Zavrieť

Porady

Účtovanie - paušálne vydavky na spotrebované PHM

Dobrý deň,
vedel by mi niekto prosím poradiť ako učtovat o pausalných výdavkoch? Mám PHM bloky v hodnote 120 eur s DPH, chcem si uplatniť len 80%.
Takže 100% je 100+20 eur DPH.
80% je 80+16 eur DPH.
20% je 20+4 eur DPH.
Neviem ako mam o tom účtovať.
Viem že sumu 80 eur zaúčtujem 501/211. DPH 16 eur 343/211.
Ale co s 20%??? To je so sumou 20 a 4 eur.
Tých 20 eur dám ako 50199 - nedanový náklad/211.
A tie 4 eura DPH?????

Dakujem

veľmi pekne za pomoc.
Naposledy upravil zabiatko7282 : 18.07.13 at 08:20
3 komentárov     zbaliť
Tunco Do
speedstep možem otázku celých 120€ v tomto pripade ale odučtujem z pokladne?? diik
Tweety Áno. Ale otázky nedávaj do komentárov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    ja cely nedanovy naklad vratane dph (v tvojom pripade 24) uctujem na 50199 nedanovy naklad
    evica9 a mozem robiť paušalne vydavky aj ked som si pri kupe vozidla uplatnila celu DPH ????????????
    Antonia Jendrišáková Môžeš

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Ja účtujem nedaňovú DPH tiež na 548 nedaňovú a ˇ80% spotreby PHM môžeš uplatniť aj keď si si pri kúpe uplatnila celú DPH.

    Tunco je offline (nepripojený) Tunco

    Tunco
    Dobrý deň, chcem sa spýtať ako postupujete pri účtovaní, robíte to mesačne alebo raz ročne ? Ak by som chcel teraz v sro uplatniť paušál.výdavky na pohonné hmoty, je už teraz neskoro, alebo nevadí, ak 20% celý zaúčtujem ako nedanový náklad do r.2013 a dph odpočítam v januári 2014 ? je to takto korektné ?
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 u nás sa účtujú mesačne, aj korekcia voči DPH, a obávam sa, že to nie je v súlade so zákonom ak ste účtovali celý rok 100 % PHM a teraz v 01/2014 korekcia 20%?
    Tunco Viem že v minulosti sa to tak bežne robilo. V DPH za 12.mesiac sa spravila korekcia 20%.
    karakul ... korektné to vôbec nie, ani v súlade so zákonom... máš na výber - buď podáš DDP za jednotlivé zdaňovacie obdobia, alebo vypracuješ evidenciu jázd za celý rok 2013 tak, aby ste mali nárok na odpočet DPH v plnej výške...
    Tunco Dobrý deň, no čo sa týka nákladov je to ok - 20% z PHM - 501.999(nedanové)/501.PHM
    Ja som len nevedel ako vyriešiť DPH. Pretože v príručke od Omegy je napísané, že to možno účtovať 2 spôsobmi, ja som si zvolil ten, že na konci roka (DPH za december) odpočítam z DPH z PHM 20% a zaúčtujem ich na výstup.
    karakul ... no keď je to s nákladmi ok, tak s DPH to nie je... a s tými dvomi spôsobmi v Omege je asi nepochopenie podstaty - "na konci roka" podľa mňa (nepoznám Omegu) znamená iba možnosť pre neplatcov DPH, takže nie "DPH za december"
    Tunco Nie nie, v omege je presne rozpísaný aj postup účtovanie paušálne uplatnenej phm - a je tam aj návod na zaúčtovanie DPH v decembri. Musela byť v minulosti taká možnosť, asi to už nie je aktuálne :/. Takže je to zle, to znamená že musíme hned od januára účtovať o paušálnej phm a nie sa rozhodnúť na konci roka. Čiže za rok 2013 už máme smolu. Ďakujem Vám za upozornenie
    avalik pozri si ci tam nie je spominane "na konci obdobia" a nie na konci roka - ak si mesacny platitel DPH tak ten postup uplatnis na konci mesiaca, ak si stvrtrocny, tak na konci stvrtroka
    Tunco Naozaj to tam nie je, je tam doslova napísané, že máš dve možnosti : 1. Priebežne počas roka
    2. Na konci roka jednorázovým zápisom - a to vrátane nákladov ako aj DPH.
      zbaliť

    timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

    timejka200
    vediem pu , ak ei budeme uplatnovať 80% z celkových bločkov - tak nemáme povinnosť ivesť evidenciu jázd? dakujem
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    saminka6 Nemate povinnosť viesť knihu jázd pri uplatnovani 80 %, ale musíte si opísať stav tachometra na zaciatku a konci účtovného obdobia.
    timejka200 dakujem pekne ak sme kúpili auto v hodnote 500Eur od FO . zaradím auto do majetku022 a môžem ho odpisovať?
    saminka6 Môžete to zaradiť do majetku a odpisovať alebo účtovať ako o spotrebe, lebo nadobudnutý majetok je do 1 700 €.
      zbaliť

    Účtovanie - paušálne vydavky na spotrebované PHM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.