na základ dane, to znamená, urobené daňové priznanie.
no to môže byť ešte celkom zaujímavé - účtovník v PU odovzdá ku závierky zostatky na jednotlivých účtoch pred zdanením - danovy poradca vypočíta daň, zrejme aj také veci ako napríklad odloženú daň... - vysledok odovzdá účtovníkovi, ten zase toto zaúčtuje, zostatky nanovo posunie poradcovi a ten zostaví výkazy. Plus samozrejme bude zostavovať aj prílohu... A z čoho ju bude zostavovať? Ak si dobre pamätám, tak iba zostatky z účtovníctva k tomu nestačia.... A kto ju bude zostavovať?
A čo by sa stalo, keby sme neúčtovali na analytických účtoch náklady, ktoré nepatria podľa zákona o dani z príjmov do základu dane? To akože si ich bude daňový poradca hľadať medzi dokladmi? To by som im priala.
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
alumina
...A čo by sa stalo, keby sme neúčtovali na analytických účtoch náklady, ktoré nepatria podľa zákona o dani z príjmov do základu dane?
... to by bolo zlé, sme predsa účtovníci a riadime sa okrem iného i postupmi účtovania, ktoré stanovujú hľadiská pre tvorbu AU, medzi iným i pre:

* členenie podľa položiek účtovnej závierky, a to vrátane požiadaviek na zostavenie poznámok; členenie sa týka aj požiadaviek na zverejňovanie údajov z účtovnej závierky,
* členenie podľa požiadaviek na vyčíslenie základu dane jednotlivých daní...
0 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

apo
Ja sa venujem vedeniu účtovníctva od roku 1992. V tom roku sa rekvalifikoval z programátora na účtovníka. Od roku 1993 robím aj DPH. Túto činnosť považujem za výstup z účtovníctva. Priznania k dani z príjmu som robil veľmi nerád, nikdy som nebral peniaze za vypracovanie daňového priznania a ani som nikdy nevystavil faktúru za daňové priznanie.

Som toho názoru, že účtovník má svoju prácu ukončiť účtovnou závierkou a potom má pokračovať daňový poradca. Dnes je prax taká, že daňoví poradcovia nemajú čo robiť a robia účtovníctvo a my účtovníci im kafreme do ich remesla.

Je čas aby nám to niekto zakázal a budeme mať ľahší život.

apo
Sorry "oci"! Aj ja som presedlal z programátora. Ale na rozdiel od teba som nikdy nebol účtovník. Účtovník je ten ktorý "lepí či cvaká tie lístky".
To čo robím ja a zrejme väčšina z vás ja označujem slovom "EKONÓM".
Áno cvakám aj lístky, robím aj faktúry, aj optimalizáciu daní, aj rozpočty aj kalkulácie aj mzdy aj hot line aj ......tisíc iných vecí. A kto iný ako ja má spracovať a podať daňové priznanie? Kto ho urobí lepšie ako ja? Daňový poradca odtrhnutý od bežnej reality ktorý nenalepil ani jeden lístok?
Nechcel som sa už tu vyjadrovať ale si ma naštval. Považujem tvoje vyjadrenie za absolútne, mierne povedané, scestné. Veď na konci našej práce je práve DP.
Takže aby som to zhrnul , bez urážky, - tebe by som si ani DP nedal urobiť!
S pozdravom - Ekonóm
7 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Mám len dve poznámky.
Keby bolo účtovníctvo viazanou živnosťou, koľkí by ste skončili?
Čo tak namiesto špekulácií ako obísť neprijatý zákon, najprv využiť legislatívne možnosti?
0 0
Skalka Skalka

Skalka je offline (nepripojený) Skalka

kukučka
Mám len dve poznámky.
Keby bolo účtovníctvo viazanou živnosťou, koľkí by ste skončili?
Čo tak namiesto špekulácií ako obísť neprijatý zákon, najprv využiť legislatívne možnosti?

Kedysi bolo spracovanie účtovníctva viazanou živnosťou - teda preukazovalo sa vzdelanie a prax v príslušnom odbore. Tak to bolo v roku 2014 keď som si ja vybavovala živnosť. Neviem kto a kedy toto zmenil na voľnú živnosť a je naozaj pravda, že vzdelaných účtovníkov s praxou a vedomosťami takýmto spôsobom niekto degradoval na nejakého administratívneho pracovníka.
Chcem podotknúť, že napr. v Anglicku môže byť DP podané len s podpisom certifikovaného účtovníka, ale vypracovať ho môže ktokoľvek. Ani SZČO ani s.r.o. bez tohoto podpisu DP podať nemôže. Lenže administratívny náročnosť resp. nenáročnosť je úplne niekde inde.
Tu je problém niekde úplne inde. Vymýšľajú sa zákony na množstvo povinností - administratívnych, evidenčných, milion hlásení, priznaní a k tomu príslušné pokuty. Aj tento návrh sa dá chápať len z pohľadu možnosti udeľovania ďalších pokút, lebo aj tak to nič iné neprinesie, len ďalšiu komplikáciu a formálny podpis DP, ktorý si niekto nechá véééééľmi dobre zaplatiť. Alebo sa mýlim?
0 0
Skalka Skalka

Skalka je offline (nepripojený) Skalka

tompet
apo
Ja sa venujem vedeniu účtovníctva od roku 1992. V tom roku sa rekvalifikoval z programátora na účtovníka. Od roku 1993 robím aj DPH. Túto činnosť považujem za výstup z účtovníctva. Priznania k dani z príjmu som robil veľmi nerád, nikdy som nebral peniaze za vypracovanie daňového priznania a ani som nikdy nevystavil faktúru za daňové priznanie.

Som toho názoru, že účtovník má svoju prácu ukončiť účtovnou závierkou a potom má pokračovať daňový poradca. Dnes je prax taká, že daňoví poradcovia nemajú čo robiť a robia účtovníctvo a my účtovníci im kafreme do ich remesla.

Je čas aby nám to niekto zakázal a budeme mať ľahší život.

apo
Sorry "oci"! Aj ja som presedlal z programátora. Ale na rozdiel od teba som nikdy nebol účtovník. Účtovník je ten ktorý "lepí či cvaká tie lístky".
To čo robím ja a zrejme väčšina z vás ja označujem slovom "EKONÓM".
Áno cvakám aj lístky, robím aj faktúry, aj optimalizáciu daní, aj rozpočty aj kalkulácie aj mzdy aj hot line aj ......tisíc iných vecí. A kto iný ako ja má spracovať a podať daňové priznanie? Kto ho urobí lepšie ako ja? Daňový poradca odtrhnutý od bežnej reality ktorý nenalepil ani jeden lístok?
Nechcel som sa už tu vyjadrovať ale si ma naštval. Považujem tvoje vyjadrenie za absolútne, mierne povedané, scestné. Veď na konci našej práce je práve DP.
Takže aby som to zhrnul , bez urážky, - tebe by som si ani DP nedal urobiť!
S pozdravom - Ekonóm


MUSÍM SA LEN K TOMUTO NÁZORU PRIDAŤ
3 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Skalka treba opraviť vyššie dátum rok 2014 ešte len bude ,zrejme to mal byť rok 2004.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať