Zavrieť

Porady

Poľnohospodárske družstvo mi odmieta vydať poľnohospodársku pôdu v mojom vlastníctve

PD bez môjho súhlasu vydalo moju pôdu, ktorú si odo mňa prenajímalo, ako náhradnú pôdu pre tretiu osobu. Ja sa už viac ako 10 rokov snažím k tejto pôde dostať, avšak odpoveď je, že mi ju vydať nemôžu, keďže ju pridelili ako náhradný pozemok. Samozrejme pôda je v lukratívnej časti na kraji obce. Mám už dlhodobo podnikateľské plány, avšak takto mi je bránené nie len dostať sa k môjmu majetku, ale aj podnikať. Poradí niekto, čo s tým a či majú právo mi takto okupovať môj majetok? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Treba sa pozrieť na všetky zákony okolo pôdy, neviem, o ktorých tu hovoríte. Stále sa čosi mení, dopĺňa. Robila som kedysi so zákonom 42/1992, ale teraz sú už iné a nie som v tom doma.
    O nájme pôdy je zákon 504/2003, tam sa tiež dosť dozvieš, hlavne vo vzťahu k prvému nájomcovi a ďalším, ale napíšem ti ich viac.
    Myslím, že v niektorom je napísané, že keď máš k tvojmu pozemku prístup, nemusíš čakať na obnovu evidencie a nový register pôdy. Už len správne ukončiť užívanie tvojich parciel.
    Ty vieš všetky okolnosti, dátumy, navštív ten pozemkový úrad ako ti radí Pavol64, oni ti môžu poradiť najlepšie a bezplatne.

    Zákony: 229/1991 , 330/1991 , 180/1995 , 64/1997 , 503/2003 , 504/2003 , 220/2004 ,
    Vyhlášky: 508/2004 , 38/2005 , jedna nová 11. marca 2013
    Nariadenie vlády 58/2013 , aj zákon 66/2009 ...

    Možno ti poradáci niečo upresnia.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    branislavp, Danielle369, pavol54, Stefan2005, Spyt
    5
    Spyt Vaaav, veľmi pekne ďakujem

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    poľnohospodárske družstvo nič nevlastní nič nevydáva za svojej vôle na to máš inštitúciu obvodný pozemkový úrad na jeho náklady ti to aj geodet vyznačí takže družstvo s tebou pinká ako právnym analfabetom. Lenže máš smolu pokiaľ bude družstvo existovať tak sa k tej pôde nedostaneš lebo zákon o vydávaní náhradných pozemkov už neplatí.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Spyt A čo radíš?
    pavol54 čo som nenapísal dosť jasne? OPU
    Mária27 Pavol, nenapísal si to jasne.
    pavol54 Mária asi máš pravdu, ale tieto veci treba riešiť cez obvodný pozemkový úrad, aspoň mne všetko vysvetlili,
    Mária27 Toto je užitočné
    Spyt Tak tomuto som už rozumel Radíš teda ísť cez pozemkový fond... ďakujem, skúsim to
    pavol54 napísal som pozemkový fond? To sú dve rôzne inštitúcie
    Spyt ok, obvodný pozemkový úrad... ďakujem za radu
      zbaliť

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Mala som tiež taký istý problém ako ty: ak máš pozemok v pôvodnej výmere, máš k nemu taký prístup že si ho môžeš oplotiť máš vyhrané, ale obyčajne to tak nie je, lebo PD rozorali tieto náhradné pozemky iným smerom. Pozri na www.katasterportal.sk či ho máš vedený v registri "E". Asi áno, takže postup bude taký že si dáš geodetom vymerať pozemok, urobiť plán, zaplatíš nemalú sumu a požiadaš kataster aby ho previedlo do registra "C". A potom sa už môžeš vykašľať na to, že ho niekto užíva ako náhradný pozemok, prípadne si ho môžeš aj oplotiť.

    Ale ak je pozemok rozoraný iným smerom neurobíš v tomto smere nič, pretože by si sa musel súdiť s každým kto pozemok užíva a ešte by si nemusel mať naň prístup.
    Spyt Ďakujem za užitočné informácie

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Obráť sa na príslušný súd.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Spyt Tiež som už nad tým uvažoval, avšak súdy sú zdĺhavé a drahé. Existuje však niečo, čo ich na takéto niečo oprávňuje?
    marjankaj Neexistuje. Kto je zapísaný na liste vlastníctva?
    Spyt Som majiteľom pôdy, teda ja. Lenže PD ju (mimochodom bez môjho vedomia) vydalo ako náhradnú pôdu "niekomu" a vyhovára sa jednak na to a teraz novšie sa odvoláva na plánované pozemkové úpravy a že až potom... Mimochodom tých pozemkových úprav mám tiež strach, keďže sa v rámci nej môžu premiestňovať pozemky a ja ju mám v lukratívnej časti, na kraji obce
    Spyt Ešte pre upresnenie, som majiteľom 2 ha, avšak je tam aj spoluvlastník z celkovej výmery 3 ha
    marjankaj Nikto nemôže darovať alebo predať tvoj majetok.
    Mal si s tým PD nejakú nájomnú zmluvu?
    Spyt Áno s PD mám dodnes platnú nájomnú zmluvu, ktorú sa práve snažím vypovedať a dostať sa tak mojej pôde. Jednoducho ju ale bez môjho súhlasu dali ako náhradu inému (tj. nie predali, alebo darovali inému, len vydali ako náhradný pozemok). Jednak neviem akým právom ju niekto bez môjho vedomia dáva tretej osobe a keď, tak už vôbec nechápem, že keď chcem vypovedať zmluvu o prenájme s PD, tak to vraj nejde. Ja tú pôdu jednoducho vlastním a PD je len nájomca, tak prečo a na základe akých zákonov mi v tom chce brániť a to už ako píšem vyše 10 rokov...
    julysak Píše MOJU pôdu , tak ako optimista verím, že on

    Spyt :

    Miesto SPYTovania na Porade si prečítaj nájomnú zmluvu ( ty si ju podpísal a ty ju máš a NIE my) ako sa dá vypovedať - - a nepýtaj sa to toho, kto ju nechce vypovedať = veď máš občaňák aj voličské právo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Spyt Môžem ťa ubezpečiť, že mám nájomnú zmluvu dobre preštudovanú, no o výpovedi tam nie je ani slovo. PD sa neustále vyhovára na to, že tú pôdu vydali ako náhradnú. Keď sa ich však pýtam na to, ako ju mohli vydať bez súhlasu majiteľa (teda mňa), tak nevedia... vraj boli také zákony. Práve z toho dôvodu sa Spyt-ujem, aby som sa niečo dozvedel na danú trému od ľudí, čo už majú podobné skúsenosti, resp. majú nejaké právnické vzdelanie.
    julysak A na kerej starej materinej onú si podpísal zmluvu, kde "nie je ani slovo o výpovedi " ??????????????
    Možno je to teda zmluva na dobu URČITÚ = určite budeš mať v záverečných ustanoveniach niečo také :
    účastníci zmluvu
    - prečítali
    - neboli v tiesni
    - porozumeli
    - na znak sôhlasu PODPÍSALI

    PS
    Na takéto by ti mala stačiť aj "právnická praktická učňovka" , ako mám ja

    SPYTujúcemu sa.

    Aspoň si všimni na čo som odpovedal
    1, bedákal si o možnosti (ne)výpovede, tak som ti odpovedal !!!!!!!!!!!

    2, na toto "Asi však tvoje právnické vzdelanie nestačilo pochopiť podstatu otázky a to je, že či môj pozemok mohlo PD vydať ako náhradný bez môjho súhlasu "" som ešte neodpovedal, lebo nerád odpovedám na niečo o čom nie som presvedčený = nedal si dostatok info / nedal si sken zmluvy (či si im tam niečo neodsúhlasil ) = PREČO teda chceš odpoveď

    PS1
    Mám takú zmluvu doma (ale dôležitá je tvoja a nie moja )

    PS2
    " To že disponuješ (ako píšeš) iba učňovkou, je zrejmé už z tvojich reakcií "
    Neber ma doslova :
    - nemám žiadne právnické vzdelanie / ale mám rozum a logiku
    - mám iba schpnosť čítať, pochopiť prečítané a na základe toho formulovať moje myšlienky na papier, aby som dosiahol želaný výsledok
    PS3
    Také prkotiny ako ZoD píšem na počkanie a KPZ na nehnuteľnosť som podľa vzoru napísal niekedy okolo roku 1985
    Spyt To že disponuješ (ako píšeš) iba učňovkou, je zrejmé už z tvojich reakcií... Ja som sa sem prišiel poradiť, veď o tom má byť aj táto stránka... Mimochodom je tam len zmienka o tom, že do kedy v roku je nutné podať výpoveď. T.j. pravdepodobne z dôvodu, aby nedošlo k výpovedi v období, keď akurát zasiali a pod. Asi však tvoje právnické vzdelanie nestačilo pochopiť podstatu otázky a to je, že či môj pozemok mohlo PD vydať ako náhradný bez môjho súhlasu a ak aj áno (alebo nie), tak či je možné, že mi ho nechce vydať. Predsa sa jedná o súkromné vlastníctvo a žijeme vraj v právnom štáte. Tak čo ty na to pán JUDr. učňovka?
    marjankaj Tak je tam zmienka o výpovedi alebo nie? Raz píšeš tak potom zase onak.
    Tak daj výpoveď.

    Pozri občiansky zákonník od §663
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40

    aj tu
    http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...nych-pozemkov/
    pavol54 Keby si si bol v roku 1992 - 96 vyžiadal o vydanie pôdy tak si ju mohol mať (možno na svojom) a potom si ju mohol prenajať komukoľvek, lenže ty si v rozhodujúcom období nepožiadal o jej vydanie tak ju pridelili inému pretože ten iný mohol mať podľa LV pôdu kdesi v prostriedku veľkej parcely, takže mu ako záujemcovi bola vydaná táto len preto lebo bola na okraji ale bližšie ti povedia tak ako som napísal prv
    Spyt Veľmi pekne ďakujem za užitočné linky
      zbaliť

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Vybagrovať! Zem odviezť a nechať im tam iba jamu!
    Spyt

    Spyt je offline (nepripojený) Spyt

    Spyt
    Myslel som aj na túto možnosť, avšak súdne procesy sú u nás dosť zdĺhavé a právnici drahý. Je to možnosť, ale to už by som nazval krajnou
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Andy Kralik Právnik je jediná šanca ktorú máš.. nie krajná. Ak ti ho nechcú vydať dobrovoľne, iba právnik môže posúdiť zmluvy a tvoje právne možnosti. Ty len tak tam napochodovať a "zabrať územie" nemôžeš. Nie sme v stredoveku a ty nie si z "božej vôle mocný vládca"..
    Spyt Pravdepodobne sa aj na právnika obrátim, chcel som sa len poradiť s ľuďmi čo majú skúsenosti, resp. s niekym kto má blízko k tejto téme.
    AmmiS Presne tak, to co ti trvalo 10 rokov by si s dobrym pravnikom mohol mat davno vyriesene.... ;-)
    pavol54 len tak na okraj kedy si požiadalo vydanie a k akému dátumu?
    Spyt Prvý krát už pred vyše 10 rokmi, presne podľa zmluvy a aj v zákonne stanovenom termíne. Teraz, naposledy som taktiež dodržal zákonne stanovený termín, tj. do 1. novembra
    julysak To si kľuďas (preto s tebou tak jednajú ) - - 10 rokov čakať
      zbaliť

    julysak je offline (nepripojený) julysak

    julysak
    """
    Spyt (Včera 22:04) To že disponuješ (ako píšeš) iba učňovkou, je zrejmé už z tvojich reakcií... Ja som sa sem prišiel poradiť, veď o tom má byť aj táto stránka... Mimochodom je tam len zmienka o tom, že do kedy v roku je nutné podať výpoveď. T.j. pravdepodobne z dôvodu, aby nedošlo k výpovedi v období, keď akurát zasiali a pod. Asi však tvoje právnické vzdelanie nestačilo pochopiť podstatu otázky a to je, že či môj pozemok mohlo PD vydať ako náhradný bez môjho súhlasu a ak aj áno (alebo nie), tak či je možné, že mi ho nechce vydať. Predsa sa jedná o súkromné vlastníctvo a žijeme vraj v právnom štáte. Tak čo ty na to pán JUDr. učňovka?

    """
    Odpoviem ti jednoducho :
    - mulo : problém máš ty !!!!!!!!!!!! (a vraj už 10 rokov ) , lebo to nevieš správne formulovať a riešiť
    a NIE JA (keď preženiem a dám si rezervu, tak do roka by som mal takúto prkotinu vybavenú )
    - btw aby si rozumel tej "učňovke" :
    2x som zrušil PZP auta
    ale nie tak ako žiadajú všetky malé opice = 6 týždňov pred termínom podať žiadosť
    konkrétne u kooperatívy som písal pár dní pred termínom (s ukončením k termínu)
    a odsúhlasenie ukončenia zmluvy mi prišlo cca mesiac po termíne (s ukončením k termínu - takže som mal asik mesiac nepoistené auto )

    Ujo J. je offline (nepripojený) Ujo J.

    Ujo J.
    Chcem sa opýtať zakladateľa témy ako a či to nakoniec vyriešil? Tiež mám podobný problém. Tiež ma zaujíma, či má osoba pod nickom hubatá reálne overené, že ňou ponúkané riešenie funguje. Obom som tiež písal súkromné správy. Za odpovede vopred veľmi ďakujem.
    Spyt Napísal som Vám súkromnú správu
    Katy a R a čo keby si aj nám ostatným poradil? (podelil sa)

    martvon je offline (nepripojený) martvon

    martvon
    Spyt, vedel by si aj mne poradiť, ako si na tom? Vyriešil si niečo. Ja si tiež neviem rady. Ďakujem vopred

    toma_s je offline (nepripojený) toma_s

    toma_s
    Ahojte,



    prosim Vas ako dopadla táto téma s tými bolševikmi červenými mám rovnaký problem....

    PPD - druzstvu bola zaslana zo strany vsetkych majitelov (okrem jedneho výzva na vrátenie pozemku minulý rok) a vyjadrenie bolo, ze nam to vrátia podla platnej najomnej zmluvy, nájomná zmluva uzavreta na dobu urcitú, bez podmienok moznosti ukoncenia alebo vypovedanie zmluvy... samozrejme sa jedna o podielove vlastnictvo viacej osob,,,,
    s tým jednym majitelm nemaju ani nemali najomnu zmluvu a ani s predoslym nájomníkom....cast podielu zdedena....



    Ďakujem za kazdu info
    Naposledy upravil toma_s : 14.09.17 at 07:38
    branislavp Pre: toma_s : Však s nevedomými sa niekomu dobre manipuluje. I keď máš nájomnú zmluvu o prenájme pôdy a nie sú v nej uvedené podmienky výpovede zo zmluvy, musíš sa riadiť zákonom o prenájme pôdy.. A to musí rešpektovať aj druhá strana, teda ten, kto má Tvoju pôdu v nájme. Ten zákon si vygugli na internete a poriadne preštuduj. Iba toto viem, že už termín o ukončení v tento čas si zatiaľ prepásol, mal si podať zrušenie nájomnej zmluvy najneskôr k 1.11. v bežnom roku. Poriadne si prečítaj zákon, neviem z fleku číslo zákona a podľa neho sa zariaď. Ešte si prever, či ten, kto Ti má Tvoju pôdu v nájme platí daň z nehnuteľnosti, pretože zo zákona mu to vyplýva. Každý dobrý gazda-hospodár sa o svoje nehnuteľnosti stará, musí poznať zákony, keď nie, druhá strana má z Tvojho majetku prospech a ešte sa k Tebe správa neústretovo, zneužíva Tvoju nevedomosť.. Zo zákona je povinná Ti platiť aj dividendy. Keď sa Ti nepozdáva tento obchod, tak konaj a žiadaj si naspäť, čo je Tvoje. Bez znalosti zákona, nech sa už týka čohokoľvek z rôznych oblastí sa nepohneš a tak si robíš škodu sám sebe, , nie červení boľševici.
    V budúcnosti si riadne prečítaj podmienky zmluvy a všetko to, čo je popísané v zmluve, nech je to zmluva hocijakého charakteru. Pretože svojim podpisom deklaruješ - súhlasíš so všetkými podmienkami v zmluve. Preto v každej zmluve je potrebné uviesť všetky podmienky - pre aj proti pre všetky zmluvné strany, aby to bolo zrozumiteľné a čitatelné, lebo čo zmluvne "na papieri" dojednáš, musíš aj plniť. Vždy platilo aj plati "Co je psáno, to je dáno.."
    branislavp Pre toma s doplnením - prečítaj si príspevok od Maria 27, veľmi dobre radí, sú tam aj uvedené zákony, tie si preštuduj..

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Na našu mama zasa tlačia, aby podiel v družstve (konkrétny pozemok na kraji lánu hneď pri ceste) predala ako ornú pôdu, pritom sa netaja, že tam chcú robiť výstavbu (starostka a jej muž, predseda RD). Ja sa ju snažím odhovoriť, ale asi márne, vždy dala na rady druhých a potom ako ona povie - banuje.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    branislavp Pre marleau. Tak jej poriadne vysvetli či predať, či nepredať, aby na to nedoplatila. Asi nie je zámer na ornej pôde sadiť mrkvu, ale prísť k ornej pôde a potom preklasifikovať na stavebný pozemok, potom je to už o inej cene.
    marleau to ja viem, ale čo so starými ľuďmi? ja všelijakých tých prehováračov vyhadzujem z dvora, ale stále tam nie som
    branislavp Jedine, musíš jej vždy prízvukovať, aby neurobila žiadny nerozvážny krok bez Vás, bez Vašej prítomnosti, nech sa vždy odvolá na Vás, že bez Vášho súhlasu nič nepodpíše, nielen predaj pozemkov. Aj iné rozhodnutia sú pre starších ľudí problematické, napr. zmena dodávateľa elektriky a iné veci , táto doba je pre seniorov veľmi náročná, nielen pre seniorov.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.