Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok v roku 2014

Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Poraďáci, už ste si všimli aktivity MPSVaR ?
http://m.topky.sk/cl/10/1354371/Dals...u-o-prispevky-
Rodičovský príspevok budú zase dostávať len matky čo sú doma pri deťoch . A bude vyšší, a nižší.... podľa článku.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No konkretny návrh https://lt.justice.gov.sk/Document/D...ID=1&langEID=1 zákona
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Všimla som si, na vyšší bude mať nárok rodič, ktorému vznikol nárok na materské (teda bol nemocensky poistený).
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No zdá sa, že oprášili starý zákon čo platil chvílku aj predtým ... a ja som si všimla, že príspevok na starostlivosť o dieťa bude 260e a nie 230e ... babičky zase budú živnosti otvárať ...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti
No zdá sa, že oprášili starý zákon čo platil chvílku aj predtým ... a ja som si všimla, že príspevok na starostlivosť o dieťa bude 260e a nie 230e ... babičky zase budú živnosti otvárať ...
Gabika, nie je to tak ako píšeš - príspevok na starostlivosť o dieťa zanikne. Suma 260€ bude vyšší rod.príspevok pre rodičov, ktorí poberali materské

„(2) Rodičovský príspevok je 260 eur mesačne do konca kalendárneho mesiaca, v*ktorom dieťa dovŕši dva roky veku, ak sa oprávnenej osobe pred vznikom nároku na rodičovský príspevok
a) vyplácalo z*dôvodu starostlivosti o*toto dieťa materské16) alebo obdobná dávka ako materské v*členskom štáte alebo
b) nevyplácalo materské16) alebo obdobná dávka ako materské v*členskom štáte a*oprávnená osoba bola v*posledných dvoch rokoch pred narodením tohto dieťaťa najmenej 270 dní nemocensky poistená; do obdobia 270 dní sa započítava aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia, ktoré sa započítava na účely materského podľa osobitného predpisu.18e)“.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veronika myslím, že sa mýliš.
Citát z návrhu ... 2. V § 5 ods. 1 písm. a) sa suma „230 eur“ nahrádza sumou „260 eur“. ...
a RP nebol 230 eur .. toľko bol príspevok na starostlivosť zamestnaným rodičom.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti
Veronika myslím, že sa mýliš.
Citát z návrhu ... 2. V § 5 ods. 1 písm. a) sa suma „230 eur“ nahrádza sumou „260 eur“. ...
a RP nebol 230 eur .. toľko bol príspevok na starostlivosť zamestnaným rodičom.
Citovala som z návrhu zákona, ktorý si priložila. Pozri bod 15.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad
Citovala som z návrhu zákona, ktorý si priložila. Pozri bod 15.
Ano RP má byť členený na 160 eur a na 260 eur to je v poriadku,
to čo píšem ja pozri na strane 6, je to čl. II, bod 2
Myslím, že príspevok na starostlivosť nezanikne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti
veronikasad
Citovala som z návrhu zákona, ktorý si priložila. Pozri bod 15.
Ano RP má byť členený na 160 eur a na 260 eur to je v poriadku,
to čo píšem ja pozri na strane 6, je to čl. II, bod 2
Myslím, že príspevok na starostlivosť nezanikne.
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2013...novej-kostyme/
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No príspevok na starostlivosť dostane pracujúci rodič ( aj teraz môže dostať do 230e ) do výšky 260 eur .. kt. predloží faktúru za starostlivosť o deti z jaslí, škôlky , alebo od opatrovateľky...

Akurát som si v návrhu všimla, že deti zase nebudú môcť byť v štátnej škôlke ...
1 0
bleelka bleelka

bleelka je offline (nepripojený) bleelka

Prispevok na starostlivost pokial date dieta do jasli, resp. ineho zariadenia, ktore mozete vydokladovat fakturou ma byt 260 Eur (prispevok sa nebude rusit, naopak, zvysi sa, s cielom motivovat mamicky nastupit do zamestnania skor). Ocakavam, ze vsetky zariadenia sa tomu promptne prisposobia a zvysia ceny za opatrovanie ako tomu bolo uz v minulosti pri zvyseni tohoto prispevku Takze sa nic v tomto smere nezmeni a vyhodnejsie to nebude. RP sa ma zvysit pre povinne nemocensky poistene matky do 2 rokov veku na 260 Eur, potom klesne na 160 Eur. Konkretne v mojom pripade je to horsie, lebo dieta mi bude mat 2 roky v juni, cize pol roka budem poberat zvyseny (narast o 360 Eur za toto obdobie), ale potom rok nizsi (pokles o 480 Eur). Cize touto novelou stratim 120 Eur Uz teraz nam to nevychadza a mesacne ideme do minusu 200 Eur, neviem co bude dalej. Zial, nie som stotoznena s tym, aby 2 rocne dieta islo do jasli, prave v obdobi, ked je to pre emocionalny vyvoj dietata najmenej vhodne (medzi 2 a 3 rokom).
Naposledy upravil bleelka : 03.07.13 at 07:22
0 0
pepana pepana

pepana je offline (nepripojený) pepana

ale neviem či som to správne pochopila že táto novela sa bude týkať len nových rodičovských príspevkoch od 1.1.2014 čiže kto mal nárok na rodičovský príspevok pred 2014 ide podla starého zákona?
㤠12c
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2014

Podmienky nároku na rodičovský príspevok a jeho suma sa aj po 31. decembri 2013 posudzujú podľa zákona účinného do 31. decembra 2013, ak
a) nárok na rodičovský príspevok vznikol pred 1. januárom 2014 a trvá aj po 31. decembri 2013 alebo
b) sa rodičovský príspevok po 31. decembri 2013 odníme oprávnenej osoby a jedna z oprávnených osôb si uplatní nárok na rodičovský príspevok na zabezpečenie riadnej starostlivosti o to isté dieťa.“.
0 0
bleelka bleelka

bleelka je offline (nepripojený) bleelka

Este sme rozmyslali, ze by som isla do prace ked bude mat dcerka 2r a 2m a ze mi bude s nou doma mama, ale po tomto ako chcu pracujucim matkam uplne zrusit RP, to neprichadza do uvahy, pretoze jej nebudem mat z coho ani zaplatit podnajom, nieto prispevok za to, ze sa mi stara o dieta. Jasli sa zdraham aj z dovodu vysokej chorobnosti, ved to bude viac doma (a ja na OCR) ako v jasliach a platit ich budem musiet tak ci tak aj ked bude doma chora.
0 0
bleelka bleelka

bleelka je offline (nepripojený) bleelka

pepana, tak v nasom pripade by to bolo vyhodnejsie keby to slo po starom...neviem ako to bude, len novela co bola naposledy sa tykala plosne vsetkych RP, potom to na bojkot mamiciek upravili, ze existujuce dosli po starom a potom presli na nove podmienky... zaujima ma ale este ako to je pre pracujuce matky, ci aj tie dojdu po starom a budu im vypalcat RP aj ked pracuju a dieta nie je v jasliach alebo im ho rovno zrusia ako vsetkym.... konkretne zas moj pripad, keby som od sept 2014 isla do prace a mama by mi bola s malou, teda nie v jasliach, mohla by som poberat RP v sucasnej vyske necelych 200 Eur, alebo by mi ho odnali? Nevies?
0 0
pepana pepana

pepana je offline (nepripojený) pepana

ja osobne som to pochopila tak že sa to bude týkať len nových RD po 1.1.2014. teda podla toho paragratu § 12c
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2014

a bleetka potom by to malo byť tak že môžeš pracovať a ostane ti tých 200 eur. veď koľko mamičiek teraz pracuje aj poberá príspevok. viem že tak pred 4 rokmi sa to tiež rozdelovalo podla toho kto mal od kedy nárok na RD tak v závislosti od toho mohol alebo nemohol pracovať a dostával prípevok. Posudzovali sa zákonom z toho obdobia.
najlepšie budú po schválení zákona informované pracovníčky na UPSVaR ktoré vyplácajú tieto príspevky tak potom sa treba tam informovať.
0 0
bleelka bleelka

bleelka je offline (nepripojený) bleelka

pepana, dakujem za info a nazor. tiez si myslim, ze by mal kazdy byt posudzovany podla obdobia, do ktoreho platnosti zakona spada...pamatam si na to, ze sa mamicky ohradili vtedy ked mali upravovat RP a znizit ho z 256 na 190 eur a vybojovali si, aby dosli po starom, sice im skratili obdobie...ktovie ako to nakoniec bude...vsetky tieto zmeny, je to prast ako uhod, ani lepsie, ani horsie a navyse to statnemu rozpoctu sotva pomoze...
0 0
bleelka bleelka

bleelka je offline (nepripojený) bleelka

Hromadna pripomienka proti zruseniu RP pre pracujucich rodicov, mozete ju podporit tu http://www.beblavy.sk/2013/07/rodicovsky_prispevok/
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať




Pridať pochvalu